Author photoAdrian Gubčo 15.08.2022 12:22

Bratislavské nábrežie budú formovať najlepší architekti sveta, Penta vyhlasuje súťaž na Southbank

Keď developer Penta Real Estate ohlásil akvizíciu rozsiahlych pozemkov na pravom brehu Dunaja v dotyku so zónou Nové Lido, netajil sa veľkými ambíciami. Zo Southbanku, ako zámer nazval, sa má stať vlajkový projekt firmy. Penta dnes oficiálne odštartovala urbanisticko-architektonickú súťaž a potvrdzuje veľkolepé plány.

Southbank. Zdroj: Penta Real Estate

Southbank. Zdroj: Penta Real Estate

Pravobrežné (južné) nábrežie Dunaja medzi Starým mostom a Prístavným mostom patrí k najvýznamnejším rozvojovým oblastiam Bratislavy. Už desaťročia je v oficiálnych dokumentoch mesta označované ako Celomestské centrum, čo odkazuje na fakt, že práve sem sa má centrum mesta rozširovať. Kľúčovým aktérom je J&T Real Estate, ktorý mal zónu rozvíjať spoločne s HB Reavis. Druhý veľký developer však pozemky odpredal – a majiteľom sa stala Penta Real Estate.

Ako developer deklaruje, aj on si je vedomý výnimočnej hodnoty priestoru v blízkosti rieky aj historického a nového centra mesta. Do územia s rozlohou 85 tisíc m2 chce preto podľa vlastných slov priniesť kvalitnú architektúru, ktorá bude obsahovať rezidenčnú, ale aj komerčnú zástavbu, verejné priestory na vysokej úrovni a zeleň. Projekt má rátať aj s vybudovaním kompletnej občianskej vybavenosti v danej lokalite a spĺňať tie najvyššie energetické požiadavky s pozitívnym dopadom na životné prostredie. Riešené územie sa nedotýka inundačných území a ani chráneného areálu Soví les.

Za týmto účelom vyhlasuje firma medzinárodnú architektonicko-urbanistickú súťaž, ktorá má patriť k najvýznamnejším, aké sa v slovenskej metropole dosiaľ konali. „Som presvedčený, že projekt s pracovným názvom „Southbank Bratislava“, tak ako je zadefinovaný nielen svojou vynikajúcou polohou, ale aj rozsahom, má silný potenciál stať sa plnohodnotnou súčasťou a doplnkom centra Bratislavy a zároveň atraktívnym a pohodlným miestom pre život, prácu a voľný čas,“ definuje zámer Juraj Nevolník, výkonný riaditeľ Penta Real Estate Slovensko. „Využiť inštitút architektonickej súťaže považujeme za najvhodnejší spôsob pre nájdenie najlepšieho a najkvalitnejšieho konceptu pre toto územie. Verím, že kombináciou účasti medzinárodných, ale aj domácich ateliérov, získame na konci jedinečné architektonické riešenie“.

Súťaž, ktorá bude dvojkolová, prvé kolo je koncipované ako otvorené predkvalifikačné kolo, z ktorého do druhého kola postúpia na základe hodnotenia odbornej poroty tri návrhy. Tu sa stretnú s tromi vyzvanými ateliérmi, ktorými sú Zaha Hadid Architects, Office for Metropolitan Architecture (OMA) a Bjarke Ingels Group (BIG). V druhom kole bude porota posudzovať šesť návrhov, z ktorých vzíde jeden víťaz. Každý postupujúci si pripíše 30-tisíc eur.

Jednotlivé návrhy bude posudzovať 9-členná odborná porota s dvomi náhradníkmi. Päť členov poroty a jeden náhradník sú externí odborníci - architekti a urbanisti, ďalší štyria členovia poroty a jeden náhradník sú zástupcovia developera spoločnosti Penta Real Estate. K nezávislým expertom patrí legendárna česká architektka Eva Jiřičná, urbanisti Igor Marko a Peter Gero, architekt Juraj Benetin a zástupca Metropolitného inštitútu Bratislavy Jan Doubek. Náhradníkom je architekt Kornel Kobák. Ide tak o špičkovú porotu, jednu z najlepších, akú možno v našom prostredí postaviť.

Developer chce výsledky predstaviť 28. februára 2023. Pritiahnuť sa snaží množstvo architektov aj zo zahraničia – súťaž je intenzívne inzerovaná na svetových architektonických portáloch. Na začiatku budúceho roka sa ukáže, nakoľko bol úspešný. Už teraz je však jasné, že pôjde o najprestížnejšiu kompetíciu v Bratislave za posledné roky, a to aj s prihliadnutím na nedávnu súťaž na kampus firmy ESET na Patrónke. Metropola má ďalšiu šancu zísať architektúru svetového kalibru.

Galéria

  • Southbank. Zdroj: Penta Real Estate
  • Southbank. Zdroj: Penta Real Estate
  • Southbank. Zdroj: Penta Real Estate
  • Southbank. Zdroj: Penta Real Estate
  • Southbank. Zdroj: Penta Real Estate
  • Southbank. Zdroj: Penta Real Estate
  • Southbank. Zdroj: Penta Real Estate
  • Nové Lido. Zdroj: J&T Real Estate

Architektonické ateliéry, ktoré potvrdili svoju účasť ako vyzvané, patria k tomu najprestížnejšiemu zo súčasnej svetovej architektúry. Zaha Hadid Architects sú v Bratislave dobre známi, keďže tu už stojí prvá realizácia od kancelárie v podobe Sky Parku. Na prvý projekt sa pripravuje aj BIG, ktorý navrhuje zmieňovaný kampus ESETu. OMA, vedená holandským architektom Remom Koolhasom, však do Bratislavy ešte nezavítala – a to je škoda. Medzi realizáciami tohto vplyvného autora a teoretika architektúry sa nachádzajú knižnica v Seattli alebo koncertná sála v Porte, ktoré sa považujú za jedny z najlepších verejných stavieb na svete.

Oslovením takýchto veľkých mien Penta potvrdzuje, že to s vysokou kvalitou Southbanku myslí vážne. Prirodzene, veľké nasadenie súvisí aj s tým, že si firma po odchode pôvodného partnera, Jozefa Oravkina (ktorý si do novej firmy Alto Real Estate zobral aj Sky Park), hľadá novú vlajkovú loď. Len ťažko by na to hľadala lepšie miesto. Southbank totiž bude naozaj kľúčovou súčasťou budúceho nového centra mesta.

CMC Petržalka, známejšie pod marketingovým názvom Nové Lido, má obrovský potenciál zmeniť nielen zanedbanú a nevyužitú časť mesta, ale aj jeho charakter. Bratislava je napriek rastúcim snahám dosiaľ mestom len na jednom brehu Dunaja. Výstavbou v tejto lokalite však dôjde k zásadnému funkčnému, ale aj mentálnemu posunu – metropola zrazu získa už pomerne veľké centrum, zodpovedajúce jej viac ako polmiliónovej populácii (neoficiálnej). Nové Lido bude zrkadliť downtown na druhej strane rieky a dodá Bratislave charakter moderného veľkomesta.

Zásadná bude samozrejme jeho kvalita a schopnosť komunikácie developerov, aby sa jednotlivé schémy dopĺňali. Southbank ráta s 210-tisíc metrami štvorcovými podlažných plôch, maximálne 110 metrov vysokými budovami (resp. dominantou) a bude zhruba rozdelený napoly na rezidenciu a napoly na kancelárie a vybavenosť. Nové Lido zatiaľ presné bilancie nepriblížilo, aj tu však vznikne množstvo bytov a kancelárie smerom k Einsteinovej ulici. Jadrom územia má byť námestie v predĺžení Námestia M. R. Štefánika, zakončené významnou verejnou budovou.

Aj (hoci nielen) z tohto dôvodu sú členmi poroty Igor Marko a Juraj Benetin, ktorí sú kľúčovými tvorcami Nového Lida. Ich prítomnosť by mala zaručiť, že vybraný návrh bude dobre koexistovať s navrhovanou štruktúrou a jednotlivé projekty sa budú dobre dopĺňať namiesto toho, aby na sebe parazitovali.

Ostáva tak už len dúfať, že súťažiacich bude veľa, víťazný návrh bude na špičkovej úrovni a že sa napokon nezrazí so slovenskou a bratislavskou realitou. Aj napriek tomu, že CMC Petržalka je určené na výstavbu už desaťročia, developer deklaruje ochranu prírody ako prioritu a projekt budú pravdepodobne navrhovať svetoví architekti, nie je ťažké predstaviť si, že rozličné združenia, ochrancovia „prírody“ a politici budú robiť všetko preto, aby rozvoju územia zabránili. Nič na tom nemení ani fakt, že ide o brownfield v centre mesta, ktorého zástavba bude prevenciou devastácie skutočnej poloprírodnej krajiny inde.

Bratislava tak čaká na svoj ďalší ikonický zámer. Takým by ale mal byť nie vďaka extravagantnej architektúre, ale vďaka celkovej kvalite prostredia, ktorú dokážu dobré ateliéry vygenerovať. Jeho realizácia podporí ďalší posun mesta a jeho premenu na špičkovú metropolu na úrovni 21. storočia.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube