Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 04.02.2019 08:30

Polyfunkčný dom na Sasinkovej získava definitívnu podobu

V Starom meste sa k dokončeniu blíži ďalší projekt, ktorý vyplní prázdnu plochu a nahradí ho polyfunkčnou budovou, spájajúcou bývanie a občiansku vybavenosť. Pozemok bol predtým dlhodobo nevyužitý, na čo upozornili iniciatívou Mobilné záhrady aj mestskí aktivisti.

Article Big

Dom vzniká na Sasinkovej ulici, ktorej zástavba sa z väčšej časti vyformovala do 50-tych rokov 20. storočia, no bola narušená neskoršou výstavbou budovy Okresného riaditeľstva policajného zboru. Táto mohutná budova zasiahla do pôvodnej štruktúry deštrukčným spôsobom a aj Polyfunkčný dom Sasinkova vzniká na mieste, kde sa predtým nachádzal dom zbúraný pre účely výstavby riaditeľstva.

Náročná situácia roky bránila premene pozemku, čo si všimli aktivisti z občianskeho združenia Vnútroblok, ktorí tu zriadili dočasnú mobilnú záhradu, aby vniesli do lokality život a upozornili na nevyužívaný priestor. Našťastie, nakoniec sa do výstavby pustil developer A.E. Invest, ktorý začal s realizáciou v roku 2017.

V týchto dňoch budova získava finálnu podobu, hoci hrubú stavbu dosiahla už takmer pred rokom. Ukončujú sa práce na fasádach a na vstupe do objektu, intenzívne sa pracuje aj v interiéroch. Dom tak bude vysoko pravdepodobne dokončený ešte v prvej polovici tohto roka.

Dom obsahuje deväť bytov na troch podlažiach (šesť dvojizbových a tri štvorizbové), obchodné priestory na prízemí a ateliér na najvyššom, ustúpenom podlaží. V dvoch podzemných podlažiach vznikne 18 parkovacích miest. Developerovi a architektom sa tak podarilo vyťažiť z minima maximum.

Za architektúrou budovy stojí kancelária AVK Architects, ktorá si meno spravila najmä kancelárskym komplexom Reding Tower. Dom mierkou dobre zapadne do lokality, rozvíja mestský charakter ulice a zároveň reaguje aj na budovu Okresného riaditeľstva. Hoci by si inak lukratívna lokácia v rámci mesta zasluhovala aj ušľachtilejšie fasádne materiály, po stránke výzoru je projekt akceptovateľný.

Domoradie na Sasinkovej sa tak vhodne doplnilo a vyplnil sa pozemok, ktorý bol dlhé roky bez akéhokoľvek využitia. Nateraz ide asi o posledný zásah na tejto ulici, keďže asanáciu či masívnu prestavbu Okresného riaditeľstva, ktoré nedávno prešlo menšou obnovou, považujem za krajne nepravdepodobnú. Je to veľká škoda – táto maximálne zle osadená budova, ktorá nerešpektuje ani len hrany bloku, je hanbou Bratislavy.

To však platí o viacerých budovách v rámci celého mesta. Výnimočne patria medzi architektonicky hodnotné diela, väčšinou to však neplatí a v budúcnosti by sme takýmto neželaným dominantám mali predchádzať.

Práve to by malo byť podstatou regulácie výstavby, o ktorej s nadšením hovoria rozliční kandidáti alebo zastupitelia, hoci v prevažnej miere to je z ich strany len iné slovíčko pre redukciu developmentu. Výstavba v maximálnej možnej miere a hustote je prospešná a žiaduca, musí však mať niekoľko jasných pravidiel, medzi ktoré patrí predovšetkým uličná čiara, stavebná čiara a výška.

 

Fotografie z 29.1.2019. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Pohľad na vstup do budovy, architektonicky najzaujímavejší prvok
  • Zdroj: AVK Architects

Súvisiace články

Polyfunkčný dom na Sasinkovej je dokončený

21.05.2019 15:30:00 Adrian Gubčo

Ďalšia staromestská prieluka je zacelená po dokončení projektu Polyfunkčného domu Sasinkova, ktorý do atraktívnej lokality v blízkosti Medickej záhrady priniesol nové bývanie a služby. Vypĺňanie podobných dier v zástavbe by malo byť prioritou mesta, ktoré by malo investorom poskytovať v takýchto zámeroch plnú podporu.

Čítať viac

Construction update: Sasinkova, 19.3.2018

22.03.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Na Sasinkovej ulici neďaleko Medickej záhrady výrazne podrástol projekt polyfunkčného domu, ktorý vyplnil dlhodobo nezastavaný pozemok. Hrubá stavba je tesne pred dokončením.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Prvý bratislavský mrakodrap rastie a spolu s ním aj celý projekt Eurovea II.

First Bratislava skyscraper rises as well as Eurovea II development.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #euroveaTower #tower #highrise #skyscraper #city #downtown #riverfront #architecture #contemporaryarchitecture

@jtre_sk
Promenáda pred Novým evanjelickým kostolom bude čoskoro dokončená - práce sa už začali. Výsledkom bude lepší verejný priestor.

Promenade before New reformed church will be completed soon as the works already started. Quality of public space will grow.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #stein2 #publicspace #verejnypriestor #city #urbanism

@yitslovakia
Cesta k novej Bratislave.

Road to new Bratislava.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #bratislavadowntown #downtown #highrise #city #urbanism #apollo #mostapollo #danube #riverfront #architecture
Guthaus je už v štádiu hrubej stavby, developer Corwin očakáva dokončenie do konca roka 2021.

Guthaus is topped out, developer Corwin expects it to be completed by end of 2021.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #novemesto #racianska #guthaus #architecture #contemporaryarchitecture

@alleswirdgutarchitecture @corwin.sk
Dom športu sa zmenil na elegantnú súčasnú stavbu.

Hotel Dom športu became an elegant contemporary building.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #office #work #city #architecture #contemporaryarchitecture #domsportu #reconstruction #novemesto

@fva_architekti
Nová podoba Námestia SNP a Kamenného námestia je známa, autorom architektúry je @atelier_loidl

New look of SNP sq and Kamenné sq is revealed. It will be designed by @atelier_loidl
Pozrieť viac

YouTube