Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 26.11.2018 13:00

Pohne sa rekonštrukcia a prestavba Osobného prístavu?

Bratislavský osobný prístav na Fajnorovom nábreží je už dlhé roky reliktom minulosti, stavebne i morálne zastaraným. Majiteľ budovy, spoločnosť Slovenská plavba a prístavy (SPaP – LOD), vyvíjala už dávnejšie snahu o zmenu, ktorá však bola zablokovaná po iracionálnom odpore poslancov aj aktivistov. Teraz sa objavujú náznaky, že by sa to mohlo zmeniť.

Article Big

Zdroj: Pio Keramoprojekt, a.s.

Mesto aktuálne vydalo súhlasné záväzné stanovisko k projektu modernizácie Osobného prístavu. Projekt bol oproti pôvodnému zámeru pozmenený a po novom odráža nároky mesta aj aktivistov. Výmenou architektov došlo k výraznému zníženiu architektonickej kvality a k zmenšeniu rozsahu, výsledkom čoho je len obmedzené zlepšenie podmienok pre vznik atraktívnej vstupnej brány do Bratislavy.

Podľa dostupnej dokumentácie patrí k hlavným zmenám oproti pôvodnému zámeru riešenie len hlavnej budovy prístavu bez priľahlých verejných priestranstiev (predovšetkým parkoviska, kde mala pribudnúť zeleň a detské ihrisko), nebudú sa rekonštruovať prípojky, nepribudnú ubytovacie kapacity a nebude sa realizovať ani plánovaný Pavilón Bratislava / Wien, teda bratislavská alternatíva viedenského pavilónu populárneho Twin City Lineru.

Najvýraznejšou zmenou však prejde architektúra objektu, pôvodné balkónové ochodze v zmysle návrhu od kancelárie ADOM M Studio sa podľa investora ukázali ako nevyhovujúce (s ohľadom na statické zaťaženie), preto sa budú realizovať len v redukovanom objeme. Elegantný neofunkcionalistický výraz, s ktorým ADOM M vyhralo v architektonickej súťaži, je minulosťou.

Nový Osobný prístav tak bude nadstavaný o jedno podlažie a v rámci modernizácie pribudnú nové vstupy a celá budova sa debarierizuje. Zredukované terasy sa budú nachádzať predovšetkým na strane od Mosta SNP, väčšie terasy budú orientované na východ k Starému Mostu. Čo sa týka funkcií, v budove sa bude nachádzať administratíva a obchodné prevádzky, na novom podlaží predovšetkým gastronomického charakteru. Architektonickým akcentom má byť štylizovaná lodná plachta na streche budovy, spoločne s vlajkou Bratislavy. Autormi novej podoby sú projektanti zo spoločnosti Pio Keramoprojekt.

Daná podoba prístavu by mala byť v súlade s požiadavkami pamiatkarov aj mesta Bratislava. Otázne je, či uspokojí aj aktivistov, ktorí výrazne prispeli k odmietnutiu pôvodného návrhu, argumentujúc neprijateľnou výškou, ktorá „zatieni“ budovu Slovenského národného múzea.

Na túto svojskú výhradu (a zanedbateľný záber zelene kvôli výstavbe pavilónu pre Twin City Liner) sa odvolali aj poslanci, ktorí neschválili nájom potrebných mestských pozemkov pre pavilón. Projekt, na ktorý investor usporiadal solídnu architektonickú súťaž, tak išiel do stratena.

Nie je známe, kedy by sa mohla spustiť realizácia aktuálneho návrhu, vydanie potrebných povolení bude závisieť od mestskej časti Bratislava – Staré Mesto.

Projekt v každom prípade prinesie skvalitnenie poskytovaných služieb a prispeje k modernizácii nábrežia. Vďaka niektorým ľuďom však nebude na architektonickej úrovni, akú by si tento jedinečný priestor zasluhoval a ostane pamätníkom populizmu poslancov a aktivistov, ktorých cieľom je Bratislavu konzervovať v akejsi idealizovanej podobe, ktorá už dávno neexistuje.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Pio Keramoprojekt, a.s.
  • Zdroj: Pio Keramoprojekt, a.s.
  • Zdroj: Pio Keramoprojekt, a.s.
  • Zdroj: Pio Keramoprojekt, a.s.
  • Zdroj: Pio Keramoprojekt, a.s.
  • Pôvodný návrh s pavilónom Twin City Liner. Zdroj: ADOM M Studio

Súvisiace články

Na Fajnorovom nábreží vzniká verejná pláž

08.06.2018 13:30:00 Adrian Gubčo

Už nejakú dobu možno pozorovať stavebné práce na Fajnorovom nábreží, kde vzniká nový rekreačný priestor v podobe pláže. Detaily o nej zverejnili Bratislavské noviny.

Čítať viac

Úspešná transformácia Fajnorovho nábrežia

21.09.2018 16:00:00 Adrian Gubčo

Leto sa pomaly končí a s ním čoskoro ukončí sezónu viacero mestských atrakcií. Jednou z nich je aj nová pláž, ktorá vznikla na málo využitom pozemku na Fajnorovom nábreží: Pláž Staré Mesto.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Stanica Nivy je zvonka prakticky hotová.

Exterior part of Nivy is basically completed.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #stanicanivy #novenivy #nivy  #shopping #shoppingcenter

@hbreavis @nivycentrum @novenivy
Eurovea Tower začína pridávať podlažia - jedno pribudne každých 11 dní.

Eurovea Tower starts adding floors. New floor will be built every 11 days.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #euroveaTower #riverfront #downtown #skyscraper #skyline #architecture #contemporaryarchitecture #building #urbandevelopment #urbanism #upscaleliving

@jtre_sk @euroveacity
Výstavba prvej etapy Vydrice je konečne povolená.

Construction of the first stage of Vydrica development is finally approved.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #vydrica #oldbratislava #staremesto #lucron #architecture #contemporaryarchitecture

@vydrica.ba @compassarchitekti @sieberttalas
Z paneláku nový projekt... Aj taký je súčasný bratislavský development.

From commieblock to new development. Another face of contemporary Bratislava.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #architecture #modernarchitecture #reconstruction
Bratislava získava nové námestie: pri Pradiarni 1900 pribudlo 33 platanov.

Bratislava is getting a new square: 33 plane trees were planted next to Pradiareň 1900.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #zwirn #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #pradiaren1900 #square #architecture #contemporaryarchitecture #industrialarchitecture

@yitslovakia @compassarchitekti
BSK schválil projekt nového športového areálu v Petržalke. Bude tu športová škola, hokejová akadémia, multifunkčné haly aj atletický štadión.

Bratislava County Government approved the project of new sporting zone in Petržalka. It will contain sport academy, ice-hockey academy, sport venues or athletic stadium.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #sport #athletics #icehockey #hokej #atletika #volleyball #swimming #education #publicspace #petrzalka #petržalka

@bratislavsky_kraj
Pozrieť viac

YouTube