Author photoAdrian Gubčo 02.07.2024 17:33

Premena Bajkalskej začína. Saida sa blíži k výstavbe, štartuje búraním

Okolie Bajkalskej ulice prejde v najbližších rokoch výraznými zmenami. Ohlásených tu bolo niekoľko projektov, ktorých investori postupne získavajú prvé povolenia. Najbližšie k výstavbe však má projekt Saida, ktorý bol prvýkrát predstavený ešte pred krízou v roku 2008. Odvtedy prešiel – našťastie – výraznými zmenami.

Zdroj: Morocz_Tacovsky

Zdroj: Morocz_Tacovsky

Cesta projektu Saida na rohu Bajkalskej a Prešovskej ulice bola pomerne kľukatá. Prvýkrát bol predstavený v roku 2007, keď bol zámer 22-podlažného vežiaka s bývaním, kanceláriami alebo menším nákupným centrom. Nadšenie zámer nevyvolal, keďže pripomínal skôr mohutný panelový dom. Kríza však pôvodné plány zhatila.

Napriek tomu zámer a jeho povoľovanie napredovalo. Územné rozhodnutie získal už v roku 2011, o stavebné povolenie požiadal developer Henris Immo prvýkrát v roku 2020. Vydané a správoplatnené bolo po určitých výhradách verejnosti až na začiatku roka 2022. Spojené bolo s povolením pre odstránenie staršej zástavby – na pozemku sa totiž nachádzali staršie sklady a haly.  

Napriek tomu sa istú dobu nič nedialo. Posun nastal so vstupom nového investora, ktorým by mala byť spoločnosť BTK – Bývanie, Teplo, Klimatizácia. Nový hráč nepriniesol len dynamizáciu celého procesu, ale aj redizajn – firma oslovila kanceláriu Morocz_Tacovsky, ktorá priniesla súčasnejší a atraktívnejší pohľad na zámer. Z pomerne ohavnej budovy tak spravila vcelku dobre pôsobiaci mestský dom.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Morocz_Tacovsky
  • Zdroj: Morocz_Tacovsky
  • Zdroj: Morocz_Tacovsky
  • Staršia verzia projektu. Zdroj: Henris Immo
  • Staršia verzia projektu z roku 2007. Zdroj: Saida

Na pozemku tak už prebieha búranie pôvodnej zástavby, čím sa uvoľňuje miesto pre výstavbu 13-podlažného domu popri Bajkalskej a dvojpodlažnej vo vnútrobloku. Na prvom podlaží vyššej budovy bude umiestnený retail, na druhom a treťom administratíva, na štvrtom a piatom 32 apartmánov a vyššie byty v celkovom počte 94.

V prípade nižšieho domu sa v čase vydania povolenia rátalo s umiestnením reštaurácie a obchodov na prízemí a s kanceláriami na druhom podlaží. Parkovanie má byť riešené v rámci štvorice podzemných podlaží s 306 miestami (a 25 miestami na teréne). Na teréne vznikne parkovo upravený vnútroblok so základným vybavením v podobe mobiliáru, detského ihriska a zelene.

Pokiaľ sa výstavba rozbehne okamžite po odstránení zvyšných objektov, teoreticky by mohla byť Saida dokončená už na konci roka 2026 alebo na začiatku roka 2027. Odhadované náklady predstavovali v roku 2020 36,2 miliónov eur, dnes budú vyššie.

Vo výsledku vznikne vysoko polyfunkčný projekt, ktorý v dôsledku svojej mierky radikálne pretransformuje danú časť mesta. Vďaka redizajnu to však nebude taká katastrofa, ako sa pôvodne predpokladalo. Novostavba nebude ani dominantou, dané prostredie vďaka vysokej miere polyfunkcie a súčasnému výrazu dotvorí pomerne dobre. V budúcnosti sa má navyše dobudovať aj nárožie Bajkalskej ulice a Trnavskej cesty, v dôsledku čoho sa Saida „stratí“.

V kontexte celej Bajkalskej ale môže ísť o jeden z nižších projektov. V tomto momente sa napríklad pripravuje zámer Aston 2.022, ktorého súčasťou bude 73 metrov vysoká veža. V podstate naproti zas bude Business Center Bajkal 2, ktorého dominanta bude mať až 87 metrov. O čosi menší bude zámer Bajkal Office v podobe jedenásťpodlažného objektu na mieste bývalej reštaurácie Bajkal.

Významná ulica, ktorá je jednou z kľúčových bratislavských dopravných spojníc, tak postupne získava mestskejší ráz. Novostavby v najbližších rokoch nahradia nezastavané, zanedbané alebo nedostatočne využívané plochy a budovy. Krok po kroku sa tak aspoň charakterom zástavby pretvára na mestský bulvár. Nasledovať by mohol verejný priestor.

 

Fotografie z 18.6.2024. Sledujte výstavbu projektu Saida vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube