Author photoSimona Schreinerová 23.01.2024 16:24

Premena nábrežia sa blíži. Promenáda dostane luxusné bývanie, Waterside sa vysporiadal s odporcami

Nábrežie Dunaja patrí k najlukratívnym lokalitám v hlavnom meste. V časti promenády pri Nábreží arm. gen. L. Svobodu (NAGLS) je už roky naplánovaná výstavba nadštandardných bytov aj kancelárií, ktorá má nahradiť priestor po zbúranom Parku kultúry a oddychu (PKO). Teraz naberá po komplikáciách reálnejšie kontúry.

Zdroj: Cresco Real Estate

Zdroj: Cresco Real Estate

Prestavba nábrežia medzi NAGLS a nábrežnou hranou Dunaja je horúcou témou už niekoľko rokov, ak nie desaťročí. Prvým významným projektom v lokalite sa stal River Park od developera J&T Real Estate, ktorý bol dokončený v 2010. Administratíva, hotel a bývanie nahradili nevyužívanú budovu Útvaru hlavného architekta a minigolfové ihrisko.

Vášnivé diskusie sa týkali najmä predpokladaného pokračovania výstavby - teda prestavby areálu PKO, ktorej malo predchádzať búranie objektov. V roku 2015 mestské zastupiteľstvo schválilo odpredaj budov spoločnosti Henbury Development (dnes WOAL), v ktorej majú účasť developeri J&T Real Estate a Cresco Real Estate. Po následnom zbúraní pôvodných objektov developer informoval o pláne vybudovať polyfunkčnú zástavbu. V jadre zóny malo na základe dohody s mestom vzniknúť námestie s planetáriom a mediatékou.

Sektory CPR-ACPR-B a CPR-C boli v roku 2017 predložené na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA). Rozdelenie na dve časti malo prostý dôvod - CPR-A ležiace v západnej časti si prevzalo Cresco Real Estate, CPR-C má v réžii JTRE. Časť CPR-B (planetárium) riešilo v rámci WOAL predovšetkým JTRE, ako ktoré v tomto smere uzavrelo dohody s Magistrátom. Medzičasom sa však forma záväzkov zmenila.

Galéria

  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Zdroj: Cresco Real Estate
  • Situácia. Zdroj: Cresco Real Estate / EIA
  • Situácia. Zdroj: Cresco Real Estate / EIA

Rozhodnutie z EIA projekty získali až v roku 2020. Následne sa pristúpilo k k územnému konaniu. Začiatkom októbra YIM.BA informovala o tom, že sektor CPR-A (marketingovo by sa mal volať The Waterside Bratislava) získal rozhodnutie o umiestnení stavby.

Voči rozhodnutiu ale prišlo odvolanie od starostu mestskej časti Rača Michala Drotována, ktorý sa tejto téme venoval ešte ako aktivista. V odvolaní žiadal o prešetrenie dopadu zmeny, ktorou bolo zrušenie vonkajších jazdných pruhov na Vajanského a Rázusovom nábreží. Podľa starostu Rače táto skutočnosť zásadne mení dopravno-kapacitné pomery v území. Posúdenie dopravy v EIA tak už podľa neho nie je aktuálne a žiadal o nové posúdenie dopravných tokov v územnom konaní.

Okrem toho v odvolaní uviedol, že podľa jeho názoru je projekt ako celok predimenzovaný, a to s ohľadom na dopravno-kapacitné pomery aj veľkosť územia. Zároveň podporil stanovisko Cyklokoalície pre vytvorenie samostatného jazdného pruhu pre cyklistov v zámere CPR-A.

Aktuálne zverejnilo Staré Mesto rozhodnutie o umiestnení stavby aj s doložkou o právoplatnosti rozhodnutia. Odvolanie teda bolo zamietnuté a development disponuje právoplatným dokumentom, ktorý otvára cestu k stavebnému konaniu. Jeho výsledkom má byť stavebné povolenie, po ktorom sa môže spustiť samotná realizácia. Predchádzať jej bude výrub časti existujúcich stromov. 

Celý projekt (teda CPR-A aj CPR-C) bude realitou pravdepodobne na konci tohto desaťročia. Pôjde o mnohoročné omeškanie oproti prvotným úvahám, hoci ide najmä o dôsledok komplikácií aj obštrukcií pri povoľovaní. 

 

Predpokladaný vzhľad časti developmentu od JTRE, ešte s uvažovanovaným planetáriom. Zdroj: J&T Real Estate

 

Waterside, resp. CPR-A, počíta so vznikom štvorice lichobežníkových objektov s maximálne deviatimi podlažiami (najvyššie tri budú ustupovať), kolmých na promenádu. Prepojené budú štvor- až päťpodlažným traktom, rovnobežným s nábrežnou komunikáciou. Medzi objektmi vzniknú parkovo upravené átriá. Autorom architektúry je kancelária Bogle Architects.

Cresco Real Estate plánuje vo svojej časti vybudovať 95 bytov, 161 apartmánov a 663 parkovacích miest. Podľa doteraz známych informácií by malo ísť o jeden z najluxusnejších (a teda aj najdrahších) projektov v Bratislave. Spustenie predaja sa však neočakáva skôr ako po vydaní stavebného povolenia. Za štandardných podmienok by to bolo ešte tento rok, očakávať však možno ďalší odpor.  

Časť v réžii JTRE, teda objekty CPR-C, zatiaľ územné rozhodnutie nemá. Táto časť bude svojou štruktúrou a riešením nadväzovať skôr na susedný River Park. Smerom k nábrežiu vzniknú rezidenčné bloky, k ceste zas kancelárske. Oddelené budú vnútorným nádvorím. V parteri jednotlivých domov budú retailové prevádzky, budova orientovaná do námestia zas mala podľa pôvodných úvah obsahovať mediatéku.

Kľúčovým verejným priestorom bude námestie medzi CPR-A a CPR-C, do ktorého mala byť vložená „Dunajská kvapka“, teda planetárium (CPR-B). Podoba tohto priestoru sa však bude meniť, nakoľko planetárium na nábreží napokon nebude. Namiesto toho sa má posilniť zelený charakter priestranstva. Architektúru komplexu spracúva kancelária GFI.

Pripravované projekty na nábreží majú ďaleko od dokonalosti a v ideálnom prípade by bola iná nielen ich podoba, ale aj funkčné zloženie. Urbanizácia priestoru je však po zániku pôvodnej zástavby maximálne vhodná. To je fakt aj napriek snahám o oddialenie stavebných prác, ktoré v konečnom dôsledku nič zásadné nepriniesli, maximálne zrušenie plánov na vznik planetária. Komerčná zástavba na dunajskom nábreží sa stane skôr či neskôr realitou. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube