Author photoAndrej Sárközi 17.04.2023 11:45

Veľký míľnik významného projektu. Pri Mýte smeruje k dokončeniu

Developer Penta Real Estate sa blíži k dokončeniu svojho času jedného z najdiskutovanejších, ale aj najlepšie hodnotených bratislavských developmentov. Výstavba tretej etapy projektu Pri Mýte dosiahla dôležitý miľník. Polyfunkčný dom zásadne mení vizuál frekventovanej bratislavskej ulice.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Račianska ulica prešla od svojho vzniku početnými zmenami. Spočiatku išlo o cestu, smerujúcu do tamojších vinohradov, neskôr bola prístupovou cestou do fabrík, v povojnovom období tu pribudli sídliská a na začiatku 21. storočia ustúpil priemysel. Dnes sa opäť mení, tentokrát na mestskú triedu. V čoraz silnejšej miere k tomu dopomáha aj tretia etapa projektu Pri Mýte.

Posledná fáza developmentu mala mať pôvodne funkciu parkovacieho domu. Investor sa pohrával s touto myšlienkou najmä pre potrebu vyrovnať sa s prísnymi parkovacími normami. Po zmene noriem ale Penta Real Estate projekt upravila a naplánovala šesťpodlažný bytový dom, ktorý bol medzi časťou lokálnych obyvateľov spočiatku prijatý vlažne. Úpravy boli predstavené v predvolebnom období (ešte pred piatimi rokmi), odpor sa tak odrazil v dlhotrvajúcom povoľovaní a celkovej politizácii zámeru. 

Z Pri Mýte sa aj preto stal mimoriadne diskutovaný development. Investor vo výsledku menil projekt až tri razy, na charakter ulice či susedný komplex Urban Residence najlepšie nadväzovala posledná verzia. Tá napokon získala príslušné povolenia až na konci roka 2021 (druhá etapa bola dokončená v roku 2018). Po početných úpravách sa dom stal atraktívnejšm, mestotvornejším a disponuje aj silným funkčným mixom.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate

Osempodlažný objekt bude obsahovať 98 bytov a apartmánov, aktívny parter s retailom o výmere 477 metrov štvorcových a kancelárie na celom druhom podlaží vo výmere 934 metrov štvorcových. Parkovanie so 179 parkovacími miestami je riešené v podzemných garážach. 

Developer už v minulosti naznačil, že objekt bude patriť k drahším z hľadiska ceny a k lepším z hľadiska štandardu. Jeho súčasťou majú byť bezfalcové dvere so skrytými závesmi, drevené podlahy či predpríprava na chladenie, ktorá ústi do každej obytnej miestnosti. V bytoch sa budú nachádzať aj elektrické exteriérové žalúzie, resp. predpríprava na ne. Na balkónoch orientovaných do vnútrobloku a na bočných stranách budovy budú nainštalované tieniace hliníkové perforované posuvné panely. Práve tie sú príznačným prvkom pre prvé dve etapy. 

Ako je pri projektoch vyššieho štandardu zvykom, ceny bytov a apartmánov na oficiálnej stránke nie sú zverejnené. Podľa informácií YIM.BA sa však ceny trojizbových bytov približujú k sume pol milióna eur. Známa je však ich dostupnosť - z 98 bytov a apartmánov je aktuálne voľných 18 jednotiek. Klientov sa developer snaží nalákať aj na formu virtuálnych prehliadok, ktoré ukazujú, že dispozície sú riešené veľmi racionálne. 

 

Priestor budúceho líniového parku. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Posledná etapa Pri Mýte prinesie aj dvorový zelený park s fontánou, prístupný verejnosti. Nadviaže tým na parkovo riešený vnútroblok Urban Residence, čím vznikne v podstate dlhý líniový park, paralelný s Račianskou. Popri ulici vznikne upravený priestor so segregovanou cyklotrasou, taktiež nadväzujúcou na úsek pri susednom projekte. Umiestnené tu budú aj nabíjacie stanice pre elektromobily. 

Architektúru tretej etapy Pri Mýte spracúva aj naďalej kancelária Vallo Sadovsky Architects, resp. Sadovsky & Architects. V developmente bola už od začiatku, keďže vystupovala ako projekčný partner slovinského ateliéru Arhitektura Krušec. Slovinci navrhli prvé dve etapy projektu ako sériu bytových domov, usporiadaných do riadkovej zástavby. Tá pripomína neďaleké obytné súbory UNITAS alebo Februárka, do lokálneho kontextu tak zapadla dobre. Na podobe tretej etapy Pri Mýte spolupracovala aj spriaznená kancelária Superatelier.

Prvé stavebné práce na projekte začali v prvom kvartáli roku 2022. Stavebník postupoval rýchlo, podzemné podlažia sa zrealizovali na jeseň minulého roka. Developer koncom novembra 2022 uviedol, že práce pokračujú a objekt pomaly stúpa do výšky. Na konci roka sa už posledná etapa nachádzala na úrovni tretieho nadzemného podlažia.

Development pokračoval vo vývoji a postupne pribúdali ďalšie podlažia. V januári roku 2023 bola tretia etapa projektu Pri Mýte už v polovici výšky: „Na piatom nadzemnom podlaží prebieha realizácia železobetónových konštrukcií a na prvých podlažiach pracujeme na murovaní stien,“ písala v tomto období Penta Real Estate na sociálnej sieti. „Taktiež dokončujeme vjazd do garáže, rozvody a kanalizáciu. Na konci mesiaca máme naplánované osadenie okenných rámov na druhé a tretie nadzemné podlažie,“ ozrejmil developer na začiatku tohto roka. 

 

Pri Mýte prispeje k premene Račianskej na mestskú triedu. Zdroj: Penta Real Estate

Dnes dosiahla tretia fáza developmentu významný miľník. „Posledná etapa projektu Pri Mýte dosiahla plnú výšku a tak sme sa pustili do prác na streche budovy,” informuje developer na sociálnej sieti. Aktuálne sa dokončujú práce na nosných konštrukciách a pokračuje sa vo vedení potrubí vykurovania a v osádzaní okien. Tie sú zo strany električkovej trate i dvora osadené do štvrtého nadzemného podlažia. „Na treťom nadzemnom podlaží pracujeme na vnútorných omietkach a v priestoroch garáží osádzame dvere do jednotlivých priestorov. Na balkónoch inštalujeme dažďové zvody,” píše sa v stanovisku. 

Posledná etapa sa tak postupne dostáva do čoraz hmatateľnejšej podoby a už teraz výrazne formuje novú tvár časti Račianskej ulice. Koniec výstavby komunikuje developer na prvý kvartál roka 2024, kolaudačný proces by mal prebehnúť v druhom kvartáli. Odovzdávanie bytov by sa malo uskutočniť v treťom kvartáli 2024. 

Tretia časť Pri Mýte je dlhoočakávaným projektom, ktorý – nebyť dlhého povoľovania a prieťahov – by už mohol byť možno aj dokončený. Akási prieluka, ktorá odhaľovala pohľad na prvé dve etapy obytného súboru, sa konečne vyplní kvalitnou architektúrou a dobrým obytným domom. Lokalita bude pôsobiť prirodzenejšie, prieluka sa stratí a ako alternatívu voči rušnej komunikácii získa verejnosť niekoľko stoviek metrov dlhý pás zelene. Zvýši sa tak úroveň ulice, ako aj celej štvrte. 

 

Fotografie z 15.4.2023. Pozrite si priebeh výstavby vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube