YIMBA

Author photoAndrej Sárközi 12.10.2022 15:35

Zvládne Tupého ďalší nápor? Nová bytovka dostala zelenú

Do bratislavských vinohradov vnikne ďalšia stavebná štruktúra. Tlak na blízku Tupého ulicu sa tak opäť zintenzívni a svahy, ktoré boli ešte pred niekoľkými rokmi pokryté nezastavanými plochami, sa opäť zaplnia novým obytným domom.

Zdroj: RULES Architekti

Zdroj: RULES Architekti

Oblasť Podhorského pásu medzi Podkolibskou a Sliačskou možno nazvať aj ako ohnisko developmentu. Kopcovitá časť Nového Mesta sa začala meniť v druhej polovici minulej dekády. V priebehu niekoľkých rokov sa v svahovitom teréne vybudovalo niekoľko rezidenčných komplexov. Všetky majú spoločné jedno – nedostatočnú prístupovú cestu v podobe Tupého ulice. 

Tupého ulica zažíva tlak nevídaných rozmerov. Nápor na túto komunikáciu sa začal najviac stupňovať po roku 2016. V tomto období začali projekty v Podhorskom páse Bratislavy rásť ako hríby po daždi. V krátkom slede po sebe vznikli Belaria KolibaRoličky, Park pod Kolibou, Nová Koliba, Eleven, Grand Koliba, Little Koliba alebo BellaVita Residence. Vybudovaných bolo aj niekoľko nadštandardných víl a rodinných domov, ďalšie zas pribúdajú. 

Ak by si niekto myslel, že sú v tejto lokalite už všetky pozemky zaplnené stavbami a nový projekt už nemá kde vzniknúť, mýlil by sa. V pláne je ďalší bytový dom. Mestská časť Nové Mesto podľa najnovších informácií povolila výstavbu bytovky od developera Pod Vinohradmi, s.r.o., blízkeho firme Sympatia Group. Stavebník spolupracoval s architektonickou kanceláriou Viest Architekti. Nový bytový dom má stáť v tesnom susedstve nadštandardných mestských viladomov Roličky, rezidenčného developmentu Nová Koliba a súboru domov Eleven. A rovnako aj priamo pri Tupého ulici.

Podľa dokumentu zverejneného na úradnej tabuli mestskej časti, bude mať pripravovaný zámer jedno podzemné a štyri nadzemné podlažia, pričom najvyššie bude ustúpené. Ustupovať budú aj podlažia z južnej strany objektu, čím sa vytvorí terasový dom s plochou strechou. 

Galéria

  • Zdroj: RULES Architekti
  • Zdroj: RULES Architekti
  • Zdroj: RULES Architekti

Projekt počíta s vybudovaním 21 bytových jednotiek, 11 nebytových priestorov a obchodného priestoru v južnom priečelí podzemného podlažia. Na prízemí budú situované byty a nebytové priestory, tie sú taktiež navrhnuté na druhom a treťom nadzemnom podlaží. Na štvrtom podlaží, ktoré je ustúpené a vytvára strešnú terasu, sú navrhnuté tri byty, z toho dva samostatné štvorizbové s panoramatickým výhľadom, medzi ktorými sa nachádza jeden dvojizbový byt. Najluxusnejšie bývanie tak môžu záujemcovia nájsť na najvyšších podlažiach rezidenčného projektu.

Z dokumentu vyplýva, že investor využije osadenie objektu do terénu. V podzemí tak vznikne 35 parkovacích miest, pričom vjazd a výjazd je riešený jednosmernou vyhrievanou rampou so svetelnou signalizáciou priamo z Tupého ulice. Prítomné budú aj štyri miesta pre motorky a päť stojísk je navrhnutých v exteriéri za chodníkom tejto komunikácie. 

Celkovo je architektúra projektu Pod Vinohradmi poňatá decentne, uvažovaný tehličkový obklad pieskovej farby dodáva stavbe prírodný charakter. Môže tak ísť o kvalitný development, nadväzujúci na neďaleký projekt nadštandardných radových rodinných domov Eleven, ktorý patrí k prvotriednym realizáciám v oblasti. Bytový dom Pod Vinohradmi je sám o sebe sympatickým projektom, avšak problematické je jeho spojenie s lokalitou. Preto je povolenie stavby podmienené pripomienkami hneď od niekoľkých inštitúcií.

Mestská časť stanovila lehotu na dokončenie projektu – 24 mesiacov odo dňa začatia stavby. Okrem bežných pripomienok Nové Mesto požaduje, aby nebola ohrozená doprava a bezpečnosť premávky na Tupého ulici (ktorá je paradoxne ohrozená už roky). Stavebník musí taktiež dohliadať na čistotu priľahlých komunikácií a verejných priestranstiev.

 

Podhorský pás sa kompletne zurbanizoval, Tupého ulica však ostala rovnako ako predtým úzkou obslužnou cestou. Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA

Svoje pripomienky predložilo taktiež Ministerstvo dopravy a výstavby SR, konkrétne Sekcia železničnej dopravy a dráh. Ministerstvo kladie dôraz na to, aby nebola narušená stabilita a odvodnenie železničného telesa a taktiež aby bola stavba zabezpečená proti dynamickým účinkom, spôsobeným prevádzkou dráhy. Podmienkou ministerstva je aj uvedenie terénu v blízkosti dráhy do primerane pôvodného stavu po skončení realizácie. 

Stanovisko v dokumente zverejnili aj Železnice SR. Žiadajú rešpektovať objekty, vedenia a zariadenia železníc a nesúhlasia s akýmkoľvek využívaním cestného mosta Tupého — Kyjevská ponad koridor železničných tratí z dôvodu nedostatočnej únosnosti. Železnice tiež požadujú, aby navrhovaná stavba odolávala vplyvom železničnej prevádzky a aby v chránených priestoroch neboli prekročené povolené limity hladiny hluku zo železničnej dopravy. Vo svojom stanovisku zdôrazňujú, že vlastníci bytov nebudú mať z titulu negatívnych účinkov od premávky u ŽSR na úpravu nároky. Dôvod je prostý – fakt, že sa stavba realizuje v blízkosti trate je známy už v čase prípravy a realizácie projektu.

Lokalita, kde má stáť bytový dom Pod Vinohradmi, bola problematickou pre svoju hojnú zástavbu už v minulosti. Je teda otázkou, či toto územie zvládne ďalší bytový dom. Hlavnými prístupovými komunikáciami ostávajú Tupého a Kyjevská ulica – oboje sú však pre takúto dopravnú záťaž v nevyhovujúcom stave. S ohľadom na tlak verejnosti bola ešte pred pár mesiacmi ohlásená realizácia osvetleného chodníka popri Tupého, ktorý je aktuálne vo výstavbe. Ako však v minulosti poukázali občania, toto nie je komplexné riešenie. 

Tupého ulica je dlhá 1,3 kilometra od nebezpečnej križovatky s Podkolibskou až po križovatku so Sliačskou. Okrem krátkeho chodníka medzi križovatkou s Frankovskou až po Sliačsku, chodia peší aj cyklisti výlučne po vozovke. To je na lokalitu, vyznačujúcu sa luxusným a nadštandardným bývaním vo veľkom rozsahu, mimoriadne krátkozraké a nanajvýš nebezpečné. 

Nový bytový dom Pod Vinohradmi prinesie solídnu architektúru, nadväzujúcu na už vzniknutý vysoký štandard bytoviek. Podhorský pás však trpí, trpia obyvatelia a trpí aj samotná Tupého ulica. Generálna rekonštrukcia tejto komunikácie je v nedohľadne, dôsledky sú citeľné už teraz a rokmi bude tlak na samosprávu a príslušné inštitúcie len rásť. Riešenie je nutné čo najskôr. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Bytový dom Pod Vinohradmi na Tupého sa blíži k výstavbe

20.05.2022 16:50:46 Adrian Gubčo

Ešte pred niekoľkými rokmi boli svahy nad Tupého ulicou pokryté nezastavanými plochami viac či menej udržiavaných vinohradov. Za relatívne krátku dobu sa ale situácia radikálne zmenila – a dnes je svah husto zastavaný. Voľných ostáva už len niekoľko pozemkov. Práve na takom by mal vzniknúť Bytový dom Pod Vinohradmi, ktorý prinesie ďalšie zaťaženie nebezpečnej Tupého ulice.

Čítať viac

V Podhorskom páse sa pripravujú ďalšie projekty

09.12.2021 11:54:00 Adrian Gubčo

V kopcovitej časti Bratislavy nad mestskými časťami Staré Mesto a Nové Mesto by mali pribudnúť ďalšie nové projekty. Výstavba v posledných rokoch priniesla úplnú transformáciu lokality, kde sa až donedávna nachádzali vinohrady. Nové zámery sa sústreďujú na využitie zostávajúcich voľných pozemkov. Mesto ohlasuje plány na záchranu zostávajúcich vinohradov.

Čítať viac

Mapa projektu

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube