YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 30.11.2018 08:30

Pri parku na Račianskom mýte vznikne Parkside Residence

V blízkosti populárneho parku na Račianskom mýte by sa čoskoro mohla rozbehnúť stavebná aktivita. Na mieste nehodnotného dvojpodlažného objektu na Čajakovej ulici plánuje spoločnosť BTK – Bývanie, Teplo, Klimatizácia, s.r.o., výstavbu bytového domu, nazvaného Parkside Residence.

Zdroj: FVA Architekti

Zdroj: FVA Architekti

Projekt sa stane súčasťou domoradia na Čajakovej, vďaka pôdorysu pozemku však bude mať tvar nepravidelného šesťuholníka. Do uličnej fronty sa však zaradí dobre, nadviaže na uličnú čiaru a nebude výrazne presahovať ani výškou – hoci sám osebe bude mať päť nadzemných podlaží, z Čajakovej budú v prvom pláne vnímateľné len dve podlažia, ostatné budú ustupujúce.

Dom samotný bude obsahovať 24 bytov a apartmánov, z ktorých by mal každý obsahovať balkón, ale aj veľkorysé terasy. Hlavnou stranou budú byty orientované na juhovýchod, teda smerom do parku, od ktorého projekt oddeľuje školský dvor Hotelovej akadémie na Mikovíniho. Súčasťou projektu bude drobná občianska vybavenosť v parteri a parkovanie v podzemnej garáži, čiastočne na povrchu.

Po architektonickej stránke pôjde o príjemnú a modernú intervenciu do tejto lokality, ktorá napriek relatívne dobrej polohe voči centru mesta zostáva prehliadaná. Architektom z kancelárie FVA Architekti sa podario dobre nadviazať na okolie a vytvoriť dobre zapamätateľný návrh, ktorý bude, ak sa použijú kvalitné materiály, pre estetiku a hodnotu okolia prínosom.

Nie je ešte presne známe, kedy by sa mohla začať výstavba, BTK však už ukázalo, že je schopné realizovať developmenty, vrátane kvalitných projektov, akým je napríklad Medický Park v centre mesta. Architekti pripravujú realizačný projekt aj projekt pre stavebné povolenie, takže investor to pravdepodobne myslí vážne.

Developera môže ešte teoreticky čakať problém, keďže práve na pozemku, ktorý ho oddeľuje od parku na Račianskom mýte, sa v nedávnej minulosti uvažovalo o výstavbe „seniorského centra“ Vitalis. Tento plán sa stretol s veľkým odporom verejnosti, v akom štádiu je proces teraz, nie je celkom známe. Pre Parkside Residence by to však znamenalo zatienenie najatraktívnejšieho výhľadu.

Ak však k realizácii Vitalisu nepríde, hodnota výhľadu bude len rásť. Územiu by najviac prospela rekonštrukcia celého parku, ktorá sa svojho času plánovala a dokonca sa zrealizovala architektonická súťaž, v ktorej zvíťazil kolektív Marko&Placemakers a 2ka Landscape Architects. Revitalizácia sa však nikdy nespustila, projekt stojí na sporoch o správu pozemkov, o ktoré bojuje Magistrát, mestská časť a cirkev, ktorá spravovala niekdajší Blumentálsky cintorín, ktorý sa tu nachádzal

V každom ohľade možno povedať, že štvrť okolo parku môže čakať sľubná budúcnosť. Každý projekt podobný Parkside Residence transformáciu ďalej urýchli a prispeje k premene štvrte na atraktívu časť mesta.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: FVA Architekti
  • Zdroj: FVA Architekti
  • Zdroj: FVA Architekti
  • Zdroj: FVA Architekti
  • Zdroj: FVA Architekti

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube