Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 21.11.2018 14:00

Na Galvaniho vznikne polyfunkčný komplex

V blízkosti Galvaniho ulice v mestskej časti Ružinov pribudne nový polyufunkčný komplex pozostávajúci z bývania a občianskej vybavenosti. Nevznikne však v blízkosti zóny s podobnými projektami neďaleko predajne Lidl, ale v časti, ktorá sa vyznačuje skôr kancelárskymi a obchodnými centrami.

Article Big

Zdroj: Mórocz Tačovský / EIA

Polyfunkčný dom Galvaniho vyrastie na pozemkoch medzi železničnou traťou, bočnou cestou odpájajúcou sa z Galvaniho ulice a objektami autoservisu a mediálnej agentúry. Dnes je tento priestor zanedbaný a pokrytý náletovou zeleňou alebo neupraveným parkoviskom.

Developer Bones, a.s., blízky spoločnosti Tatra Real, plánuje na tomto mieste vybudovať  projekt tvorený jedným hlavným objektom, rozdeleného na tri časti (A, B, C), kde B a C budú bytové domy a A bude apartmánový dom s vybavenosťou v parteri. Pôdorysným tvarom bude projekt reagovať na proporcie pozemku, bude teda vzdialene pripomínať písmeno Z. Výška všetkých častí bude sedem, resp. osem nadzemných podlaží, v závislosti od variantu.

Projekt sa totiž posudzuje variantne, pričom jednotlivé varianty sa líšia v počte bytov i apartmánov. Variant 1 predpokladá vznik 189 bytov a 90 apartmánov, Variant 2 počíta s 216 bytmi a 105 apartmánmi. V oboch variantoch významne prevažujú dvojizbové jednotky. Zhodná je výmera prenajímateľných priestorov, teda vyše 400 metrov štvorcových, ako aj umiestnenie detského centra s 387 metrami štvorcovými. V rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie je preferovaný Variant č. 1.

Projekt sa bude pravdepodobne profilovať ako dostupnejší a tomu zodpovedá aj jeho stavebné riešenie. Parkovanie je riešené v garáži len čiastočne, významná časť parkovacích miest bude aj na povrchu, pričom vznikne, v závislosti od variantu, 327 alebo 349 parkovacích miest. Časť bytov s vchodom orientovaným na železničnú trať bude mať prístup cez pavlač.

Architektonický koncept vypracovala kancelária Mórocz Tačovský, ktorá dala polyfunkčnému domu jednoduchý výraz, typický pre projekty v tejto časti mesta. Atraktívnejším prvkom sú len drevené tieniace paravány na časti fasád a teoreticky parkovo upravená zeleň pred vchodom do domu. Dá sa predpokladať, že budúci klienti budú prichádzať predovšetkým kvôli cenám, náročnejšia architektúra by tak mohla projekt zbytočne predražovať.

Návrh zástavby pozemku bytovým domom je netradičný, s ohľadom na charakter okolia. Budúci obyvatelia budú žiť vnútri komerčnej zóny a v dotyku so železničnou traťou, čo nevytvára zrovna predstavu o útulnej obytnej štvrti.

Výsledkom bude projekt atraktívny pre záujemcov o prvé bývanie či investíciu. Polyfunkčný dom Galvaniho sa tak stane prostou výplňou územia, ktorá nevyvolá žiadnu emóciu – ani negatívnu, keďže objekt ničomu neprekáža, ale ani pozitívnu, keďže silnejší prínos bude mať len pre developera. Hoci v meste bežne vznikajú aj takéto projekty, v budúcnosti by sa mala ich úroveň zvyšovať.

 

V neveľkej vzdialenosti by mal v budúcnosti vzniknúť aj projekt Galvaniho Business Center V.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Mórocz Tačovský / EIA
  • Zdroj: Mórocz Tačovský / EIA
  • Situácia. Zdroj: Mórocz Tačovský / EIA

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube