Bratislava YIMBY

Author photoAdrian Gubčo 30.08.2017 10:30

Odhaľuje sa budúcnosť Spilky v projekte Stein2

Po Blumentali, na ktorý sme sa pozreli v minulom článku, je Stein2 ďalším väčším projektom, meniacim okolie Račianskeho mýta. Rozsiahla premena niekdajšieho priemyselného areálu pivovaru na polyfunkčný blok s bývaním a kanceláriami developujú spoločnosti YIT Slovaka a AMW Development. Zároveň sa konečne odhalili zámery s budovou tzv. Spilky, ktorá sa ako jediná budova z pivovaru zachovala.

Article Big

Zdroj: AMW Development

Spilka

Po dlhšom čakaní sa konečne odhalili detaily k Spilke, ktorá je najvýraznejším prvkom celého komplexu a národnou kultúrnou pamiatkou. Pre developera, ktorým je v tomto prípade AMW Development, tak išlo o zložitejšiu situáciu, keďže budovu musel zrekonštruovať, no zároveň tak, aby táto dávala ekonomický zmysel. 

Rozhodol sa preto pre konverziu na kancelársku budovu, v ktorej vznikne 1580 metrov štvorcových kancelárskych priestorov v štandarde A na piatich podlažiach, ktoré majú mať jedinečnú atmosféru aj vďaka svetlej výške podlaží až 6 metrov. Na prízemí by podľa všetkého mala vzniknúť gastronomická prevádzka s vlastným varením piva. Za projektom rekonštrukcie stojí kancelária Bouda a Masár (rovnako ako v prípade Pradiarne 1900). Dátum dokončenia rekonštrukcie nie je zatiaľ špecifikovaný. 

 

Zdroj: AMW Development

Construction update (23.8.2017):

Stavebné práce sú najviac pokročilé na kancelárskej časti, ktorá vzniká pod hlavičkou AMW Development, v prípade rezidenčnej časti na dvorovom objekte, teda prvej etapy projektu od YIT Slovakia. V prípade oboch častí sa finalizujú fasády a pracuje sa už predovšetkým v interiéri budov. Medzičasom, druhá etapa bytovej časti už má hotovú hrubú stavbu, tretia etapa rastie a je na úrovni tretieho nadzemného podlažia, pracuje sa na štvrtom. Zvyšné etapy projektu už majú pripravené podzemné podlažia, čiže výstavba môže začať veľmi rýchlo. 

Celkovo vznikne v nových častiach projektu 408 bytov, 9.500 metrov štvorcových kancelárii v štandarde A a certifikáciou LEED Gold a 900 štvorcových metrov retailu. Doteraz sa do ponuky dostalo 231 bytov (133 v prvej etape, 98 v druhej), voľných je ešte 47. Podľa našich informácii, spustenie predaja bytov v tretej etape sa chystá na najbližšie týždne. Za projektom obidvoch častí projektu stojí Ateliér Ivan Kubík, dokončenie kancelárskej budovy očakávame ešte v priebehu tohto roka, kolaudácia prvej etapy rezidencií sa predpokladá vo februári 2018, druhej etapy v apríli 2018. 

V prípade Steinu2 sa väčšiemu developerovi, ktorým je v tomto prípade YIT Slovakia, ukazuje ako výhodná spolupráca s iným developerom. Keďže YIT sa tradične sústredí na byty, zmysel to má predovšetkým v prípade budovania aj kancelárskych častí projektov.

K ďalším spoluprácam patrí kooperácia s Immocap-om na projekte Konopná v Prievoze a najnovšie sa šíriace náznaky o tom, že táto dvojica spoločností sa stala majiteľom komplexu Istropolis na Trnavskom mýte.

Dlhodobo zanedbaný areál sa do veľkej miery ukazuje ako neudržateľný, predpokladá sa teda, že ho čaká rozsiahlejšia premena. Ak k nej už má dojsť, kombináciu YIT a Immocap-u považujeme za jednu z najlepších možných alternatív, ktorá dáva určitú nádej, že aspoň niečo z hodnôt Istropolisu sa zachová aj do budúcnosti. 

 

Galéria

  • Zdroj: AMW Development
  • Zdroj: AMW Development
  • Zdroj: AMW Development
  • Zdroj: AMW Development
  • Stein2 Offices
  • Stein2 Offices
  • Zdroj: YIT Slovakia

Súvisiace články

V Spilke v Steine bude pivný bar pivovaru Svijany

16.07.2019 10:05:00 Adrian Gubčo

Na východnom okraji Starého mesta vrcholia práce na dokončovaní developmentu Stein2 poslednou časťou projektu, ktorou je rekonštrukcia Spilky, jedinej zachovanej časti pôvodného pivovaru. Podľa portálu opive.sk tu bude okrem kancelárií sídliť aj pivný bar pivovaru Svijany.

čítať viac

Na Steine2 prebiehajú posledné úpravy, Spilka získala finálnu podobu

21.06.2019 09:00:00 Adrian Gubčo

Multifunkčný projekt Stein2 je prakticky kompletne dokončený. Na developmente prebiehajú už len finálne úpravy, čo sa netýka len rezidenčnej časti, ktorá bola hotová skôr, ale aj poslednej fázy kancelárskej časti v podobe rekonštrukcie Spilky, jedinej zachovanej súčasti pôvodného areálu pivovaru Stein.

čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

pozrieť viac

YouTube