Author photoAndrej Sárközi 16.03.2023 14:07

Obrovský projekt bude ešte väčší: Slnečnice smerujú k zisku novej etapy

Najväčší bratislavský rezidenčný projekt od developera Cresco Real Estate mení Petržalku aj rezidenčný trh v celej Bratislave. V súčasnosti tu žije približne päťtisíc obyvateľov a development sa naďalej rozrastá. Jeho súčasťou bude aj fáza Južné Mesto – Zóna A3+A5, ktorá po rokoch pokročila v povoľovacom procese.

Zdroj: Cresco Real Estate / Pictown

Zdroj: Cresco Real Estate / Pictown

Slnečnice začal investor vyvíjať ešte v prvej dekáde tohto storočia, pričom výstavba prvých objektov v Zóne Viladomy začala v roku 2010. Odvtedy projekt významne zmenil južný okraj Petržalky, ale aj samotné mesto, ktoré získalo bývanie pre tisíce ľudí. Slnečnice, alebo oficiálne Južné Mesto, majú byť do budúcna tvorené obrovským súborom niekoľkých navzájom súvisiacich projektov, rozmiestnených v zónach Viladomy, Kopec a Mesto. Posledná menovaná zóna sa bude rozkladať po oboch stranách dnes rozostavanej električkovej trate

Ešte v roku 2018 bol na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA) predložený zámer s názvom Južné Mesto – Zóna A3+A5. Plánovaná časť Slnečníc medzi Panónskou cestou a aktuálne dokončovanými bytovými domami Slnečnice Pop prešla posudzovaním v septembri roku 2019, kedy bolo vydané právoplatné rozhodnutie a oznámené, že zámer sa nebude posudzovať. Južné Mesto – Zóna A3+A5 sa dnes po dlhých rokoch posúva v povoľovaní – podaný je návrh na vydanie územného rozhodnutia.

Daná časť projektu sa nachádza západne od budúcej línie Petržalskej električkovej radiály. Podľa investora pôjde o rezidenčnú štvrť s dostatočnou občianskou vybavenosťou. V zóne A3 je navrhnutých 5 samostatných bytových domov a jeden objekt občianskej vybavenosti. V zóne A5 pôjde o jeden samostatný polyfunkčný objekt. Bytovky i polyfunkčný dom budú mať vo vyšších častiach až 21 nadzemných podlaží a výšku vyše 70 metrov. Bytové domy však budú obsahovať aj nižšie krídla s desiatimi podlažiami, pričom sa hmoty budú v pravidelnom rytme striedať. 

Galéria

  • Zdroj: Cresco Real Estate / Pictown
  • Zdroj: Cresco Real Estate / Pictown
  • Zdroj: Cresco Real Estate / Pictown
  • Staršia vizualizácia. Zdroj: Bevk Perović Arhitekti
  • Staršia vizualizácia. Zdroj: Bevk Perović Arhitekti
  • Staršia vizualizácia. Zdroj: Bevk Perović Arhitekti
  • Pohľady. Zdroj: Cresco Real Estate / EIA
  • Situácia. Zdroj: Cresco Real Estate / EIA

V tejto časti Slnečníc pribude 1.445 bytov, k čomu treba pridať ešte 102 apartmánov. V časti A3 sa bude nachádzať 282 jednoizbových bytov, jedenapolizbových bude 85, dvojizbových nehnuteľností je naplánovaných 534, trojizbových bude 322 a štvorizbových 70. V časti A5 je navrhnutých 27 jednoizbových bytov, 30 bude jedenapolizbových, 53 dvojizbových, 28 trojizbových a rozlohou najväčších štvorizbových nehnuteľností bude 13. 

V konečnom dôsledku tak môže v časti Južné Mesto – Zóne A3+A5 pribudnúť až 3.648 obyvateľov. Pre tak veľký počet bude zriadená občianska vybavenosť vo výmere 3.611 metrov štvorcových v zóne A3 a 1.816 metrov štvorcových v zóne A5. V obchodno-prevádzkovom objekte sa predpokladá vznik akéhosi komunitného centra, ktorého súčasťou bude škôlka, knižnica, detské kluby, prípadne služby alebo obchody. Vybavenosť bude doplnená športoviskami a pobytovou zeleňou v rámci líniového parku. Zóny budú obslúžené 2.171 parkovacími miestami, z toho približne štyri pätiny sú v podzemnej garáži.

V južnej časti budú mať sadové úpravy parkový charakter, s rozvoľnenými skupinkami väčších i menších stromov a kríkov, pobytovými trávnatými plochami, plochami s detskými ihriskami, športoviskami, ale aj vodnými plochami. Táto parková úprava bude prepájať všetky obytné budovy tak, aby do nej mali všetci obyvatelia priamy prístup a bude prepojená prechádzkovým okruhom. Zo severnej strany bude komplex zase lemovať pás izolačnej zelene, s podielom vzrastlých drevín aktuálne rastúcich na území, ktoré budú komplex vizuálne oddelovať od frekventovanej Panónskej cesty.

Južné Mesto – Zóny A3+A5 navrhla prestížna slovinská architektonická kancelária Bevk Perović Arhitekti, ktorá zvíťazila v architektonickej súťaži organizovanej developerom. Možno tak očakávať skutočne solídny projekt, ktorý bude vynikať v rámci celého developmentu nielen svojou výškou, ale aj architektonickým spracovaním. 

V prípade tak veľkého projektu, akým Slnečnice jednoznačne sú, si už verejnosť zvykla na vysoké bilancie počtu bytov či vybudovanej metráže. Developer ale opäť prichádza s mimoriadnymi parametrami. Zóny A3 a A5 sa každopádne budú budovať na etapy. Celkové dokončenie sa ešte v minulosti odhadovalo okolo roku 2027. S ohľadom na aktuálny vývoj to môže byť aj neskôr. 

Vízia priestoru v dotyku s električkovou traťou. Zdroj: Cresco Real Estate / Pictown

Transformácia územia sa teda nekončí ani 12 rokov po spustení výstavby. Slnečnice čoskoro získajú aj prvé výškové budovy v rámci novej etapy Nad Mestom. Pôjde o najvyššie objekty v rámci celého developmentu. Investičný zámer získal stavebné povolenie v novembri roku 2022. Pôjde o šesť skupín stavebných objektov, ktorých súčasťou bude štrnásť samostatných domov. Aj tieto čísla svedčia o rozsahu developmentu, ktorý je ešte ďaleko od dokončenia. 

Slnečnice sa každopádne postupne menia na komplexnejšiu štvrť, čoho dokôazom je aj realizácia nového parku v Zóne Mesto, resp. nateraz len jeho prvej etapy. Nachádza sa južne od už vybudovaných častí a severne od sektoru Nad Mestom. Aktuálne dokončená časť má rozlohu 14-tisíc metrov štvorcových, no plánovaná rozloha je však až 29-tisíc metrov štvorcových, čím sa priestor stane druhým najväčším parkom v Petržalke. Predčí ho len Sad Janka Kráľa.

Park bol v plánoch už od počiatku prípravy celej mestskej štvrte, teda od roku 2007, s realizáciou sa však čakalo až na rozvoj okolia. V jeho západnej časti neďaleko od trate bude vybudovaná spojená materská, základná a stredná škola.

V Slnečniciach by po dokončení všetkých aktuálnych aj budúcich zón mohlo žiť viac ako 20-tisíc obyvateľov. Smerovať sem bude električka, rozvinie sa bohatý retail a vzniknúť má aj zmieňovaná škola. Najväčší porevolučný rezidenčný projekt v Bratislave tak smeruje k premene na priame rozšírenie Petržalky. Developer ide za svojou ambíciou vybudovať to najlepšie z tejto mestskej časti. 

 

Pozrite si výstavbu Slnečníc - Zóny Mesto a Zóny Viladomy vo fotoalbumoch. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube