Author photoAdrian Gubčo 04.12.2018 09:30

Ďalšie vizualizácie Sky Park Offices odhalené

Panorámu bratislavského downtownu začne čoskoro dopĺňať ďalšia veža – Sky Park Offices, prvá z kancelárskych budov v rámci celého developmentu, sa už zakladá, nad úroveň terénu začne rásť v priebehu jari. S postupujúcou výstavbou developer Penta Real Estate zverejnil nové vizualizácie komplexu.

Zdroj: Penta Real Estate

Zdroj: Penta Real Estate

Veža vzniká juhovýchodne od rekonštruovanej budovy Jukovičovej teplárne, pričom hmotovo na ňu reaguje. Vo finále tak pozostáva z dvoch častí, z nižšej, 8-podlažnej priamo vedľa historickej pamiatky, a vyššej, 18-podlažnej. S výškou 80 metrov nebude z najvyšších, ale bude patriť k dobre viditeľným častiam downtownu.

V budove vznikne 31-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov v najvyššom štandarde a certifikáciou podľa systému LEED, pravdepodobne na úrovni Gold. K výhodám má podľa developera patriť pomerne veľká strešná záhrada na vrchole nižšej časti budovy, ako aj veľký okolitý park, do ktorého je Sky Park osadený, dostatok občianskej vybavenosti (približnej 7-tisíc štvorcových metrov) a 600 parkovacích miest.

Najvýraznejším aspektom pvej fázy Sky Park Offices však má byť architektúra. Tá síce nie je priamo od architektov celého projektu – Zaha Hadid Architects – ale od kancelárie Vietzke&Borstelmann, ktorú založili dvaja partneri, ktorí v ZHA dlhodobo pôsobili a mali na starosti aj Sky Park. Preto je viditeľný úzky vzťah jednotlivých častí komplexu, pričom niektoré prvky chrakteristické pre Zahu – elegantné oblé línie, využitie kominácie bielej a čiernej či veľmi pozorné narábanie so svetlom – vidno aj v interiéroch Sky Park Offices.

Bratislava tak čoskoro získa jednu zo svojich najzaujímavejších kancelárskych budov – minimálne do momentu, kým nevznikne aj najvyššia budova Sky Parku, ktorá najviac pripomína pôvodný koncept od Zahy Hadid. Dokončenie prvej kancelárskej budovy sa predpokladá v druhej polovici roka 2020.

Po celkovom dokončení celého komplexu Sky Park aj priľahlých výškových budov od iných developerov vznikne úplne nová panoráma tejto časti Bratislavy. Sky Park Offices, prvá fáza, sa medzi nimi napriek výške nestratí, práve naopak. Prinesie do zóny tak potrebnú variabilitu, čím rozbije monolitický obraz série rovnako vysokých veží.

Pre silnejšie rozčlenenie „skylinu“ však bude potrebná zmena výškovej regulácie a konkrétnych limitov výstavby. Pre dané územie platí Územný plán zóny Chalupkova (k nahliadnutiu tu), ktorý neprekračuje štandardnú hranicu 105-120 metrov. Zároveň však platí, že ÚPZ je doplnkom k veľkému Územnému plánu Hlavného mesta SR. Na mestskej úrovni je tak možné limit zvýšiť a ÚPZ sa potom musí prispôsobiť.

Nádej, že by sa v okolí Sky Parku ešte mohli objaviť vyššie budovy, stále žije. Pre panorámu metropoly by to bol veľmi vítaný zásah.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube