Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 10.07.2019 10:30

Stanica Nivy a Nivy Tower z výšky

Tak ako v uplynulých mesiacoch, ani v priebehu leta tempo pri výstavbe jedného z najväčších projektov v Bratislave nepoľavuje – Stanica Nivy od HB Reavis sa viditeľne blíži k dosiahnutiu hrubej stavby, kým Nivy Tower dosiahne plnú výšku už v najbližších dňoch. Bratislava tak ešte v júli tohto roka získa svoju najvyššiu budovu s výškou 125 metrov.

Article Big

Obrovský rozsah výstavby aj konkrétne detaily projektu sú najlepšie viditeľné z výšky – v tomto prípade z najvyšších podlaží blízkeho developmentu Sky Park. Odtiaľto je zreteľné, že na celej stavbe už rastú nadzemné podlažia, kým vnútri Stanice Nivy – najnovšieho bratislavského nákupného centra – sú viditeľné hlavné koridory či otvory, kde budú osadené pohyblivé schody.

Okrem týchto prvkov sa už začalo aj s výstavbou nad ulicu Mlynské nivy vysunutých konštrukcií, kde budú gastronomické prevádzky, čoskoro začnú pribúdať prvé časti strechy, kde sa má v budúcnosti nachádzať rozsiahly zelený pobytový priestor.

Pri Nivy Tower však už možno konštatovať, že táto má takmer definitívnu podobu. Posledné práce prebiehajú na streche výškovej budovy, kým zasklievanie jednotlivých podlaží už dosiahlo vrchol veže, pričom zaskliť ostáva prakticky len technologické podlažia. Nivy Tower by mala byť daná do prevádzky ešte v priebehu tohto roka.

Významná časť prác prebieha aj v zvonka neviditeľných častiach projektu, najmä v prípade vstupu do podzemnej garáže nákupného centra od ulice Mlynské nivy, kde je už čiastočne dokončená výstavba podzemného kruhového objazdu. Napreduje aj realizácia autobusovej stanice na mínus prvom podlaží, kde už boli osadené prvé schodiská z prízemia nákupného centra.

 

Jeden z dvoch hlavných vstupov do nákupného centra od ulice Mlynské nivy

 

V Bratislave tak čoskoro pribudne komplex zahŕňajúci nákupné centrum so 70-tisíc metrami štvorcovými nákupnej plochy, autobusovú stanicu, pokrývajúcu 30-metrov štvorcových, tržnicu s 3-tisíc metrami štvorcovými, jeden z najväčších foodcourtov v metropole a spomínanú strešnú záhradu so športoviskami a rekreačnými možnosťami. Nivy Tower bude obsahovať 30-tisíc metrov štvorcových kancelárskych plôch.

HB Reavis stupňuje svoju aktivitu na sociálnych sieťach a pripomína, že z projektu sa má stať nová bratislavská destinácia vďaka spojeniu dopravného terminálu, veľkého nákupného centra, gastra a rekreácie. Strešná záhrada má slúžiť nielen návštevníkom nákupného centra či autobusovej stanice, ale aj lokálnej komunite, špeciálnou atrakciou bude reštaurácia na vrchole Nivy Tower s výhľadmi na centrum Bratislavy – staré aj nové.

Návrh takéhoto ambiciózneho projektu developer zveril kanceláriám Benoy, ktorá sa považuje za experta na návrh nákupných centier, a Siebert + Talaš, ktorá má projekčné skúsenosti z viacerých významných developmentov. Na dizajne sa podieľali aj kancelárie BDP či Space Syntax, ktoré sa venovali optimálnej podobe strešného parku alebo pohybu ľudí.

 

Nivy Tower dosiahne v týchto dňoch plnú výšku

 

Treba povedať, že hľadanie čo najlepších dizajnovo-prevádzkových možností je mimoriadne dôležité, keďže zladiť režim nákupného centra a prakticky non-stop fungujúcej autobusovej stanice bude náročné – čo pripúšťa aj sám developer. Detaily riešenia prevádzky zatiaľ nie sú známe, HB Reavis však netají, že tejto téme venuje pozornosť.

Žiadne informácie zatiaľ nie sú oficiálne známe o nájomníkoch nákupného centra, hoci z kuloárov už zaznievajú nepotvrdené chýry o príchode niekoľkých nových značiek, ktoré sa zatiaľ na Slovensku nenachádzajú, vrátane gastra. Dávnejšie developer hovoril, že jeho cieľom je taký mix nájomníkov, aby bolo centrum zaujímavé pre každého.

Kým z komerčného hľadiska sa dá predpokladať, že development bude úspešný, zatiaľ neutícha kritika za riešenie dopravy v okolí, najmä cyklistickej. Hoci má Stanica Nivy obsahovať dostatok (na súčasné pomery) parkovacích miest pre bicykle (aj vďaka plánovanej cykloveži), nešťastné riešenie cyklotrasy na ulici Mlynské nivy sa pravdepodobne oproti prezentovaným vzualizáciám nezmení. Zlepšiť by sa mala aspoň trasa po Páričkovej ulici.

Čo sa týka urbanistického začlenenia komplexu do mestského prostredia a života mesta, v tomto smere zatiaľ kritiku nepočuť. Je to paradoxné, keďže vplyv Stanice Nivy na mesto bude vysoko pravdepodobne enormný. Bohužiaľ, Bratislava (a Slovensko) zatiaľ postráda dostatok osobností, ktoré by boli schopné posudzovať projekty zo širšieho pohľadu, nehovoriac o úradoch. Takýmito kapacitami zatiaľ nedisponuje ani Metropolitný inštitút Bratislavy.

 

 

Metropola je každopádne čoraz bližšie k dokončeniu obrovského developmentu, ktorý zásadne transformuje obrovský pozemok v novovznikajúcom komerčnom centre Bratislavy a ktorý vytvorí významný bod záujmu. Očakávaná návštevnosť sa pohybuje v desaťtisícoch, keďže Stanica Nivy má lákať aj pracovníkov v okolitých administratívnych centrách, vznikajúcich ako súčasť koncepcie HB Reavisu Nové Nivy.

Vlajková loď developera bude dokončená už v roku 2020, kedy je očakávané dokončenie ďalších významných developmentov (resp. ich počiatočných fáz) v bezprostrednom okolí. Tento rok sa stane míľnikom v premene bývalého priemyselného predmestia Hlavného mesta, ale aj Bratislavy ako celku. Rozšírenie centra mesta sa s konečnou platnosťou stane realitou, čím sa metropola konečne priblíži k vízii, načrtnutej takmer pred storočím.

 

Fotografie zo 4.7.2019. Pozrite si Stanicu Nivy aj Nivy Tower vo fotogalérii. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: HB Reavis

Súvisiace články

Výstavba Stanice Nivy postupuje, okolie získava definitívnu podobu

15.12.2020 13:00:52 Adrian Gubčo

Hoci bola ulica Mlynské nivy, nový mestský „bulvár“, otvorená už pred takmer mesiacom, len v týchto dňoch finišujú práce aj na ostatných častiach infraštruktúry v okolí. Medzičasom, na komplexe budúceho nákupného centra a podzemnej autobusovej stanice postupujú práce a rysovať sa začína jedna z hlavných atrakcií budovy: strešná záhrada, ktorá do lokality prinesie novú zeleň. Developerom je HB Reavis.

Čítať viac

Hlavné mesto konečne oznámilo termín spustenia Mlynských nív

11.11.2020 10:28:32 Adrian Gubčo

Po necelých dvoch rokoch od uzatvorenia ulice je konečne známy definitívny termín otvorenia Mlynských nív medzi Karadžičovou a Košickou. Hlavné mesto a Dopravný podnik Bratislavy ohlásili, že verejná doprava sa na tejto dôležitej mestskej triede obnoví v pondelok, 16. novembra 2020. Prestavba súvisí s výstavbou projektu Stanica Nivy a zóny Nové Nivy od developera HB Reavis.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Cesta k novej Bratislave.

Road to new Bratislava.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #bratislavadowntown #downtown #highrise #city #urbanism #apollo #mostapollo #danube #riverfront #architecture
Guthaus je už v štádiu hrubej stavby, developer Corwin očakáva dokončenie do konca roka 2021.

Guthaus is topped out, developer Corwin expects it to be completed by end of 2021.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #novemesto #racianska #guthaus #architecture #contemporaryarchitecture

@alleswirdgutarchitecture @corwin.sk
Dom športu sa zmenil na elegantnú súčasnú stavbu.

Hotel Dom športu became an elegant contemporary building.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #office #work #city #architecture #contemporaryarchitecture #domsportu #reconstruction #novemesto

@fva_architekti
Nová podoba Námestia SNP a Kamenného námestia je známa, autorom architektúry je @atelier_loidl

New look of SNP sq and Kamenné sq is revealed. It will be designed by @atelier_loidl
Mesto teasuje budúcu podobu Námestia SNP a Kamenného námestia. Výsledky súťažného dialógu budú odhalené zajtra.

City of Bratislava is teasing the future look of SNP sq and Kamenné sq. Results of the competition dialogue will be revealed tomorrow.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #greenery #architecture #contemporaryarchitecture
Byty v ďalšej časti Bory Nový Dvor miznú rýchlo, čo je dôkazom vysokého dopytu po relatívne dostupnejších bytoch v Bratislave.

Homes in the new stage of Bory Nový Dvor development are disappearing quickly what proves that the demand in Bratislava regarding relatively affordable residences is relatively high.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #bory #city

@penta_real_estate @sadovskyarchitects
Pozrieť viac

YouTube