YIMBA

Author photoAndrej Sárközi 19.03.2023 13:12

O krok bližšie k modernej štvrti. Prístavná 1 má plnú výšku a smeruje k dokončeniu

Polyfunkčný komplex v transformujúcej sa západnej časti zóny Mlynské Nivy mal byť pôvodne len všednou kancelárskou budovou. Plány developera Grafobal Group Development však zhatila pandémia koronavírusu. Investor sa tak rozhodol pre zmenu funkčného riešenia budovy, ktorej výstavbu odštartoval v roku 2021. Dnes projekt výrazne napreduje a stáva sa výraznou súčasťou tejto časti mesta. 

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Grafobal Group Development naplánoval na nároží Prístavnej a Plynárenskej ulice, na mieste bývalých tlačiarní, projekt, kedysi známy pod názvom Office Prístavná 1. Biznicentrum malo disponovať takmer 16,5-tisíc metrami štvorcovými kancelárskych priestorov a približne tisíc metrami štvorcovými retailu. 

Plány však zmenila pandémia koronvírusu COVID-19. Investor sa rozhodol pre zmenu funkčného riešenia budovy. Okrem pandémie ako dôvod označil Grafobal Group Development obrovský dopyt po bytoch a meniaci sa charakter okolitej štvrte. Západná časť Mlynskych Nív totiž nie je len postindustriálnou biznis zónou, odhaľujú sa tu aj rezidenčné projekty, ktoré lokalitu menia na polyfunkčnú štvrť. 

Developer tak začiatkom roka 2021 požiadal o zmenu stavby pred dokončením. Časť kancelárskych priestorov sa mala zmeniť na mix pozostávajúci z bytov, obchodných priestorov a ateliérov. Výmera kancelárií sa zmenšila na polovicu, namiesto nich sa naplánovalo 70 bytov, 25 ateliérov, zdvojnásobil sa rozsah retailu a úpravou prešla aj architektúra. Hmotové parametre budovy ale ostali bez zmeny, aj naďalej malo ísť o pôdorysný tvar písmena Z s dvomi „vežami“ s ôsmimi a deviatimi nadzemnými podlažiami a centrálnou zníženou časťou so siedmimi.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Svoboda&Williams / Grafobal Group Development
  • Zdroj: Svoboda&Williams / Grafobal Group Development
  • Zdroj: Svoboda&Williams / Grafobal Group Development
  • Zdroj: Svoboda&Williams / Grafobal Group Development

V novembri roku 2021 dostal projekt súhlas s ďalšou zmenou stavby, spojenej so zmenou v jej užívaní. Posledné úpravy spočívali v úpravách kancelárskych priestorov v západnej časti objektu, ktoré boli transformované na „ubytovacie zariadenie cestovného ruchu a priestory vybavenosti ubytovacieho zariadenia". V projekte sa tak už nebudú nachádzať prenajímateľné kancelárie a časť obchodných priestorov sa zadefinovala ako vybavenosť pre ubytovacie zariadenie. Situované tu budú lobby bar a recepcia, fitness, konferenčné priestory a kancelárie.

Ubytovacích jednotiek je naplánovaných 103, disponovať budú podlahovým vykurovaním a stropným chladením. V rámci zmeny sa upravili aj svetlé výšky podlaží či dispozícia vertikálnych jadier.

Oficiálna stránka projektu informuje, že aktuálne sú voľné 4 jednoizbové byty, 8 trojizbových a 7 štvorizbových nehnuteľností. Najlacnejším dostupným bytom je jednoizbová nehnuteľnosť o rozlohe 35,5 metrov štvorcových za 154.900 eur. Naopak, najdrahšou voľnou bytovou jednotkou je štvorizbový ateliér na najvyššom ôsmom podlaží o rozlohe 163 metrov štvorcových v interiéri a 86 metrov štvorcových terasy. Predajná cena je 879.900 eur. Relatívne vysoký štandard majú aj tieto rezidencie. 

Ubytovacích jednotiek je k dnešnému dňu voľných oveľa viac – 30 jednoizbových, 12 dvojizbových, 8 trojizbových a 2 štvorizbové. V tejto časti patrí k najlacnejším nehnuteľnostiam jednoizbová jednotka o rozlohe 25,6 metrov štvorcových s lodžiou o veľkosti 6,8 metrov štvorcových za 160.000 eur. Najdrahšou je zase štvorizbová jednotka s rozlohou interiéru 121,9 metrov štvorcových a 67 metrov štvorcových veľkej terasy. Cena je vo výške 785.000 eur.

 

Zdroj: Svoboda&Williams / Grafobal Group Development 

Zmieňované úpravy architektúry spočívali v nahradení hladkých prevetrávaných fasád s typickými úzkymi oknami pásovými balkónmi v jednej časti a loggiami v druhej. Budova tak zatajuje svoj pôvod a v oveľa väčšej miere pripomína bytovku. Autorom architektúry by mala byť skúsená kancelária AVK Architects, ktorá navrhla aj pôvodný koncept. 

Územie sa pripravovalo na výstavbu od roku 2021, kedy bola odstránená pôvodná tlačiareň a začali sa s realizáciou stavebnej jamy. V marci o rok neskôr už bola stavba založená, pred letom dosiahla úroveň terénu a pomaly začala naberať na podlažnosti. Ku koncu minulého roka sa začala črtať finálna podoba domu. Oficiálna stránka projektu predpokladala dokončenie hrubej stavby v prvom kvartáli roku 2023, čo sa podarilo dosiahnuť. Stavba dosiahla plnú výšku a na prvých podlažiach sa už začalo s inštaláciou okien a fasády. Kolaudácia sa má podľa stránky projektu spustiť vo štvrtom kvartáli tohto roka.

Grafobal Group Development je spojený s viacerými kontroverziami. Patrí do portfólia firiem podnikateľa Ivana Kmotríka st. Asi najvýraznejšie diskusie a konflikty spôsobuje vlajkový projekt firmy – Národný futbalový štadión spoločne so susednými vežami (kancelárskou a rezidenčnou). Vášne však vzbudzujú aj zámery Račany Rosso (kvôli možnej deštrukcii račianskych vinohradov), Vajnorská (mierka a snaha obísť územnoplánovaciu reguláciu) alebo Green Park (poloha, mierka, vývoj povoľovacieho procesu, história pozemku). Prístavná 1 je tak nateraz asi najmenej problémovým developmentom investora. 

Developmentu pomáha, že sa nachádza v rozvojovej zóne, ktorá prejde v dohľadnej dobe radikálnymi zmenami. V tesnej blízkosti Prístavnej 1 má vyrásť obrovský polyfunkčný development Mlynárka od spoločnosti YIT Slovakia. Projekt si však na realizáciu bude musieť počkať, v danom rozsahu a s funkciami ho totiž Územný plán nepripúšťa. Ďalším významným zámerom na Prístavnej má byť zatiaľ nepomenovaný a nepredstavený projekt od J&T Real Estate, ktorého súčasťou budú pravdepodobne aj výškové budovy. Aj tento ale bude pravdepodobne predmetom zmeny plánu. 

Jednou z najdôležitejších zmien však bude transformácia ulice Mlnyské nivy, ktorá by sa mala premeniť na bulvár s električkovou traťou. To nepomôže len priamo Mlynským nivám, ale aj okolitej štvrti. Zo susedstva Prístavnej sa môže stať atraktívne miesto pre život a prácu. Vyvrcholenie rozvoja tejto lokality napokon príde v podobe prestavby Zimného prístavu, očakávanej azda niekedy v 30-tych rokoch tohto storočia. Po jej dokončení pravdepodobne tu vznikne najmodernejšia časť v celej Bratislave - a Prístavná 1 bude priamo v jej centre.

 

Fotografie z 12.3.2023. Pozrite si priebeh výstavby Prístavnej 1 vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Úspech kontroverzného developera. Prístavná 1 rastie a stáva sa centrom rozvíjajúcej sa štvrte

07.12.2022 17:13:05 Andrej Sárközi

Mlynské Nivy pokračujú vo svojej výraznej premene. Okrem výškových developmentov v downtowne či polyfunkčných súborov v susedstve rovnomennej ulice vzniká v lokalite aj projekt Prístavná 1, ktorý prešiel dlhým vývojom. K výstavbe sa dopracoval až ku koncu roka 2021 a v súčasnosti už naberá na podlažnosti.

Čítať viac

Výstavba Prístavnej 1 sa rozbieha, opäť sa mení aj jej funkcia

16.03.2022 13:44:31 Adrian Gubčo

Prístavná 1 od developera Grafobal Group Development mala byť pôvodne pomerne všednou kancelárskou budovou v štvrti, ktorej dominuje administratívna funkcia. V tomto smere prešiel investor celým povoľovacím procesom a pristúpil k odstráneniu pôvodnej zástavby. Medzičasom sa však trh zmenil. Výsledkom je opakovaná zmena funkčného riešenia projektu, ktorého výstavba sa v týchto týždňoch naplno rozbieha.

Čítať viac

Office Prístavná 1 prejde zmenou, budú v nej byty

08.04.2021 14:25:00 Adrian Gubčo

Aktuálna situácia v Bratislave nie je pre výstavbu kancelárií taká priaznivá, čo sa najviac odráža na zámeroch v menej exponovaných lokalitách. Na druhej strane, predaju bytov sa darí takmer v každom prípade. Aj preto má zmysel meniť kancelárie na byty – a presne o to sa snaží spoločnosť Grafobal Group Development v prípade zámeru Office Prístavná 1.

Čítať viac

Grafobal Group Development v problémoch?

15.04.2020 10:44:00 Adrian Gubčo

Grafobal Group Development nepatrí k najväčším bratislavským developerom, napriek tomu pripravuje v Hlavnom meste viacero veľkých zámerov, vrátane veľmi kontroverzných projektov.  Z kuloárov však v poslednej dobe prenikajú správy, že investor sa spolu s blízkymi firmami údajne snaží niektoré developmenty predať.

Čítať viac

Office Prístavná 1 sa blíži k výstavbe

12.08.2019 08:55:00 Adrian Gubčo

Už čoskoro by sa mohla spustiť výstavba ďalšieho projektu v postupne sa meniacej časti Mlynské Nivy – Západ. Na mieste niekdajšej tlačiarne sa už nejakú dobu pripravuje výstavba administratívneho objektu, ktorý má k dispozícii územné rozhodnutie. Teraz developer spúšťa aj oficiálnu webstránku a predstavuje nové vizualizácie budovy.

Čítať viac

Office Prístavná 1 napreduje, odhalené sú ďalšie vizualizácie

05.12.2018 13:30:00 Adrian Gubčo

Projekt Office Prístavná 1 patrí k radu kancelárskych komplexov, ktoré prispievajú k postupnej transformácii zóny Mlynské Nivy na polyfunkčnú štvrť s prevahou administratívy. Projekt má v tejto chvíli už vydané územné rozhodnutie, čo môže znamenať relatívne skorý začiatok výstavby.

Čítať viac

Nový projekt: Office Prístavná 1

26.04.2017 08:30:00 Adrian Gubčo

Postupne sa transformujúca oblasť Mlynských Nív, ktorá si aj napriek početným investíciám stále uchováva svoj postindustriálny charakter, sa dočká ďalšej zmeny - na mieste niekdajšej nevzhľadnej tlačiarne a skladísk na nároží Prístavnej a Plynárenskej ulice vznikne administratívny objekt pod názvom Office Prístavná 1.

Čítať viac

Mapa projektu

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube