Author photoSimona Schreinerová 11.03.2024 17:10

Unikátny projekt sa konečne blíži. Metropolitný inštitút avizuje, kedy budú mať kúpele Grössling zelenú

Rekonštrukcia historických kúpeľov Grössling sa mala začať už v rokoch 2021, resp. 2022. Ešte minulý rok bolo oznámené oneskorenie aj predraženie projektu. Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) teraz prichádza s novým termínom udelenia definitívnych povolení a očakávaným dátumom otvorenia unikátnych priestorov.  

Zdroj: OPPS Architettura / Metropolitný inštitút Bratislavy

Zdroj: OPPS Architettura / Metropolitný inštitút Bratislavy

Komplex mestských kúpeľov Grössling je ikonickou súčasťou Bratislavy a zároveň národnou kultúrnou pamiatkou. Prvá časť kúpeľov vznikla v roku 1895, obyvateľom a návštevníkom mesta slúžili do roku 1994. O súbore budov v blízkosti nábrežia sa hovorí ako o jednej z posledných neobnovených národných kultúrnych pamiatok v centre metropoly.

Obnova kúpeľov má do centra mesta priniesť vnútorné relaxačné bazény, kaviareň, knižnicu či priestor pre deti, ale aj vonkajší bazén a sauny. Vonkajší priestor, ktorý pribudne k trom vnútorným bazénom, má byť inšpirovaný konceptom starých rímskych kúpeľov, pre ktoré je typická otvorená strecha. Počíta sa tiež so suchou saunou, ktorá sa v kúpeľoch nachádzala aj v roku 1895. 

MIB predpokladá, že finálne povolenia na rekonštrukciu komplexu Grössling by mohli byť vydané v lete. Termín samotnej rekonštrukcie však bude závisieť aj od verejného obstarávania. Cieľom je otvoriť kúpele na prelome rokov 2026 a 2027. Uviedla to Michaela Pavelková z MIB.

Galéria

  • Zdroj: OPPS Architettura / Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Zdroj: OPPS Architettura / Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Zdroj: OPPS Architettura / Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Zdroj: OPPS Architettura / Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Zdroj: OPPS Architettura / Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Zdroj: OPPS Architettura / Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Zdroj: OPPS Architettura / Metropolitný inštitút Bratislavy

Povoľovanie, ako aj projektovanie objektov je rozdelené do štyroch podprojektov, a to cesty, park, objekt národnej kultúrnej pamiatky a objekt na Vajanského nábreží. „V procese je územné rozhodnutie na niektoré stavebné objekty a stavebné povolenie na niektoré stavebné objekty," skonštatovala Pavelková.

Náklady boli pri dokončení architektonickej štúdie odhadované na približne 15 miliónov eur. V súčasnosti však MIB nevylučuje, že finálna investičná suma bude vyššia ako boli odhadnuté ceny na začiatku projektu. Dôvodom je zaznamenané zdražovanie pri viacerých komoditách v dôsledku všeobecnej vysokej inflácie cien stavebných komodít a prác.

Rozdiel nebude malý. „Aktuálne počítame so zdražením projektu z dôvodu zvýšenia cien stavebných materiálov, ktoré sú za posledné tri roky na úrovni 35 percent,“ uviedol hovorca magistrátu koncom minulého roka s tým, že mesto pracuje na optimalizácii nákladov na uvedený projekt.

Na definitívne číslo sa však čaká. „Finálne náklady vieme spresniť až po výkaze výmer z realizačného projektu a po vysúťažení realizačnej firmy," podotkla Pavelková. Financovanie chcú zabezpečiť kombináciou bankového úveru načerpaného mestskou spoločnosťou MKK Grössling, externých zdrojov a príspevku z mestského rozpočtu, hoci tento má byť čo najmenej zaťažený.

Hlavné mesto získalo ešte dávnejšie partnera, ktorý pomôže s financovaním rekonštrukcie. Magistrát a štátny investičný fond Slovak Investment Holding prostredníctvom National Development Fund II. uzatvorili zmluvu, ktorou založili obchodnú spoločnosť pre kúpele a mestskú knižnicu Grössling. Tá bude mať na starosti okrem obnovy kúpeľov aj ich následnú prevádzku.

Slovak Investment Holding zároveň poskytne investíciu vo výške 4,1 miliónov eur do základného imania mestskej obchodnej spoločnosti. Výška vkladu Hlavného mesta do základného imania spoločnosti je 850.000 eur. Magistrát vložil do spoločnosti aj nehnuteľnosti kúpeľov a priľahlé pozemky. Vďaka tomu bude možné získať bankový úver na 10 miliónov eur, nakoľko sa zvýšili vlastné zdroje projektu.

 

Exteriérový bazén. Zdroj: OPPS Architettura / Metropolitný inštitút Bratislavy

 

S prípravnými prácami na obnove kúpeľov sa začalo ešte v apríli 2021. Dokončené boli vlani, ich súčasťou bola aj realizácia viac ako 400 statických sond, ktoré ukazujú presný stav budovy. Ukončené sú tiež prípravné umelecko-remeselné práce, napríklad obnova pôvodných parných kotlov z roku 1912.

Otvorenie obnovených kúpeľov je v súčasnosti naplánované na prelom rokov 2026 a 2027. MIB však ani v tomto smere nevylučuje, že by sa mohlo posunúť. Odôvodňuje to tým, že na dĺžku trvania rekonštrukcie vplývajú nepredvídateľné externé faktory, ktoré môžu procesy predĺžiť. Primátor Bratislavy Matúš Vallo ešte vlani poznamenal, že verí, že v nových kúpeľoch sa bude dať plávať v roku 2026.

Doposiaľ prezentované vizualizácie odhaľujú zámer, ktorý by mal byť na špičkovej architektonickej úrovni. Budúca podoba rekonštrukcie kúpeľov je výsledkom medzinárodnej architektonickej súťaže. Autorom víťazného návrhu z roku 2020 je taliansky ateliér OPPS Architettura. Ak kúpele Grössling dosiahnu sľubovanú úroveň, pôjde o vynikajúce prepojenie histórie a súčasnosti, pričom vznikne jedinečná atrakcia. Zároveň sa obnoví areál, ktorý sa výrazne podieľal na formovaní bratislavskej identity. 

 

(TASR, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube