YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 04.11.2019 09:45

Rekonštrukcia Esterházyho paláca je pred spustením, bránia jej posledné povolenia

Asi najznámejšia ruina historickej pamiatky v Bratislave bude čoskoro minulosťou. Esterházyho palác na Kapitulskej ulici, ktorý sa pre svoj zlý stav dostal aj do vojnových filmov, sa podľa všetkého začne čoskoro rekonštruovať. Na sociálnej sieti o tom informoval miestny poslanec a obyvateľ, architekt Ľubomír Boháč.

Esterházyho palác dnes. Zdroj: Google Maps

Esterházyho palác dnes. Zdroj: Google Maps

Podľa Ľ. Boháča, ktorý zároveň stojí za občianskym združením Oživenie Kapitulskej, všetko teraz nasvedčuje tomu, že sa rekonštrukcia naozaj blíži a jej spustenie závisí len od vydania súvisiacich povolení. Investor, ktorým je spoločnosť Esterhazy Real Estate, spojená s bankou Reifeissen, by mal mať k dispozícii všetky potrebné pozemky pre rozbehnutie výstavby, potrebné je ešte územné rozhodnutie pre plánovanú podzemnú garáž a stavebné povolenie.

Táto garáž by mala byť vybudovaná na báze zakladačovej technológie, čo je priestorovo šetrnejšie riešenie ako klasická garáž. Prístup bude zabezpečený od Staromestskej ulice. Súčasťou obnovy je aj rekonštrukcia a dobudovanie paláca do pôvodného stavu, hoci je možné, že torzo južného krídla bude asanované a krídlo postavené odznova. Od Kapitulskej ulice bude vyplnená prieluka v pôvodnej hmote. Architektom rekonštrukcie by mala byť kancelária Adif, ktorá stojí za niekoľko vydarenými rekonštrukciami v centre Bratislavy.

Po obnove by mal mať Esterházyho palác predovšetkým rezidenčnú funkciu s bývaním a apartmánmi, doplnenú o obchody a služby. Ide o odklon od v minulosti zvažovaných alternatív ako je hotel alebo sídlo Archívu mesta Bratislavy, ale aj od administratívnej funkcie v zmysle územného rozhodnutia. Každopádne, Územný plán túto lokalitu definuje ako územie bývania a občianskej vybavenosti, t.j. 30% budovy musí pripadať na vybavenosť, čo je pre investora, ktorý preferuje bývanie (a ide aj o odporučenie zo strany pamiatkarov) komplikácia. Apartmány nad rámec 70% objemu budovy však v zmysle nového prístupu Magistrátu v paláci zriadiť nemôže.

Dátum spustenia samotnej rekonštrukcie tak ešte nie je známy a bude závisieť od úspešnosti povoľovania. Problémom by mohla byť hlavne zmieňovaná zmena funkcií. Nebolo by to prvýkrát, kedy nový prístup vedenia Hlavného mesta v tomto smere narobil viac problémov ako osohu.

 

Dnes už neaktuálny projekt rekonštrukcie. Zdroj: N-Art

 

Štvorkrídlový palác v neskororenesančnom štýle vznikol v roku 1658 a najväčšiu slávu zažil počas vlády Márie Terézie, kedy sa jeho majitelia, vplyvný a bohatý uhorský rod Esterházyovcov, tešili veľkej priazni panovníčky. Prestavby a rekonštrukcie palác zažil na konci 18. storočia, v 20-tych a 30-tych rokoch 20. storočia a veľkou rekonštrukciou mal prejsť na prelome 80-tych a 90-tych rokov minulého storočia, kedy tu mal vzniknúť spomínaný archív.

Práce sa však zastavili po roku 1989, práve v momente, kedy bola odhalená strecha paláca. To viedlo k rýchlej degradácii objektov a k čiastočnému zániku jedného z krídiel, kým ďalšie bolo asanované. Vzhľadom na časté zmeny majiteľov v nasledujúcich rokoch sa nikdy nepodarilo práce naplno obnoviť. Až v roku 2017 sa majiteľom stáva spoločnosť Esterhazy Real Estate, ktorá zrealizovala základné sanačné opatrenia, aby zabránila ďalšej devastácii.

Aby mohla spoločnosť iniciovať ďalšie práce, v priebehu tohto roka musela požiadať Hlavné mesto o prenájom časti pozemkov, aby mohla zriadiť prístup k stavenisku. Poslanci Mestského zastupiteľstva investorovi vyhoveli a žiadosť schválili. Takto zanikla zásadná prekážka k rekonštrukcii, posledným krokom ostáva vydanie územného rozhodnutia a stavebného povolenia zo strany mestskej časti Staré Mesto.

 

Hoci projekt je neaktuálny, dáva tušiť, ako bude dobudovaná Kapitulská ulica, kde dnes jeden objekt chýba. Zdroj: N-Art

 

Treba povedať, že po rokoch sľubov je táto rekonštrukcia už reálna, keďže za developerom stojí stabilná a finančne silná inštitúcia. Nemalo by teda ísť o ďalšiu márnu nádej a sklamanie, ktoré vedie spoločnosť ku skepse. Dôkazom by mohli byť aj doteraz zrealizované práce, ktoré výrazne predĺžili životnosť stojacich objektov.

Po dokončení obnovy tohto paláca a jeho náležitom oživení Bratislava príde nielen o jednu z najviac zdevastovaných pamiatok, ale aj o obrovskú hanbu, ktorú objekty v ruinóznom stave na azda najhistorickejšej ulici v meste predstavovali. Kapitulská je známa svojou malebnosťou, ale aj schátranosťou. Po obnove Esterházyho paláca to už viac platiť nebude.

Historické jadro Bratislavy tak bude opäť o čosi atraktívnejšie, k čomu prispieva stále väčší počet rekonštrukcií v posledných rokoch. V dobrom alebo uspokojivom stave je už teraz väčšina budov, počet tých zdevastovaných sa zmenšuje každým rokom. Napriek tomu, niekoľko ich ešte ostáva.

Najviac z nich sa koncentruje v okolí Panenskej ulice, veľkým stavebným súborom vo veľmi zlom stavbe je aj trojica domov na Františkánskom námestí, kde trnavský developer ešte na začiatku dekády sľuboval kvalitný projekt, na ktorý zorganizoval architektonickú súťaž. Hoci táto priniesla niekoľko zaujímavých podnetov, samotná realizácia sa nikdy nespustila.

Ďalšiu sériu zanedbaných budov predstavujú objekty v správe samosprávy, predovšetkým Hlavného mesta SR Bratislavy, ktorej patria domy na Zámockých schodoch 1, Ventúrskej 4, Kozej 7 alebo Panskej 35, čo sú všetko objekty v exponovaných polohách historického centra. Jeden z nich – Panská 35, kde sídlila v minulosti lekáreň Salvator – je dokonca mnohými ľuďmi považovaný za jeden z najkrajších domov v meste.

Hlavné mesto však avizuje, že rekonštrukcie prebehnú čoskoro a budú súčasťou rozširovania ponuky nájomných bytov. Informácie o rekonštrukciách ostatných pamiatok nie sú známe, s ohľadom na rastúce ceny bytov v centrálnej Bratislave je však celkom možné, že pre ich majiteľov bude čoskoro veľmi atraktívne budovy oživiť a rozpredať na byty. V tomto smere som tak optimista.

Hlavným problémom tak ostávajú viaceré administratívne bariéry, ktoré by skorším rekonštrukciám – vrátane Esterházyho paláca – mohli brániť. V tomto smere by sa mali samosprávy stať viac proaktívnejšími a hľadať spôsoby, ako investorom procesy uľahčiť. Odmenou za to bude krajšia a lepšia Bratislava.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Starší, neaktuálny návrh rekonštrukcie paláca. Zdroj: N-Art
  • Starší, neaktuálny návrh rekonštrukcie paláca. Zdroj: N-Art
  • Starší, neaktuálny návrh rekonštrukcie paláca. Zdroj: N-Art

Súvisiace články

Opakované odklady a rastúca nádej: Esterházyho palác čaká na rekonštrukciu

03.03.2023 13:41:37 Andrej Sárközi

Esterházyho palác zo 17. storočia je dnes asi najschátranejšou historickou ruinou v Bratislave. Vzácna pamiatka zažila počas svojich dejín niekoľko slávnych období, dnes pôsobí, ako by bola na pokraji zániku. Toho sa ale s najväčšou pravdepodobnosťou nedočká. Majiteľ komplexu smeruje ku komplexnej rekonštrukcii.

Čítať viac

Najznámejšie ruiny Bratislavy. Čo čaká známe pamiatky?

16.02.2023 11:07:53 Adrian Gubčo

V centre Bratislavy sa postupne darí opravovať jednu budovu za druhou. V naozaj schátranom stave je už len zopár, o to viac je však ich zlý stav viditeľný. Čaká budovy, ktoré sú chránené aj ako národné kultúrne pamiatky, definitívny koniec, alebo sa dočkajú lepšej budúcnosti?

Čítať viac

Dnes ruina, zajtra luxusné bývanie. Esterházyho palác ukázal ďalšie vizualizácie

28.09.2022 16:48:30 Adrian Gubčo

Najznámejšou a najschátranejšou ruinou v centre Bratislavy je nepochybne komplex Esterházyho paláca na Kapitulskej ulici. Vzácna historická pamiatka, ktorej dejiny siahajú až do roku 1630, je dnes na pokraji zániku. Všetko však nasvedčuje tomu, že to nebude jej osud – palác je pred komplexnou rekonštrukciou, ktorá mu prinavráti život aj príťažlivosť.  

Čítať viac

Rekonštrukcia Esterházyho paláca je opäť bližšie

07.03.2022 17:39:39 Adrian Gubčo

Rekonštrukcia jedného z najviac zanedbaných areálov v centre Bratislavy – Esterházyho paláca na Kapitulskej ulice – sa opäť o čosi priblížila. Stavebný úrad v mestskej časti Bratislava – Staré Mesto totiž vydal zmenu územného rozhodnutia. Zásadné povolenie tak získal pripravovaný projekt, v rámci ktorého sa má palác premeniť na polyfunkčný súbor s nadštandardným bývaním a kanceláriami.

Čítať viac

Tunel k Esterházyho palácu je dokončený, projekt odhaľuje nové vizualizácie

08.01.2021 09:10:58 Adrian Gubčo

Rekonštrukcia Esterházyho paláca na Kapitulskej ulici je jednou z najdôležitejších pripravovaných rekonštrukcií historických pamiatok v centre Bratislavy. Po desaťročiach chátrania všetko speje k skorému spusteniu realizácie. Ukončená bola podstatná časť prípravných prác a postupne sa odhaľuje čoraz viac informácií o budúcej podobe palácového komplexu.

Čítať viac

Projekt rekonštrukcie Esterházyho paláca získal dôležité povolenie

05.11.2020 10:44:00 Adrian Gubčo

Po včerajšom predstavení novej podoby kúpeľov Grössling sa vpred pohol ďalší dôležitý projekt revitalizácie historického dedičstva. Obnova extrémne zanedbaného Esterházyho paláca získala kladné záväzné stanovisko zo strany Hlavného mesta, čo je pre spustenie rekonštrukcie zásadný krok. Prípravné práce sa začali už v uplynulých týždňoch.

Čítať viac

Rekonštrukcia Esterházyho paláca je už na posudzovaní EIA, spustiť by sa mohla na budúci rok

19.05.2020 08:00:00 Adrian Gubčo

Po desaťročiach sa Bratislava konečne blíži k odstráneniu najznámejšej ruiny v historickom jadre mesta: Esterházyho palác na Kapitulskej ulici by mal opäť ožiť. Náznaky o blížiacej sa rekonštrukcii boli čoraz jasnejšie už nejakú dobu, teraz získavajú konkrétnu podobu, keďže projekt bol predložený na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA).

Čítať viac

Staromestské rekonštrukcie, november 2019: Historické jadro

10.12.2019 16:00:00 Adrian Gubčo

S blížiacim sa koncom roka a nadchádzajúcim zimným obdobím dochádza k dokončovaniu rekonštrukcií rozbehnutých počas teplejších mesiacov. Od posledného updatu v septembri bolo takto ukončených viacero obnov, ktorých je toľko, že som sa ich rozhodol rozdeliť. V prvom update sa pozrieme na historické jadro, teda pôvodný prvý bratislavský obvod.

Čítať viac

Začne sa rekonštrukcia Esterházyho paláca?

28.05.2019 10:00:00 Adrian Gubčo

AKTUALIZOVANÉ Hoci sa historické jadro Bratislavy postupne okrášľuje a každým rokom pribúdajú zrekonštruované pamiatky, stále ostáva niekoľko ruín v hanebnom stave. Najvýraznejšou z nich je schrátraný Esterházyho palác na Kapitulskej ulici. Po rokoch sľubov o rekonštrukcii sa však teraz zdá, že by sa táto mohla skutočne už čoskoro spustiť.

Čítať viac

Začne sa rekonštrukcia Esterházyho paláca?

28.05.2019 10:00:00 Adrian Gubčo

AKTUALIZOVANÉ Hoci sa historické jadro Bratislavy postupne okrášľuje a každým rokom pribúdajú zrekonštruované pamiatky, stále ostáva niekoľko ruín v hanebnom stave. Najvýraznejšou z nich je schrátraný Esterházyho palác na Kapitulskej ulici. Po rokoch sľubov o rekonštrukcii sa však teraz zdá, že by sa táto mohla skutočne už čoskoro spustiť.

Čítať viac

Staromestské rekonštrukcie, september 2019

17.09.2019 13:50:00 Adrian Gubčo

Rok 2019 bude z hľadiska obnov historických pamiatok nepochybne vnímaný ako úspešný. Okrem rekonštrukcií viacerých industriálnych objektov získava novú podobu aj niekoľko domov v historickom jadre mesta. Veľmi potešiteľnou správou je, že sa v týchto dňoch spúšťa rekonštrukcia ďalších častí Katedrály sv. Martina, vrátane budovy v jeho susedstve.

Čítať viac

Staromestské rekonštrukcie, leto 2019

09.08.2019 15:48:00 Adrian Gubčo

Od posledného updatu, mapujúceho rekonštrukcie v historickom centre mesta, prešli takmer tri mesiace. Odvtedy bol značný počet objektov zrekonštruovaný a ďalšie sa začali rekonštruovať, vrátane niekoľkých dlhšie zanedbaných objektov. Centrálna Bratislava tak bude opäť o čosi príťažlivejšia.

Čítať viac

Staromestské rekonštrukcie, máj 2019

27.05.2019 11:15:00 Adrian Gubčo

Okrem masívnej výstavby novostavieb dochádza v Bratislave aj k veľkému počtu rekonštrukcií staršieho domového fondu. V centre mesta tak novú podobu získavajú mnohé pamiatky a vzácne budovy, ktoré takto prispievajú k okrášľovaniu mesta. Ani v máji tohto roku ich nebolo málo.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube