Author photoSimona Schreinerová 28.08.2023 19:15

Expanzia do vinohradov bude pokračovať. Račany Bianco sú krôčik pred výstavbou

Rača môže onedlho získať nové byty. Tretia etapa rezidenčného projektu Račany Bianco na okraji intravilánu mestskej časti postupuje v povoľovacích procesoch. Ide o pokračovanie rozvoja projektu v réžii podnikateľa Ivana Kmotríka st., na ktorý má nadviazať ešte rozsiahlehjší súbor Račany Rosso.

Račany Rosso. Zdroj: Expoline

Račany Rosso. Zdroj: Expoline

Tretia etapa developmentu Račany Bianco sa bude nachádzať na okraji mestskej časti (MČ) Rača na ulici Pri Vinohradoch, neďaleko obratiska električiek v štvrti Komisárky. Nadväzovať bude na prvé dve etapy, ktoré boli zrealizované už v rokoch 2006-2012. Umiestnená bude severovýchodne od nich. 

Pozemky, na ktorých má nová etapa vyrásť, sú vo vlastníctve spoločnosti Račany Rosso, investorom je Račany Bianco 3, s.r.o. Táto firma je zas napojená na developera Grafobal Group Development. Ten patrí do portfólia aktivít kontroverzného podnikateľa Ivana Kmotríka st. Ako je už v prípade tohto developera zvykom, architektom je kancelária Expoline.  

Tretia etapa získala územné rozhodnutie, čím sa výrazne priblížila k realizácii. Vzniknúť majú tri bytové domy, parkovisko, retenčná nádrž, ale počíta sa aj v úpravou potoka Na pántoch. Každý bytový dom je navrhnutý ako samostatne stojaci. Všetky tri objekty budú mať jedno zapustené podzemné podlažie (PP), štyri nadzemné podlažia (NP) a jedno ustúpené podlažie. Nad garážami v podzemí sa plánuje jedno podzemné podlažie s technickým zázemím objektu, v prednej časti sú byty na teréne.

Galéria

  • Račany Rosso. Zdroj: Expoline
  • Račany Rosso. Zdroj: Expoline
  • Tretia etapa Račany Bianco - situácia. Zdroj: Michal Drotován / Metská časť Bratislava - Rača

V každom rezidenčnom objekte vznikne 50 bytových jednotiek, celkovo teda pribudne 150 bytov a 231 parkovacích miest. K dispozícii bude 21 jednoizbových bytov, po 54 bude dvojizbových aj trojizbových bytov. Chýbať nebudú ani priestrannejšie štvorizbové byty, tých bude celkovo 16, najväčších päťizbových bude 6. Každý byt má mať balkón alebo terasu, pivničnú kobku a príslušný počet parkovacích státí. Uvažuje sa, že v 150 bytoch by malo bývať 385 obyvateľov.   

Päť bytových jednotiek sa bude nachádzať na prvom podzemnom podlaží, presnejšie v časti objektu nad priľahlým terénom. Zvyšná plocha podlažia bude tvorená päťdesiatimi pivničnými kobkami a technickými miestnosťami. Na prvom nadzemnom podlaží má byť desať bytov, druhé až štvrté podlažie budú mať po jedenásť bytov. Na ustúpenom podlaží sú navrhnuté dve bytové jednotky so strešnými terasami.

V prvom bytovom dome s označením SO 01 je navrhnutých 73 parkovacích miest, rovnaký počet bude aj v objekte SO 02 a v SO 03 bude 74 stojísk v garáži. Na teréne bude 11 parkovacích miest.

Tretia etapa je stále iba na začiatku povoľovacích procesov a vizuál zatiaľ nie je potvrdený. Dá sa však predpokladať, že podoba troch bytových domov bude blízka už existujúcim dvom etapám Račany Bianco. V čase vzniku bol projekt hodnotený pomerne dobre. Dnes sa už vývoj posunul a žiadúca je práca s verejným priestorom. Nový zámer to zohľadňuje len čiastočne, medzi dvoma vyššie pooloženými domami bude detské ihrisko. 

 

Račany Rosso. Zdroj: Expoline

 

Mestská časť sa snaží o stavebnú uzáveru

Development v okrajovej časti mesta sa rieši už niekoľko rokov. Minulý rok v novembri informoval starosta Rače Michal Drotován na sociálnej sieti o tom, že posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA) v súvislosti s týmto projektom bolo ukončené. EIA bola podaná ešte v roku 2014.

Samospráva podala na prokuratúru podnet, pretože podľa nich sa malo územie posudzovať ako celok, nie iba jedna etapa. „Žiadali sme posudzovanie územia ako celku, keďže EIA v tomto prípade začala doručením Okresnému úradu Bratislava ešte v roku 2014, nedalo sa k rozhodnutiu odvolať – išlo to podľa zákona platnému k roku 2014,” vysvetlil v to čase starosta. 

V stanovisku tiež uviedol, že mestská časť čaká na rozhodnutie o odvolaní, teda či Okresný úrad Bratislava potvrdí stavebnú uzáveru alebo nie. Uzáveru vyhlásila Rača z dôvodu obstarania územného plánu zóny (ÚPZ) Táborky - Huštekle. Vtedy už investor disponoval súhlasným záväzným stanoviskom Hlavného mesta k investičnej činnosti.

ÚPZ má detailne regulovať výstavbu v tomto rozvojovom území. Lokalita zatiaľ nie je zastavaná, ale územný plán výstavbu umožňuje. Záujem o ňu dokazuje aj samotný projekt Račany. Mestská časť teda mala snahu zámery regulovať, ale voči stavebnej uzávere aj návrhu ÚPN sa môžu majitelia pozemkov odvolávať, resp. pripomienkovať. V procese obstarávania ÚPZ je však stavebná uzávera niekedy potrebná, pričom je na debatu, či je to aj tento prípad.

Je zložité spracovať návrh, ak postupne pribúdajú nové stavby a povolenia. Z pohľadu majiteľov pozemkov, teda aj developerov, je odvolanie voči stavebnej uzávere pomerne logické. Obzvlášť ak už majú zámery, ktoré by ÚPZ zahatal, alebo minimálne ich donútil znížiť objem.

Podľa príspevku starostu z júna tohto roka Okresný úrad Bratislava ani po deviatich mesiacoch nerozhodol o odvolaní k vyhláseniu stavebnej uzávery. Keďže developer predložil medzičasom všetky stanoviská dotknutých orgánov, začalo konanie o umiestnení stavby. Drotován v stanovisku zároveň uviedol, že ak by počas územného konania Okresný úrad Bratislava potvrdil rozhodnutie o stavebnej uzávere, proces bude prerušený. To sa nestalo a Račany Bianco III dnes majú vydané aj rozhodnutie o umiestnení stavby.

Zámer do budúcna súvisí s developmentom Račany Rosso, ktorý má byť v podstate jeho pokračovaním. Projekt už dávnejšie rozbúril vášnivú diskusiu nielen kvôli osobnosti Kmotríka, ale tiež pre obavy z deštrukcie vinohradov. Z rovnakých príčin vznikajú obavy aj v súvislosti s bytovými domami Račany Bianco. Nemalo by pritom ísť o poslednú etapu, uvažuje sa aj so štvrtým pokračovaním.

Všetko nasvedčuje tomu, že tento projekt v blízkej budúcnosti predsa len vznikne. Napriek snahe mestskej časti sú v tejto situácii jej možnosti veľmi obmedzené. Skôr či neskôr bude stavebný úrad povinný vydať aj stavebné povolenie. Samozrejme, ak si developer splní všetky svoje povinnosti.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube