Author photoAdrian Gubčo 07.11.2017 14:00

Intenzívne práce na Špitálskej

Na Špitálskej ulici sa tvrdo pracuje, aby sa čo najskôr spustila prevádzka električiek. Obnova trate bola reakciou na jej katastrofálny stav. Bratislava - hlavné mesto SR však nevyužilo príležitosť na kvalitatívnu transformáciu celej ulice a realizuje sa len na samotnej trati.

Obnova trate zahŕňa úsek od Amerického námestia po Námestie SNP, realizuje sa nový zvršok z asfaltu (na križovatke s Ul. 29. augusta z cementobetónu), inštalujú nové koľaje, novú podobu dostane aj zastávka Mariánska v smere z centra, pričom bude doplnená o prístrešok či odchodovú tabuľu. Trať bude od vozovky oddelená dlažobnými kockami. Podľa neoverených informácii by mala byť obnova hotová do polovice novembra.

Pôvodne mal byť projekt hotový už v septembri, realizáciu však zbrzdili námietky miestnych obyvateľov, ktorí majú pomerne silný vplyv na Ministerstvo dopravy, ktoré udeľuje povolenia podobným projektom. Mesto obyvateľom vyhovelo svojsky - problematickú zastávku Mariánska v smere do centra, ktorá bola predmetom nesúhlasu, nezrealizovalo, a nezrealizovalo ani zastávku v pôvodnej polohe naproti Policajnému riaditeľstvu.

Rekonštrukcia električkovej trate tak, paradoxne, priniesla zhoršenie podmienok pre časť cestujúcich. Oveľa lepšieho komfortu sa nedočkajú ani cestujúci využívajú druhú stranu zastávky Mariánska, keďže plánované rozšírenie zastávky sa nerealizuje, pretože by bolo nutné ubrať zopár parkovacích miest, čo je v Bratislave očividne neprijateľné.

Rekonštrukcia trate na Špitálskej je tak ďalším spackaným projektom, ktorý konzervuje zlý stav na roky, možno desaťročia. Integrovaný prístup, ktorý zvolili v Prahe a v rámci ktorého spolupracujú mesto, Dopravný podnik a Institut plánování a rozvoje Prahy - IPR, keď sa s obnovou trate rovno obnoví aj celá ulica, vrátane chodníkov, ciest, cyklotrás, mobiliáru či zelene, zostáva naďalej v Bratislave len snom.

 

Fotografie z 6.11.2017.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube