Author photoAdrian Gubčo 04.02.2019 08:30

Polyfunkčný dom na Sasinkovej získava definitívnu podobu

V Starom meste sa k dokončeniu blíži ďalší projekt, ktorý vyplní prázdnu plochu a nahradí ho polyfunkčnou budovou, spájajúcou bývanie a občiansku vybavenosť. Pozemok bol predtým dlhodobo nevyužitý, na čo upozornili iniciatívou Mobilné záhrady aj mestskí aktivisti.

Dom vzniká na Sasinkovej ulici, ktorej zástavba sa z väčšej časti vyformovala do 50-tych rokov 20. storočia, no bola narušená neskoršou výstavbou budovy Okresného riaditeľstva policajného zboru. Táto mohutná budova zasiahla do pôvodnej štruktúry deštrukčným spôsobom a aj Polyfunkčný dom Sasinkova vzniká na mieste, kde sa predtým nachádzal dom zbúraný pre účely výstavby riaditeľstva.

Náročná situácia roky bránila premene pozemku, čo si všimli aktivisti z občianskeho združenia Vnútroblok, ktorí tu zriadili dočasnú mobilnú záhradu, aby vniesli do lokality život a upozornili na nevyužívaný priestor. Našťastie, nakoniec sa do výstavby pustil developer A.E. Invest, ktorý začal s realizáciou v roku 2017.

V týchto dňoch budova získava finálnu podobu, hoci hrubú stavbu dosiahla už takmer pred rokom. Ukončujú sa práce na fasádach a na vstupe do objektu, intenzívne sa pracuje aj v interiéroch. Dom tak bude vysoko pravdepodobne dokončený ešte v prvej polovici tohto roka.

Dom obsahuje deväť bytov na troch podlažiach (šesť dvojizbových a tri štvorizbové), obchodné priestory na prízemí a ateliér na najvyššom, ustúpenom podlaží. V dvoch podzemných podlažiach vznikne 18 parkovacích miest. Developerovi a architektom sa tak podarilo vyťažiť z minima maximum.

Za architektúrou budovy stojí kancelária AVK Architects, ktorá si meno spravila najmä kancelárskym komplexom Reding Tower. Dom mierkou dobre zapadne do lokality, rozvíja mestský charakter ulice a zároveň reaguje aj na budovu Okresného riaditeľstva. Hoci by si inak lukratívna lokácia v rámci mesta zasluhovala aj ušľachtilejšie fasádne materiály, po stránke výzoru je projekt akceptovateľný.

Domoradie na Sasinkovej sa tak vhodne doplnilo a vyplnil sa pozemok, ktorý bol dlhé roky bez akéhokoľvek využitia. Nateraz ide asi o posledný zásah na tejto ulici, keďže asanáciu či masívnu prestavbu Okresného riaditeľstva, ktoré nedávno prešlo menšou obnovou, považujem za krajne nepravdepodobnú. Je to veľká škoda – táto maximálne zle osadená budova, ktorá nerešpektuje ani len hrany bloku, je hanbou Bratislavy.

To však platí o viacerých budovách v rámci celého mesta. Výnimočne patria medzi architektonicky hodnotné diela, väčšinou to však neplatí a v budúcnosti by sme takýmto neželaným dominantám mali predchádzať.

Práve to by malo byť podstatou regulácie výstavby, o ktorej s nadšením hovoria rozliční kandidáti alebo zastupitelia, hoci v prevažnej miere to je z ich strany len iné slovíčko pre redukciu developmentu. Výstavba v maximálnej možnej miere a hustote je prospešná a žiaduca, musí však mať niekoľko jasných pravidiel, medzi ktoré patrí predovšetkým uličná čiara, stavebná čiara a výška.

 

Fotografie z 29.1.2019. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Pohľad na vstup do budovy, architektonicky najzaujímavejší prvok
  • Zdroj: AVK Architects

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube