YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 11.04.2018 10:00

Na návšteve v Pri Mýte, 03.04.2018

Tesne pred dokončením je druhá fáza relatívne veľkého rezidenčného projektu Pri Mýte od developera Penta Real Estate. Prvá fáza dopadla na výbornú, rovnaké očakávania tak platili aj o druhej.

Pohľad smerom cez centrálnu os projektu

Pohľad smerom cez centrálnu os projektu

Pri Mýte je v podstate menšie sídlisko vybudované formou riadkovej zástavby. Hoci má pojem "sídlisko" možno znevažujúci podtón, v tomto prípade to tak nie je - developer sa priamo snažil o vybudovanie komfortnej rezidenčnej zóny. V prvej fáze vznikli štyri domy, v druhej päť, celkovo spolu obsahujú 329 bytov. Vypredali sa všetky.

V rámci návštevy projektu sa podarilo do niektorých bytov vstúpiť - jednak do najexkluzívnejších bytov na najvyššom podlaží najvyššieho, 12-podlažného bloku, ako aj do štandardných bytov na nižších podlažiach. Po podobnej návšteve v prvej fáze som musel konštatovať vynikajúcu úroveň dispozícii a dobrý štandard. Druhá fáza tak mala nastavenú vysokú latku.

Našťastie, aj v tomto prípade sa ju podarilo dosiahnuť. Samozrejme, dva najexkluzívnejšie byty - 4-izbový a 5-izbový - sú špecifickou kategóriou, a to aj vďaka vyššiemu štandardu vyhotovenia a skvelým výhľadom na mesto či Karpaty, no zhanbiť sa nedali ani štandardné byty. Dvojizbový byt, ktorý som mal možnosť navštíviť, mal vynikajúcu dispozíciu a v rukách schopného architekta môže poskytnúť ideálne prostredie pre jednotlivca, pár, či čerstvú rodinu. Podobne možno hovoriť aj o trojizbáku, ktorý poskytuje veľkorysý priestor v detskej izbe, ako aj v rodičovskej spálni, narozdiel od niektorých iných bratislavských projektov, kde sa čaruje pomaly s každým centimetrom štvorcovým. Byty veľmi zútulňujú tieniace paravány, ktoré sú naozaj funkčné a nemajú len estetickú funkciu, príp. aj francúzske okná, ktoré im zabezpečujú dostatok svetla. S výnimkou exkluzívnych bytov, klimatizácia bude riešená individuálne. Byty samotné boli dohotovované do štádia holobytu, hoci sa developer priznal, že od podobného postupu v iných projektoch upúšťa.

Pri Mýte sa vyznačuje vysokým štandardom spoločných priestorov, tak v rámci domu, ako aj vonku. V druhej fáze pribudnú konečne aj nejaké služby, v parteri jedného z domov má vzniknúť päť komerčných priestorov, zatiaľ je známe, že tu bude kaviareň a tanečné štúdio. V dvoroch, ktoré sa nachádzajú medzi budovami, sa nachádzajú tri detské ihriská, do budúcnosti je otvorená možnosť zriadenia komunitného grilu a záhradok, čo však bude záležať na obyvateľoch.
Celkovo patrí Pri Mýte k jedným z najlepších rezidenčných projektov v Bratislave, čo je dané aj veľmi dobrým architektonickým štandardom. Na projekt sa realizovala súťaž, ktorú vyhralo slovinské štúdio Arhitektura Krušec, slovenským partnerom bola kancelária Vallo Sadovsky Architects, exteriér navrhlo ďalšie slovinské štúdio AKKA. Najvýraznejším prvkom projektu je špecifická farba fasády, ktorá je niektorými obdivovaná, inými zatracovaná. Podľa vízie slovinských architektov však fasáda potrebuje "dozrieť" a časom sa jej efekt posilní, hlavne po rozrastení sa zelene.

Kolaudácia druhej fázy prebehne zrejme v priebehu apríla, odovzdávanie bytov by tak mohlo prebehnúť koncom jari, resp. začiatkom leta. Po dokončení zostáva ešte vyriešiť, čo bude s priestorom medzi areálom a Račianskou ulicou. Developer tu pôvodne navrhoval nadzemný garážový dom, potom však plány zmenil na bytový dom - rozhodnutie jednoznačne k lepšiemu. Táto zmena však zatiaľ schválená nebola. Dátum dobudovania celého projektu a doplnenie uličnej a stavebnej čiary na Račianskej, ktorá bude mať bez tejto budovy neukončený charakter, je tak neznámy.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

 • Pohľad smerom cez centrálnu os projektu
 • Najvyššia, 12-podlažná budova.
 • Tieniace paravány sú funkčné a dodávajú fasáde špecifický charakter.
 • Obchodné priestory v parteri jedného z domov. Vďaka centrálne polohe budú dobre dostupné pre obyvateľov oboch fáz.
 • Projekt lepšie vynikne po dokončení sadových úprav.
 • Na streche domov sa nachádzajú slnečné kolektory.
 • Tri detské ihriská sú nastavené tak, aby splnili nároky vždy inej generácie detí.
 • Jedno z detských ihrísk.
 • Pohľad smerom ku stanici Filiálka. Nanešťastie, železnice nevyužili príležitosť dodať zanedbanej budove stanice aspoň dočasne inú funkciu.
 • Existujúca zeleň v prvej fáze.
 • Vstup do budovy je príjemný a komorný.
 • Detail fasády.
 • Detaily fasády.
 • Na návšteve v bytoch - priestorný a komfortný 4 izbový byt na vrchole 12-podlažného domu.
 • Z balkóna bude skvelý výhľad na dominanty Bratislavy.
 • Chodba v 5-izbovom byte.
 • Dvojizbový byt má skvelú dispozíciu, ktorej súčasťou je dostatočne rozmerná obývačka prepojená s kuchyňou, priestorná spálňa a samostatná toaleta.
 • Izba v trojizbovom byte - oproti podobným projektom je menej stiesnená.
 • V okolí projektu sa spúšťa menší rozvoj komerčných prevádzok - jedna zo starších priemyslených hál sa mení na kaviareň.
 • V susedstve sa nachádzajú aj ďalšie haly - tieto by však mali byť asanované a nahradené developmentom od spoločnosti Arca Capital.
 • Haly by teoreticky mohli byť zaujímavo rekonštruované a komerčne využité, nanešťastie, stavebno-technický stav budov je veľmi zlý (všimnite si obrovské praskliny na fasáde).
 • Priestor medzi projektom Pri Mýte a Račianskou ulicou a vizuálna os cez projekt Urban Residence až ku
 • Pohľady od Račianskej.
 • Pohľady od Račianskej.
 • Pohľady od Račianskej.
 • Zdroj: Penta Real Estate
 • III. fáza. Zdroj: Penta Real Estate

Súvisiace články

Z cesty do fabriky mestský bulvár. Pri Mýte je v polovici výšky

01.02.2023 17:52:17 Adrian Gubčo

Račianska ulica prešla od svojho vzniku mnohými zmenami. Spočiatku išlo o cestu, smerujúcu do vinohradov, neskôr o prístupovú cestu do fabrík, v povojnovom období tu pribudli sídliská a na začiatku 21. storočia ustúpil priemysel. Dnes sa opäť mení – na mestskú triedu. V čoraz silnejšej miere k tomu dopomáha aj tretia etapa projektu Pri Mýte.

Čítať viac

Kompletnejšia Račianska. Pri Mýte pridáva podlažia a dotvára rušnú ulicu

16.12.2022 11:28:51 Andrej Sárközi

Posledná etapa Pri Mýte prinesie už onedhlo do rušnej lokality v susedstve Račianskej ulice nový polyfunkčný objekt. Pôvodne pritom malo ísť o parkovací dom. Namiesto toho vzniká budova, ktorá s pribúdajúcimi nadzemnými podlažiami výrazne mení vizuál frekventovanej ulice k lepšiemu.

Čítať viac

Račianska bude čoskoro mestskejšia. Ďalšia etapa Pri Mýte je takmer na úrovni terénu

19.09.2022 18:45:44 Andrej Sárközi

Dlhoočakávaná posledná etapa projektu Pri Mýte získava podzemné podlažia a onedlho dosiahne úroveň terénu. Polyfunkčný dom s bývaním, kanceláriami a obchodmi doplní obytný súbor na Račianskej ulici, čím developer Penta Real Estate dokončí svojho času jeden z najdiskutovanejších, ale aj najlepšie hodnotených bratislavských projektov.

Čítať viac

Výstavba záverečnej etapy Pri Mýte začína

27.01.2022 10:04:28 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate po rokoch príprav a odkladov rozbieha výstavbu tretej a záverečnej etapy projektu Pri Mýte na Račianskej ulici v Novom Meste. Polyfunkčný dom s bývaním, kanceláriami a obchodmi doplní oceňovaný obytný súbor, ktorý zužitkoval vybúranú plochu po bývalej zástavbe. Predaj bytov sa má spustiť o niekoľko mesiacov.

Čítať viac

Začína sa územné konanie na tretiu etapu Pri Mýte

22.12.2020 10:40:00 Adrian Gubčo

Po mnohých úpravách, novom vydávaní stanovísk, opätovných posudzovaniach a neúmerne dlhom čakaní sa konečne pohla príprava tretej etapy projektu Pri Mýte. Stavebný úrad mestskej časti Nové Mesto oznámil, že sa spúšťa konanie o zmene územného rozhodnutia. Developer Penta Real Estate tak bude mať azda šancu dokončiť svoj projekt aj daný úsek zástavby Račianskej ulice.

Čítať viac

Tretia etapa Pri Mýte má prvé povolenia, jej budúcnosť je však stále neistá

04.03.2020 10:03:00 Adrian Gubčo

Račianska ulica sa postupne mení a najmä jej časť najbližšie k centru mesta už pripomína klasickú mestskú ulicu s polyfunkčnou zástavbou po oboch stranách uličného priestoru. Jedinú výnimku predstavuje prázdny priestor pri projekte Pri Mýte, kde by mala vzniknúť jeho tretia etapa. Projekt teraz získal prvé povolenia, kedy sa však začne výstavba, nie je stále jasné.

Čítať viac

Posledná etapa Urban Residence rýchlo rastie a hlási úspešný predaj, príprava Pri Mýte zatiaľ stojí

04.02.2020 16:19:00 Adrian Gubčo

Projekt Urban Residence, naviazaný na Račiansku ulicu v Novom Meste, bude čoskoro dokončený. Posledná z troch etáp rastie a už v dohľadnej dobe dosiahne štádium hrubej stavby. Developerovi Lucron sa okrem toho darí vypredávať všetky jednotky. Na druhej strane, tretia etapa Pri Mýte od Penta Real Estate na kľúčové povolenia stále čaká.

Čítať viac

Tretia etapa Pri Mýte sa opäť mení, nový dom môže mať ešte mestskejší charakter

17.10.2019 07:20:00 Adrian Gubčo

Projekt Pri Mýte pri Račianskej ulici v Novom Meste patrí k najzaujímavejším novým developmentom v Bratislave. Prvé dve etapy obytného súboru sú chválené aj zaznávané, pričom na kritiku vplýva fakt, že projekt nie je ešte úplne dobudovaný. Na problémy s povoľovaním developer Penta Real Estate reaguje predložením už tretej verzie tretej etapy v podobe posledného domu orientovaného na Račiansku.

Čítať viac

Aký je stav prípravy tretej etapy Pri Mýte?

13.08.2019 09:50:00 Adrian Gubčo

Na Račianskej ulici v dotyku s projektom Pri Mýte aktuálne prebiehajú stavebné úpravy. Viacerí sa nazdávali, že ide o spustenie výstavby tretej etapy tohto rezidenčného developmentu, označenie stavby však hovorí o parkovacom dome v zmysle pôvodného zámeru. Ako to je naozaj?

Čítať viac

Výhľady z Rezidencií Pri Mýte

17.04.2018 11:00:00 Adrian Gubčo

Veľmi príťažlivý a kvalitný rezidenčný komplex Pri Mýte od developera Penta Real Estate a slovinského ateliéru Arhitektura Krušec disponuje v prípade najvyššej 12-podlažnej budovy peknými výhľadmi. Jasne sú viditeľné zmeny, ktorými Bratislava aktuálne prechádza.

Čítať viac

Penta odhaľuje 3. etapu Pri Mýte

20.07.2017 08:30:00 Adrian Gubčo

Veľmi príjemný rezidenčný projekt Pri Mýte napreduje. Po dokončenej prvej fáze a dokončovanej druhej zostáva na pozemku developera Penta Investments ešte široký priestor pozdĺž Račianskej ulice, kde developer pôvodne plánoval vybudovať garážový dom. Teraz však potvrdil, že plány zmenil a namiesto toho by mali byť dve obytné fázy doplnené treťou. 

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube