Author photoAdrian Gubčo 09.11.2022 14:26

Dlhoočakávaná veža sa konečne blíži: Pri Mlynoch vstupuje do povoľovania

Už v roku 2019 bol predstavený zámer Pri Mlynoch, jeden z radu projektov, ktoré premenia niekdajšiu priemyselnú zónu Mlynské Nivy – Západ na husto zastavanú a modernú časť Bratislavy. Developer IURIS odvtedy zrovnal so zemou pôvodný objekt na pozemku, inak však o postupe na zámere nebolo veľmi počuť. Až teraz vstupuje konečne do povoľovacieho procesu.

Aktuálna podoba projektu. Zdroj: IURIS / EIA

Aktuálna podoba projektu. Zdroj: IURIS / EIA

Mlynské Nivy – Západ si dlhodobo zachovávali postindustriálny ráz, to sa však veľmi rýchlo mení. Kým donedávna boli tvorené kombináciou kancelárskych budov a bývalých skladov a hál, dnes k nim pribúdajú rezidenčné komplexy a veže. Developeri si uvedomujú, že lokalita sa nachádza pomerne blízko k centru mesta, čo sa v budúcnosti ešte umocní – po ulici Mlynské nivy bude totiž premávať električka, ktorá spojí štvrť s novým centrom Bratislavy, autobusovou stanicou a pravdepodobne aj Starým Mestom.

Jedným z projektov, ktoré majú ťažiť z rastúcej atraktivity územia, je aj Pri Mlynoch od spoločnosti IURIS. Známy investor, ktorý vybudoval oceňované N!do a pripravuje sa na veľký development SoHo v Petržalke, zrealizoval už v roku 2019 architektonickú súťaž na riešenie podoby projektu. Medzi zúčastnenými bol napríklad aj autor N!da, presadila sa však kancelária AT26 architects. V zmysle zadania navrhla kombináciu výškového objektu s nižším, ktoré spolu zvierali komunitné nádvorie. Nahradila by pritom starší objekt, patriaci k areálu kovošrotu.

Ten sa skutočne zbúral, odvtedy sa však neobjavili žiadne nové informácie. Ešte pre rokom developer uvádzal, že čaká len na obdržanie stanoviska k investičnému zámeru od Magistrátu. Okrem neho musí získať aj záväzné stanovisko, toto ale tiež nie je zatiaľ k dispozícii. Medzičasom sa aspoň spustilo posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA). Priložená dokumentácia obsahuje prvé detailnejšie informácie o projekte.

Ako sa uvádza v zámere, Pri Mlynoch má byť plynulým pokračovaním výstavby v zóne Mlynské Nivy. Predkladaný projekt má „dotvoriť dané územie vytvorením nového moderného priestoru v súlade so súčasnými potrebami vývoja mestskej štruktúry“. V preklade to znamená vybudovanie dvojice objektov (A a B), pričom objekt A bude mať 20 podlaží (pokles oproti pôvodne uvažovaným 25 podlažiam, hoci výška sa mení z 66,7 metrov na 65,8) a objekt B päť podlaží. Garáž bude spoločná, parkovať sa bude v troch podzemných podlažiach a čiastočne na prízemí. Naplánovaných je 231 parkovacích stojísk.

Funkčne pôjde predovšetkým o obytný projekt, pričom bývanie sa bude nachádzať v objekte A na 6.-20. podlaží. Na 2.-5. budú administratívne priestory vo výmere 1.062 m2. V objekte B bude na 2.-5. podlaží zdravotnícke zariadenie – nachádzať sa tu majú zubná klinika, ortodoncia a i. Na prízemí oboch objektov budú priestory pre občiansku vybavenosť (celkovo 350 m2). Budovy budú vizuálne prepojené vyvýšeným prvým podlažím, ktorého strecha bude pokrytá zeleňou. Ďalšie vegetačné úpravy vzniknú po obvode domov. Pozemok nebude priechodný automobilmi, prístup bude zabezpečený len z Jarabinkovej ulice.

V Pri Mlynoch má podľa dokumentácie vzniknúť približne 64 bytov a 1.176 metrov štvorcových ateliérov. V tejto chvíli sa ešte nedá určiť, kedy sa začne ich predaj – developeri štandardne zvyknú počkať do vydania územného rozhodnutia alebo stavebného povolenia, kým spustia predaje alebo odhalia ceny. IURIS si je však podľa zámeru vedomé toho, že ide o lokalitu s mimoriadnym potenciálom – preto nebude bývanie v projekte patriť k najlacnejším.

Projekt sa predkladá variantne, pričom preferovaný variant sa vyznačuje väčšími plochami zelene, lepším odvádzaním dažďovej vody do vsakovacích zariadení alebo lepšími vlastnosťami obvodového plášťa. Pri oboch sú predpokladané náklady vo výšky približne 21,5 milióna eur.

Developer v dokumentácii avizuje, že realizáciu si predstavuje medzi štvrtým kvartálom roku 2023 a štvrtým kvartálom 2025. S ohľadom na doterajší priebeh povoľovania by mohlo ísť o celkom optimistický harmonogram. V každom prípade, IURIS patrí k developerom, schopným zrealizovať aj väčšie a náročnejšie projekty. Pri Mlynoch tak skôr či neskôr doplní lokalitu Mlynských Nív – Západ.

Galéria

  • Aktuálna podoba projektu. Zdroj: IURIS / EIA
  • Aktuálna podoba projektu. Zdroj: IURIS / EIA
  • Pôvodná podoba projektu. Zdroj: AT_26
  • Pôvodná podoba projektu. Zdroj: AT_26
  • Pôvodná podoba projektu. Zdroj: AT_26
  • Pôvodná podoba projektu. Zdroj: AT_26
  • Pôvodná podoba projektu. Zdroj: AT_26

K zámeru bola priložená dvojica nových vizualizácií, ktoré sú skutočne len pracovné. Robiť z nich závery o kvalite architektúry by bolo predčasné. Napriek tomu sú viditeľné výrazné zmeny v pôvodnom koncepte, v čoho dôsledku má projekt „normálnejší“ výraz, viac pripomínajúci súčasnú slovenskú architektonickú tvorbu. AT 26 je však kvalitná kancelária, preto je celkom pravdepodobné, že výsledný produkt bude na dobrej úrovni.

Pri Mlynoch sa každopádne pridá k novým vežiam, ktoré v lokalite pribudli alebo pribudnú. Z najnovších realizácií možno spomenúť Discovery Residence od RMC Properties Slovakia, ktoré si za svoje riešenie vyslúžilo nomináciu na CE ZA AR. V jej susedstve už rastie kancelársky The Mill od Immocapu, ktoré by sa malo vyznačovať charakteristickým bielym rastrom fasádneho obloženia, čo má budove dodať eleganciu. Immocap v spolupráci s Wood&Company však chce ísť aj do výstavby rezidencií – východne od The Mill vznikne obytná veža Millhaus. Zatiaľ posledným predstaveným projektom je vežový bytový dom v areáli Strabagu, ktorý vznikol zmenou pôvodne uvažovaných kancelárií.

Ďalšie vyššie budovy majú vzniknúť na južnej strane Mlynských nív, kde pripravuje svoj veľký zámer YIT Slovakia. Jeho súčasťou budú, podľa všetkého, dve stavby, ktoré budú akcentovať veľkomestský charakter developmentu. V príprave by mal byť aj výškový projekt Nivi od firmy STY-X, s.r.o. na nároží Mlynských nív a Plynárenskej. Napokon, do lokality možno zaradiť aj nedávno nadobudnuté pozemky JTRE pri Prístavnej ulici, kde pravdepodobne tiež vznikne čosi vyššie.

Pozornosť verejnosti sa v poslednej dobe sústredí predovšetkým na downtown v priestore medzi Dostojevského radom, Páričkovou, Košickou, Súkenníckou a Dunajom, vyššie budovy však vo vysokom tempe rastú aj východnejšie. V priebehu desiatich rokov tu môže vzniknúť už pomerne hustá zástavba polyfunkčných projektov, ktoré spravia z tejto časti Bratislavy rozšírenie jej centra. Potvrdiť sa to môže v prípade úspešného vybudovania električkovej trate a prebudovania Mlynskch nív.

Skôr či neskôr tak budú ohlásené aj ďalšie zámery. Ide o príliš vzácny kus mesta, aby tu dlhodobo pretrvali zvyšky pôvodných areálov a funkcií. Výstavba môže priniesť aj ďalšie veže. Výsledkom tak bude panoráma Bratislavy čoraz hustejšie zaplnená výškovými budovami, kedy sa z Pri Mlynoch stane nenápadný dom medzi mnohými.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube