Author photoAndrej Sárközi 19.03.2023 13:12

O krok bližšie k modernej štvrti. Prístavná 1 má plnú výšku a smeruje k dokončeniu

Polyfunkčný komplex v transformujúcej sa západnej časti zóny Mlynské Nivy mal byť pôvodne len všednou kancelárskou budovou. Plány developera Grafobal Group Development však zhatila pandémia koronavírusu. Investor sa tak rozhodol pre zmenu funkčného riešenia budovy, ktorej výstavbu odštartoval v roku 2021. Dnes projekt výrazne napreduje a stáva sa výraznou súčasťou tejto časti mesta. 

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Grafobal Group Development naplánoval na nároží Prístavnej a Plynárenskej ulice, na mieste bývalých tlačiarní, projekt, kedysi známy pod názvom Office Prístavná 1. Biznicentrum malo disponovať takmer 16,5-tisíc metrami štvorcovými kancelárskych priestorov a približne tisíc metrami štvorcovými retailu. 

Plány však zmenila pandémia koronvírusu COVID-19. Investor sa rozhodol pre zmenu funkčného riešenia budovy. Okrem pandémie ako dôvod označil Grafobal Group Development obrovský dopyt po bytoch a meniaci sa charakter okolitej štvrte. Západná časť Mlynskych Nív totiž nie je len postindustriálnou biznis zónou, odhaľujú sa tu aj rezidenčné projekty, ktoré lokalitu menia na polyfunkčnú štvrť. 

Developer tak začiatkom roka 2021 požiadal o zmenu stavby pred dokončením. Časť kancelárskych priestorov sa mala zmeniť na mix pozostávajúci z bytov, obchodných priestorov a ateliérov. Výmera kancelárií sa zmenšila na polovicu, namiesto nich sa naplánovalo 70 bytov, 25 ateliérov, zdvojnásobil sa rozsah retailu a úpravou prešla aj architektúra. Hmotové parametre budovy ale ostali bez zmeny, aj naďalej malo ísť o pôdorysný tvar písmena Z s dvomi „vežami“ s ôsmimi a deviatimi nadzemnými podlažiami a centrálnou zníženou časťou so siedmimi.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Svoboda&Williams / Grafobal Group Development
  • Zdroj: Svoboda&Williams / Grafobal Group Development
  • Zdroj: Svoboda&Williams / Grafobal Group Development
  • Zdroj: Svoboda&Williams / Grafobal Group Development

V novembri roku 2021 dostal projekt súhlas s ďalšou zmenou stavby, spojenej so zmenou v jej užívaní. Posledné úpravy spočívali v úpravách kancelárskych priestorov v západnej časti objektu, ktoré boli transformované na „ubytovacie zariadenie cestovného ruchu a priestory vybavenosti ubytovacieho zariadenia". V projekte sa tak už nebudú nachádzať prenajímateľné kancelárie a časť obchodných priestorov sa zadefinovala ako vybavenosť pre ubytovacie zariadenie. Situované tu budú lobby bar a recepcia, fitness, konferenčné priestory a kancelárie.

Ubytovacích jednotiek je naplánovaných 103, disponovať budú podlahovým vykurovaním a stropným chladením. V rámci zmeny sa upravili aj svetlé výšky podlaží či dispozícia vertikálnych jadier.

Oficiálna stránka projektu informuje, že aktuálne sú voľné 4 jednoizbové byty, 8 trojizbových a 7 štvorizbových nehnuteľností. Najlacnejším dostupným bytom je jednoizbová nehnuteľnosť o rozlohe 35,5 metrov štvorcových za 154.900 eur. Naopak, najdrahšou voľnou bytovou jednotkou je štvorizbový ateliér na najvyššom ôsmom podlaží o rozlohe 163 metrov štvorcových v interiéri a 86 metrov štvorcových terasy. Predajná cena je 879.900 eur. Relatívne vysoký štandard majú aj tieto rezidencie. 

Ubytovacích jednotiek je k dnešnému dňu voľných oveľa viac – 30 jednoizbových, 12 dvojizbových, 8 trojizbových a 2 štvorizbové. V tejto časti patrí k najlacnejším nehnuteľnostiam jednoizbová jednotka o rozlohe 25,6 metrov štvorcových s lodžiou o veľkosti 6,8 metrov štvorcových za 160.000 eur. Najdrahšou je zase štvorizbová jednotka s rozlohou interiéru 121,9 metrov štvorcových a 67 metrov štvorcových veľkej terasy. Cena je vo výške 785.000 eur.

 

Zdroj: Svoboda&Williams / Grafobal Group Development 

Zmieňované úpravy architektúry spočívali v nahradení hladkých prevetrávaných fasád s typickými úzkymi oknami pásovými balkónmi v jednej časti a loggiami v druhej. Budova tak zatajuje svoj pôvod a v oveľa väčšej miere pripomína bytovku. Autorom architektúry by mala byť skúsená kancelária AVK Architects, ktorá navrhla aj pôvodný koncept. 

Územie sa pripravovalo na výstavbu od roku 2021, kedy bola odstránená pôvodná tlačiareň a začali sa s realizáciou stavebnej jamy. V marci o rok neskôr už bola stavba založená, pred letom dosiahla úroveň terénu a pomaly začala naberať na podlažnosti. Ku koncu minulého roka sa začala črtať finálna podoba domu. Oficiálna stránka projektu predpokladala dokončenie hrubej stavby v prvom kvartáli roku 2023, čo sa podarilo dosiahnuť. Stavba dosiahla plnú výšku a na prvých podlažiach sa už začalo s inštaláciou okien a fasády. Kolaudácia sa má podľa stránky projektu spustiť vo štvrtom kvartáli tohto roka.

Grafobal Group Development je spojený s viacerými kontroverziami. Patrí do portfólia firiem podnikateľa Ivana Kmotríka st. Asi najvýraznejšie diskusie a konflikty spôsobuje vlajkový projekt firmy – Národný futbalový štadión spoločne so susednými vežami (kancelárskou a rezidenčnou). Vášne však vzbudzujú aj zámery Račany Rosso (kvôli možnej deštrukcii račianskych vinohradov), Vajnorská (mierka a snaha obísť územnoplánovaciu reguláciu) alebo Green Park (poloha, mierka, vývoj povoľovacieho procesu, história pozemku). Prístavná 1 je tak nateraz asi najmenej problémovým developmentom investora. 

Developmentu pomáha, že sa nachádza v rozvojovej zóne, ktorá prejde v dohľadnej dobe radikálnymi zmenami. V tesnej blízkosti Prístavnej 1 má vyrásť obrovský polyfunkčný development Mlynárka od spoločnosti YIT Slovakia. Projekt si však na realizáciu bude musieť počkať, v danom rozsahu a s funkciami ho totiž Územný plán nepripúšťa. Ďalším významným zámerom na Prístavnej má byť zatiaľ nepomenovaný a nepredstavený projekt od J&T Real Estate, ktorého súčasťou budú pravdepodobne aj výškové budovy. Aj tento ale bude pravdepodobne predmetom zmeny plánu. 

Jednou z najdôležitejších zmien však bude transformácia ulice Mlnyské nivy, ktorá by sa mala premeniť na bulvár s električkovou traťou. To nepomôže len priamo Mlynským nivám, ale aj okolitej štvrti. Zo susedstva Prístavnej sa môže stať atraktívne miesto pre život a prácu. Vyvrcholenie rozvoja tejto lokality napokon príde v podobe prestavby Zimného prístavu, očakávanej azda niekedy v 30-tych rokoch tohto storočia. Po jej dokončení pravdepodobne tu vznikne najmodernejšia časť v celej Bratislave - a Prístavná 1 bude priamo v jej centre.

 

Fotografie z 12.3.2023. Pozrite si priebeh výstavby Prístavnej 1 vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube