Najbližšie roky sa v novom komerčnom centre Bratislavy budú niesť vo výstavbe nových výškových budov. Už čoskoro by sa mohla rozbehnúť realizácia ďalšieho výrazného projektu: Portum na nároží Landererovej, Košickej a Chalúpkovej získal stavebné povolenie. Developer sľubuje vznik luxusného bývania v najštíhlejších vežiach bratislavského downtownu.
Za posledných päť rokov vzniklo v priestore, približne vymedzenom Dostojevského radom, Karadžičovou, Mlynskými nivami, Košickou a Dunajom hneď niekoľko výškových budov, ktoré radikálne zmenili panorámu Bratislavy. Priniesli aj transformáciu charakteru južnej časti Nív. Kedysi išlo o priemyselnú zónu, kde sa však v prvej dekáde 21. storočia utlmila akákoľvek výroba. Teraz sú už viditeľné náznaky budúceho stavu: vznikne tu štvrť s vysokou koncentráciou rezidenčných aj kancelárskych veží, s rozsiahlymi komerčnými priestormi a upravenými verejnými priestranstvami.
Po výstavbe najbližšie k centru Bratislavy sa teraz pozornosť preniesla aj na pozemky vo východnej časti územia. Najväčšiu premenu zažíva okolie Košickej a Landererovej ulice. Práve križovanie týchto ulíc (ešte s Prístavnou) sa môže v budúcnosti stať miestom s najvýraznejšou výškovou zástavbou. Výrazným spôsobom k tomu prispeje zámer Portum, ktorý vyplní severozápadné rameno križovatky.
Portum bol prvýkrát predstavený v roku 2017. Developer TK Estate, spojený s osobou podnikateľa Mareka Trajtera, vtedy odhalil víziu vzniku dvojice veží, vyššej so 115 metrami a nižšej s 97 metrami, prepojených veľkorysou zimnou záhradou. Do Landererovej a Chalúpkovej mali byť orientované nižšie krídla. Spoločne so susedným projektom Ister Tower, ktorý zas pripravoval Matúš Trajter, mali vytvoriť mestský blok s parkovo upravenou zeleňou vo vnútrobloku.
Slovenský developer krok po kroku postupoval v príprave a povoľovaní zámeru. Veľmi dôležitým posunom však bol až na začiatku roka 2021 ohlásený vstup českej spoločnosti TopEstates, skúsenej firmy, ktorá už v Česku zrealizovala niekoľko prestížnych projektov. Nový investor priniesol zdynamizovanie prípravy a predovšetkým zvýšenie pravdepodobnosti, že sa Portum aj v komplikovaných pandemických pomeroch postaví. Začiatok realizácie sa očakával ešte vlani. Po administratívnych prieťahoch sa však otvára perspektíva skorého začiatku stavebných prác až teraz, po vydaní stavebného povolenia.
Ako Portum Towers tvrdilo ešte počas leta, samotnej realizácii bude predchádzať odstraňovanie environmentálnej záťaže. Tá by mala byť v tejto oblasti rozsiahla, keďže sa práve v týchto miestach nachádzala rafinéria Apollo. Po vyčistení územia bude nasledovať výstavba spojenej podzemnej garáže, po ktorej sa v dvoch etapách postavia jednotlivé veže. Dokončenie projektu sa aktuálne odhaduje na rok 2025.
Portum Towers budú patriť k pomerne veľkým bratislavským projektom. Vyššia z veží, pracovne nazývaná Tower 115, sa bude nachádzať v dotyku s Chalúpkovou ulicou. Budova bude mať 36 podlaží, súvisiace krídlo osem podlaží. Na prvých dvoch podlažiach veže by mala vzniknúť galéria so zázemím, na prvých troch podlažiach nižšieho objektu bude občianska vybavenosť. Vo vyšších podlažiach budú byty.
Nižšia z veží, Tower 97, bude bližšie k Landererovej, sedempodlažné krídlo bude ulicu lícovať. Na prvých dvoch podlažiach budú priestory hotela, vrátane hotelového SPA. Vo vyšších podlažiach veže bude umiestnené bývanie, u nižšieho objektu ubytovacie jednotky. K projektu bude patriť aj šesťpodlažný hotelový objekt, umiestnený popri novej uličke medzi Portumom a Apollo Residence (vyúsťovať bude pri Ister Tower), a zimná záhrada, ktorá má prepájať jednotlivé veže. Podľa dokumentácie tu bude priestor pre mestské kúpele (pravdepodobne pre rezidentov) aj materskú školu pre približne 80 detí.
Vo výsledku by tu malo vzniknúť niekoľko stoviek bytov, pričom developeri otvorene tvrdia, že pôjde o jeden z najluxusnejších projektov v Bratislave. Na navrhovanie developmentu, ale aj interiérov či vonkajších priestranstiev, oslovili množstvo známych architektov: autorom celkového konceptu je A1 Architecture pod vedením Branislava Kaliského, lobby navrhuje svetová česká architektka Eva Jiřičná, dvojica vzorových bytov bude vychádzať z pera kancelárie Mimolimit českej architektky Báry Škorpilovej. K ďalším prizvaným tímom patrí Chybík + Kristof alebo ADR. Návrh vnútroblokového parku spracúva kancelária Atelier Flera. Podľa Portum Towers tak vznikne ikona Bratislavy.
Ide o sebavedomé tvrdenie. Doteraz zverejnené vizualizácie aj referencie TopEstates však pôsobia príťažlivo. Mesto tak smeruje k ďalšiemu pozdvihnutiu dôležitej zóny v jeho neustále sa meniacom novom centre.
Informácia o stavebnom povolení pre Portum prichádza takmer v rovnakom čase, ako vydanie územného rozhodnutia pre susedný Ister Tower, ktorý tiež získal nového spoluinvestora. Do projektu ako architekt navyše vstúpil Branislav Kaliský, čo znamená, že jeden autor navrhne celý veľký mestský blok v downtowne. Celkovému výrazu to môže pomôcť, keďže pôvodná podoba Ister Tower bola nepresvedčivá.
Okrem týchto dvoch projektov postupuje aj J&T Real Estate, ktorý pripravuje na východnej strane Košickej pokračovanie Klingerky v dvoch etapách. Okrem bytov v niekoľkých vežiach má byť súčasťou obrovského developmentu administratívna (podľa oficiálnych informácií) veža so 141 metrami. Nachádzať sa bude na severovýchodnej strane križovatky Prístavnej s Košickou, čím vytvorí – aspoň nateraz – jej dominantu.
Otázny ešte ostáva osud juhovýchodnej strany. Tu ostáva prázdny pozemok, ktorý vlastní spoločnosť HB Reavis. Priestorovo ide o mimoriadne obmedzenú parcelu, čo je predpokladom pre osadenie výškovej budovy, ktorá ako jediná dáva väčší ekonomický zmysel. S ohľadom na celkový kontext a panorámu Bratislavy i downtownu by pritom bolo vhodné, aby išlo o jednu z najvyšších, ak nie o najvyššiu vežu, resp. mrakodrap. Do veľkej miery to naznačuje aj navrhovaná výšková regulácia, pripravená Magistrátom a Metropolitným inštitútom Bratislavy.
Teoreticky sa tak črtá vznik pomerne výnimočného územia s mimoriadnou priemernou výškou tu umiestnených budov. To so sebou prináša výzvy v podobe špičkovej dopravnej obsluhy, kvalitného verejného priestoru, dobrej architektonickej úrovne, dostatku zelene, vyváženého mixu funkcií alebo aktívneho parteru. Portum, podľa všetkého, viacero z týchto parametrov naplní. Ak ho v tomto napodobia aj ostatné lokálne projekty, Bratislava smeruje ku vzniku lokality, ktorá bude v kontexte obdobne veľkého európskeho mesta unikátna.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre