YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 20.10.2022 19:27

Downtown dostane nové veže. Dlhoočakávané Portum môže ísť do výstavby

Najbližšie roky sa v novom komerčnom centre Bratislavy budú niesť vo výstavbe nových výškových budov. Už čoskoro by sa mohla rozbehnúť realizácia ďalšieho výrazného projektu: Portum na nároží Landererovej, Košickej a Chalúpkovej získal stavebné povolenie. Developer sľubuje vznik luxusného bývania v najštíhlejších vežiach bratislavského downtownu.

Zdroj: TopEstates, Portum Towers

Zdroj: TopEstates, Portum Towers

Za posledných päť rokov vzniklo v priestore, približne vymedzenom Dostojevského radom, Karadžičovou, Mlynskými nivami, Košickou a Dunajom hneď niekoľko výškových budov, ktoré radikálne zmenili panorámu Bratislavy. Priniesli aj transformáciu charakteru južnej časti Nív. Kedysi išlo o priemyselnú zónu, kde sa však v prvej dekáde 21. storočia utlmila akákoľvek výroba. Teraz sú už viditeľné náznaky budúceho stavu: vznikne tu štvrť s vysokou koncentráciou rezidenčných aj kancelárskych veží, s rozsiahlymi komerčnými priestormi a upravenými verejnými priestranstvami.

Po výstavbe najbližšie k centru Bratislavy sa teraz pozornosť preniesla aj na pozemky vo východnej časti územia. Najväčšiu premenu zažíva okolie Košickej a Landererovej ulice. Práve križovanie týchto ulíc (ešte s Prístavnou) sa môže v budúcnosti stať miestom s najvýraznejšou výškovou zástavbou. Výrazným spôsobom k tomu prispeje zámer Portum, ktorý vyplní severozápadné rameno križovatky.

Portum bol prvýkrát predstavený v roku 2017. Developer TK Estate, spojený s osobou podnikateľa Mareka Trajtera, vtedy odhalil víziu vzniku dvojice veží, vyššej so 115 metrami a nižšej s 97 metrami, prepojených veľkorysou zimnou záhradou. Do Landererovej a Chalúpkovej mali byť orientované nižšie krídla. Spoločne so susedným projektom Ister Tower, ktorý zas pripravoval Matúš Trajter, mali vytvoriť mestský blok s parkovo upravenou zeleňou vo vnútrobloku.

Slovenský developer krok po kroku postupoval v príprave a povoľovaní zámeru. Veľmi dôležitým posunom však bol až na začiatku roka 2021 ohlásený vstup českej spoločnosti TopEstates, skúsenej firmy, ktorá už v Česku zrealizovala niekoľko prestížnych projektov. Nový investor priniesol zdynamizovanie prípravy a predovšetkým zvýšenie pravdepodobnosti, že sa Portum aj v komplikovaných pandemických pomeroch postaví. Začiatok realizácie sa očakával ešte vlani. Po administratívnych prieťahoch sa však otvára perspektíva skorého začiatku stavebných prác až teraz, po vydaní stavebného povolenia.

Ako Portum Towers tvrdilo ešte počas leta, samotnej realizácii bude predchádzať odstraňovanie environmentálnej záťaže. Tá by mala byť v tejto oblasti rozsiahla, keďže sa práve v týchto miestach nachádzala rafinéria Apollo. Po vyčistení územia bude nasledovať výstavba spojenej podzemnej garáže, po ktorej sa v dvoch etapách postavia jednotlivé veže. Dokončenie projektu sa aktuálne odhaduje na rok 2025.

Galéria

  • Zdroj: TopEstates
  • Zdroj: TopEstates
  • Zdroj: Portum Towers
  • Zdroj: Portum Towers
  • Zdroj: Portum Towers
  • Zdroj: Portum Towers

Portum Towers budú patriť k pomerne veľkým bratislavským projektom. Vyššia z veží, pracovne nazývaná Tower 115, sa bude nachádzať v dotyku s Chalúpkovou ulicou. Budova bude mať 36 podlaží, súvisiace krídlo osem podlaží. Na prvých dvoch podlažiach veže by mala vzniknúť galéria so zázemím, na prvých troch podlažiach nižšieho objektu bude občianska vybavenosť. Vo vyšších podlažiach budú byty.

Nižšia z veží, Tower 97, bude bližšie k Landererovej, sedempodlažné krídlo bude ulicu lícovať. Na prvých dvoch podlažiach budú priestory hotela, vrátane hotelového SPA. Vo vyšších podlažiach veže bude umiestnené bývanie, u nižšieho objektu ubytovacie jednotky. K projektu bude patriť aj šesťpodlažný hotelový objekt, umiestnený popri novej uličke medzi Portumom a Apollo Residence (vyúsťovať bude pri Ister Tower), a zimná záhrada, ktorá má prepájať jednotlivé veže. Podľa dokumentácie tu bude priestor pre mestské kúpele (pravdepodobne pre rezidentov) aj materskú školu pre približne 80 detí.

Vo výsledku by tu malo vzniknúť niekoľko stoviek bytov, pričom developeri otvorene tvrdia, že pôjde o jeden z najluxusnejších projektov v Bratislave. Na navrhovanie developmentu, ale aj interiérov či vonkajších priestranstiev, oslovili množstvo známych architektov: autorom celkového konceptu je A1 Architecture pod vedením Branislava Kaliského, lobby navrhuje svetová česká architektka Eva Jiřičná, dvojica vzorových bytov bude vychádzať z pera kancelárie Mimolimit českej architektky Báry Škorpilovej. K ďalším prizvaným tímom patrí Chybík + Kristof alebo ADR. Návrh vnútroblokového parku spracúva kancelária Atelier Flera. Podľa Portum Towers tak vznikne ikona Bratislavy.

Ide o sebavedomé tvrdenie. Doteraz zverejnené vizualizácie aj referencie TopEstates však pôsobia príťažlivo. Mesto tak smeruje k ďalšiemu pozdvihnutiu dôležitej zóny v jeho neustále sa meniacom novom centre.

 

Zdroj: Portum Towers

 

Informácia o stavebnom povolení pre Portum prichádza takmer v rovnakom čase, ako vydanie územného rozhodnutia pre susedný Ister Tower, ktorý tiež získal nového spoluinvestora. Do projektu ako architekt navyše vstúpil Branislav Kaliský, čo znamená, že jeden autor navrhne celý veľký mestský blok v downtowne. Celkovému výrazu to môže pomôcť, keďže pôvodná podoba Ister Tower bola nepresvedčivá.

Okrem týchto dvoch projektov postupuje aj J&T Real Estate, ktorý pripravuje na východnej strane Košickej pokračovanie Klingerky v dvoch etapách. Okrem bytov v niekoľkých vežiach má byť súčasťou obrovského developmentu administratívna (podľa oficiálnych informácií) veža so 141 metrami. Nachádzať sa bude na severovýchodnej strane križovatky Prístavnej s Košickou, čím vytvorí – aspoň nateraz – jej dominantu.

Otázny ešte ostáva osud juhovýchodnej strany. Tu ostáva prázdny pozemok, ktorý vlastní spoločnosť HB Reavis. Priestorovo ide o mimoriadne obmedzenú parcelu, čo je predpokladom pre osadenie výškovej budovy, ktorá ako jediná dáva väčší ekonomický zmysel. S ohľadom na celkový kontext a panorámu Bratislavy i downtownu by pritom bolo vhodné, aby išlo o jednu z najvyšších, ak nie o najvyššiu vežu, resp. mrakodrap. Do veľkej miery to naznačuje aj navrhovaná výšková regulácia, pripravená Magistrátom a Metropolitným inštitútom Bratislavy.

Teoreticky sa tak črtá vznik pomerne výnimočného územia s mimoriadnou priemernou výškou tu umiestnených budov. To so sebou prináša výzvy v podobe špičkovej dopravnej obsluhy, kvalitného verejného priestoru, dobrej architektonickej úrovne, dostatku zelene, vyváženého mixu funkcií alebo aktívneho parteru. Portum, podľa všetkého, viacero z týchto parametrov naplní. Ak ho v tomto napodobia aj ostatné lokálne projekty, Bratislava smeruje ku vzniku lokality, ktorá bude v kontexte obdobne veľkého európskeho mesta unikátna.  

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Mesto veží: Aké budú najvyššie budovy v Bratislave v roku 2030

17.03.2023 16:04:53 Adrian Gubčo

Bratislava rastie do výšky. Dnes je už definitívne mestom výškových budov, pričom onedlho bude dokončený aj prvý mrakodrap. Nie je dôvod predpokladať, že by sa mal tento vývoj v najbližších rokoch zastaviť. Ku koncu tohto desaťročia tak bude panoráma v ešte väčšej miere vyplnená výškovými budovami. Ako bude vyzerať rebríček tých najvyšších?

Čítať viac

Rast downtownu bude pokračovať. Portum odhaľuje definitívnu podobu

29.12.2022 13:37:09 Adrian Gubčo

V roku 2023 by mal pokračovať stavebný rozvoj v priestore nového komerčného centra Bratislavy – v bratislavskom downtowne. Okrem už rozostavaných projektov sa predpokladá aj štart realizácie nových. K očakávaným developmentom patrí mohutný polyfunkčný komplex Portum, ktorého súčasťou je dvojica výškových budov. Známe sú pravdepodobne finálne vizualizácie zámeru.

Čítať viac

Tragické dedičstvo minulosti: Downtown vzniká na troskách vojny

14.11.2022 12:42:29 Adrian Gubčo

V priebehu minulého týždňa sa opäť pripomenulo, že následky Druhej svetovej vojny sú v Bratislave ešte stále citeľné. Najviac sa to týka priestoru nového centra mesta – downtownu, kde je rozvoj spojený s odstraňovaním dedičstva minulosti. Tým nie sú myslené len staršie objekty, ale aj znečistenie či dokonca nevybuchnutá munícia.

Čítať viac

Najštíhlejšie veže bratislavského downtownu čakajú na posledné povolenie

28.07.2022 12:05:00 Adrian Gubčo

Nedávny štart prípravných prác na druhej a tretej etape Klingerky priniesol nárast záujmu aj o ďalší blízky pozemok: naproti Klingerke, na nároží Chalupkovej, Košickej a Landererovej už roky pustne priestor, kde je naplánovaný polyfunkčný súbor Portum. Jeho súčasťou má byť dvojica veží, ktoré môžu patriť k najštíhlejším v novom centre Bratislavy. Kedy sa spustí aktivita aj tu?

Čítať viac

Portum sa blíži k výstavbe

28.10.2021 11:45:13 Adrian Gubčo

V poslednom období sa v bratislavskom downtowne rozbehla výstavba ďalšej série výškových budov. Štvrtú rezidenčnú vežu pridáva Sky Park od Penta Real Estate, stavebné práce sa spustili na Metropolise od Mint Investments a čoraz výraznejšia začína byť Eurovea Tower od J&T Real Estate. K týmto vežiam by sa mali čoskoro pridať dve ďalšie: pred spustením výstavby by mal byť projekt Portum od firmy Portum Towers s účasťou slovenského a českého kapitálu.

Čítať viac

Developeri projektu Portum: Bratislavský downtown je niečo unikátne

25.03.2021 11:00:00 Adrian Gubčo

Do Bratislavy vstúpil z Česka nový developer – a rovno do jedného z výrazných projektov v novom centre mesta, Portum. Spoločnosť TopEstates má za sebou v Prahe a Brne niekoľko zaujímavých realizácií a jej riadiaci partneri, Dušan Dvořák a Petr Teplý, sa netaja pri svojej bratislavskej prvotine veľkými ambíciami.

Čítať viac

Portum hlási vstup nového investora a predstavuje aktualizovanú podobu

10.02.2021 12:12:00 Adrian Gubčo

V blízkej dobe by sa mohol začať meniť ďalší exponovaný pozemok v bratislavskom downtowne. Zámer Portum na nároží Landererovej a Chalupkovej ulice dostal dôležitú posilu – do projektu vstúpil český developer TopEstates, zameriavajúci sa na prémiové developmenty. Výstavba by sa mala spustiť v priebehu tohto roka.

Čítať viac

Portum žiada o stavebné povolenie

25.11.2020 16:26:14 Adrian Gubčo

Okolo jedného z veľkých projektov v bratislavskom downtowne – zámeru Portum pripravovaného spoločnosťou TK Estate – je už dlhšie ticho. Súbor dvojice výškových budov a viacerých nižších objektov získal na začiatku roka 2020 územné rozhodnutie, odvtedy však neboli predstavené ďalšie informácie o postupe. Mení sa to až teraz, pričom sa teoreticky črtá skorý štart výstavby.

Čítať viac

Portum má územné rozhodnutie

27.01.2020 17:13:36 Adrian Gubčo

Bratislavský downtown by mohol už čoskoro získať ďalšiu dvojicu veží. Spoločnosť TK Estate získala územné rozhodnutie pre projekt Portum Towers, ktorý počíta s polyfunkčnými výškovými budovami a rozsiahlymi verejnými priestranstvami na nároží Landererovej a Košickej ulice. Realizácia by sa mala údajne spustiť už na jeseň tohto roka.

Čítať viac

Portum je bližšie k realite, developer žiada o územné rozhodnutie

06.09.2019 10:25:00 Adrian Gubčo

Projekt Portum patrí k radu zámerov výškových budov v rozvíjajúcom sa komerčnom centre Bratislavy. Dvojica veží má dotvoriť nárožie Košickej a Landererovej ulice, teda miesto, ktoré bude v budúcnosti obklopené podobne vysokými stavbami. Developer aktuálne žiada o vydanie rozhodnutia o umiestnení stavby.

Čítať viac

Portum napreduje v príprave

02.01.2019 14:00:00 Adrian Gubčo

Projekt dvojice výškových budov Portum, ktorý by mal vyrásť v atraktívnej polohe v novom komerčnom centre Bratislavy – v downtowne – postupuje v príprave. Zámer ma zverejnené záverečné stanovisko k hodnoteniu vplyvov na životné prostredie, môže teda postupovať v ďalších fázach povoľovania.

Čítať viac

Nové vizualizácie projektu Portum

30.03.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Známe sú nové vizualizácie polyfunkčného projektu Portum, ktorý doplní vznikajúci downtown v štvrti Nivy. Dvojica veží dosiahne výšku 115 a 97 metrov.

Čítať viac

Ďalšie veže pre bratislavský downtown - Polyfunkčné centrum Portum

24.10.2017 12:20:00 Adrian Gubčo

Navrhovateľ TK Estate, za ktorým stoja investori z rodiny Trajterovcov, predstavil svoj zámer výstavby na nároží Košickej a Landererovej ulice v podobe dvojice výškových budov pod názvom Portum.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube