Author photoAdrian Gubčo 17.02.2020 10:27

Nivy Tower je oficiálne dokončená

Po takmer troch rokoch je oficiálne ukončená výstavba aktuálne najvyššej budovy Slovenska – kancelárskej veže Nivy Tower s výškou 125 metrov. Developer HB Reavis obdržal zo strany Okresného úradu rozhodnutie o predčasnom užívaní stavby. Nivy Tower by si mala prvenstvo udržať zhruba tri roky.

Výstavbu veže odštartoval developer v máji 2017 ako prvú súčasť komplexu Stanica Nivy, obrovského polyfunkčného developmentu, ktorý transformuje celý mestský blok v bratislavskom downtowne. Okrem autobusovej stanice a nákupného centra obsahuje aj kancelárie, koncentrované práve v Nivy Tower. Tak ako pri zvyšku projektu, aj pri výškovej budove platia superlatívy.

HB Reavis považuje celý projekt za svoju vlajkovú loď a novú najvyššiu budovu krajiny za jej korunu. Návrh preto zveril britskej architektonickej kancelárii Benoy, ktorá sa považuje za experta na retailové komplexy. Briti vypracovali základnú koncepciu projektu, na ktorú nadviazal slovenský partner Siebert + Talaš.

Veža má vo svojom osadení a podobe vyvažovať prevládajúce horizontálne línie nákupno-dopravného komplexu, inšpirované tokom Dunaja, ktorý tadiaľto kedysi viedol, a akcentuje nárožie Mlynských nív a Svätoplukovej ulice. V tomto mieste je totiž umiestnený aj hlavný vstup do Stanice Nivy či veže samotnej.

Architektúra Nivy Tower sa tak vyhýba akejkoľvek snahe o organické či oblé tvary, vyniká skôr prísnou vertikalitou a jednoduchosťou výrazu. Priamočiarosť budovy rozbíja len mierne zapustenie dispozície na juhovýchodnej strane veže alebo rozličné farebné odtiene obkladu. Na stavbu s takým významom by sa žiadala rozsiahlejšia invencia, Nivy Tower vo mne do veľkej miery asociuje jednoduché kancelárske veže zo Severnej Ameriky zo 70-tych či 80-tych rokov 20. storočia.

Budova má 29 nadzemných podlaží, k čomu treba pripočítať ešte dvojicu technických podlaží. Priemerná veľkosť podlažia je 1,2-tisíc metrov štvorcových, celkovo bude obsahovať približne 31-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov. Tie sú najvyššieho štandardu, certifikácia bude pravdepodobne na úrovni BREEAM Excellent. Developer v Nivy Tower ponúka tri základné typy kancelárií, od klasických cez co-working v centre HubHub, až po nový koncept Qubes, umožňujúci krátkodobý nájom pre stredne veľké firmy.

HB Reavis pripomína, že svoju najvyššiu budovu (ide zatiaľ o najvyššiu dokončenú vežu v portfóliu developera) naplnil technológiami a vybavením, ktoré majú Nivy Tower vymedzovať voči konkurencii na trhu kancelárskych priestorov – majú sa tu nachádzať najrýchlejšie výťahy v krajine, recepcia bude poňatá ako priestor pre umenie a bude sa tu poskytovať aj concierge servis. V podzemnej časti bude zázemie pre cyklistov.

Vo všeobecnosti najznámejším prvkom je však vyhliadková reštaurácia na najvyššom štandardnom podlaží, ktorá môže z Nivy Tower spraviť jednu z bratislavských atrakcií. Jej súčasťou je terasa s výhľadom na historické centrum mesta aj nový downtown.

Zatiaľ nie je známy prevádzovateľ reštaurácie ani podstatná časť nájomníkov, hoci prví z nich by sa už mali začať do veže sťahovať v najbližšom období. Okrem HubHub je známe, že tu bude sídliť IT spoločnosť Resco a finančná spoločnosť Capco, ako aj dosiaľ nešpecifikovaná firma z oblasti profesionálnych služieb, ktorá má osadiť až päť podlaží.

Nájomníci sa musia pripraviť, že minimálne niekoľko mesiacov budú pracovať v dotyku so staveniskom. Hoci práce na exteriéri Nivy Tower sú ukončené a prebiehajú už len úpravy interiérov, v okolí sa stále ešte intenzívne pracuje na dokončovaní projektu Stanica Nivy, ako aj súvisiacej infraštruktúry – teda prestavby ulice Mlynské nivy. Plné dokončenie všetkých prác sa očakáva v októbri tohto roku.

Nivy Tower tak až o niekoľko mesiacov zužitkuje výhody svojej polohy v centre mesta, v dotyku s autobusovým terminálom, nákupným centrom a veľkým počtom liniek verejnej dopravy. Na druhej strane, tejto výškovej budove nebude možné uprieť, že to, čo je vytýkané mnohým iným vežiam – dopravná dostupnosť – bude vyriešené takmer najlepšie, ako to je v Bratislave možné.

 

 

Nivy Tower po viac ako sedemnástich rokoch ukončila „nadvládu“ centrály Národnej banky Slovenska na pozícii najvyššej budovy v krajine. Oproti 112 metrov vysokej bankovej budove je vyššia o 13 metrov, čo nie je veľa, s ohľadom na fakt, že aspoň zatiaľ je mimo hlavnej koncentrácie veží, však Nivy Tower vynikne. Zvlášť dominantne pôsobí pri pohľade z juhu od Košickej, výraznou je však pri viacerých diaľkových pohľadoch.

Budova odštartovala obdobie výrazných zmien v rebríčku najvyšších budov v meste. Ten prejde v najbližších rokoch prudkým vývojom, na konci ktorého bude mať Bratislava panorámu, pripomínajúcu skôr americký downtown ako stredoeurópske mesto. Na druhej strane, ide o vývoj, ktorý napevno zapustil korene tak v Európe, aj v slovenskej metropole, preto sú výhrady v štýle „do Bratislavy to nepatrí“ irelevantné.

Najvýraznejším zásahom do panorámy aj do rebríčka výškových budov bude samozrejme Eurovea Tower od J&T Real Estate s výškou 160, resp. 168 metrov. Ide o tak výrazný rozdiel oproti susedným budovám, ale aj druhej Nivy Tower, že je už teraz zrejmé, že z Eurovea Tower vznikne totálna dominanta celého mesta aj dunajského nábrežia. Prvý slovenský mrakodrap je už v podstate vo výstavbe, dokončený by mal byť v roku 2023.

Dynamickejší bude vývoj na druhej priečke. Hoci momentálne nie je nič potvrdené, špekuluje sa o ďalších vežiach, ktoré by mohli Nivy Tower prevýšiť. Prvou z nich je teoretický mrakodrap, o ktorého výstavbu má záujem spoločnosť Arca Capital. Vyrásť by mal na pozemku na východnom okraji ulice Mlynské nivy, v dotyku s Bajkalskou ulicou. Architektúru by mal mať na starosti údajne Siebert + Talaš, spoluautor Nivy Tower.

Ďalším možným kandidátom je veža na mieste objektu Ryba, vklineného medzi Košickú, Prístavnú a Pribinovu ulicu. Ide o pomerne malý pozemok, ktorý bude navyše obmedzený električkovou traťou, ak má teda developer – ktorým je HB Reavis – z neho vyťažiť, bude musieť ísť do výšky. Oficiálne nie sú žiadne detaily ani výška známe, náznaky však svedčili o veži o niekoľko metrov vyššej ako je Nivy Tower. V kontexte okolitej zástavby by to bolo pre panorámu obohacujúce.

Hlavné mesto však bude musieť každopádne zmeniť svoj prístup k tvorbe bratislavského „skyline“. Pri raste cien nehnuteľností, zvlášť v budúcom centre mesta, sa zdá, že developeri sú ekonomicky pripravení ísť aj do väčších výšok, ako je nezáväzný limit 115 metrov. Ten je už dosahovaný tak často, že je čas pre jeho navýšenie. Veľa to už nezmení v prípade jeho kľúčovej časti v podobe Zóny Chalupkova, kde platí Územný plán zóny a kde aktuálne nie je vôľa robiť do neho veľké zmeny, pomôcť by to mohlo aspoň v iných lokalitách – na Mlynských Nivách – Západ, v Novom Lide, alebo, teoreticky, v prístave.

V opačnom prípade Bratislava opäť urobí svoju tradičnú chybu: veľká ambicióznosť, demonštrovaná výstavbou výškových budov, sa zrazí s malosťou a konzervatívnosťou. Na tento konflikt doplatilo viacero veľkých vízií, ktoré mali mesto zmeniť, a pri niektorých to doteraz ľutujeme. Ak nemá prísť ľútosť aj v tomto prípade, nový pohľad na výškovú reguláciu musí prísť čo najskôr.

 

Pozrite si priebeh výstavby Nivy Tower vo fotoalbume.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: HB Reavis

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube