Author photoAdrian Gubčo 30.04.2018 13:00

Rínok Rača sa rozbieha

Projekt prestavby areálu niekdajších Vinárskych závodov v centrálnej časti Rača štartuje. Napriek tlaku miestnych obyvateľov a samosprávy bolo okresným úradom potvrdené územné rozhodnutie, developer Rínok Rača, patriaci pod Bencont Group, sa tak môže začať pripravovať na výstavbu. Aktuálne prebieha čistenie pozemku a sanácia starých objektov.

Zdroj: Bencont Group

Zdroj: Bencont Group

Rínok Rača je pomerne mohutný projekt, kde vznikne v riadkovej zástavbe šesť obytných domov, tri polyfunkčné domy a päť objektov občianskej vybavenosti. Usporiadané budú do troch radov, občianska vybavenosť bude v pasáži orientovanej do novej komunikácie, napojenej na Kubačovu ulicu v dotyku s električkovou zastávkou, pričom developer využije topografiu terénu pre vybudovanie parkingu. Na streche parkovacej podnože vznikne zelený priestor s hlavnou pešou trasou medzi jednotlivými domami. Okrem toho vznikne aj druhá obslužná komunikácia, ktorá zabezpečí príjazd do troch domov v severnej časti pozemku. Najvyšší objekt bude orientovaný do Sadmelijskej ulice a bude mať 13 nadzemných podlaží, podobne ako existujúca zástavba panelákov, ostatné domy budú nižšie a budú mať maximálne osem nadzemných podlaží. Na Kubačovej vznikne samostatný objekt občianskej vybavenosti, ostatné sa budú nachádzať vo vyššie zmienenej pasáži

Developer okrem prvých prípravných prác aktuálne spúšťa predaj bytov, ktorých by malo byť až 474, pri zabezpečení 835 parkovacích miest, ktoré majú obslúžiť nielen Rínok Rača, ale aj blízky Nemecký kultúrny dom, kde je parkoviskom aktuálne pokrytý veľký nástupný priestor, čakajúci na revitalizáciu.

Projekt sa stal tŕňom v oku mnohých miestnych obyvateľov a ich zastupiteľov. Po dlhoročných sporoch a niekoľkých ústupkoch developera, sa však môže výstavba konečne naštartovať a táto časť Rače oživiť. Ku zmenám patrí celkové zníženie objektov , najproblémovejší dom sa mierne odsunul od okolitej zástavby, developer sa zaviazal k zriadeniu škôlky, realizácii cyklotrasy či obnove zastávok hromadnej dopravy. V zmysle územného rozhodnutia taktiež dôjde k rekonštrukcii priľahlých križovatiek. Mestská časť by mala na Poplatku za rozvoj získať približne milión eur. Bencont Group zároveň Rínok Rača prezentuje ako "komunitné bývanie", ktoré sa má dobre zapojiť do života Rače, preto chce nadviazať na miestne tradície zriadením "komunitného vinohradu".

Rínok Rača možno sotva nazvať ideálnym developmentom, architektonická úroveň nebude zrejme vysoká, napriek tomu ide o pozitívny zásah. Týmto projektom zanikne ďalší brownfield, ktorý bude nahradený polyfunkčným komplexom, ktorý prinesie nielen nové bývanie, ale aj služby, z ktorých budú ťažiť obyvatelia v projekte, ale aj širšom okolí, a zároveň prispeje k celkovému pozdvihnutiu tejto časti Rače.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Bencont Group
  • Zdroj: Bencont Group
  • Zdroj: Bencont Group
  • Zdroj: Bencont Group
  • Zdroj: Bencont Group
  • Zdroj: Bencont Group
  • Zdroj: Bencont Group
  • Zdroj: Bencont Group
  • Zdroj: Bencont Group

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube