YIMBA

Author photoAndrej Sárközi 03.01.2023 15:23

Lákavé bývanie pri diaľnici? Polyfunkčný dom Hrachová sa blíži k výstavbe

Ružinovský Prievoz je bližšie k novému polyfunkčnému domu. Konkrétne ide o lokalitu v blízkosti diaľnice D1, ktorá je aj napriek tomuto faktu obľúbeným územím na výstavbu bytov. Plány na výstavbu nového developmentu na Hrachovej ulici sme oznámili ešte v prvom polroku 2021, dnes sa jeho vznik priblížil realite.

Zdroj: P. S. Arch

Zdroj: P. S. Arch

Výstavba na tomto území je výrazne obmedzená kvôli vedeniu vysokého napätia, ktoré sa nachádza pred Telocvičnou ulicou. Stavať je tak možné len na menšej časti pozemku, čo využil investor Arnad, spol. s.r.o., ktorý tu naplánoval Polyfunkčný dom Hrachová. Budúci development ohraničuje zo severovýchodu športový areál Rapid, z juhovýchodu diaľnica D1 a zo západu Telocvičná ulica. 

Kladné záväzné stanovisko od mesta už projekt získal. V súčasnosti sa development opäť priblížil k výstavbe. Koncom roka 2022 stavebný úrad mestskej časti Ružinov zverenil oznámenie o začatí územného konania o umiestnení stavby. Polyfunkčný dom Hrachová tak čaká na vydanie územného rozhodnutia. Nasledovať bude ešte stavebné konanie. 

Development je rozdelený na dve časti, ktoré sú funkčne a prevádzkovo oddelené. Prvou časťou je objekt občianskej vybavenosti, ktorý obsahuje sedem nadzemných podlaží a bude tvorený dvomi prevádzkami. Konkrétne ide o e-shop, umiestnený na prvom až treťom nadzemnom podlaží a prevádzka laboratórnej diagnostiky, ktorá obsadí zvyšné podlažia. Projekt bude obsahovať aj bytovú časť s 21 bytovými jednotkami na piatich nadzemných podlažiach. Sú tu navrhnuté štyri jednoizbové byty, dvanásť dvojizbových a päť štvorizbových nehnuteľností. Polyfunkčný dom počíta s 99 parkovacími miestami, z toho sa bude nachádzať 77 v podzemí a 22 na teréne v okolí stavby. 

Galéria

  • Zdroj: P. S. Arch
  • Zdroj: P. S. Arch
  • Zdroj: P. S. Arch
  • Zdroj: P. S. Arch
  • Zdroj: P. S. Arch
  • Zdroj: P. S. Arch
  • Zdroj: P. S. Arch

Na celej stavbe je uvažovaná plochá vegetačná strecha, na južnej a severnej fasáde sú navrhnuté prebiehajúce balkóny po celej dĺžke. Východná a západná fasáda objektu má kompozičné usporiadanie okien a balkónov. Prístupová komunikácia bude riešená spôsobom, aby sa na ňu mohli napojiť aj prípadné budúce developmenty. Ako sme informovali v predchádzajúcom článku, o architektúru sa postarala kancelária P.S. Arch. Tá zatiaľ nemá za sebou ocenené realizácie a nemožno teda očakávať špičkovú architektúru, o tú však investorovi očividne ani nejde. Pôvodne mala byť stavba dokonca hotelom. 

Keďže objekt ešte len čaká na stavebné povolenie, pôvodne zamýšľaná realizácia v roku 2022 sa stala nereálnou. Začiatok výstavby tak možno očakávať najskôr v priebehu druhej polovice roka 2023.

Polyfunkčný dom Hrachová je súčasťou väčšieho celku – Polyfunkčného súboru Hrachová, ktorý tu vznikol aj napriek prítomnosti diaľnice. Súbor je tvorený štvoricou hmôt s uzavretými vnútroblokmi, ktoré navrhli architekti z kacelárie SPDe. Smerom na rušnú cestu sú orientované pavlače a v parteri sa zase nachádzajú obchodné prevádzky. Projekt bol v roku 2008 navrhnutý na zisk Ceny Dušana Jurkoviča, ktorá patrí k najprestížnejším slovenským architektonickým cenám. V susedstve sa nachádza menšia druhá etapa.

Zdroj: P. S. Arch


Celkovo tu teda vzniká menšia štvrť, ktorú možno označiť za protiváhu oproti drobnej zástavbe Prievozu alebo výrobným areálom východne a južne od diaľnice D1. Priestor je momentálne obrastený náletovou zeleňou a divo rastúcimi stromami. Je teda pozitívne, že sa v blízkej budúcnosti územie zmení a vyplní ju nový polyfunkčný objekt. Tento projekt patrí k vhodnejším príkladom, ako zahusťovať mestské prostredie a stavať na nevyužívaných plochách, na ktorých sa podpísal zub času. 

Ďalšiemu rozvoju v susedstve do budúcna bráni prítomnosť vedenia vysokého napätia. Ak by došlo k jeho odstráneniu, lokalita by sa mohla výraznejšie doplniť o nové bývanie. Potrebné by taktiež bolo, aby architekti navrhli také riešenia, ktoré budú minimalizovať hluk z diaľnice a technické opatrenia, ktoré napomôžu k eliminovaniu prílišnej prašnosti.

Podobu Prievozu každopádne ovplyvňujú iné projekty. K dokončeniu postupne smeruje veľká štvrť Nuppu od developera YIT Slovakia, ktorý zmenil niekdajší industriálny areál na polyfunkčnú zónu s bývaním, vyavenosťou a do budúcna v menšej miere aj s kanceláriami. V štvrti má vzniknúť aj nový Spoločenský dom Prievoz na Kaštieľskej ulici za tri milióny eur. Ako však uviedol pre YIM.BA starosta Ružinova Martin Chren, termín realizácie odhadnúť nevie. Plánovaný je aj Polyfunkčný objekt Mierová s 3 podzemnými a 12 nadzemnými podlažiami, ktorý prinesie 50 bytov a občiansku vybavenosť. Projekt by mal byť podľa pôvodných plánov dokončený v roku 2024. 

Charakter Prievozu sa teda čiastočne a v niektorých polohách transformuje. Do budúcna by ale prospelo, keby sa intenzívnejšie vypĺňali niektoré ladom ležiace pozemky - najmä v susedstve dopravných komunikácií. Prichádza čas prehodnotiť význam nezastavaných plôch, ktoré predstavujú ďalšie miesto, ideálne pre rozvoj bytovej výstavby. Bratislava, ktorá prežíva krízu dostupnosti bývania, nesmie nechať takéto miesta nazmar. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Bytovka pri diaľnici získala dôležité povolenie. K výstavbe jej chýba už len krôčik

20.02.2023 11:44:21 Andrej Sárközi

Nachádza sa v blízkosti diaľnice D1 a jeho výstavba je obmedzená kvôli prítomnosti vedeniu vysokého napätia. Projekt polyfunkčného domu Hrachová aj napriek tomu postupuje v povoľovacom procese. Paradoxne obľúbené územie pre výstavbu v ružinovskom Prievoze sa tak priblížilo k získaniu rezidenčného objektu s občianskou vybavenosťou.

Čítať viac

Na Hrachovej vznikne polyfunkčný dom

10.05.2021 17:03:34 Adrian Gubčo

Hrachová ulica v ružinovskom Prievoze sa síce nachádza v blízkosti diaľnice D1, napriek tomu je obľúbeným miestom pre výstavbu bytov. Dôkazom je ďalší polyfunkčný projekt s prevahou bývania, ktorý by tu mohol v dohľadnej dobe vzniknúť. Polyfunkčný dom Hrachová získal odobrenie Hlavného mesta.

Čítať viac

Zo zastaranej barabizne moderné komunitné centrum: Spoločenský dom Prievoz zmení svoju tvár

05.10.2022 11:01:13 Adrian Gubčo

Bratislava má oproti vyspelejším metropolám obrovský deficit v absencii moderných komunitných centier. Spoločenské aktivity sa realizujú v zastaraných objektoch a priestoroch, ktoré už nedokážu naplniť súčasné požiadavky. Zmeniť by sa to malo v Ružinove, ktorého samospráva predstavila už druhý projekt v krátkom čase.

Čítať viac

Veľká štvrť získava definitívnu podobu: Nuppu smeruje k dokončeniu

09.11.2022 11:54:41 Andrej Sárközi

Stovky bytov a ďalšie vo výstavbe. Premena niekdajšieho industriálneho areálu na polyfunkčnú štvrť s bývaním a kanceláriami výrazne postupuje. Veľký obytný súbor Nuppu od developera YIT Slovakia získava definitívne kontúry a nenápadne mení mestskú časť Ružinov.

Čítať viac

Mapa projektu

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube