Author photoAdrian Gubčo 07.01.2019 08:00

Petržalské Dvory sú pred dokončením

Ďalší petržalský projekt sa blíži k dokončeniu – Petržalské Dvory budú mať čoskoro ukončenú tretiu etapu, ktorá uzavrie tento development. Ide o jeden z rady projektov, ktoré postupne menia postindustriálnu zónu na mieste niekdajšieho závodu Matador.

Petržalské Dvory vyrástli na mieste, kde sa kedysi nachádzalo futbalové ihrisko, hoci toto zaniklo už v súvislosti s výstavbou polyfunkčného komplexu Vienna Gate, ktorý sa Petržalských Dvorov dotýka z východnej strany. Z juhu pozemok ohraničuje Údernícka ulica, zo západu tenisový areál, zo severu dosiaľ nezastavaná plocha.

Projekt vzniká postupne od roku 2013, posledná fáza sa buduje už od roku 2016. Keďže nejde o veľmi rozsiahly projekt, je zrejmé, že doba výstavby sa značne natiahla.

Jednotlivé domy majú charakter doskových objektov, usporiadaných do „vĺn“ pozdĺž Úderníckej ulice, čo komplexu dodáva zaujímavosť. Inak však ide o viacmenej štandardné bytovky, s výškou líšiacou sa pri každej etape – prvá mala sedem nadzemných podlaží, druhá, tvoriaca uličnú frontu, päť podlaží, posledná má osem nadzemných podlaží.

 

Zdroj: Pio Keramoprojekt

 

V projekte sa nachádza celkovo 195 bytov, v prvej fáze to bolo 45, v druhej 56, v poslednej 96. Predajnosť je veľmi dobrá, vypredané sú takmer všetky byty. Klientov mohla okrem cien (posledné nepredané byty sú za približne 2-tisíc eur za meter štvorcový) či lokality osloviť aj proklamovaná mimoriadne nízka energetická náročnosť, hoci tento argument platil najmä v čase spustenia predaja prvej etapy. K bytu bolo potrebné si dokúpiť parkovacie miesto a pivničnú kobku.

Súčasťou projektu sú prevádzky v parteri jednotlivých objektov, vo vnútrobloku má vzniknúť parkovo upravená časť s detským ihriskom. Parkovacích miest je celkovo 223, väčšina z nich v podzemných garážach.

Architektonická úroveň je skôr priemerná, na druhej strane však jednotlivé domy do lokality zapadli veľmi nerušivým spôsobom, čo je dané najmä prácou s rozdielnymi výškami, ale aj triezvou farebnosťou, oživenou použitím výrazných farieb, ale len v obmedzenej miere.

Developerom Petržalských Dvorov je spoločnosť Fredrikkson, ktorá má za sebou izrealský kapitál v podobe skupiny U.Dori. Iné projekty tejto spoločnosti v Bratislave zatiaľ neregistrujem. Architektúru spracovala firma Pio Keramoprojekt.

 

 

Okolie Petržalských Dvorov prechádza v súčasnosti radikálnymi zmenami. Okrem dokončených projektov, ako sú Vienna Gate či Septimo, sú ďalšie vo výstavbe, medzi ktoré patrí najmä Matadorka od VI Group. Ešte viac ich je však v príprave, medzi inými aj nedávno predstavená prestavba Smaltovne či bývanie Smartti. Ďalej po Kopčianskej vyrastie obrovský development Kopčianska – Juh.

Na mieste Matadoru a v jeho okolí tak vznikne úplne nová moderná štvrť, ktorá zmení dnes zanedbanú časť mesta na živú zónu. Rozvoju v tejto oblasti však chýba koncepčnejší prístup v podobe Územného plánu zóny. Jeho príprava v minulosti uviazla na mŕtvom bode.

Vzhľadom na fakt, že ide o jednu z kľúčových rozvojových zón celej Bratislavy, by bolo opätovné spustenie prípravy ÚPZ namieste. Treba sa však vyvarovať prijímaniu stavebných uzáver – táto štvrť totiž patrí k miestam v Bratislave, ktoré sú relatívne najbližšie k centru a ponúkajú ako-tak dostupné bývanie. Prísť o túto možnosť v dôsledku uzávery by bolo vážnym problémom pre mnohých potenciálnych obyvateľov, ktorí si nemôžu dovoliť bývanie v drahších projektoch inde v metropole.

 

Fotografie zo 6.12.2018.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Petržalské Dvory, III. fáza, zozadu
  • Petržalské Dvory, III. fáza, z prednej strany
  • Nové detské ihrisko
  • Priehľad k projektu Vienna Gate
  • Priehľad k projektu Vienna Gate
  • II. fáza
  • II. a I. fáza
  • I. fáza
  • Zdroj: Pio Keramoprojekt

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube