Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 13.05.2020 17:34

Projekt Polyfunkčného domu Šancová postupuje a odhaľuje nové vizualizácie

Na Šancovej by sa mohla čoskoro rozbehnúť ďalšia výstavba. Po nedávno dokončenej Vile Ľadová a práve dokončovanom kontroverznom vežiaku Première sa pripravuje realizácia zámeru Polyfunkčného domu Šancová, ktorý doplní domoradie na severnej strane ulice, čím ju zásadne dotvorí. Developerom je Arca Capital.

Article Big

Zdroj: Expoline

Informáciu o ďalšom postupe prípravy projektu publikoval magazín ASB.sk, podľa ktorého generálny projektant Amber Engineering Slovakia odovzdal dokumentáciu pre stavebné povolenie. Development však obdržal záverečné stanovisko EIA na konci minulého roka a ešte len pôjde len do územného konania, takže výstavba témou tohto roka pravdepodobne nebude.

Každopádne, spomedzi projektov Arca Capital ide okrem rozostavaného obytného súboru Pod Vinicou ide o asi najviac pokročilý zámer. Umiestnený bude v exponovanej polohe na severnej strane Šancovej ulice, ktorá je jednou z najvýznamnejších a dopravne najviac zaťažených mestských tried. Prevažná časť zástavby má vyrovnanú mierku na úrovni šiestich-siedmich nadzemných podlaží a budovaná bola predovšetkým v prvej polovici 20. storočia. Ulici to dodáva veľkomestský charakter, v Bratislave pomerne nezvyčajný.

Nido

Nové projekty na túto vlastnosť ulice reagujú rôzne, Polyfunkčný dom Šancová ho však do veľkej miery rešpektuje. V súlade s uličnou čiarou (nie už stavebnou, ktorá je na tejto strane ulice problematická) vznikne polyfunkčný dom s aktívnym obchodným parterom v podlubí, kanceláriami a bytmi, ktorý bude v princípe držať podlažnosť pôvodnej zástavby – bude mať síce až osem nadzemných podlaží, najvyššie dve podlažia však budú ustúpené.

V projekte by malo vzniknúť 64 bytov, vrátane strešných penthousov s veľkými terasami. Ostatné byty by mali disponovať loggiou, developer a architekti z kancelárie Expoline nepristúpili k osádzaniu balkónov, čo oceňujem. Administratívne priestory by sa mali nachádzať na druhom nadzemnom podlaží a dosahovať výmeru približne 2-tisíc metrov štvorcových, obchody budú na ploche 1,1-tisíc metrov štvorcových.

Parkovanie bude prevažne riešené v dvoch podzemných podlažiach, v projekte vznikne celkovo 218 parkovacích miest. Dom svojim tvarom vytvára vnútroblok, ktorý bude parkovo upravený a verejne prístupný – developer tu plánuje vznik terás kaviarní a reštaurácií, ktoré nebudú môcť byť umiestnené v podlubí. Odstup budovy a zriadenie oblužnej komunikácie súbežnej so Šancovou, kde budú navyše umiestnené aj parkovacie miesta, považujem za najväčší nedostatok projektu.

Dom sa inak bude vyznačovať vcelku príjemnou a nerušiacou architektúrou, ktorá bude nadväzovať na tehlovú fasádu susednej kolónie Zehnhaus. Tú navyše nová budova odhluční, čo je pri záťaži, typickej pre Šancovú, významné pozitívum. Spomedzi realizácii kancelárie Expoline ide o jednu z najlepších prác.

Arca Capital medzičasom naznačuje, že popri tejto budove postaví ešte jednu, menšiu, na parcele obrátenej do Jelenej ulice, kde je dnes prieluka. Nachádzať by sa tu malo 6 apartmánov a jeden nebytový priestor. Výzor novostavby ešte odhalený nebol, vyplnenie prieluky je každopádne pozitívum.

Výstavbu predpokladám v rokoch 2021-2023, ak, samozrejme, plány neskomplikuje žiadna kríza alebo odpor verejnosti či úradov.

 

Zdroj: Expoline

 

Výstavba Polyfunkčného domu Šancová každopádne nebude posledný projekt na severnej strane Šancovej. Stále ešte ostáva vyplniť parcelu na nároží Šancovej a Beskydskej, priamo nadväzujúcej na zmieňovaný Première. Developer FINEP tu však už pracuje na príprave polyfunkčného domu Endlicher House, ktorý dotvorí podnož Première, držiac jej mierku a nadväzujúc na jej architektúru.

Budova bude disponovať tromi podzemnými podlažiami a piatimi nadzemnými. Na prvom nadzemnom až treťom podzemnom vzniknú parkovacie miesta, na prvom podzemnom a prvom nadzemnom komerčné priestory a na druhom až piatom nadzemnom obytné jednotky - apartmány. Celkovo sa navrhuje vybudovanie 22 apartmánov a 40 parkovacích miest.

Stavebný úrad mestskej časti Staré Mesto na projekt vydal na začiatku roka územné rozhodnutie, voči tomuto však prišlo odvolanie, takže sa schvaľovanie natiahne. Oproti Première  ide o ďaleko citlivejší a vhodnejší zámer, ktorý takým problémom nebude – aspoň vyplní prázdnu parcelu a prispeje k aktivácii prakticky úplne mŕtveho parteru na severnej strane ulice.

 

Parter na Šancovej trpí a bude trpieť na obrovskú dopravnú záťaž. Zdroj: Expoline

 

Šancovej by mimoriadne prospelo ukľudnenie dopravy spoločne so skvalitnením priľahlých verejných priestranstiev, obnovou zelene či vybudovaním kvalitnej segregovanej cyklotrasy. Nanešťastie, nič z toho nie je reálne, kým nebude vybudovaná tzv. Severná tangenta, dôležitá dopravná spojnica spájajúca Bajkalskú ulicu s Patrónkou cez predĺženú Pioniersku, zavedenú do tunela severne od Hlavnej železničnej stanice a ústiacu do Pražskej ulice.

Ide o investične mimoriadne náročnú akciu, ktorú Bratislava nie je schopná ufinancovať vlastnými silami, kým z pohľadu priorít Európskej únie ide o neoprávnený náklad. Nutná je tak finančná podpora zo strany štátu. Ten však k projektu pristupuje laxne, na čom sa v najbližšom období pravdepodobne nič nezmení.

Pre budúcnosť dopravy v meste a zlepšenie prostredia v celej severnej časti centra metropoly ide o kľúčovú investíciu, keďže by skompletizovala tzv. vnútromestský okruh a umožnila ukľudniť dopravu v celom vnútornom meste. Bratislava by sa mohla radikálne zlepšiť, nehovoriac o Šancovej, ktorá by sa z dnešnej dopravnej stoky premenila na príťažlivý bulvár. 

Aj naďalej však ostáva zajatcom svojho nízkeho rozpočtu a nevôle štátu podporiť svoje hlavné mesto. Výrazne vyššia úroveň mesta tak ostáva stále len hudbou budúcnosti.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Expoline
  • Zdroj: Expoline
  • Zdroj: Expoline
  • Zdroj: Expoline
  • Zdroj: Expoline
  • Zdroj: Expoline
  • Zdroj: Expoline
  • Zdroj: Expoline

Súvisiace články

Na Šancovej sa čoskoro spustí ďalšia výstavba

02.07.2021 12:45:42 Adrian Gubčo

Šancová ulica je jednou z najrušnejších, ak nie najrušnejšia bratislavská ulica. Zástavba v okolí je tvorená predovšetkým kompaktnými blokmi z prvej polovice 20. storočia. Voľných ostáva už len minimum pozemkov, aj to je však len dočasný stav – onedlho sa môže spustiť realizácia dvojice projektov, ktoré výraznou mierou prispejú k zavŕšeniu urbanizácie ulice.

Čítať viac

Polyfunkčný dom Šancová sa posúva v povoľovaní, získal záverečné stanovisko EIA

11.12.2019 12:10:00 Adrian Gubčo

Projekt výstavby Polyfunkčného domu Šancová, ktorý vyplní veľký nevyužitý pozemok na severnej strane Šancovej ulice, je o niečo bližšie k výstavbe. Po kladnom záväznom stanovisku zo strany Hlavného mesta teraz development od spoločnosti ACS 2 obdržal aj záverečné stanovisko v rámci procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie.

Čítať viac

Polyfunkčný dom Šancová získal záväzné stanovisko

04.12.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Polyfunkčného domu Šancová, ktorý vyplní dlhodobo nevyužitý pozemok so zvyškami niekdajších potravín na severnej strane Šancovej ulice, sa priblížil k realite. Zámer developera ACS 2, s.r.o., napojeného na skupinu Arca Capital, získal súhlasné záväzné stanovisko od Hlavného mesta.

Čítať viac

Na Šancovej pribudne nový dom

03.07.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

V rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie EIA bol zverejnený zámer Polyfunkčného domu Šancová, za ktorým stojí developer Arca Capital cez svoju SPV ACS 2, s.r.o. Dom vyrastie na dlhodobo prázdnom a zanedbanom pozemku, kde nahradí zničenú budovu niekdajších potravín.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube