Author photoAdrian Gubčo 11.09.2020 14:05

Projekt Savoy 4 je dokončený

Na Mostovej ulici sa ukončili stavebné práce na exteriéri dlhé roky rozostavaného objektu, ktorý mal doplniť hotelovo-administratívny komplex Carlton Savoy. Rekonštrukcia a nadstavba pôvodnej historickej budovy prinesie nové kancelárie a obchody, ako aj vznik dosiaľ chýbajúceho wellness pre potreby hotela a nájomníkov súboru.

Pôvodný objekt začal vznikať už v 18. storočí, kedy sa začínala postupne formovať definitívna podoba zástavby tzv. Dunajského predmestia, rozloženého medzi hradbami mesta a nábrežím rieky. Začínajúca regulácia, zrušenie hradieb a rast mesta podnietili rozvoj aj tejto štvrte. V roku 1760 vzniká hostinec U troch zelených stromov, ktorý nadviazal na ešte staršie zariadenie. Popularita hostinca viedla v roku 1838 v jeho odkúpenie Johannom Löwym, riaditeľom Uhorskej bratislavsko-trnavskej železnice, ktorý objednal u Ignáca Feiglera jeho veľkú prestavbu.

Nový hotel U zeleného stromu bol (po ďalšom odkúpení Palugyayovcami) luxusným zariadením, ktorému v roku 1860 vyrástla obdobná konkurencia v podobe Hotelu National. Po smrti Karla Palugyaya v roku 1912 odkúpil všetky budovy, teda oba hotely a medzi nimi stojaci Durvayov dom, Henrich Prüger, ktorý ich spojil a prestaval (pod menom Savoy-Carlton). Ďalšia prestavba prišla na konci 20-tych rokov, a vedená bola architektom M.M.Harmincom. Hotel dostal viacmenej súčasnú podobu.

V rámci prestavby tak vznikla smerom do Hviezdoslavovho námestia 20-osová deväťpodlažná fasáda, v ktorej vyniká mohutný rizalit (vystúpená stredná časť) a s nápisom Carlton. Od Mostovej vznikla 19-osová šesťpodlažná fasáda, označená ako Savoy. V povojnovom období začal hotel chátrať, na prelome 20. a 21. storočia však prebehla komplexná rekonštrukcia, ktorá okrem ubytovacej funkcie priniesla aj kancelárie, ktoré sú orientované do Mostovej.

Administratívne priestory sú dnes umiestnené do vchodov a objektov Savoy 2, Savoy 2A a Savoy 6. Medzi nimi sa nachádzal zmieňovaný starší trojpodlažný objekt, ktorý stavebný súbor rozdeľoval. Preto sa v roku 2009 spustila jeho rekonštrukcia a dostavba, ktorej dali architekti z kancelárie AOCR podobu tvarovo obdobného rizalitu, ako je to pri budove Carltonu smerom do Hviezdoslavovho námestia. Nanešťastie, výstavbu sprevádzali viaceré problémy (spojené so spormi o komplex) a preto sa natiahla na vyše desaťročie.

Dnes je však už prakticky dokončená. Odhalená bola fasáda modernej časti a zreštaurovaná fasáda historického objektu. Odstránený bol už aj stavebný plot. Parter ostáva zatiaľ prázdny, v dohľadnej dobe sa to však snáď zmení. V budove už budú pravdepodobne prebiehať už len fit-outy pre jednotlivých klientov a nájomníkov.

V budove Savoy 4 tak vzniklo na desiatich podlažiach približne 2-tisíc metrov štvorcových prenajímateľných priestorov a vyše 546 metrov štvorcových pre maloobchod. Retailová sekcia by sa mala napojiť na vnútornú pasáž hotela, kde sú umiestnené viaceré obchody, služby či gastronomické prevádzky. Okrem toho investor prestavby, Carlton Property, hovorí aj o dobudovaní wellness a fitness centra, čo pomôže hotelu pri snahe o zisk statusu päťhviezdičkového zariadenia. Na najvyššom podlaží orientovanom smerom k Hradu by mali byť údajne dva byty.

Komplex teraz vďaka vhodne zvolenej hmote a v podstate aj architektúre pôsobí monumentálnejším a ucelenejším dojmom. Mostová sa zas stáva asi najmestskejšie pôsobiacou ulicou v Bratislave – hoci by jej prospela premena na pešiu zónu. Vo výsledku je tak tento projekt jednoznačne pozitívnym zásahom pre mesto aj hotel, ktorý je zásadným spôsobom spojený s dejinami Bratislavy v posledných dvoch storočiach.

 

 

Jeho príbeh by mal pokračovať aj v budúcnosti. Po dokončení aktuálnej dostavby by mala prebehnúť úprava dvorovej a zásobovacej časti smerom k Slovenskej národnej galérii – tá totiž v rámci svojej rekonštrukcie počíta s vytvorením hlavného vchodu, orientovaného do vnútrobloku medzi galériou a hotelom. Prístup je možný pasážou od Paulínyho ulice, alebo zásobovacou uličkou medzi tanečným divadlom Ifjú Szivek a Dessefwyho palácom.

Carlton Property spolu s SNG tak musia vyriešiť novú organizáciu zásobovania a nájsť novú podobu priestoru. Dávnejšie sa hovorilo o tom, že by hotel nadviazal na umeleckú funkciu galérie a vytvoril atraktívny parter, ktorý by jej bol dobrým doplnkom. Nové Námestie Karola Vaculíka sa má stať živým a kvalitným verejným priestorom, ktoré navyše vytvorí nové pešie prepojenia v rámci centra mesta.

Kedy by tak mohlo by, ešte nie je známe. Aktuálny termín dokončenia rekonštrukcie galérie je leto 2021, kedy sa pravdepodobne začne sprístupňovať aj okolie – hoci samotná galéria bude vybavená a expozície odhalené až v roku 2022. V každom prípade je to už najvyšší čas na to, aby svoje kroky predstavil aj Carlton.

Ak sa tu však skutočne podarí vytvoriť takéto príťažlivé miesto, pre hotel aj pre Bratislavu to bude veľké plus. Súkromný majiteľ si samozrejme zvýši výnosy vďaka tisíckam nových návštevníkov, ktorí môžu využívať aj služby hotela, galéria získa súvisiacu vybavenosť a v centre Bratislavy sa zas rozšíria pešie zóny a upravené verejné priestory. Navyše, čo je nezvyčajné, nebudú prepojené len s komerčnými funkciami, ale aj kultúrou, a to v tej najlepšej forme a kvalite.

Celkom reálna by tak mohla byť vízia vzniku akejsi umeleckej štvrte, ktorá premení niekdajšie biedne predmestie na jadro spoločenského života metropoly. Bratislava by tým ohromne získala, pričom navyše nejde o nič nereálne. Posun mesta na vyššiu úroveň môže byť už len otázkou času.

 

Fotografie z 31.8.2020. Pozrite si dokončovanie Savoy 4 vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame

Sledujte YIM.BA na YouTube

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Carlton Property
  • Námestie Karola Vaculíka. Zdroj: Slovenská národná galéria

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube