Author photoAdrian Gubčo 19.06.2023 18:27

V panoráme Bratislavy pribudlo veľké M. Metropolis dosiahol plnú výšku

Spomedzi nových veží v Bratislave patrí k tvarovo najzaujímavejším projekt Metropolis od spoločnosti Mint Investments. Rezidenčný development je tvorený dvojicou veží na spoločnej podnoži. Oproti klasickým budovám sa líšia individuálnym aj celkovým zjavom – zašpicatené budovy totiž tvoria obrovské písmeno M. V uplynulých dňoch dosiahli plnú výšku.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Metropolis vzniká na Bottovej ulici, donedávna prehliadnuteľnej ulici v priemyselnej južnej časti štvrte Nivy. Poslednú dekádu sa však prostredie výrazne mení. Namiesto bývalých výrobných areálov tu začali vznikať prvé súčasné polyfunkčné developmenty s kanceláriami, retailom aj bývaním. Bottova sa postupne dostáva do jadra tejto premeny.

Dlhšie pripravovaný projekt – prvýkrát bol odhalený už v roku 2017 – sa začal stavať v roku 2021. Investor, česká spoločnosť Mint Investments, ohlásil, že chce vybudovať jeden z najluxusnejších projektov v meste. Predurčuje ho k tomu poloha v downtowne, o ktorom developer tvrdí, že ide o „modernú štvrť svetového strihu a ideálne miesto na komfortný život“. To podnietilo jeho snahu o vznik realizácie, ktorá bude výrazná, až extravagantná.

Komplex je tvorený dvojicou veží so 16 a 18 podlažiami, no rovnakou výškou – 63 metrov. Založené sú na dvojpodlažnej podnoži, kde je umiestnená občianska vybavenosť (smerom do ulice) a čiastočne bývanie (smerom do vnútrobloku). Parter je od Bottovej mierne odstúpený, čím vzniká akési podlubie.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Mint Investments

Vo vežiach vzniká celkovo 292 bytov. V ponuke sú jedno- až päťizbové rezidencie, pričom najlacnejšie jednotky vychádzajú na 278-tisíc eur. Pri štvorizbových bytoch ceny štartujú na 897-tisíc eurách, cena päťizbového bytu (ostáva údajne posledný) zverejnený nie je. Developer a predajca už pred časom deklarovali, že napriek tomu postupuje predaj výborne.

Klientov mal okrem lokality zaujať najmä vyšší štandard – údajne najvyšší v downtowne, hoci to hovorí viacero developerov. Jeho súčasťou je stropné vykurovanie a chladenie, rekuperácia, kvalitnejšie materiály, veľkoformátové obklady či exteriérové tienenie. Okrem toho budú mať rezidenti k dispozícii služby concièrge a v rámci exteriéru menší, semiprivátny park.

Podľa investora má byť výnimočná aj architektúra, za ktorou stojí pražská kancelária Citywork Architects. Faktom je, že tvarovo je projekt rozhodne netradičný. V inom kontexte by bol neprehliadnuteľný, v blízkej budúcnosti ho však môžu obrásť iné výškové budovy rozvíjajúceho sa nového centra mesta. To ale nevylučuje, že v prípade použitia kvalitných materiálov a dobrej úrovne prevedenia bude dobrým doplnkom lokality.

Ukázať sa to môže už v dohľadnej dobe. Obe veže už prakticky dosiahli plnú výšku, hoci ešte prebiehajú posledné práce na dokončovaní hrubej stavby. Každopádne, odhalený je už charakteristický tvar oboch veží. Popri prácach na betónovaní najvyšších podlaží sa už realizuje inštalácia okien či fasád.

Metropolis je zatiaľ v súlade s harmonogramom, ukončenie výstavby sa predpokladá v prvom kvartáli budúceho roka. Byty sa budú odovzdávať ešte v prvej polovici budúceho roka. Downtown tak získa ďalšie nové bývanie, čím sa zvýši jeho potenciál pre transformáciu na rušnú časť mesta.

 

Metropolis bude v dohľadnej dobe obostavaný zo všetkých strán. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Metropolis je tvarovo rozhodne výnimočný, hoci treba dodať, že na jeho tvar, podobu a architektúru sú rozličné pohľady. Kým pre niektorých ide o vítané oživenie panorámy, objavili sa hlasy, že ide o samoúčelnú extravaganciu a ako takú nevkusnú. Definitívne sa to ukáže pravdepodobne až po úplnom dokončení, kedy sa bude riešiť otázka zžitia projektu s okolitým prostredím.

Na druhej strane, toto je stále v procese aktívnej premeny. Najbližší projekt – či už polohou, ale aj funkciou a do istej miery aj konceptom – je štvrtá rezidenčná veža projektu Sky Park od developera Alto Real Estate. Aj táto dosiahla plnú výšku už pred nejakým časom a postupujú práce na realizácii fasád a interiérov. Podľa developera, omietky sú dokončené po 23. podlažie, potery prebiehajú na 20., sádrokartónové steny a stropy sa realizujú po 14. podlažia, maľovky stien a stropov prebiehajú na 6. podlaží a dlažby sa pokladajú na siedmom.

Veža tak smeruje k doplneniu prostredia Sky Parku, tvoreného parkovo upravenými verejnými priestormi. S jej dokončením sa sprístupní ďalšia revitalizovaná časť nového komerčného centra mesta. Developer však neskončil – dobudovať plánuje ešte poslednú vežu Sky Park Tower, kde mení funkciu z kancelárií na bývanie. Okrem toho nedávno potvrdil významnú akvizíciu v podobe odkúpenia budovy bývalej dočasnej autobusovej stanice a susedného pozemku.

Na druhej strane Chalupkovej ulice zas bude stavať spoločnosť Penta Real Estate, originálny developer Sky Parku. Tak Alto, ako aj Penta budú organizovať na svoje pozemky architektonické súťaže. Očakávaný je vznik nových atraktívnych konceptov od významných medzinárodných či česko-slovenských architektov.

Z juhovýchodnej strany sa v týchto týždňoch rozbiehajú aj prípravné práce na projekte Portum od Portum Towers, kde má významnú účasť ďalší český developer, TopEstates. Aj Portum, kde vznikne nižšia budova s 97 metrami a vyššia so 115, deklaruje, že ponúkne najvyšší štandard bývania. Pre bežného návštevníka by mal byť benefitom veľký vnútroblokový park.

Napokon tu ostáva ešte priestor medzi Metropolisom a Sky Park Offices. Priestor vlastní spoločnosť ZSE, ktorej patrí aj budova, známa ako Design Factory. Ide o bývalý sklad a zároveň jeden z posledných reliktov priemyselnej výroby v oblasti. Nie je tajomstvom, že ZSE hľadalo partnera, ktorý by tu pripravil projekt novej centrály firmy a popri tom vybudoval aj dodatočné bývanie. Ako sa bude pozemok naozaj rozvíjať, nie je zatiaľ potvrdené.

V každom prípade, ide o dôkaz, že Metropolis je len začiatkom omnoho rozsiahlejšej prestavby, ktorá zaplní downtown novými budovami, vrátane výškových. Veľké M bude oproti nim možno nižšie. Jeho netradičná podoba mu však zaručí, že bude aj v kontexte ďalších budúcich realizácií známym a rozpoznateľným prvkom lokality.  

 

Fotografie z 21.5.2023. Pozrite si výstavbu Metropolisu vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube