Author photoAdrian Gubčo 08.02.2021 12:19

Kancelársky komplex Sky Park Offices je skolaudovaný

Developer Penta Real Estate ohlásil úspešné skolaudovanie kancelárskeho komplexu Sky Park Offices, ďalšej dokončenej súčasti veľkého projektu Sky Park v novom centre Bratislavy. V developmente tak pribudli desiatky tisíc metrov štvorcových nových kancelárií, ako aj obchodné priestory a súvisiace verejné priestranstvá. Kolaudáciou tejto časti projektu sa stáva prístupným takmer celý nový park v Sky Parku.

Výstavba Sky Park Offices sa spustila v máji 2018, teda takmer o rok neskôr, ako realizácia trojice susedných rezidenčných veží. Práce však postupovali rýchlo a viacmenej ukončené boli koncom roka 2020. Kolaudačné rozhodnutie nadobudlo platnosť v januári 2021 a v tejto chvíli sa už do budovy sťahujú prví klienti, ktorí si zariaďujú svoje priestory.

Developer považuje Sky Park Offices za jedno zo špičkových bratislavských bizniscentier. „Projekt Sky Park Offices je ukážkou nášho citlivého a inovatívneho prístupu k architektúre a developmentu kancelárskych priestorov,“ hovorí Juraj Nevolník, výkonný riaditeľ pre Penta Real Estate Slovensko. „Sme radi, že sa nám na bratislavský trh podarilo priniesť budovu, ktorá využíva najmodernejšie technológie v celoeurópskom meradle a spĺňa náročné požiadavky kladené na prémiové kancelárske budovy.“ Výhodou budovy, v ktorej vzniklo 31-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov, majú byť rozličné moderné smart technológie, ktoré budú zlepšovať komfort zamestnancov.

Stopka Stopka Stopka Stopka

Za ďalší zásadný benefit považuje Penta Real Estate lokalitu budovy, ktorá je súčasťou vznikajúcej centrálnej mestskej štvrte s vysokou intenzitou zástavby. „Prepojením kancelárskej a rezidenčnej časti projektu, doplnenej o obchody a služby, zároveň vzniká výnimočná multifunkčná mikrolokalita, ktorá posúva štandard realitného developmentu v hlavnom meste o niekoľko úrovní dopredu,“ konštatuje Juraj Nevolník.

Samotné Sky Park Offices do tejto lokality budovu, pozostávajúcu z dvoch častí, vyššej 19-podlažnej a nižšej, 8-podlažnej. Na úrovni tretieho nadzemného podlažia sa nachádza pobytová terasa so zeleňou prístupná pre všetkých nájomníkov, terasa vznikne aj na streche nižšej časti komplexu. Okrem kancelárií sa tu nachádza približne 1.200 metrov štvorcových pre retail. Udržateľnosť projektu má byť garantovaná certifikátom LEED Gold, kým kvalita pracovného prostredia je overená certifikátom WELL Gold. Developer pripomína vysokú úroveň energetickej efektivity, kvality materiálov, vody alebo výmeny vzduchu a filtrácie.

Špecialitou však má byť predovšetkým parkovací systém. Na manažment parkovania je využívaná mobilná aplikácia (virtuálna parkovacia karta), ktorá má pomôcť k maximalizácii využitia kapacity parkingu. Pre Sky Park Offices je určených 600 parkovacích miest, ďalších 90 miest je určených pre parkovanie bicyklov. Penta Real Estate upozorňuje aj na technické riešenia, ktoré majú zabezpečiť ochranu zdravia zamestnancov počas pandémie.

Na konci roka 2020 developer uvádzal, že Sky Park Offices je obsadené približne spolovice, čo je na súčasné pomery relatívne dobré číslo. Medzi najväčších nájomcov patrí advokátska kancelária Dentons, biotechnologická spoločnosť Amgen, poisťovňa BNP Paribas Cardif, nórska IT firma Itera, poskytovateľ dát pre solárnu energetiku spoločnosť Solargis či coworkingové kancelárie pod značkou The Spot.

Špecifikom budovy je aj jej architektúra. Koncepcia podoby celého Sky Parku vychádza z architektonickej súťaže, v ktorej v roku 2010 zvíťazila kancelária Zaha Hadid Architects. Určitú dobu sa predpokladalo, že na mieste Sky Park Offices vznikne vyššia veža, pripomínajúca plánovanú Sky Park Tower. Developer sa však rozhodol pre redizajn, za ktorý je zodpovedná kancelária Vietzke & Borstelmann Architekten, ktorej zakladatelia na projekte Sky Parku pracovali aj predtým. Výsledkom je príťažlivé architektonické oživenie celej zóny.

 

V popredí Jurkovičova tepláreň, za ňou Sky Park Offices

 

Skolaudovanie ďalšej časti Sky Parku znamená, že otvorené budú verejné priestranstvá aj v okolí Sky Park Offices, čo umožní vznik nového pešieho ťahu medzi Bottovou a Čulenovou ulicou. Park v Sky Parku sa stáva o čosi celistvejším a sprístupnené bude viacmenej aj celé okolie Jurkovičovej teplárne, vzácnej historickej pamiatky a zaujímavej, hoci kontrastujúcej dominanty moderného developmentu.

Práve rekonštrukcia Jurkovičovej teplárne ostáva ešte poslednou nedokončenou časťou prvej etapy Sky Parku. Podľa developera tu aktuálne prebiehajú dokončovacie práce v interiéroch, najmä vo vstupnom lobby, átriu, terase či na hlavných komunikačných trasách. Objekt sa taktiež pripravuje na kolaudáciu, po ktorej by sa tu mali nachádzať kancelárie a co-workingové centrum, ako aj gastronomické prevádzky na prízemí. Penta Real Estate predpokladá, že budova by s ohľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu mohla byť otvorená na začiatku tretieho kvartálu 2021.

Advertising

V tomto čase by už zóna mohla žiť pomerne aktívnym životom. Už niekoľko týždňov sú dokončené tri rezidenčné veže s 31 podlažiami a 792 bytmi, do ktorých sa postupne sťahujú obyvatelia. V parteri sa objavujú prvé prevádzky, napríklad vináreň, reštaurácia, lekáreň, materská škola, stomatologická ambulancia, realitná kancelária, trafika a i. Sprístupnené je aj detské ihrisko alebo work-out, dá sa tak predpokladať, že v teplejších mesiacoch bude verejný priestor Sky Parku hojne využívaný.

V priebehu tohto roka by sa mala zároveň rozbehnúť realizácia druhej etapy developmentu, ktorej súčasťou je vznik dvojice veží. Vo východnej časti zóny vznikne štvrtá rezidenčná veža, identická s už dokončenými budovami, kde vznikne ďalších 264 bytov. Predaj je už spustený a objekt má už vydané právoplatné stavebné povolenie. Výstavba by sa mala spustiť na jar.

Výraznejšia však bude administratívna budova Sky Park Tower, umiestnená na nároží Landererovej a Čulenovej ulice, ktorá bude výškovou a architektonickou dominantou Sky Parku. Veža bude mať bezmála 120 metrov a umiestnených tu bude približne 34,5-tisíc metrov štvorcových kancelárií a retailových priestorov, vrátane priestoru na najvyššom, 29. podlaží (pravdepodobne tu tak vznikne vyhliadková reštaurácia). Sky Park Tower už má taktiež k dispozícii stavebné povolenie a developer tvrdí, že výstavba sa rozbehne tento rok.

Ak sa tieto slová potvrdia, celý projekt by mohol byť dokončený v priebehu roka 2024. Ide o jeden z najmasívnejších developmentov v porevolučných dejinách Bratislavy. Celková výška investície predstavuje 420 miliónov eur. Rozpočtom, rozsahom, architektúrou, polohou či podobou verejných priestranstiev sa zo Sky Parku stáva kľúčová súčasť nového centra metropoly a jedným zo symbolov súčasného rozvoja mesta. 

 

Pozrite si výstavbu Sky Park Offices vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • 10.12.2020
  • 10.12.2020
  • 10.12.2020
  • 10.12.2020
  • 24.11.2020
  • 20.12.2020
  • 20.12.2020
  • Zdroj: Penta Real Estate

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube