Author photoAdrian Gubčo 01.06.2017 12:00

Nová fáza Slnečnice - Mesto odhalená

Spolu s dokončovaním prvého z domov zo sektoru Mesto v rámci rozsiahleho projektu Slnečnice, developer Cresco Group dáva do predaja a spúšťa výstavbu ďalšieho domu, ktorý ako prvý vyrastie na južnej strane nového mestského bulváru, teda Ulice Zuzany Chalupovej. 

Zdroj: Cresco Group

Zdroj: Cresco Group

Dom A4 bude pozostávať z dvoch blokov s ôsmimi podlažiami, dve najvyššie budú ustúpené. Ponúkaných je 241 bytov od jednoizbových po štvorizbové, s výmerami od 25 metrov štvorcových až po vyše 111 metrov štvorcových. Ceny sa pohybujú od 58-tisíc eur po vyše 270-tisíc, čo znamená približne 2.400 eur na meter štvorcový, čo je z hľadiska Bratislavy ešte relatívne dostupná suma.

Za benefity projektu developer označuje množstvo občianskej vybavenosti v podobe nákupných možností v práve dokončovanom retail parku či v parteri domov na bulvári, zelené dvory medzi jednotlivými blokmi s detskými ihriskami a športovými prvkami, no predovšetkým prístup k veľkému centrálnemu parku s výmerou takmer 30-tisíc metrov štvorcových, za ktorého dizajnom stojí popredné štúdio krajinnej architektúry LABAK.

Domy sú, tak ako v prípade ostatných častí Slnečníc, navrhnuté kanceláriou Compass, urbanisticky sú radené do riadkovej zástavby, čo otvára priestor smerom do parku. “Slnečnice - zóna Mesto má ambíciu vytvoriť príjemné mestské prostredie. Centrálny bulvár s občianskou vybavenosťou tvorí jeho základnú os s pevnejšími blokmi na severe a voľnejšími otvorenými na juhu, ktoré ústia do najväčšieho parku v Slnečniciach," približuje urbanizmus zóny architekt Matej Grébert z ateliéru. Keďže sa realizácia bloku A4 už spustila a prebiehajú zemné práce, dokončenie možno očakávať v druhej polovice roka 2019. 

Nové vizualizácie zároveň prezrádzajú náznaky o budúcnosti ďalších častí Slnečníc. Južnú hranu centrálneho parku bude tvoriť päť vyšších rezidenčných budov, presunu sa dočkala aj zamýšľaná základná škola. Najpotešiteľnejšie je potvrdené odstránenie nákupného centra, ktoré malo vyrásť medzi realizovanými fázami Zóny Mesto a budúcou električkovou traťou, ktorej dokončenie je predbežne plánované v roku 2020.

Otázny ešte zostáva osud časti západne od trate, nazývanej zóna A (nemýliť si s prezentovanými názvami na webstránke). Už nejakú dobu sa v kuloároch vie o realizácii medzinárodnej architektonickej súťaže a na svetových architektonických weboch sa ukázal už aj prvý súťažný, no nevíťazný projekt od dánskeho štúdia Effekt. Podľa našich informácii, súťaže sa okrem Effektu zúčastnilo aj niekoľko ďalších popredných československých ateliérov, ale aj ďalšie európske, medzi nimi napríklad špičkový slovinský ateliér Bevk Perović Arhitekti.

Developer nateraz odmietol k výsledkom súťaže poskytnúť stanovisko s prísľubom, že čoskoro zverejní viac informácii. Každopádne, realizovať na tak veľký súbor medzinárodnú architektonickú súťaž je absolútne správny prístup, ktorý by mal byť vlastný každému väčšiemu developerovi v Bratislave. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Cresco Group
  • Zdroj: Cresco Group
  • Zdroj: Cresco Group
  • Zdroj: Cresco Group
  • Zdroj: Cresco Group
  • Zdroj: Cresco Group
  • Zdroj: Cresco Group
  • Slnečnice - celkový pohľad. Zdroj: Cresco Group

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube