Author photoAdrian Gubčo 05.12.2019 10:24

Savoy 4 odhaľuje fasádu

Práce na dostavbe administratívneho objektu Savoy 4, ktorý dotvára výrazný komplex hotelu Carlton-Savoy, sa spustili len prednedávnom, no už teraz je odhalená takmer kompletná nová fasáda novej budovy, ako aj nižšej časti, tvorenej zrekonštruovaným starým domom. Mostová ulica sa tak čoskoro konečne zbaví roky nedokončenej stavby.

Práce sa naštartovali potom, ako sa niekoľko rokov trvajúca kauza predaja celého komplexu hotelu Carlton a súvisiacich administratívnych objektov začala chýliť k záveru. Investor, spoločnosť Carlton Property, sa tak mohla pustiť do dokončenia výstavby budovy, kde sa prvé práce spustili už v roku 2008.

Koncept projektu je založený na vybudovaní 8-podlažnej hmoty, ktorá nadstaví pôvodný trojpodlažný dom z 18. storočia. Tým v podstate zanikne prieluka a vznikne budova pripomínajúca rizalit, teda centrálnu vystupujúcu časť hotela Carlton. Celý blok tak bude pôsobiť uceleným dojmom, hoci výrazom sa budú jednotlivé časti komplexu líšiť.

Najnovší vstup má totiž nakoniec ďaleko modernejší charakter, ako sa predpokladalo. Architekt projektu, ktorým je Vladimír Vršanský z kancelérie AOCR, dodal nadstavanej časti fasády čistý výraz bez akejkoľvek snahy o historizujúce prvky. Trochu iná je situácia v prípade nižšej časti, ide však o Národnú kultúrnu pamiatku, kde bolo nutné obnoviť pôvodný vzhľad budovy. Novej časti dominuje vysoká strecha s nápisom Savoy.

Savoy bude slúžiť predovšetkým ako kancelársky objekt, bude tu deväť podlaží administratívnych priestorov s celkovou výmerou 3,2-tisíc metrov štvorcových, do prízemia bude rozšírená obchodná pasáž hotelového súboru, na najvyššom podlaží zas majú byť mezonetové byty. Carlton Property hovorí aj o vzniku wellness a fitnesscentra špeciálne pre klientov Savoy komplexu.

Celkom zrejmý ešte nie termín dokončenia. Oficiálna stránka projektu uvádza, že by to malo byť už do konca roka, kedy by skutočne mohli byť ukončené práce na fasáde. Označenie stavby však uvádza termín ukončenia prác až koncom roka 2020. Každopádne, dokončenie Savoy 4 je už pomerne blízko.

 

Pôvodná, historická časť budovy

 

Keď v roku 2016 Carlton odkúpili noví majitelia, netajili sa veľkými ambíciami – okrem dobudovania komplexu chceli intenzívnejšie spolupracovať s práve rekonštruovanou Slovenskou národnou galériou na vzniku akejsi kultúrnej štvrte, ktorá by vytvorila nové priestory a prepojenia v rámci historického centra a pritiahla množstvá návštevníkov. Kým SNG však túto predstavu zatiaľ napĺňa, Carlton Property len veľmi obmedzene a bez známych konkrétnych plánov.

Vízia SNG ráta s vytvorením nových prepojení naprieč mestským blokom, v ktorom sa nachádza. Centrálnym bodom bude Námestie Karola Vaculíka, nová plocha severne od Vodných kasární, kde bude hlavný vchod do galérie a ktorá bude prístupná práve cez pasáže z Námestia Ľudovíta Štúra (medzi Dessewfyho palácom a bývalým Hotelom U uhorského kráľa) a z Paulínyho ulice. Súčinnosť Carlton Property zatiaľ spočíva v uvoľnení časti parkovacích plôch, aby sa mohlo námestie zväčšiť.

Faktom však ostáva, že po dokončení rekonštrukcie SNG sa táto zmení na ďaleko výraznejší zdroj návštevnosti, keďže úroveň a atraktivita galérie sa radikálne zvýši. Pre okolité zariadenia to znamená šancu pre vytvorenie dodatočnej ponuky, ťažiacej z prílevu návštevníkov, pričom SNG zdôrazňuje, že okrem samotnej návštevy galérie chce dať ľuďom komplexný zážitok – teda doplniť aj kaviarne, obchody s umeleckými predmetmi, vybudovať zázemie pre rozvoj podnikov s kreatívnym či dizajnovým zameraním a podobne.

Hotel Carlton, kedysi ikonické ubytovacie zariadenie, tak má vynikajúcu príležitosť pre nájdenie nového zmyslu a alternatívy, ktorú musí hľadať v konkurencii iných (lepších) bratislavských hotelov. Symbiotické prepojenie umenia s ubytovacími možnosťami môže byť pre určitú klientelu – zvlášť takú, ktorá si môže dovoliť pobyt v zariadení najvyššej kategórie – dobrým lákadlom.

Pre Bratislavu to znamená zvýšenie dosahu galérie aj nad rámec jej možností. Už teraz je zrejmé, že SNG bude prvá veľká verejná inštitúcia v Bratislave na úrovni porovnateľnej s poprednými inštitúciami podobného typu v zahraničí – teda skutočne verejný priestor, kde sa dá zažiť kvalitný zážitok aj bez toho, aby bolo potrebné kupovať si lístok. Jej vznikom sa rozšíria pešie zóny historického jadra a ožije celý mestský blok.

Z tejto zmeny bude profitovať celá metropola. Najviac sa to však týka susedného hotelovo-administratívneho komplexu, ktorý môže prakticky ukázať, aký pozitívny dopad majú kvalitné verejné priestory a budovy na rozvoj súkromného podnikania.

 

Fotografie z 30.11.2019. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Carlton Property
  • Nové Námestie Karola Vaculíka. Či sa hotelu podarí nejako využiť potenciál priestoru a viac ho oživiť, nie je nateraz známe. Zdroj: Slovenská národná galéria / Ján Krížik

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube