Author photoAdrian Gubčo 01.08.2019 09:12

Výškové budovy v zóne Slnečnice – Mesto majú záväzné stanovisko

Ďalšia výrazná časť masívneho projektu Slnečnice, sektor Mesto, je bližšie k výstavbe. Kladné záväzné stanovisko obdržali zóny B3, B4 a AB2, kde sa budú nachádzať (pravdepodobne) najvyššie objekty v rámci celých Slnečníc. V intenzívnej príprave sú však aj ďalšie časti vznikajúcej mestskej štvrte od developera Cresco Real Estate.

Zdroj: Cresco Real Estate

Zdroj: Cresco Real Estate

Zóny B3, B4 a AB2 vytvoria zástavbu na južnej strane Mesta, v dotyku s plánovaným, resp. čiastočne už existujúcim centrálnym parkom. Rozsiahlejšie dimenzie verejného priestoru podnietili urbanistov a architektov k zväčšeniu mierky, ktorá veľkorysejšie priestranstvá lepšie rámcuje. Netypicky pre Slnečnice tak vzniknú aj bodové výškové budovy.

Týchto veží by malo byť päť (neskôr pravdepodobne šesť) a mali by byť výškovo variabilné, od 14 do 24 nadzemných podlaží. Tieto priamo nadviažu na park, hoci budú na mierne vyvýšenom teréne (pódiu). Južne od nich, medzi vežami a železničnou traťou, vznikne trojica blokov pozostávajúcich vždy z troch doskových domov s ôsmimi podlažiami.

Celkovo sa očakáva v tejto časti projektu vznik až 1.515 bytov a 16 apartmánov, kde by malo žiť takmer 3,3-tisíc obyvateľov. K dispozícii budú mať viac ako 3,1-tisíc metrov štvorcových občianskej vybavenosti, čo sa pridá k existujúcim kapacitám v rámci Slnečnice Market alebo v parteri skôr postavených objektov. Počet parkovacích miest bude 2.005 (z toho vyše tri štvrtiny v podzemných garážach).

Ide o obrovské čísla, no v prípade Slnečníc už nie sú nijako prekvapujúce. Výstavbou tejto časti developmentu sa ďalej posilní tlak na zabezpečenie aj inej ako komerčnej vybavenosti, ako aj zlepšenie obsluhy verejnou dopravou.

Developer pripravuje v zóne Mesto výstavbu základnej a strednej školy, už v rámci budovania najnovšej fázy zas vznikne nová autobusová zastávka, ktorá priečne pretne park a umožní rýchle spojenie do školy aj k jednotlivým častiam Mesta. Konkrétna linka, ktorá sem bude zachádzať, nie je známa, pôjde však pravdepodobne najmä o feeder (prestupnú linku) smerom k električke, ktorá by sem mala byť dovedená do konca roka 2023.

Architektúra jednotlivých objektov ešte vysoko pravdepodobne dozná výrazných zmien, preto je predčasné sa k nej bližšie vyjadrovať. Posledné dostupné vizualizácie však pôsobia sľubne. Hoci ide do veľkej miery o tradičný štýl architektonickej kancelárie Compass, kombinujúci priebežné balkóny alebo drevené tieniace lamely, v danom prostredí ide o dobrý štandard.

Dátum spustenia výstavby prvých objektov ešte nie je známy, nebude to však skôr ako o rok. Vzhľadom na rozsah zámeru sa dá predpokladať etapizácia na menšie celky. Cresco Real Estate okrem toho dodáva na trh postupne aj stovky a tisíce bytov v iných sektoroch Slnečníc, kým ďalšie pripravuje. Prioritné poradie zón B3, B4 a AB2 nie je známe, hoci pôjde pravdepodobne o ďalšiu budovanú časť Mesta východne od línie budúcej električkovej trate.

 

Zdroj: Cresco Real Estate

 

Cresco skutočne nezaháľa a v povoľovaní má už v podstate všetky sektory Slnečníc, azda s výnimkou časti „Kopec“. Nepriamo sa naznačuje, že najbližším rozostavaným súborom bude trojica domov západne od električkovej trate a južne od sektorov A3 a A5, kde by mali vzniknúť údajne najdostupnejšie nové byty v Bratislave.

Okrem toho sa projektujú aj zmieňované sektory A3 a A5, na ktoré sa realizovala architektonicko-urbanistická súťaž, ktorej víťazom sa stalo prestížne slovinské štúdio Bevk Perović. Nakoniec, v príprave je výstavba „strip mallu“, teda nákupného centra určeného pre ľudí na aute na západnom okraji Slnečníc, ako aj súvisiacej infraštruktúry, ktorá už vzniká. Zlepší sa aj prístup do existujúcich častí, podporné záväzné stanovisko totiž obdržal aj zámer nového vstupu do zóny B1. 

Celé tzv. Južné Mesto sa tak postupne stáva realitou. Ide o najväčší rezidenčný súbor, ktorý na Slovensku vznikol od konca bývalého režimu. Byty v Slnečniciach zároveň patria k relatívne dostupnejším, stávajú sa teda voľbou pri kúpe mnohých ľudí, ktorí by v opačnom prípade smerovali na predmestia, kam obyvateľov aj zo strednej triedy vyháňa kríza dostupnosti bývania.

To predstavuje hlavný benefit Slnečníc a Južného Mesta, keďže iné aspekty developmentu sú skôr odrazom snahy o hľadanie racionálneho kompromisu medzi vybudovaním dostupného produktu a k tomu adekvátnej úrovni zástavby či vybavenosti. Veľká štvrť vzniká bez podpory verejného sektoru, nie je sem zatiaľ dovedená ani električková trať, nemožno tak očakávať kvality podobné viedenskej štvrti Aspern, ktorá sa často uvádza ako príklad.

Na druhej strane, nemožno ani povedať, že by Slnečnice nemali myšlienku a základnú urbanistickú koncepciu, ktorá sa postupne napĺňa. Nateraz je ešte priskoro predvídať jej úspech či neúspech, keďže až v najbližšej dobe sa realitou stanú kľúčové časti celého projektu. Dá sa však povedať, že napriek totálnej prevahe rezidenčnej funkcie tu vzniká viacmenej mestská štruktúra.

Petržalka sa tak rozširuje a získava novú modernú zónu. Ide o prvý z megaprojektov, ktoré upevnia pozíciu tejto mestskej časti ako najľudnatejšej bratislavskej samosprávy a premenia ju z obyčajného sídliska na svojbytnú mestskú štvrť.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube