YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 30.04.2018 13:00

Rínok Rača sa rozbieha

Projekt prestavby areálu niekdajších Vinárskych závodov v centrálnej časti Rača štartuje. Napriek tlaku miestnych obyvateľov a samosprávy bolo okresným úradom potvrdené územné rozhodnutie, developer Rínok Rača, patriaci pod Bencont Group, sa tak môže začať pripravovať na výstavbu. Aktuálne prebieha čistenie pozemku a sanácia starých objektov.

Zdroj: Bencont Group

Zdroj: Bencont Group

Rínok Rača je pomerne mohutný projekt, kde vznikne v riadkovej zástavbe šesť obytných domov, tri polyfunkčné domy a päť objektov občianskej vybavenosti. Usporiadané budú do troch radov, občianska vybavenosť bude v pasáži orientovanej do novej komunikácie, napojenej na Kubačovu ulicu v dotyku s električkovou zastávkou, pričom developer využije topografiu terénu pre vybudovanie parkingu. Na streche parkovacej podnože vznikne zelený priestor s hlavnou pešou trasou medzi jednotlivými domami. Okrem toho vznikne aj druhá obslužná komunikácia, ktorá zabezpečí príjazd do troch domov v severnej časti pozemku. Najvyšší objekt bude orientovaný do Sadmelijskej ulice a bude mať 13 nadzemných podlaží, podobne ako existujúca zástavba panelákov, ostatné domy budú nižšie a budú mať maximálne osem nadzemných podlaží. Na Kubačovej vznikne samostatný objekt občianskej vybavenosti, ostatné sa budú nachádzať vo vyššie zmienenej pasáži

Developer okrem prvých prípravných prác aktuálne spúšťa predaj bytov, ktorých by malo byť až 474, pri zabezpečení 835 parkovacích miest, ktoré majú obslúžiť nielen Rínok Rača, ale aj blízky Nemecký kultúrny dom, kde je parkoviskom aktuálne pokrytý veľký nástupný priestor, čakajúci na revitalizáciu.

Projekt sa stal tŕňom v oku mnohých miestnych obyvateľov a ich zastupiteľov. Po dlhoročných sporoch a niekoľkých ústupkoch developera, sa však môže výstavba konečne naštartovať a táto časť Rače oživiť. Ku zmenám patrí celkové zníženie objektov , najproblémovejší dom sa mierne odsunul od okolitej zástavby, developer sa zaviazal k zriadeniu škôlky, realizácii cyklotrasy či obnove zastávok hromadnej dopravy. V zmysle územného rozhodnutia taktiež dôjde k rekonštrukcii priľahlých križovatiek. Mestská časť by mala na Poplatku za rozvoj získať približne milión eur. Bencont Group zároveň Rínok Rača prezentuje ako "komunitné bývanie", ktoré sa má dobre zapojiť do života Rače, preto chce nadviazať na miestne tradície zriadením "komunitného vinohradu".

Rínok Rača možno sotva nazvať ideálnym developmentom, architektonická úroveň nebude zrejme vysoká, napriek tomu ide o pozitívny zásah. Týmto projektom zanikne ďalší brownfield, ktorý bude nahradený polyfunkčným komplexom, ktorý prinesie nielen nové bývanie, ale aj služby, z ktorých budú ťažiť obyvatelia v projekte, ale aj širšom okolí, a zároveň prispeje k celkovému pozdvihnutiu tejto časti Rače.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Bencont Group
  • Zdroj: Bencont Group
  • Zdroj: Bencont Group
  • Zdroj: Bencont Group
  • Zdroj: Bencont Group
  • Zdroj: Bencont Group
  • Zdroj: Bencont Group
  • Zdroj: Bencont Group
  • Zdroj: Bencont Group

Súvisiace články

Rača čaká na novú škôlku, naráža na dlhú kolaudáciu

12.09.2022 14:54:00 Andrej Sárközi

Viac ako štyristo bytov a apartmánov, vypredané tri bytovky, ale i odpor zo strany obyvateľov. Polyfunkčný komplex Rínok Rača, ktorý vzniká na mieste bývalých Vinárskych závodov, ponúkne bývanie, obchody a služby priamo v komplexe. Dôležitou súčasťou je zriadenie verejnej materskej školy v jednom z domov, ktorá sa pripravuje na otvorenie.

Čítať viac

Prvé časti Rínku Rača získavajú definitívnu podobu

28.02.2022 18:23:36 Adrian Gubčo

Veľký račiansky polyfunkčný projekt Rínok Rača začína miestami získavať definitívnu podobu. Viaceré z desiatich hlavných stavebných objektov už sú na pohľad dokončené, kým ďalšie domy rastú. Rínok Rača prinesie do lokality výraznú zmenu, a to nielen kvôli stovkám nových bytov, ale aj vďaka novej občianskej vybavenosti alebo výrazným zmenám v dopravnej infraštruktúre.

Čítať viac

Novinky z Rače

21.07.2020 10:30:00 Adrian Gubčo

Mestská časť Rača patrí k periférnym častiam Bratislavy, stavebný rozvoj sa jej však nevyhýba. Aj tu pribúdajú nové projekty, vrátane nových polyfunkčných súborov. Developeri pripomínajú dostupnosť prírodného prostredia Malých Karpát, prítomnosť električkovej trate alebo historické prostredie tradičnej vinohradníckej obce, Rača sa však mení na modernú a živú bratislavskú štvrť.

Čítať viac

Rínok Rača ide do výstavby

16.10.2019 09:10:00 Adrian Gubčo

Jeden z najväčších a zároveň najkontroverznejších projektov v mestskej časti Rača, nazvaný Rínok Rača, ide do výstavby. Developer Bencont Group tak konečne odštartoval premenu bývalých Bratislavských vinárskych závodov, ktoré sa zmenia na nový rezidenčný súbor s prímesou retailu a kancelárií.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube