Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 05.02.2019 08:00

Kolaudácia hotela Park Inn by Danube štartuje nanovo

Kauza kontroverznej rekonštrukcie hotela Park Inn by Danube má ďalšie pokračovanie. Podľa správy, publikovanej TASR, Okresný úrad vyhovel protestu prokurátora, ktorý napadol rozhodnutie staromestského stavebného úradu prerušiť kolaudačné konanie. Kolaudácia sa tak začína odznova.

Article Big

Daná situácia bola vyvolaná rozhodnutím staromestského stavebného úradu prerušiť kolaudačné konanie rekonštrukcie hotela, čo viedlo k protestu stavebníka, spoločnosti Sitno Holding. Vecou sa tak začala zaoberať prokuratúra. Dozorujúca prokurátorka dospela k záveru, že stavebný úrad rozhodol v rozpore zo zákonom, čo viedlo úrad k posunutiu spisu na Okresný úrad.

Tento však potvrdil námietku prokuratúry, podľa ktorej stavebný úrad nedostatočne zdôvodnil prerušenie konania, keď sa v odôvodnení nedostatočne vyrovnal so skutkovým stavom vo veci, ako aj relevantnými námietkami stavebníka. Kolaudácia sa musí spustiť znova, no ako pripomína vedenie mestskej časti Staré Mesto, stanovisko pamiatkarov platí aj naďalej.

Bol to práve nesúlad s požiadavkami pamiatkarov, ktoré viedli k prezentovanému odporu stavebného úradu (a poťažmo mestskej časti). Hotel Park Inn by Danube nespĺňa závery záväzného stanoviska Krajského pamiatkového úradu, podľa ktorého mala fasáda budovy vyzerať úplne inak. Súčasná podoba hotela je nízkej kvalitatívnej úrovne a v exponovanom prostredí, v ktorom sa nachádza, pôsobí ako zlý vtip. Predovšetkým však nerešpektuje pamiatkový status lokality.

 

Hotel v novej podobe nerešpektuje historický charakter územia a zdevastoval pôvodnú postmodernú architektúru budovy

 

Tento fakt viedol k sporom medzi mestskou časťou a stavebníkom, pričom stavebný úrad povolil predčasné užívanie budovy pod podmienkou, že majiteľ hotela zmení fasádu do októbra 2018, čo bolo neskôr predĺžené do februára 2019. Práce sa však reálne nikdy nezačali, akurát na niekoľko týždňov sa na severnej fasáde objavilo lešenie, ktoré medzičasom zmizlo.

Podľa všetkého totiž stavebný úrad nedal stavebníkovi podmienku spustiť výmenu fasády do troch týždňov od obdržania záväzného stanoviska KPÚ k rekonštrukcii. Ten tak nemal vyslovene nariadené čokoľvek s fasádou robiť.

Nič sa nestalo ani napriek tomu, že majiteľ hotela prisľúbil fasádu upraviť podľa výsledkov architektonického workshopu, z ktorého vyšiel víťazne návrh architekta Ľubomíra Závodného. Ten navrhol síce len menšie úpravy, každopádne by však pomohli aspoň trochu zmierniť škodu, ktorá sa na budove rekonštrukciou napáchala a ktoré boli zároveň v súlade s požiadavkami pamiatkarov.

Výsledkom je teda komická situácia, kedy je hotel v plnej prevádzke, napriek tomu, že nie je skolaudovaný a napriek tomu, že verejná správa žiada zmeniť podobu budovy. Podľa TASR sa majiteľ ku kauze nijako nevyjadruje. S ohľadom na jeho predošlé mediálne vystúpenia je to však pravdepodobne lepšie, inak by mu hrozila ešte väčšia hanba.

Majiteľom hotelu Park Inn by Danube je Ľudovít Černák ml., ktorý kritikov výzoru budovy označil za ľudí s komplexmi, zároveň sa však netajil ani tým, že nevidí dôvod pre veľké investície, keďže jeho konečným cieľom je hotel zrovnať so zemou a nahradiť objektom s úplne inými funkciami – predovšetkým kanceláriami, obchodmi a bytmi. V minulosti boli prezentované vizualizácie s úplne novou budovou s architektúrou od štúdia BKPŠ.

 

Pôvodný návrh prestavby pozemku. Zdroj: Architekti BKPŠ

 

Nateraz je tento zámer nepravdepodobný, skôr či neskôr sa však znova objaví. Ani pri sebalepšej architektúre a úrovni nového projektu však už Ľudovít Černák ml. nepresvedčí verejnosť o svojej serióznosti. Meno tohto podnikateľa sa stáva synonymom arogancie a predmetom vtipov už aj v developerskej brandži, a to v dobe, kedy nad svojim renomé musia uvažovať už všetci významnejší developeri. Daný spôsob komunikácie môže viesť k tomu, že sa Sitno Holding takýmto developerom nikdy nestane.  

Súvisiace články

Premena fasády hotela Park Inn by Danube sa spúšťa

19.09.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Dobré správy z Rybného námestia: Na budove hotela Park Inn by Danube (bývalý hotel Danube) sa objavilo lešenie. Developer Sitno Holding teda začína napĺňať sľub a prebuduje fasádu hotela, ktorá oprávnene spôsobila kontroverzie a všeobecný nesúhlas odborníkov aj laikov.

Čítať viac

Hotel Park Inn bude mať novú fasádu

13.04.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Starosta mestskej časti Staré Mesto - srdce Bratislavy dnes predstavil novú podobu fasády hotela Park Inn, niekdajšieho Danube. Nová fasáda je výsledkom súťaže architektov.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube