Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 20.02.2020 15:25

Sky Park vo februári 2020: Sky Park Offices dosiahli plnú výšku, v areáli sa už realizujú sadové úpravy

Práce na projekte Sky Park od developera Penta Real Estate pokačujú vo vysokom tempe aj v priebehu februára. Významným míľnikom bolo dosiahnutie plnej výšky a ukončenie hrubej stavby na budove Sky Park Offices, kým v okolí prvej dokončenej rezidenčnej veže sa realizujú sadové úpravy, čím v modernom centre Bratislavy vzniká nový park.

Article Big

V tejto chvíli tak majú plnú výšku všetky rozostavané časti projektu, čo znamená, že práce sa teraz budú sústrediť na dokončovanie fasád, interiérov a okolitých plôch. Najviac sa pokročilo na rezidenčnej veži II, kde prebieha proces kolaudácie a už v priebehu neskorej jari sa očakáva odovzdávanie bytov.

Predtým však ostáva ešte definitívne dokončiť všetky interiéry, vrátane vstupnej lobby s dizajnom priamo od Zaha Hadid Architects, ktorí vypracovali koncept developmentu. V okolí veže sa aktuálne realizujú záhradné úpravy, vrátane výsadby stromov či realizácie chodníkov. V procese vzniku je aj akýsi amfiteáter, ktorý vznikne na streche retailového objektu od Továrenskej ulice.

Čo sa týka ostatných veží, na budove najbližšie k centru mesta sa už postupne sníma lešenie, v prípade veže najbližšie k Stanici Nivy to ešte nejakú dobu pravdepodobne zaberie, hoci sa už realizuje obklad na najvyšších podlažiach. Developer na oficiálnej webstránke deklaruje, že kolaudácia a odovzdávanie bytov prebehne v druhom a treťom kvartáli tohto roku, v stanovisku pre YIM.BA to však reálne odhaduje na október alebo november 2020.

V tom čase by mali byť dokončené aj administratívne časti projektu, budova Sky Park Offices a rekonštrukcia Jurkovičovej teplárne. Prvá menovaná dosiahla na začiatku februára plnú výšku 80 metrov, čo developer oslávil vztýčením glajchy. Inštalácia fasády sa však spustila ešte predtým a postupne je budova napájaná na inžinierske siete. Developer očakáva, že kolaudačný proces sa spustí už v lete a prví nájomníci sa začnú sťahovať pred koncom roka.

V rámci Jurkovičovej teplárne sa medzičasom buduje vstavba do priestoru kotlovej haly, teda mohutnejšieho z dvoch hlavných priestorov, ktoré tepláreň tvoria. Aktuálne je už prakticky v maximálnej výške. Vo vstavbe vzniknú kancelárie vo forme co-workingového centra, ktoré predstavujú v portfóliu Penta Real Estate novinku. Na budove sa zároveň začalo s inštaláciou okien.

Čo sa týka ďalšej dvojice veží, ktoré by mali v Sky Parku ešte pribudnúť, tu sa stále čaká na príslušné povolenia: pri štvrtej rezidenčnej na stavebné povolenie, ktoré bude zároveň signálom pre oficiálne spustenie predaja bytov, pri administratívnej sa čaká na udelenie rozhodnutia o umiestnení stavby a následne stavebného povolenia. Každopádne, obe by mali ísť do výstavby ešte v priebehu tohto roka.

 

Sky Park Offices dosiahli plnú výšku

 

Sky Park ostáva jedným z najväčších rozostavaných projektov v Bratislave. V srdci nového centra mesta vniká súbor pozostávajúci zo štyroch rezidečných veží s 31 podlažiami a 103,8 metrami, obsahujúcich viac ako tisícku bytov, a trojice kancelárskych objektov.

Jedným z nich je zrekonštruovaná Národná kultúrna pamiatka Jurkovičova tepláreň s vyše 5-tisíc metrami štvorcovými kancelárií, druhým je Sky Park Offices s 31-tisíc metrami a bodkou za výstavbou bude najvyššia kancelárska veža s výškou takmer 120 metrov a 34,5-tisíc metrami štvorcovými administratívnych plôch. Budovy budú zasadené do parku, ktorého rozsah bude podobný ako v prípade Medickej záhrady, v ich parteri vznikne vybavenosť v rozsahu približne 7-tisíc metrov štvorcových.

Pre developera ide o vlajkový projekt, čoho dôkazom je aj vyššia architektonická úroveň oproti bratislavskému priemeru. Na development sa konala ešte v roku 2010 architektonická súťaž, ktorej víťazom sa stala kancelária Zaha Hadid Architects. Hoci odvtedy prešiel návrh výraznými úpravami, duch Zahy Hadid sa v projekte zachoval.

Medzičasom sa do tvorby projektu zapojila celá rada popredných domácich, ale aj zahraničných architektov: verejné priestory navrhujú Marko&Placemakers a Townshend Landscape Architects, Sky Park Offices je v gescii kancelárie Vietzke&Borstelmann, rekonštrukciu Jurkovičovej teplárne zabezpečuje ADOM M Studio, projekciu GFI a Pantograph.

Výsledkom je realizácia, ktorá učite zmení vnímanie Bratislavy tak, ako to svojho času urobila Eurovea. V spojení s modernými administratívnymi, rezidenčnými a nákupnými súbormi v okolí zároveň vznikne celistvé územie s radikálne odlišným charakterom oproti zvyšku metropoly. Ten sa už teraz stáva terčom pozornosti filmárov (viď aktuálne premietaný film „Sviňa“, kde tvorí bratislavský downtown atraktívnu kulisu lukratívnej štvrte) a čoskoro pritiahne aj verejnosť.

Penta Real Estate síce už nemá v pláne vybudovať v dohľadnej dobe development podobného rozsahu či významu (ak sem nerátam postupne budované Bory, čo je však iná typológia projektu), na druhej strane si ale udržuje tradíciu organizovania architektonických súťaží na každý svoj zámer, vďaka čomu je väčšina z nich dobre osadená do mestského organizmu a neprináša negatívnu záťaž. Ide o nasledovaniahodný postup.

Inšpirovať by mohol aj niektorých developerov, ktorí budujú svoje projekty v blízkosti Sky Parku. Hoci vo väčšine prípadov je už o osude dosiaľ nezastavaných parciel rozhodnuté, v prípade niektorých ešte neboli predstavené definitívne zámery alebo nemajú vlastníka, ktorý by ich chcel reálne zastavať. Pri ich správnom uchopení by mohli dotvoriť prostredie a vyzdvihnúť výrazné realizácie – predovšetkým Sky Park, ktorý je svojou architektúrou, inšpirovanou organickými tvarmi, v Bratislave nezvyčajný.

Projekt od Zaha Hadid Architects zvýši prestíž celého downtownu. Nová architektúra by na to mala reagovať a odpovedať na vyššie nároky, ktoré si toto územie vyžaduje. Takýmto spôsobom sa môže už čoskoro stať novou pýchou Bratislavy.

 

Fotografie z 8.2.2020. Pozrite si viac vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Penta Real Estate

Súvisiace články

Výstavba ďalšej veže Sky Parku štartuje

12.03.2021 17:12:30 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate oficiálne oznámil, že spúšťa výstavbu ďalej veže v projekte Sky Park. Do realizácie ide budova Sky Park Residence 4, teda bytová veža, ktorá bude umiestnená východne od už dokončenej trojice identických budov. Bratislavský downtown bude doplnený o nový výškový objekt.

Čítať viac

Kancelársky komplex Sky Park Offices je skolaudovaný

08.02.2021 12:19:00 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate ohlásil úspešné skolaudovanie kancelárskeho komplexu Sky Park Offices, ďalšej dokončenej súčasti veľkého projektu Sky Park v novom centre Bratislavy. V developmente tak pribudli desiatky tisíc metrov štvorcových nových kancelárií, ako aj obchodné priestory a súvisiace verejné priestranstvá. Kolaudáciou tejto časti projektu sa stáva prístupným takmer celý nový park v Sky Parku.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Guthaus je už v štádiu hrubej stavby, developer Corwin očakáva dokončenie do konca roka 2021.

Guthaus is topped out, developer Corwin expects it to be completed by end of 2021.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #novemesto #racianska #guthaus #architecture #contemporaryarchitecture

@alleswirdgutarchitecture @corwin.sk
Dom športu sa zmenil na elegantnú súčasnú stavbu.

Hotel Dom športu became an elegant contemporary building.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #office #work #city #architecture #contemporaryarchitecture #domsportu #reconstruction #novemesto

@fva_architekti
Nová podoba Námestia SNP a Kamenného námestia je známa, autorom architektúry je @atelier_loidl

New look of SNP sq and Kamenné sq is revealed. It will be designed by @atelier_loidl
Mesto teasuje budúcu podobu Námestia SNP a Kamenného námestia. Výsledky súťažného dialógu budú odhalené zajtra.

City of Bratislava is teasing the future look of SNP sq and Kamenné sq. Results of the competition dialogue will be revealed tomorrow.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #greenery #architecture #contemporaryarchitecture
Byty v ďalšej časti Bory Nový Dvor miznú rýchlo, čo je dôkazom vysokého dopytu po relatívne dostupnejších bytoch v Bratislave.

Homes in the new stage of Bory Nový Dvor development are disappearing quickly what proves that the demand in Bratislava regarding relatively affordable residences is relatively high.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #bory #city

@penta_real_estate @sadovskyarchitects
The Mill je už v príprave, starý sklad na nároží Plynárenskej a Mlynských nív sa búra.

The Mill is in preparation. Old storage facility in its place is being demolished.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #office #work #city #architecture #contemporaryarchitecture
Pozrieť viac

YouTube