Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 05.12.2019 10:24

Savoy 4 odhaľuje fasádu

Práce na dostavbe administratívneho objektu Savoy 4, ktorý dotvára výrazný komplex hotelu Carlton-Savoy, sa spustili len prednedávnom, no už teraz je odhalená takmer kompletná nová fasáda novej budovy, ako aj nižšej časti, tvorenej zrekonštruovaným starým domom. Mostová ulica sa tak čoskoro konečne zbaví roky nedokončenej stavby.

Article Big

Práce sa naštartovali potom, ako sa niekoľko rokov trvajúca kauza predaja celého komplexu hotelu Carlton a súvisiacich administratívnych objektov začala chýliť k záveru. Investor, spoločnosť Carlton Property, sa tak mohla pustiť do dokončenia výstavby budovy, kde sa prvé práce spustili už v roku 2008.

Koncept projektu je založený na vybudovaní 8-podlažnej hmoty, ktorá nadstaví pôvodný trojpodlažný dom z 18. storočia. Tým v podstate zanikne prieluka a vznikne budova pripomínajúca rizalit, teda centrálnu vystupujúcu časť hotela Carlton. Celý blok tak bude pôsobiť uceleným dojmom, hoci výrazom sa budú jednotlivé časti komplexu líšiť.

Najnovší vstup má totiž nakoniec ďaleko modernejší charakter, ako sa predpokladalo. Architekt projektu, ktorým je Vladimír Vršanský z kancelérie AOCR, dodal nadstavanej časti fasády čistý výraz bez akejkoľvek snahy o historizujúce prvky. Trochu iná je situácia v prípade nižšej časti, ide však o Národnú kultúrnu pamiatku, kde bolo nutné obnoviť pôvodný vzhľad budovy. Novej časti dominuje vysoká strecha s nápisom Savoy.

Savoy bude slúžiť predovšetkým ako kancelársky objekt, bude tu deväť podlaží administratívnych priestorov s celkovou výmerou 3,2-tisíc metrov štvorcových, do prízemia bude rozšírená obchodná pasáž hotelového súboru, na najvyššom podlaží zas majú byť mezonetové byty. Carlton Property hovorí aj o vzniku wellness a fitnesscentra špeciálne pre klientov Savoy komplexu.

Celkom zrejmý ešte nie termín dokončenia. Oficiálna stránka projektu uvádza, že by to malo byť už do konca roka, kedy by skutočne mohli byť ukončené práce na fasáde. Označenie stavby však uvádza termín ukončenia prác až koncom roka 2020. Každopádne, dokončenie Savoy 4 je už pomerne blízko.

 

Pôvodná, historická časť budovy

 

Keď v roku 2016 Carlton odkúpili noví majitelia, netajili sa veľkými ambíciami – okrem dobudovania komplexu chceli intenzívnejšie spolupracovať s práve rekonštruovanou Slovenskou národnou galériou na vzniku akejsi kultúrnej štvrte, ktorá by vytvorila nové priestory a prepojenia v rámci historického centra a pritiahla množstvá návštevníkov. Kým SNG však túto predstavu zatiaľ napĺňa, Carlton Property len veľmi obmedzene a bez známych konkrétnych plánov.

Vízia SNG ráta s vytvorením nových prepojení naprieč mestským blokom, v ktorom sa nachádza. Centrálnym bodom bude Námestie Karola Vaculíka, nová plocha severne od Vodných kasární, kde bude hlavný vchod do galérie a ktorá bude prístupná práve cez pasáže z Námestia Ľudovíta Štúra (medzi Dessewfyho palácom a bývalým Hotelom U uhorského kráľa) a z Paulínyho ulice. Súčinnosť Carlton Property zatiaľ spočíva v uvoľnení časti parkovacích plôch, aby sa mohlo námestie zväčšiť.

Faktom však ostáva, že po dokončení rekonštrukcie SNG sa táto zmení na ďaleko výraznejší zdroj návštevnosti, keďže úroveň a atraktivita galérie sa radikálne zvýši. Pre okolité zariadenia to znamená šancu pre vytvorenie dodatočnej ponuky, ťažiacej z prílevu návštevníkov, pričom SNG zdôrazňuje, že okrem samotnej návštevy galérie chce dať ľuďom komplexný zážitok – teda doplniť aj kaviarne, obchody s umeleckými predmetmi, vybudovať zázemie pre rozvoj podnikov s kreatívnym či dizajnovým zameraním a podobne.

Hotel Carlton, kedysi ikonické ubytovacie zariadenie, tak má vynikajúcu príležitosť pre nájdenie nového zmyslu a alternatívy, ktorú musí hľadať v konkurencii iných (lepších) bratislavských hotelov. Symbiotické prepojenie umenia s ubytovacími možnosťami môže byť pre určitú klientelu – zvlášť takú, ktorá si môže dovoliť pobyt v zariadení najvyššej kategórie – dobrým lákadlom.

Pre Bratislavu to znamená zvýšenie dosahu galérie aj nad rámec jej možností. Už teraz je zrejmé, že SNG bude prvá veľká verejná inštitúcia v Bratislave na úrovni porovnateľnej s poprednými inštitúciami podobného typu v zahraničí – teda skutočne verejný priestor, kde sa dá zažiť kvalitný zážitok aj bez toho, aby bolo potrebné kupovať si lístok. Jej vznikom sa rozšíria pešie zóny historického jadra a ožije celý mestský blok.

Z tejto zmeny bude profitovať celá metropola. Najviac sa to však týka susedného hotelovo-administratívneho komplexu, ktorý môže prakticky ukázať, aký pozitívny dopad majú kvalitné verejné priestory a budovy na rozvoj súkromného podnikania.

 

Fotografie z 30.11.2019. 

Galéria

  • Zdroj: Carlton Property
  • Nové Námestie Karola Vaculíka. Či sa hotelu podarí nejako využiť potenciál priestoru a viac ho oživiť, nie je nateraz známe. Zdroj: Slovenská národná galéria / Ján Krížik

Súvisiace články

Projekt Savoy 4 je dokončený

11.09.2020 14:05:00 Adrian Gubčo

Na Mostovej ulici sa ukončili stavebné práce na exteriéri dlhé roky rozostavaného objektu, ktorý mal doplniť hotelovo-administratívny komplex Carlton Savoy. Rekonštrukcia a nadstavba pôvodnej historickej budovy prinesie nové kancelárie a obchody, ako aj vznik dosiaľ chýbajúceho wellness pre potreby hotela a nájomníkov súboru.

Čítať viac

Ďalšie pamiatky v rekonštrukcii alebo pred rekonštrukciou

03.06.2020 17:40:58 Adrian Gubčo

Minulý týždeň prebehla Bratislavou vynikajúca správa, podľa ktorej Hlavné mesto získa polovičný vlastnícky podiel v Dome u Salvátora, čím sa stane jeho výlučným vlastníkom. To je zásadý predpoklad pre rekonštruckiu budovy. Ešte predtým sa však spustia alebo dokončia iné rekonštrukcie, ktoré zmenia niektoré dlhodobo zanedbané budovy.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Známe sú výsledky ďalšej architektonickej súťaže: takto bude vyzerať Komenského námestie podľa návrhu štúdia @totalstudio.eu

Results of another architectural competition were revealed: this is the future look of Komenského sq by Totalstudio.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #square #publicspace #park #urbanism #city #architecture #competition #sutaz
Spoločnosť Unimed Pharma si v Rači vybuduje novú centrálu.

Unimed Pharma will build its new HQ in Rača.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #office #work #hq #headquarters #architecture #modernarchitecture #contemporaryarchitecture #expoline #cubedesign #raca #rača
V Dúbravke bola dokončená druhá etapa príjemného projektu Pekná Vyhliadka, v rámci ktorého vznikol aj príťažlivý verejný priestor s vybavenosťou.

In Dúbravka, a lovely new development called Pekná Vyhliadka (Pleasant View) was completed, containing attractive public space and retail section.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #peknavyhliadka #dubravka #architecture #modernarchitecture #contemporaryarchitecture @archikod
Pred Stanicou Nivy bola dokončená nová trolejbusová trať. 

New trolleybus track in front of Stanica Nivy.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #stanicanivy #novenivy #nivy  #street #city #downtown #architecture #modernarchitecture #publicspace #urbanism @hbreavis @sieberttalas
Tento týždeň sme videli novú podobu električkovej trate v Rači a otvorenie prvej časti parku v Sky Parku. V Petržalke sa robí Územný plán zóny Kapitulské pole, kde môže žiť vyše 8-tisíc ľudí, development napreduje v Záhorskej Bystrici aj v downtowne. Bratislava sa mení každým dňom.

This week we have seen the new look of tramway track in Rača and opening of the first part of park in Sky Park. In Petržalka, masterplan for Kapitulské pole area with potential population of 8k residents is being made and development is advancing in Záhorská Bystrica as well as in downtown. Bratislava is changing every day.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #skypark #highrise #tower #city #downtown #petrzalka #architecture #modernarchitecture #raca #zahorskabystrica
Elegantný Ganz House má stavebné povolenie a už o niekoľko rokov dotvorí rozvíjajúcu sa zónu @euroveacity

Elegant Ganz House received construction permit and in a few years it will become a vital part of Eurovea City neighborhood.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #riverfront #downtown #city #architecture #modernarchitecture @jtre_sk @compassarchitekti
Pozrieť viac

YouTube