YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 20.05.2019 09:15

Downtown dostane ďalšie veže, Rezidencia Bottova má stavebné povolenie

Bratislavský downtown sa môže opäť o niečo viac vyplniť výškovými budovami. Projekt Rezidencia Bottova, za ktorým stojí spoločnosť Development 5, získal právoplatné stavebné povolenie. O obdržaní územného rozhodnutia som informoval už pred niekoľkými mesiacmi.

Zdroj: Development 5 / EIA

Zdroj: Development 5 / EIA

Developer by tak mohol už v najbližšej dobe spustiť výstavbu dvojice veží, ktoré budú síce v rámci downtownu patriť k relatívne nižším, čiastočne však tým prispejú k rozbitiu stenového efektu novoznikajúcich budov – minimálne z určitých uhlov. Veže budú mať 18 a 16 podlaží (plus jedno technické podlažie), vyššia z nich bude mať 63 metrov.

Táto výška nemusela byť finálna, keďže jeden z účastníkov konania – Sky Park Residences, s.r.o. - napadol súlad výšky s ÚPZ Chalupkova, obávajúc sa tienenia voči pripravovanej štvrtej rezidenčnej veži Sky Parku. Stavebný úrad však potvrdil, že daná výška je v poriadku.

Nad Bottovou tak vyrastie dvojica tvarovo výrazných veží, ktoré budú zrkadlovo otočené a budú mať severozápadnú, resp. juhovýchodnú orientáciu. Prvé dve nadzemné podlažia orientované do Bottovej sú určené pre občiansku vybavenosť a budú zasunuté, ostatné podlažia majú rezidenčnú funkciu (od vnútrobloku už od druhého podlažia). Vnútroblok bude parkovo upravený a verejne prístupný.

V Rezidencii Bottova by malo vzniknúť celkovo 142 bytov, 91 „priestorov“, teda apartmánov, a 65 ubytovacích jednotiek. Najveľkorysejšie byty sa budú prirodzene nachádzať na najvyšších podlažiach, najmä na mieste ustupujúcich podlaží, kde budú rozsiahle terasy. Na dvoch najvyšších podlažiach vyššej z veží budú 5-izbové mezonety.

Väčšina parkovania bude umiestnená v garáži, kde by malo byť 336 parkovacích miest, ďalších 41 vznikne na povrchu vo vnútrobloku. Dané riešenie je v tejto lokalite trochu nešťastné a prinesie určité okresanie vnútroblokového parku.

Napriek tomu Rezidencia Bottova predstavuje vcelku príjemný vstup do územia, kde bude v kontraste k blízkym zaobleným vežiam Sky Parku. Industriálnu minulosť lokality má asociovať využitie tehly na fasáde. Za architektúrou stojí pražská kancelária City Work Architects.

 

Zdroj: City Work Architects

 

V najbližšej dobe sa ukáže, či je spoločnosť, spojená s developermi Hrivis alebo Quinlan, ako aj s českým kapitálom, schopná rozostavať nemalý projekt v novom centre Bratislavy. V území sú aktívni predovšetkým najvýznamnejší bratislavskí developeri, ktorí realizujú masívne multifunkčné developmenty, dizajnované medzinárodnými architektonickými kanceláriami.

K takýmto projektom patrí napríklad spomínaný Sky Park od Penta Real Estate, kým HB Reavis pracuje na projekte Mlynské Nivy Košická, v rámci ktorého vznikne ucelený administratívny kampus, stavebné povolenie má na výstavbu parkovacieho domu a čoskoro pravdepodobne odhalí ďalšiu výškovú budovu na mieste dočasnej autobusovej stanice. Okrem toho, svoj záujem rozostavať projekty Ister TowerPortum potvrdzujú aj developeri Ister II a TK Estate, a to už v priebehu tohto roka.

Či sa skutočne podarí všetky projekty, ktorých realizácia sa mala spustiť v priebehu toho roka, aj začať stavať, považujem za otázne. Faktom však ostáva, že transformácia celého územia je z legislatívneho hľadiska na pokročilej úrovni a preto bude len otázkou času, kedy sa naozaj nové komerčné centrum Bratislavy plne zastavia, a to najmä výškovými budovami.

Pozitívom je, že tu dochádza k miešaniu funkcií, čo znamená, že štvrť môže naozaj žiť nielen počas pracovnej doby. Dôležité tak bude dosiahnuť vysokú kvalitu verejných priestranstiev a dobrý prístup verejnou dopravou. Hlavné mesto musí šancu, ktorú vznik kompletne novej štvrte, resp. presun centra mesta predstavuje, využiť.

V Európe je len málo miest, kde sa takto výrazne presúva ťažisko života metropoly, avšak aj tam, kde vznikajú významné koncentrácie nových aktivít, sa pracuje na dlhodobej koncepčnej príprave území. V našom prípade také niečo absolútne absentovalo, ÚPZ Chalupkova bol schválený až na začiatku roka 2018, kým mestská organizácia venujúca sa problematike mestského prostredia a jeho rozvoja vznikla len v apríli 2019.

Hlavné mesto by preto nemalo meškať a spoločne s Metropolitným inštitútom Bratislavy a kľúčovými aktérmi v území vytvoriť pracovnú skupinu, ktorá by riešila konkrétne problémy a výzvy, týkajúce sa nového centra Bratislavy. Z hľadiska budúcnosti mesta ide o prioritnú otázku.  

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Development 5 / EIA
  • Zdroj: Development 5 / EIA
  • Zdroj: City Work Architects
  • Zdroj: City Work Architects

Súvisiace články

Najextravagantnejší projekt downtownu. Metropolis smeruje k dosiahnutiu plnej výšky

20.03.2023 12:48:49 Andrej Sárközi

Metropolis má všetky predpoklady na to, aby bol označnovaný za najextravagantnejší projekt v novom centre Bratislavy. Dvojica výškových budov s prevažne rezidenčnou funkciou bude vynikať na slovenské pomery netypickou architektúrou. Nad downtownom čoskoro pribudne obrovské písmeno M.

Čítať viac

Downtown dotvára netypický projekt. Metropolis čoskoro ukáže svoj tvar

09.02.2023 13:38:37 Andrej Sárközi

Jeden z najvýraznejších developmentov v novom centre Bratislavy sa začína črtať v scenérii Bottovej ulice. Dvojica výškových budov projektu Metropolis od developera Mint Group pridáva podlažie za podlažím, no vynikať bude najmä svojím extravagantným vizuálom. Veľké písmeno M, ktoré s výstavbou projektu v downtowne vznikne, bude v kontexte mesta netradičným stavebným počinom.

Čítať viac

Nová dominanta downtownu? Luxusný Metropolis sa začína črtať v panoráme

19.12.2022 16:00:00 Andrej Sárközi

V panoráme bratislavského downtownu sa postupne začína objavovať projekt Metropolis. Dvojica výškových budov prevažne rezidenčného komplexu sa začala stavať v máji minulého roka, dnes na budove pribúda podlažie za podlažím. Metropole prinesie takmer tri stovky bytov a apartmánov vyššieho štandardu.

Čítať viac

Unikátny projekt v panoráme Bratislavy: Metropolis získava jedno podlažie za druhým

15.11.2022 19:30:00 Andrej Sárközi

V lokalite bratislavského downtownu aktuálne vzniká dvojica výškových budov rezidenčného projektu Metropolis. Ten je momentálne jedným z najväčších rozostavaných developmentov v celom novom centre Bratislavy. Do realizácie sa dostal v máji minulého roka, aktuálne jeho výstavba výrazne napreduje.

Čítať viac

Na Nivách vzniká mesto 21. storočia. Nové projekty postupujú a menia panorámu metropoly

05.10.2022 18:33:00 Adrian Gubčo

Hlavné mesto Slovenska zmenilo za posledných niekoľko rokov svoju panorámu radikálnym spôsobom. Metropole dominujú výškové budovy, koncentrujúce sa v oblasti Nív medzi ulicou Mlynské nivy a nábrežím Dunaja. Rast tejto štvrte je však ešte ďaleko od konca. V súčasnosti tu pribúdajú ďalšie veže, ktoré prispejú k zahusteniu zástavby nového centra Bratislavy.

Čítať viac

Panoráma downtownu sa zahusťuje: Metropolis na úrovni terénu, Sky Park pridáva podlažia

27.05.2022 18:08:36 Adrian Gubčo

Bratislavský downtown sa čoskoro zahustí ďalšími výškovými dominantami. Výstavba projektu Metropolis od developera Mint Group postúpila natoľko, že súbor dvoch veží v tvare písmena M začne čoskoro rásť aj nad úrovňou terénu. Medzičasom, Sky Park Residence 4 od Alto Real Estate získava nadzemné podlažia a jama pre Sky Park Residence sa prehlbuje. Dokončenie hlási nekonečný projekt Apollo Residence.

Čítať viac

Bratislavský downtown čaká dynamický rok

25.01.2022 17:52:38 Adrian Gubčo

Nové komerčné centrum Bratislavy, resp. downtown, bude aj počas tohto roka prechádzať dynamickými zmenami. Vo výstavbe je hneď niekoľko veží a realizácia ďalších by sa mohla naštartovať už v dohľadnej dobe. Bývalé priemyselné srdce mesta tak pokračuje vo svojej transformácii na súčasnú štvrť, vyplnenú novými vertikálnymi dominantami a verejnými priestormi.

Čítať viac

Developer projektu Metropolis: V downtowne sa dá vybudovať svetová architektúra

27.08.2021 16:24:00 Adrian Gubčo

Spoločnosť Mint Investments rozbehla po dlhej príprave realizáciu projektu Metropolis, ktorý bude ďalším výškovým vstupom do lokality bratislavského downtownu. Hoci nepôjde o najvyššie budovy, pozornosť pútajú svojim tvarom v podobe veľkého písmena M. Partner skupiny Sebastien Dejanovski považuje kombináciu polohy a súčasnej situácie za ideálnu príležitosť pre rozvoj takéhoto developmentu.

Čítať viac

Na Metropolise štartujú prípravné práce

03.05.2021 11:30:14 Adrian Gubčo

Developer Mint Investments ku dnešku naštartoval prípravné práce na projekte Metropolis. Najnovší zámer, ktorý doplní bratislavský downtown, vznikne na nároží Bottovej a Chalupkovej ulice. Investor uvádza, že tým oficiálne naštartoval realizačnú fázu, pričom už teraz sa zámer črtá ako úspech – predaných je totiž už 40% bytov.

Čítať viac

Metropolis spúšťa oficiálny predaj bytov a odhaľuje ďalšie detaily

16.03.2021 16:17:00 Adrian Gubčo

V uplynulých dňoch vstúpili do predaja byty v jednom z projektov výškových budov vo vznikajúcom bratislavskom downtowne – v Metropolise, ktorý bude charakteristický tvarom jednotlivých veží, dokopy vytvárajúcich písmeno „M“. Spustenie predaja je spojené aj s odhalením oficiálneho webu a nových informácií o projekte. Výstavba by sa mala spustiť o niekoľko mesiacov.

Čítať viac

Rezidencia Bottova rebranduje na Metropolis a spúšťa predaj bytov

16.11.2020 12:05:00 Adrian Gubčo

V blízkej dobe by sa v bratislavskom downtowne mohla naštartovať výstavba ďalšej dvojice výškových budov. Už dlhšie známy projekt Rezidencie Bottova, ktorý disponuje aj všetkými dôležitými povoleniami, získal nové meno Metropolis a jeho investor, spoločnosť Mint Investments, štartuje predaj bytov. Development vhodne zahustí postupne sa meniace nové srdce mesta.

Čítať viac

Rezidencia Bottova má územné rozhodnutie

20.11.2018 08:45:00 Adrian Gubčo

Ďalšie výškové budovy v bratislavskom downtowne sú bližšie realite – projekt spoločnosti Development 5 má územné rozhodnutie, čo znamená, že v ideálnom prípade by sa výstavba mohla začať už v priebehu budúceho roka. Do procesu však môžu zasiahnuť ešte námietky účastníkov konania.

Čítať viac

Rezidencia Bottova - Nové veže pre downtown

20.12.2017 08:30:00 Adrian Gubčo

Bratislavský downtown sa zahustí ďalšími vežami. Magazín TREND Reality odhalil, že developerská spoločnosť Development 5 s väzbami na spoločnosť Quinlan a developera Hrivis, pripravuje výstavbu dvojice výškových budov, ktoré doplnia tvoriaci sa cluster na Nivách.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube