Author photoAdrian Gubčo 13.04.2023 18:05

Nekonečný príbeh sa končí. Staré Mesto konečne dokončí obnovu Blumentálskej

Blumentálska ulica bola ešte pred niekoľkými rokmi značne zdevastovaným priestorom, ktorého potenciál značne narušovalo divoké parkovanie. Odvtedy sa situácia zmenila – podstatná časť ulice prešla rekonštrukciou, ktorá úroveň lokality značne pozdvihla. Projekt však ešte stále nie je dokončený, hoci od spustenia prác prebehlo necelých päť rokov a mestská časť má tretieho starostu.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Blumentálska je približne 530 metrov dlhá ulica, ktorá spája Floriánske námestie pred blumentálskym kostolom s Legionárskou ulicou. V jej susedstve sa nachádzajú predovšetkým obytné domy, ktoré tu začali vo výraznejšej miere rásť v medzivojnovom období. Výstavba však bola definitívne ukončená až pred niekoľkými rokmi, kedy developer YIT Slovakia dobudoval polyfunkčný komplex Stein na východnom okraji ulice.

Ulica bola dlho narušená parkovaním, hoci potenciál mala vysoký – najmä vďaka mohutnému stromoradiu, ktoré počas jarných, letných či jesenných mesiacov dodáva Blumentálskej atraktívny a tienistý charakter. V roku 2018 sa konečne pristúpilo k riešeniu situácie. Staromestská samospráva vtedy rozbehla prvú etapu rekonštrukcie ulice v úseku medzi Floriánskym námestím a Vazovovou. Projekt financovala z eurofondov.

Prvá etapa obnovy priniesla na tú dobu nebývalú úroveň a skvalitnenie priestoru. Kým predtým bol profil ulice tvorený úzkymi chodníkmi, parkovaním na rozbitom povrchu, stromami v drobných ostrovčekoch uprostred asfaltu a obojsmernou vozovkou, po novom sa kompletne zmenil profil. Po oboch stranách vznikli dláždené chodníky s adekvátnou šírkou, segregované cyklotrasy v každom smere, zelené pásy, v ktorých boli umiestnené stromy, kamenné obrubníky, pozdĺžne parkovanie a jednosmerná cesta. Ulica sa radikálne scivilizovala a stala sa bezbariérovou. Použité boli odolnejšie a kvalitnejšie kamenné obrubníky.

Predpokladalo sa, že sa bude okamžite pokračovať v realizácii druhej etapy, práce sa však zastavili. Nové vedenie mestskej časti argumentovalo, že projekt nemá širokú podporu obyvateľov a vyžaduje si podrobnejšiu diskusiu. Išlo o zbytočné zdržanie, ktoré posunulo druhú etapu o roky – do hry totiž vstúpila aj pandémia koronavírusu COVID-19.

K vybudovaniu ďalšej časti projektu sa tak pristúpilo až v roku 2021. Mestská časť najprv obnovila južnú stranu ulice, o rok neskôr aj severnú. Na križovatkách s bočnými ulicami sa objavili vyvýšené priechody s kamennou dlažbou, inak sa zopakovalo riešenie z prvej etapy. Druhá etapa bola vo výsledku dokončená koncom leta minulého roka.

Mestská časť ešte v priebehu minulého roka tvrdila, že priamo po dokončení druhej etapy rozbehne tretiu. To sa však nestalo. Konečne až teraz Staré Mesto ohlasuje, že rozbieha záverečnú časť rekonštrukcie Blumentálskej ulice.

 

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Ako oznámila mestská časť Bratislava – Staré Mesto na sociálnej sieti, tretia časť rekonštrukcie upraví vzhľad Blumentálskej od križovatky s Bernolákovou až po Legionársku. Asfalt na chodníkoch sa nahradí dlažbou, spevnenie povrchov prinesú aj nové obrubníky. Cieľom poslednej fázy rekonštrukcie je dokončiť zmeny v okolí a priniesť cyklistom a chodcom vyššiu úroveň komfortu, a to aj osadením cyklonabíjacej stanice.

Dobudovaná bude aj segregovaná cyklotrasa, ktorá má byť obojsmerná – pritom ešte v priebehu minulého roka mestská časť deklarovala, že cyklotrasa vznikne pravdepodobne len v južnej časti ulice, keďže úsek pri Steine je už zrekonštruovaný. Mestská časť chce rovnako nahradiť asfalt na chodníku pri Blumentálskej 24 betónovou dlažbou.

Práce sa spustili pred dvoma dňami, ukončenie realizácie predpokladá samospráva do začiatku júna tohto roka. Tak ako celá revitalizácia Blumentálskej, aj táto časť je financovaná najmä z eurofondov – konkrétne z Integrovaného regionálneho operačného programu, ako aj Európskeho fondu regionálneho rozvoja a rozpočtu mestskej časti Bratislava-Staré Mesto.

Prakticky celých päť rokov tak trvala obnova približne pol kilometra dlhej ulice. Zodpovednosť za toto fiasko je predovšetkým na bývalom vedení miestnej samosprávy, ktoré sa aj kvôli takýmto problémom muselo po posledných komunálnych voľbách porúčať. Neschopnosť dodať včas sľúbené projekty sa ukázala aj na Konventnej ulici. Na druhej strane, v tesnej blízkosti miestneho úradu sa podarilo predláždiť priľahlú nábrežnú promenádu, hoci išlo o zbytočný krok, keďže v Starom Meste sa nachádzajú priestranstvá, ktoré údržbu potrebovali omnoho viac.

Blumentálska je pozitívnym aj negatívnym príkladom zároveň. V prvom prípade treba samozrejme vyzdvihnúť radikálne skvalitnenie verejného priestoru, po ktorom sa z nej stalo skutočne miesto pre všetkých - alebo tzv. kompletná ulica. Dnes ide o príjemné miesto pre prechádzky, chôdzu alebo pohyb na bicykli (s určitými výhradami v prípade kamenných retardérov). Na strane druhej je proces prípravy realizácie obrazom nekompetentnosti.

Našťastie sa zdá, že sa tento projekt chýli k záveru. Podobné lapsusy sú však už do budúcna neprípustné, ak sa chce aktuálne vedenie Starého Mesta tváriť ako zodpovedný a spoľahlivý správca.  

 

Pozrite si obnovu verejných priestranstiev vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube