YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 25.02.2019 08:20

V Petržalke pribudne Polyfunkčný súbor Muchovo námestie

V mestskej časti Petržalka môže už čoskoro pribudnúť nový polyfunkčný projekt. V dotyku s nedávno dokončeným projektom Muchovo námestie pripravuje spoločnosť Ahoj Development výstavbu dvoch bytových domov so službami v parteri, ktoré nahradia dnes existujúci nevyužívaný objekt.

Zdroj: Ahoj Development / EIA

Zdroj: Ahoj Development / EIA

Daná časť Petržalky zažíva v poslednom období búrlivý rozvoj. Okrem spomínaného Muchovho námestia od developera VI Group sa neďaleko, na Černyševského ulici, dokončuje ďalší projekt tej istej spoločnosti, nazvaný Starý Háj. Ten stojí v susedstve mohutného vežového bytového domu Fuxova od J&T Real Estate, ktorý bol takisto dokončený len začiatkom minulého roka. Lokalita sa stala atraktívnejšou po vybudovaní električkovej trate do centra mesta.

Developer do tohto meniaceho sa územia vstupuje s projektom, ktorý nadväzuje na susedný development urbanistickým členením aj hmotovým prevedením. Polyfunkčný súbor Muchovo námestie bude pozostávať z dvojice bodových 9-podlažných domov, ktoré sú šachovnicovo prestriedané, čím vzniká priestor pre vytvorenie dvojice exteriérových priestranstiev. Na mieste, kde má projekt vzniknúť, sa dnes nachádza nevyužívaná administratívna budova, ktorá bude zasanovaná, druhá severne od domov sa zachováva.

Samotné domy sú riešené v podstate ako štandardné bytovky s jedno- až štvorizbovými bytmi, výnimkou sú mezonety na ôsmom až deviatom podlaží. Celkovo vznikne v projekte 90 bytov a 9 apartmánov, z toho do 60 metrov štvorcových (1- až 2-izbové byty) bude 63, nad 60 metrov štvorcových (3-izbové byty) bude 24 bytov, väčšie byty (nad 90 metrov štvorcových) budú tri.

Ich silnou stránkou majú byť veľkorysé zalamované balkóny, ktoré sa budú pásovo tiahnuť po celej fasáde objektu. Tým, spoločne s osadením tieniacich paravánov, zároveň slúžia ako charakteristický prvok architektúry domu. Podľa predstáv architektov z kancelárie Pantograph majú tieto balkóny vďaka svojej hĺbke tvoriť plnohodnotný pobytový priestor pre obyvateľov s väčším rozsahom využitia, ako je bežné.

 

Balkóny s paravánmi majú byť jedným z charakteristických prvkov architektúry. Zdroj: Ahoj Development / EIA

 

Veľmi pozitívnym aspektom projektu je, že sa neráta s povrchovým parkovaním, namiesto toho sa všetky parkovacie miesta v celkovom počte 174 budú nachádzať v dvojpodlažnej podzemnej garáži. To umožnilo využiť povrch pre vytvorenie dvojice verejných priestranstiev.

Plocha na západnej strane komplexu je otvorenejšia do ulice, bude teda slúžiť ako akési námestie, kým rozľahlejšia plocha východne bude mať formu parku spojeného s detským ihriskom. Do týchto priestranstiev bude orientovaná občianska vybavenosť v parteri v celkovej výmere takmer 878 metrov štvorcových.

Developer predpokladá, že výstavba by sa mohla začať ešte pred koncom roka, ukončená by tak bola v prvej polovici roka 2021. Či ide o reálny termín, je otázne, podľa katastra pozemky ešte stále vlastní mestská firma Metro Bratislava, a.s. Odhadované náklady na výstavbu sú 8,5 milióna eur.

Hoci projekt neprináša radikálne inovatívny koncept, predstavuje dobrý príklad toho, ako pracovať s priestorom v štvrti, ako je Petržalka a vytvoriť relatívne kvalitné prostredie pre život. Polyfunkčný súbor Muchovo námestie sa nepochybne vymedzí aj architektúrou, ktorá podľa zverejnených materiálov nie je extravagantná, ale napriek tomu solídna – a to práve triezvosťou, jednoduchým farebným prevedením a atraktívnou fasádou.

Petržalka tak vďaka novému developmentu bude opäť o niečo príjemnejšia, čo by sa v budúcnosti mohlo ešte umocniť, keďže transformácia okolia bude vysoko pravdepodobne pokračovať aj naďalej. Okolie Černyševského a Bosákovej ulice bude hrať v premene Petržalky kľúčovú rolu, keďže vďaka električke sa z tejto lokality stane brána do (rozširujúceho sa) centra mesta.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Pohľad západný. Zdroj: Ahoj Development / EIA
  • Pohľad východný. Zdroj: Ahoj Development / EIA
  • Situácia. Zdroj: Ahoj Development / EIA
  • Námestie. Zdroj: Ondrej Ivan / ZAN studio / EIA
  • Balkóny. Námestie. Zdroj: Ondrej Ivan / ZAN studio / EIA

Súvisiace články

Prvý nový projekt nájomného bývania sa blíži. Muchovo námestie je tesne pred spustením výstavby

30.09.2022 15:27:51 Andrej Sárközi

Len približne jedno percento všetkých bytov v Bratislave sú nájomné byty. V Brne je to pätnásť percent, vo Viedni zo všetkých dostupných bytov je až tridsať percent nájomných. Tento dôležitý pilier bývania v mestách je tak v hlavnom meste Slovenska mimoriadne zanedbaný. Zlepšiť to ale môže aspoň malá kvapka v mori - nájomný bytový súbor Muchovo námeste.

Čítať viac

Prvé nájomné bytové domy sa blížia k realizácii

03.03.2022 15:24:44 Adrian Gubčo

Hlavné mesto postupne napreduje v príprave prvých projektov nových nájomných bytových domov. V najvyššom štádiu prípravy je projekt na Muchovom námestí v Petržalke, po ktorom nasleduje bytový dom na Terchovskej ulici v Ružinove. Čoskoro by mali byť známe aj prvé informácie ohľadne súťaže na bytovku a parkovací dom na Janíkovom dvore, opäť v Petržalke.

Čítať viac

Hlavné mesto pokročilo v príprave prvého projektu nájomných bytov, ostatné napredujú pomaly

12.11.2021 18:28:35 Adrian Gubčo

Aktuálne vedenie Hlavného mesta prišlo pred dvoma rokmi s ambicióznymi číslami ohľadne počtu dostupných nájomných bytov, ktoré by chcelo do konca roka 2022 získať. Podľa pôvodných plánov, len vďaka výstavbe ich malo byť dokončených alebo rozpracovaných približne 700 z celkovo 1,2-tisíc. Realita je smutnejšia: prvý projekt získal územné rozhodnutie, iné zámery sú na tom ešte horšie.

Čítať viac

Ako postupujú nové projekty nájomného bývania

30.04.2021 12:30:00 Adrian Gubčo

Hlavné mesto začalo v poslednom období robiť prvé kroky, ktoré majú prispieť k zvýšeniu dostupnosti bývania. V rámci Koncepcie mestskej bytovej politiky na roky 2020-2030 si stanovilo viacero cieľov, ktoré majú pomôcť zlepšiť situáciu. Jedným z nich je aj rozvoj vlastného bytového fondu, pričom v tomto smere je už známych viacero konkrétnych projektov nájomného bývania. Aký je dnes ich stav?

Čítať viac

Príprava nájomného domu na Muchovom námestí napreduje

08.12.2020 17:22:25 Adrian Gubčo

Hlavné mesto pripravuje v dohľadnej dobe realizáciu viacerých projektov nájomných bytových domov. Časť nájomných bytov chce získať rekonštrukciami starších objektov, iné chce postaviť po architektonických súťažiach. Špecifický je projekt na Muchovom námestí v Petržalke, kde Magistrát prevzal rozpracovaný zámer, upravil ho a teraz rozbieha povoľovanie procesy.

Čítať viac

Hlavné mesto predstavuje ďalší zámer nájomného bytového domu

07.09.2020 13:03:13 Adrian Gubčo

Hlavné mesto pokračuje vo svojich plánoch rozvíjať v Bratislave segment nájomného bývania. V priebehu dneška predstaví pred miestnou komunitou zámer výstavby bytového súboru na Muchovom námestí v Petržalke, kde mal pôvodne vyrásť súkromný development. Nové bývanie bude určené prioritne pre reštituentov a zamestnancov v potrebných profesiách.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube