Author photoAndrej Sárközi 02.01.2023 14:55

Ružinov opeknie. Objekt so známou reštauráciou dostane modernú nadstavbu

Okrajová časť sídliska v Ružovej doline sa postupne stáva súčasťou širšieho centra Bratislavy. Zaslúžili sa o to najmä bizniscentrá a polyfunkčné developmenty južne od Prievozskej, ale aj rastúca atraktivita mestského života. Lokalitu najnovšie doplní nadstavba a prístavba polyfunkčného objektu, kde sa nachádza známa reštaurácia Astra.

Zdroj: Reegas

Zdroj: Reegas

Priestor okolo reštaurácie je súčasťou sídliska Ružová dolina, ktoré je jedným z prvých sídlisk v Ružinove. Spoločenským jadrom tejto časti štvrte malo byť námestie medzi dvoma objektami obchodov, nachádzajúcimi sa na západnom konci Martinčekovej ulice. Práve v severnom objekte vznikla známa reštaurácia Astra. 

Budova by mala v blízkej budúcnosti získať nadstavbu a prístavbu. Ide o zámer spoločnosti Reegas. Firma v minulosti realizovala hneď niekoľko nadstavieb, k najznámejším patrí realizácia na Štúrovej 8. Vznikla tu nadstavba na historickom dome, ktorá však nepriniesla aj prinavrátenie pôvodnej podoby a elegancie objektu (čo je s ohľadom na umiestnenie problém). Projekt v Ružovej doline bude pre spoločnosť asi najvýraznejším bratislavským počinom. 

Developer sa snaží o získanie povolení už od roku 2018, kedy predložil svoj zámer na posudzovanie. Po vyše roku získal od Magistrátu zápornú odpoveď. Hlavnému mestu sa nepáčil najmä rozsah, keďže podľa neho projekt „nerešpektoval charakteristický obraz a proporcie konkrétneho územia”, ale aj riešenie parkovania, ktoré uberalo rozsah zelene. Plány teda spoločnosť prepracovala a predložila na posudzovanie znova. S týmto zámerom už mesto súhlasilo a developer získal aj územné rozhodnutie. Dnes je už známe, že nadstavba a prístavba polyfunkčného objektu sa definitívne bude realizovať – projekt získal stavebné povolenie

Existujúci objekt má dve nadzemné podlažia a jeden zapustený suterén. V súčasnosti sa tu nachádzajú prevádzky rôzneho druhu – práčovňa, hodinárstvo, kozmetika či fitness, ale aj spomenutá reštaurácia Astra. Stavba je však už dlhodobo v zlom stave. Ako sa uvádza v stavebnom povolení, objekt je veľmi málo udržiavaný, ošumelý a už dlhšiu dobu nezapadal do prostredia a znehodnocoval pomerne lukratívne územie Ružinova. Jeho vlastník s rekonštrukciou v dohľadnej dobe nepočítal, pristúpil tak k dohode so stavebníkom (investorom) na úplnej modernizácii stavby. 

Navrhovanou trojpodlažnou nadstavbou kombinovaného typu vznikne možnosť nového trvalého bývania v počte 16 bytových jednotiek. Na treťom nadzemnom podlaží bude situovaných celkovo šesť jednopodlažných bytov – štyri trojizbové a dva dvojizbové. Na treťom i štvrtom je to šesť dvojúrovňových nehnuteľností – štyri trojizbové byty a dva štvorizbové. Na štvrtom podlaží sa bude nachádzať jeden štvorizbový byt, jeden trojizbový, horné podlažie mezonetov a časť bytu pokračujúca na piate nadzemné podlažie. Tu ide o dva štvorizbové byty. 

Nadstavbou sa má vyriešiť problém zatekajúcej strechy a celkový vzhľad objektu. Dispozično-prevádzkové riešenie priestorov na prvom nadzemnom podlaží zostane zachované, o podlažie vyššie vznikne deväť ateliérových nehnuteľností, ktoré nahradia doterajšiu posilňovňu. Presunutá bude aj kotolňa, nachádzajúca sa na na streche objektu. Po novom bude presunutá do prvého podzemného podlažia, kde bude vybavená modernými zdrojmi vykurovania a zásobovať teplom všetky bytové i nebytové priestory. Navrhovaný projekt si vyžiada celkovo 26 parkovacích miest pre obyvateľov a 6 krátkodobých stojísk pre návštevy. 

Vo výsledku bude mať objekt päť nadzemných podlaží, jedno podzemné a celková podlažná plocha bude zaberať rozlohu vyše 3.500 metrov štvorcových. Z vizualizácie je zrejmé, že investor mierne upravil podobu budovy, keďže pôvodné uvažoval až s dvojpodlažným parterom. Presklené balkóny taktiež zracionalizoval. Návrh rekonštrukcie vypracovala kancelária Expoline a Cubedesign.

 

Zdroj: Reegas

 

Developer začal s predajom bytov už minulý rok. Dnes je z bytových jednotiek predaných deväť nehnuteľností, päť je rezervovaných a tri sú voľné. Najlacnejší z dostupných bytových jednotiek je k dispozícii za 349-tisíc eur, ide o trojizbový byt o rozlohe 79.77 metrov štvorcových a 16.75 metrov štvorcových tvorí terasa. Najdrahší v aktuálnej ponuke má cenu 579-tisíc eur a ide o päťizbový mezonet o celkovej ploche 168.85 metrov štvorcových.

Z ateliérov je predaných päť priestorov, jeden je rezervovaný a tri sú k dispozícii. Najlacnejší ponúka developer za 164-tisíc eur, pričom má celkovú výmeru 38 metrov štvorcových a obsahuje dve miestnosti. Najdrahšie sú dva priestory za 329-tisíc eur o celkovej rozlohe takmer 95 metrov štvorcových a troch miestnostiach. Ako sme už informovali v predchádzajúcom článku, nehnuteľnosti by mali byť dokončené ako holobyty. 

Štart výstavby očakával developer v prvej polovici roka 2022 a do konca roka chcel vybudovať hrubú stavbu. Tieto plány sa však nezrealizovali, nakoľko projekt získal stavebné povolenie len koncom roka 2022. Celkové dokončenie projektu sa tak posúva minimálne o rok. 

Schátraný a zlý stav budovy sa konečne zlepší. Jej potenciál pre vytvorenie atraktívneho miesta pre život je vysoký, čo je dané lokalitou, v ktorej sa nachádza. Nadstavbu zároveň možno považovať za vhodný kompromis, ako budovu zrekonštruovať - bez nej by pravdepodobne obnova objektu tak skoro nenastala. Revitalizáciu by si však zaslúžilo aj námestíčko a plochy pred objektom, prípadne celá Martinčekova ulica.

Projekt od Reegasu snáď prispeje k zlepšeniu lokality. Investor má za sebou väčší počet projektov, ktoré reálne dokončil. Ide o rozdiel oproti firmám, ktoré neboli schopné dobudovať nadstavby, na čo doteraz trpia miestni obyvatelia. Ružová dolina 33 by vďaka modernizácii existujúcich priestorov mala byť zároveň prínosom aj pre miestnu komunitu. Stavebne i morálne zastaraný objekt sa prenesie do 21. storočia. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Nová podoba projektu. Zdroj: Reegas
  • Pôvodná podoba projektu. Zdroj: Reegas
  • Pôvodná podoba projektu. Zdroj: Reegas

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube