YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 07.01.2019 08:00

Petržalské Dvory sú pred dokončením

Ďalší petržalský projekt sa blíži k dokončeniu – Petržalské Dvory budú mať čoskoro ukončenú tretiu etapu, ktorá uzavrie tento development. Ide o jeden z rady projektov, ktoré postupne menia postindustriálnu zónu na mieste niekdajšieho závodu Matador.

Article Big

Petržalské Dvory vyrástli na mieste, kde sa kedysi nachádzalo futbalové ihrisko, hoci toto zaniklo už v súvislosti s výstavbou polyfunkčného komplexu Vienna Gate, ktorý sa Petržalských Dvorov dotýka z východnej strany. Z juhu pozemok ohraničuje Údernícka ulica, zo západu tenisový areál, zo severu dosiaľ nezastavaná plocha.

Projekt vzniká postupne od roku 2013, posledná fáza sa buduje už od roku 2016. Keďže nejde o veľmi rozsiahly projekt, je zrejmé, že doba výstavby sa značne natiahla.

Jednotlivé domy majú charakter doskových objektov, usporiadaných do „vĺn“ pozdĺž Úderníckej ulice, čo komplexu dodáva zaujímavosť. Inak však ide o viacmenej štandardné bytovky, s výškou líšiacou sa pri každej etape – prvá mala sedem nadzemných podlaží, druhá, tvoriaca uličnú frontu, päť podlaží, posledná má osem nadzemných podlaží.

 

Zdroj: Pio Keramoprojekt

 

V projekte sa nachádza celkovo 195 bytov, v prvej fáze to bolo 45, v druhej 56, v poslednej 96. Predajnosť je veľmi dobrá, vypredané sú takmer všetky byty. Klientov mohla okrem cien (posledné nepredané byty sú za približne 2-tisíc eur za meter štvorcový) či lokality osloviť aj proklamovaná mimoriadne nízka energetická náročnosť, hoci tento argument platil najmä v čase spustenia predaja prvej etapy. K bytu bolo potrebné si dokúpiť parkovacie miesto a pivničnú kobku.

Súčasťou projektu sú prevádzky v parteri jednotlivých objektov, vo vnútrobloku má vzniknúť parkovo upravená časť s detským ihriskom. Parkovacích miest je celkovo 223, väčšina z nich v podzemných garážach.

Architektonická úroveň je skôr priemerná, na druhej strane však jednotlivé domy do lokality zapadli veľmi nerušivým spôsobom, čo je dané najmä prácou s rozdielnymi výškami, ale aj triezvou farebnosťou, oživenou použitím výrazných farieb, ale len v obmedzenej miere.

Developerom Petržalských Dvorov je spoločnosť Fredrikkson, ktorá má za sebou izrealský kapitál v podobe skupiny U.Dori. Iné projekty tejto spoločnosti v Bratislave zatiaľ neregistrujem. Architektúru spracovala firma Pio Keramoprojekt.

 

 

Okolie Petržalských Dvorov prechádza v súčasnosti radikálnymi zmenami. Okrem dokončených projektov, ako sú Vienna Gate či Septimo, sú ďalšie vo výstavbe, medzi ktoré patrí najmä Matadorka od VI Group. Ešte viac ich je však v príprave, medzi inými aj nedávno predstavená prestavba Smaltovne či bývanie Smartti. Ďalej po Kopčianskej vyrastie obrovský development Kopčianska – Juh.

Na mieste Matadoru a v jeho okolí tak vznikne úplne nová moderná štvrť, ktorá zmení dnes zanedbanú časť mesta na živú zónu. Rozvoju v tejto oblasti však chýba koncepčnejší prístup v podobe Územného plánu zóny. Jeho príprava v minulosti uviazla na mŕtvom bode.

Vzhľadom na fakt, že ide o jednu z kľúčových rozvojových zón celej Bratislavy, by bolo opätovné spustenie prípravy ÚPZ namieste. Treba sa však vyvarovať prijímaniu stavebných uzáver – táto štvrť totiž patrí k miestam v Bratislave, ktoré sú relatívne najbližšie k centru a ponúkajú ako-tak dostupné bývanie. Prísť o túto možnosť v dôsledku uzávery by bolo vážnym problémom pre mnohých potenciálnych obyvateľov, ktorí si nemôžu dovoliť bývanie v drahších projektoch inde v metropole.

 

Fotografie zo 6.12.2018.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Petržalské Dvory, III. fáza, zozadu
  • Petržalské Dvory, III. fáza, z prednej strany
  • Nové detské ihrisko
  • Priehľad k projektu Vienna Gate
  • Priehľad k projektu Vienna Gate
  • II. fáza
  • II. a I. fáza
  • I. fáza
  • Zdroj: Pio Keramoprojekt

Súvisiace články

Ďalšie zmeny v okolí Matadoru

26.07.2019 10:50:00 Adrian Gubčo

Okrem veľkých realizovaných alebo pripravovaných projektov v zóne Matador, o ktorých som písal v priebehu tohto týždňa, pribúdajú v lokalite aj menšie projekty. K takým patria práve dokončované Petržalské dvory alebo premena bývalej administratívnej budovy na bytový dom Septimo II.

Čítať viac

Construction update: Matadorka, 6.12.2018

11.12.2018 09:30:00 Adrian Gubčo

Projekt Matadorka od developera VI Group patrí síce k pomerne veľkým realizáciám, napriek tomu ide o jeden z odľahlejších projektov. Zatiaľ najvýraznejší prvok transformácie niekdajšieho priemyselného areálu spoločnosti Matador prinesie do lokality novú výškovú budovu a stovky bytov.

Čítať viac

Smaltovňa v areáli Matadoru sa dočká novej podoby

07.12.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Areál spoločnosti Matador v Petržalke sa po utlmení výroby začína meniť. Staré priemyselné objekty zanikajú a sú nahrádzané novými funkciami. Súčasťou zóny sú však aj vzácne industriálne objekty, predovšetkým tzv. Smaltovňa, teda továreň na smaltovaný tovar. Teraz sa zdá, že budove svitlo na lepšie časy, keď bol na posudzovanie EIA predložený projekt jej rekonštrukcie a dostavby.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre