Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 10.07.2019 10:30

Stanica Nivy a Nivy Tower z výšky

Tak ako v uplynulých mesiacoch, ani v priebehu leta tempo pri výstavbe jedného z najväčších projektov v Bratislave nepoľavuje – Stanica Nivy od HB Reavis sa viditeľne blíži k dosiahnutiu hrubej stavby, kým Nivy Tower dosiahne plnú výšku už v najbližších dňoch. Bratislava tak ešte v júli tohto roka získa svoju najvyššiu budovu s výškou 125 metrov.

Article Big

Obrovský rozsah výstavby aj konkrétne detaily projektu sú najlepšie viditeľné z výšky – v tomto prípade z najvyšších podlaží blízkeho developmentu Sky Park. Odtiaľto je zreteľné, že na celej stavbe už rastú nadzemné podlažia, kým vnútri Stanice Nivy – najnovšieho bratislavského nákupného centra – sú viditeľné hlavné koridory či otvory, kde budú osadené pohyblivé schody.

Okrem týchto prvkov sa už začalo aj s výstavbou nad ulicu Mlynské nivy vysunutých konštrukcií, kde budú gastronomické prevádzky, čoskoro začnú pribúdať prvé časti strechy, kde sa má v budúcnosti nachádzať rozsiahly zelený pobytový priestor.

Pri Nivy Tower však už možno konštatovať, že táto má takmer definitívnu podobu. Posledné práce prebiehajú na streche výškovej budovy, kým zasklievanie jednotlivých podlaží už dosiahlo vrchol veže, pričom zaskliť ostáva prakticky len technologické podlažia. Nivy Tower by mala byť daná do prevádzky ešte v priebehu tohto roka.

Významná časť prác prebieha aj v zvonka neviditeľných častiach projektu, najmä v prípade vstupu do podzemnej garáže nákupného centra od ulice Mlynské nivy, kde je už čiastočne dokončená výstavba podzemného kruhového objazdu. Napreduje aj realizácia autobusovej stanice na mínus prvom podlaží, kde už boli osadené prvé schodiská z prízemia nákupného centra.

 

Jeden z dvoch hlavných vstupov do nákupného centra od ulice Mlynské nivy

 

V Bratislave tak čoskoro pribudne komplex zahŕňajúci nákupné centrum so 70-tisíc metrami štvorcovými nákupnej plochy, autobusovú stanicu, pokrývajúcu 30-metrov štvorcových, tržnicu s 3-tisíc metrami štvorcovými, jeden z najväčších foodcourtov v metropole a spomínanú strešnú záhradu so športoviskami a rekreačnými možnosťami. Nivy Tower bude obsahovať 30-tisíc metrov štvorcových kancelárskych plôch.

HB Reavis stupňuje svoju aktivitu na sociálnych sieťach a pripomína, že z projektu sa má stať nová bratislavská destinácia vďaka spojeniu dopravného terminálu, veľkého nákupného centra, gastra a rekreácie. Strešná záhrada má slúžiť nielen návštevníkom nákupného centra či autobusovej stanice, ale aj lokálnej komunite, špeciálnou atrakciou bude reštaurácia na vrchole Nivy Tower s výhľadmi na centrum Bratislavy – staré aj nové.

Návrh takéhoto ambiciózneho projektu developer zveril kanceláriám Benoy, ktorá sa považuje za experta na návrh nákupných centier, a Siebert + Talaš, ktorá má projekčné skúsenosti z viacerých významných developmentov. Na dizajne sa podieľali aj kancelárie BDP či Space Syntax, ktoré sa venovali optimálnej podobe strešného parku alebo pohybu ľudí.

 

Nivy Tower dosiahne v týchto dňoch plnú výšku

 

Treba povedať, že hľadanie čo najlepších dizajnovo-prevádzkových možností je mimoriadne dôležité, keďže zladiť režim nákupného centra a prakticky non-stop fungujúcej autobusovej stanice bude náročné – čo pripúšťa aj sám developer. Detaily riešenia prevádzky zatiaľ nie sú známe, HB Reavis však netají, že tejto téme venuje pozornosť.

Žiadne informácie zatiaľ nie sú oficiálne známe o nájomníkoch nákupného centra, hoci z kuloárov už zaznievajú nepotvrdené chýry o príchode niekoľkých nových značiek, ktoré sa zatiaľ na Slovensku nenachádzajú, vrátane gastra. Dávnejšie developer hovoril, že jeho cieľom je taký mix nájomníkov, aby bolo centrum zaujímavé pre každého.

Kým z komerčného hľadiska sa dá predpokladať, že development bude úspešný, zatiaľ neutícha kritika za riešenie dopravy v okolí, najmä cyklistickej. Hoci má Stanica Nivy obsahovať dostatok (na súčasné pomery) parkovacích miest pre bicykle (aj vďaka plánovanej cykloveži), nešťastné riešenie cyklotrasy na ulici Mlynské nivy sa pravdepodobne oproti prezentovaným vzualizáciám nezmení. Zlepšiť by sa mala aspoň trasa po Páričkovej ulici.

Čo sa týka urbanistického začlenenia komplexu do mestského prostredia a života mesta, v tomto smere zatiaľ kritiku nepočuť. Je to paradoxné, keďže vplyv Stanice Nivy na mesto bude vysoko pravdepodobne enormný. Bohužiaľ, Bratislava (a Slovensko) zatiaľ postráda dostatok osobností, ktoré by boli schopné posudzovať projekty zo širšieho pohľadu, nehovoriac o úradoch. Takýmito kapacitami zatiaľ nedisponuje ani Metropolitný inštitút Bratislavy.

 

 

Metropola je každopádne čoraz bližšie k dokončeniu obrovského developmentu, ktorý zásadne transformuje obrovský pozemok v novovznikajúcom komerčnom centre Bratislavy a ktorý vytvorí významný bod záujmu. Očakávaná návštevnosť sa pohybuje v desaťtisícoch, keďže Stanica Nivy má lákať aj pracovníkov v okolitých administratívnych centrách, vznikajúcich ako súčasť koncepcie HB Reavisu Nové Nivy.

Vlajková loď developera bude dokončená už v roku 2020, kedy je očakávané dokončenie ďalších významných developmentov (resp. ich počiatočných fáz) v bezprostrednom okolí. Tento rok sa stane míľnikom v premene bývalého priemyselného predmestia Hlavného mesta, ale aj Bratislavy ako celku. Rozšírenie centra mesta sa s konečnou platnosťou stane realitou, čím sa metropola konečne priblíži k vízii, načrtnutej takmer pred storočím.

 

Fotografie zo 4.7.2019. Pozrite si Stanicu Nivy aj Nivy Tower vo fotogalérii. 

Galéria

  • Zdroj: HB Reavis

Súvisiace články

Nové Nivy získali certifikát udržateľnosti

19.10.2020 12:22:00 Adrian Gubčo

Vznikajúca zóna Nové Nivy je jednou z najudržateľnejších nových štvrtí v Európe aj na svete. Aspoň to tvrdí developer HB Reavis, odkazujúc na udelenie certifikátu BREEAM Communities International na úrovni Excellent. Silnými stránkami má byť environmentálny a spoločenský dosah na blízke okolie. Z celomestského hľadiska nie je ale toto hodnotenie celkom presné.

Čítať viac

Mesto odhaľuje termín otvorenia Mlynských nív

02.10.2020 11:45:00 Adrian Gubčo

ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ Po viacerých odkladoch, obmedzeniach, úpravách a vyše dvoch rokoch prác sa konečne odhaľuje pravdepodobne definitívny termín otvorenia ulice Mlynské nivy. Ako prezradil primátor Bratislavy Matúš Vallo, ulica by mala byť daná do prevádzky v priebehu novembra. Pôvodne sa hovorilo o konci septembra, Magistrát však pozmenil znenie príslušnej zmluvy.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Vo Vydrici boli potvrdené opatrenia, ktoré prispejú k vysokej kvalite projektu: pribudnú tak odkazy na minulosť, hodnotná zeleň a z Vodnej veže sa stane kultúrny priestor.

High-quality solutions in Vydrica are confirmed. New neighborhood will reflect history, it will be ecological and the developer will contribute to the reconstruction of Vodná veža, a historical monument which will become a cultural space.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #urban #urbanism #vydrica #oldbratislava #vydricadevelopment #lucron #architecture #contemporaryarchitecture #culture #publicspace

@compassarchitekti @vydrica.ba @markoandplacemakers
Nové zastávky na električkovej trati v Petržalke budú obsahovať integrované prístrešky so zelenými strechami a cykloinfraštruktúru v kodanskej kvalite.

New stops on proposed tramway track in Petržalka will contain green roofs and bike infrastructure of Copenhagen quality. 

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #tram #traffic #transportation #publictransport #city #urbanism #petrzalka #petržalka #elektricka #architecture #design #publicspace
V Nuppu pribudne už ôsma etapa. Obytný súbor na mieste bývalého brownfieldu má byť celý dokončený v roku 2025.

Eighth stage of Nuppu residential complex is revealed. Whole development should be completed in 2025.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #nuppu #architecture #contemporaryarchitecture

@yitslovakia
V Záhorskej Bystrici sa stáva realitou nová mestská štvrť.

A new neighborhood in Záhorská Bystrica is becoming reality.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #zahorskabystrica #zahorie #construction #architecture #contemporaryarchitecture #kolisky #karpatiumrezidencie

@itbdevelopment
Západ slnka v novom meste.

Sunset in the new city.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #city #downtown #skyline #sunset #skypark #skyparkbyzahahadid #highrise #twincitytower #nivy #novenivy #nivytower #architecture #contemporaryarchitecture #street
Kto by toto tipoval na koniec Petržalky?

Who would guess that this is on the edge of Petržalka?

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #petrzalka #petržalka #bricks #architecture #contemporaryarchitecture #novanta

@langbenedekarchitects
Pozrieť viac

YouTube