Author photoAdrian Gubčo 29.10.2018 08:30

Projekt Pari je dokončený

Kým obnova Pradiarne 1900 sa iba rozbieha a Zwirn je v procese povoľovania, prvá časť premeny niekdajšieho areálu Cvernovky je už dokončená. Rekonštrukciou a nadstavbou niekdajšej ubytovne vznikol pod patronátom developera YIT Slovakia projekt Pari.

Budova sa nachádza na Páričkovej ulici v bezprostrednom dotyku s Dulovym námestím. Táto čoraz atraktívnejšia lokalita sa stáva stredobodom mestského života, čo sa po transformácii Cvernovky ešte viac zvýrazní. Developer si bol toho dobre vedomý a preto svoju ponuku orientoval predovšetkým na mladých, dobre zarabajúcich ľudí, ktorí majú záujem byť v stredobode aktivity.

Objekt mal pôvodne päť nadzemných podlaží, po nadstavbe pribudli ďalšie dve. Kvôli tomu sa musela meniť konštrukcia budovy, významným zásahom bolo dobudovanie dvojice výťahov. Dom celkovo obsahuje 88 obytných jednotiek (43 bytov a 45 apartmánov), od 1-izbových až po 5-izbové, s ohľadom na cieľovú skupinu však tvoria dvojizbáky vyše polovicu. Voľný je už len jediný byt.

Vzhľadom na pôvodný štandard budovy a fakt, že išlo o rekonštrukciu, developer zaskočil veľkorysými cenovkami. Ceny za meter štvorcový dosahovali takmer 2,3-tisíca eur, čo je už hodnota, za akú sa predávajú byty dobrého štandardu v iných lokalitách. Napriek tomu, aj tu sa ukázalo, že pri nehnuteľnostiach je kľúčová sila lokality. V tomto ohľade patrí okolie k tomu najlepšiemu v Bratislave.

Po architektonickej stránke sa úroveň domu veľmi zvýšila. Fasáda pôvodného objektu dostala viacmenej obyčajnú omietku, no nadstavba, aj so zámerom odlíšiť sa od staršej časti, získala alucobondovú prevetrávanú fasádu, kým v parteri, kde vzniklo šesť obchodných jednotiek, je použité režné murivo. To dodáva Pari mierne industriálny nádych, čím sa lepšie nadviaže na postindustriálnu lokalitu. Architektúru spracovala kancelária Citovický Fillo Architekti.

Zrekonštruovaný objekt Pari je len prvým krokom ku rozsiahlym zmenám, ku ktorým čoskoro príde a ktoré radikálne zlepšia celú okolitú štvrť. Zároveň prinesú aj zlepšenie samotného Pari, keďže dnešné dočasné povrchové parkovisko so 177 miestami sa presunie do podzemia. Okolie tak dostane príjemnejší nádych oproti dnešnej situácii, kedy sú verejné priestranstvá atakované nadprítomnosťou parkujúcich automobilov.

Dulovo námestie a okolitá štvrť sa skutočne už o niekoľko rokov premenia na jednu z najmestskejších a najpríjemnejších častí Bratislavy pre život. Táto zmena sa už začala a je príkladom kvalitatívneho skoku, ktorým metropola v súčasnosti, do veľkej miery vďaka súkromným investorom, prechádza.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Pohľad zo Svätoplukovej
  • Pohľad od (dočasného) parkoviska
  • Vstup s využitím režného muriva a pohľadového betónu
  • Kvôli nutnosti doplniť parkovanie je chodník pred objektom obparkovaný
  • Zdroj: YIT Slovakia

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube