YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 17.02.2020 10:27

Nivy Tower je oficiálne dokončená

Po takmer troch rokoch je oficiálne ukončená výstavba aktuálne najvyššej budovy Slovenska – kancelárskej veže Nivy Tower s výškou 125 metrov. Developer HB Reavis obdržal zo strany Okresného úradu rozhodnutie o predčasnom užívaní stavby. Nivy Tower by si mala prvenstvo udržať zhruba tri roky.

Výstavbu veže odštartoval developer v máji 2017 ako prvú súčasť komplexu Stanica Nivy, obrovského polyfunkčného developmentu, ktorý transformuje celý mestský blok v bratislavskom downtowne. Okrem autobusovej stanice a nákupného centra obsahuje aj kancelárie, koncentrované práve v Nivy Tower. Tak ako pri zvyšku projektu, aj pri výškovej budove platia superlatívy.

HB Reavis považuje celý projekt za svoju vlajkovú loď a novú najvyššiu budovu krajiny za jej korunu. Návrh preto zveril britskej architektonickej kancelárii Benoy, ktorá sa považuje za experta na retailové komplexy. Briti vypracovali základnú koncepciu projektu, na ktorú nadviazal slovenský partner Siebert + Talaš.

Veža má vo svojom osadení a podobe vyvažovať prevládajúce horizontálne línie nákupno-dopravného komplexu, inšpirované tokom Dunaja, ktorý tadiaľto kedysi viedol, a akcentuje nárožie Mlynských nív a Svätoplukovej ulice. V tomto mieste je totiž umiestnený aj hlavný vstup do Stanice Nivy či veže samotnej.

Architektúra Nivy Tower sa tak vyhýba akejkoľvek snahe o organické či oblé tvary, vyniká skôr prísnou vertikalitou a jednoduchosťou výrazu. Priamočiarosť budovy rozbíja len mierne zapustenie dispozície na juhovýchodnej strane veže alebo rozličné farebné odtiene obkladu. Na stavbu s takým významom by sa žiadala rozsiahlejšia invencia, Nivy Tower vo mne do veľkej miery asociuje jednoduché kancelárske veže zo Severnej Ameriky zo 70-tych či 80-tych rokov 20. storočia.

Budova má 29 nadzemných podlaží, k čomu treba pripočítať ešte dvojicu technických podlaží. Priemerná veľkosť podlažia je 1,2-tisíc metrov štvorcových, celkovo bude obsahovať približne 31-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov. Tie sú najvyššieho štandardu, certifikácia bude pravdepodobne na úrovni BREEAM Excellent. Developer v Nivy Tower ponúka tri základné typy kancelárií, od klasických cez co-working v centre HubHub, až po nový koncept Qubes, umožňujúci krátkodobý nájom pre stredne veľké firmy.

HB Reavis pripomína, že svoju najvyššiu budovu (ide zatiaľ o najvyššiu dokončenú vežu v portfóliu developera) naplnil technológiami a vybavením, ktoré majú Nivy Tower vymedzovať voči konkurencii na trhu kancelárskych priestorov – majú sa tu nachádzať najrýchlejšie výťahy v krajine, recepcia bude poňatá ako priestor pre umenie a bude sa tu poskytovať aj concierge servis. V podzemnej časti bude zázemie pre cyklistov.

Vo všeobecnosti najznámejším prvkom je však vyhliadková reštaurácia na najvyššom štandardnom podlaží, ktorá môže z Nivy Tower spraviť jednu z bratislavských atrakcií. Jej súčasťou je terasa s výhľadom na historické centrum mesta aj nový downtown.

Zatiaľ nie je známy prevádzovateľ reštaurácie ani podstatná časť nájomníkov, hoci prví z nich by sa už mali začať do veže sťahovať v najbližšom období. Okrem HubHub je známe, že tu bude sídliť IT spoločnosť Resco a finančná spoločnosť Capco, ako aj dosiaľ nešpecifikovaná firma z oblasti profesionálnych služieb, ktorá má osadiť až päť podlaží.

Nájomníci sa musia pripraviť, že minimálne niekoľko mesiacov budú pracovať v dotyku so staveniskom. Hoci práce na exteriéri Nivy Tower sú ukončené a prebiehajú už len úpravy interiérov, v okolí sa stále ešte intenzívne pracuje na dokončovaní projektu Stanica Nivy, ako aj súvisiacej infraštruktúry – teda prestavby ulice Mlynské nivy. Plné dokončenie všetkých prác sa očakáva v októbri tohto roku.

Nivy Tower tak až o niekoľko mesiacov zužitkuje výhody svojej polohy v centre mesta, v dotyku s autobusovým terminálom, nákupným centrom a veľkým počtom liniek verejnej dopravy. Na druhej strane, tejto výškovej budove nebude možné uprieť, že to, čo je vytýkané mnohým iným vežiam – dopravná dostupnosť – bude vyriešené takmer najlepšie, ako to je v Bratislave možné.

 

 

Nivy Tower po viac ako sedemnástich rokoch ukončila „nadvládu“ centrály Národnej banky Slovenska na pozícii najvyššej budovy v krajine. Oproti 112 metrov vysokej bankovej budove je vyššia o 13 metrov, čo nie je veľa, s ohľadom na fakt, že aspoň zatiaľ je mimo hlavnej koncentrácie veží, však Nivy Tower vynikne. Zvlášť dominantne pôsobí pri pohľade z juhu od Košickej, výraznou je však pri viacerých diaľkových pohľadoch.

Budova odštartovala obdobie výrazných zmien v rebríčku najvyšších budov v meste. Ten prejde v najbližších rokoch prudkým vývojom, na konci ktorého bude mať Bratislava panorámu, pripomínajúcu skôr americký downtown ako stredoeurópske mesto. Na druhej strane, ide o vývoj, ktorý napevno zapustil korene tak v Európe, aj v slovenskej metropole, preto sú výhrady v štýle „do Bratislavy to nepatrí“ irelevantné.

Najvýraznejším zásahom do panorámy aj do rebríčka výškových budov bude samozrejme Eurovea Tower od J&T Real Estate s výškou 160, resp. 168 metrov. Ide o tak výrazný rozdiel oproti susedným budovám, ale aj druhej Nivy Tower, že je už teraz zrejmé, že z Eurovea Tower vznikne totálna dominanta celého mesta aj dunajského nábrežia. Prvý slovenský mrakodrap je už v podstate vo výstavbe, dokončený by mal byť v roku 2023.

Dynamickejší bude vývoj na druhej priečke. Hoci momentálne nie je nič potvrdené, špekuluje sa o ďalších vežiach, ktoré by mohli Nivy Tower prevýšiť. Prvou z nich je teoretický mrakodrap, o ktorého výstavbu má záujem spoločnosť Arca Capital. Vyrásť by mal na pozemku na východnom okraji ulice Mlynské nivy, v dotyku s Bajkalskou ulicou. Architektúru by mal mať na starosti údajne Siebert + Talaš, spoluautor Nivy Tower.

Ďalším možným kandidátom je veža na mieste objektu Ryba, vklineného medzi Košickú, Prístavnú a Pribinovu ulicu. Ide o pomerne malý pozemok, ktorý bude navyše obmedzený električkovou traťou, ak má teda developer – ktorým je HB Reavis – z neho vyťažiť, bude musieť ísť do výšky. Oficiálne nie sú žiadne detaily ani výška známe, náznaky však svedčili o veži o niekoľko metrov vyššej ako je Nivy Tower. V kontexte okolitej zástavby by to bolo pre panorámu obohacujúce.

Hlavné mesto však bude musieť každopádne zmeniť svoj prístup k tvorbe bratislavského „skyline“. Pri raste cien nehnuteľností, zvlášť v budúcom centre mesta, sa zdá, že developeri sú ekonomicky pripravení ísť aj do väčších výšok, ako je nezáväzný limit 115 metrov. Ten je už dosahovaný tak často, že je čas pre jeho navýšenie. Veľa to už nezmení v prípade jeho kľúčovej časti v podobe Zóny Chalupkova, kde platí Územný plán zóny a kde aktuálne nie je vôľa robiť do neho veľké zmeny, pomôcť by to mohlo aspoň v iných lokalitách – na Mlynských Nivách – Západ, v Novom Lide, alebo, teoreticky, v prístave.

V opačnom prípade Bratislava opäť urobí svoju tradičnú chybu: veľká ambicióznosť, demonštrovaná výstavbou výškových budov, sa zrazí s malosťou a konzervatívnosťou. Na tento konflikt doplatilo viacero veľkých vízií, ktoré mali mesto zmeniť, a pri niektorých to doteraz ľutujeme. Ak nemá prísť ľútosť aj v tomto prípade, nový pohľad na výškovú reguláciu musí prísť čo najskôr.

 

Pozrite si priebeh výstavby Nivy Tower vo fotoalbume.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: HB Reavis

Súvisiace články

Mesto veží: Aké budú najvyššie budovy v Bratislave v roku 2030

17.03.2023 16:04:53 Adrian Gubčo

Bratislava rastie do výšky. Dnes je už definitívne mestom výškových budov, pričom onedlho bude dokončený aj prvý mrakodrap. Nie je dôvod predpokladať, že by sa mal tento vývoj v najbližších rokoch zastaviť. Ku koncu tohto desaťročia tak bude panoráma v ešte väčšej miere vyplnená výškovými budovami. Ako bude vyzerať rebríček tých najvyšších?

Čítať viac

Nové Nivy získali certifikát udržateľnosti

19.10.2020 12:22:00 Adrian Gubčo

Vznikajúca zóna Nové Nivy je jednou z najudržateľnejších nových štvrtí v Európe aj na svete. Aspoň to tvrdí developer HB Reavis, odkazujúc na udelenie certifikátu BREEAM Communities International na úrovni Excellent. Silnými stránkami má byť environmentálny a spoločenský dosah na blízke okolie. Z celomestského hľadiska nie je ale toto hodnotenie celkom presné.

Čítať viac

Novinky zo Stanice Nivy: Nové značky a zmeny v okolí

03.02.2020 15:28:00 Adrian Gubčo

Výstavba projektu Stanica Nivy rýchlo napreduje a smeruje k svojmu otvoreniu pravdepodobne v októbri tohto roku. V súvislosti s tým developer HB Reavis ohlasuje príchod nových značiek, ale postupne sa aj púšťa do úprav okolia. Aké zmeny prinesie vznik tohto obrovského komplexu, pozostávajúceho z autobusovej stanice, nákupného centra, tržnice a kancelárií?

Čítať viac

Nové Nivy z výšky

18.12.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis, ktorý je v súčasnosti už významným európskym hráčom na poli kancelárskych nehnuteľností, vznikol ako spoločnosť, ktorá postupne budovala jednotlivé projekty na bratislavských Nivách. S rastom korporácie sa však zväčšil aj rozsah developmentu, ktorý dnes pod názvom Nové Nivy mení celú štvrť. Najväčšie zásahy už získavajú finálnu podobu.

Čítať viac

Nivy Tower je takmer dokončená, Stanica Nivy získava fasádu

22.11.2019 16:20:00 Adrian Gubčo

Projekt výstavby najvyššej kancelárskej budovy na Slovensku je v cieľovej rovinke. Veža je z exteriéru prakticky dokončená, pracuje sa najmä v interiéri a na úpravách okolitých verejných priestranstiev. Do fasády sa začína postupne zahaľovať aj Stanica Nivy, ktorá je už takmer v štádiu hrubej stavby. 

Čítať viac

Nivy Tower je pred finišom

09.10.2019 10:35:01 Adrian Gubčo

Najvyššia budova Bratislavy a Slovenska, Nivy Tower, je takmer dokončená. Postupne sa ukončujú práce na exteriéri a realizujú sa interiéry. Developer HB Reavis plánuje vežu dokončiť ešte v tomto roku, a podľa všetkého tento termín stíha.

Čítať viac

Aké budú výhľady z reštaurácie v Nivy Tower?

01.10.2019 15:20:00 Adrian Gubčo

Momentálne najvyššia budova na Slovensku, kancelárska veža Nivy Tower od developera HB Reavis, je už viacmenej tesne pred dokončením. Bratislava tak má novú dominantu, kde má čoskoro pribudnúť nová atrakcia mesta – strešná reštaurácia s vynikajúcim výhľadom na staré aj nové centrum metropoly. Ako bude tento výhľad vyzerať?

Čítať viac

Aktuálny postup výstavby Stanice Nivy, august 2019

27.08.2019 08:40:00 Adrian Gubčo

Projekt výstavby komplexu Stanice Nivy a výškovej budovy Nivy Tower pokračuje neprerušeným tempom aj v auguste, postupne sú tak čoraz viditeľnejšie kontúry budúceho multifunkčného centra, pozostávajúceho z nákupného centra, autobusovej stanice a kancelárií. Developerom je HB Reavis.

Čítať viac

Výstavba Stanice Nivy napreduje

07.08.2019 09:45:00 Adrian Gubčo

Výstavba jedného z najväčších projektov v Bratislave, Stanice Nivy od developera HB Reavis, dosiahla ďalšieho významného bodu – v niektorých častiach sa už začala inštalovať fasáda na budúom komplexe pozostávajúceho z kancelárskej budovy, nákupného centra a autobusovej stanice. Development sa už začína približovať dvojmu finálnemu výzoru.

Čítať viac

Nivy Tower dosiahla plnú výšku, Bratislava má novú najvyššiu budovu

19.07.2019 14:45:00 Adrian Gubčo

Na streche projektu Nivy Tower od developera HB Reavis sa dnes objavila glajcha, čo signalizuje, že veža dosiahla plnú výšku. Bratislava a Slovensko tak po sedemnástich rokoch získali novú najvyššiu budovu.

Čítať viac

Stanica Nivy a Nivy Tower z výšky

10.07.2019 10:30:00 Adrian Gubčo

Tak ako v uplynulých mesiacoch, ani v priebehu leta tempo pri výstavbe jedného z najväčších projektov v Bratislave nepoľavuje – Stanica Nivy od HB Reavis sa viditeľne blíži k dosiahnutiu hrubej stavby, kým Nivy Tower dosiahne plnú výšku už v najbližších dňoch. Bratislava tak ešte v júli tohto roka získa svoju najvyššiu budovu s výškou 125 metrov.

Čítať viac

Stanica Nivy a Nivy Tower, jún 2019

11.06.2019 15:40:00 Adrian Gubčo

Jeden z najväčších projektov v Bratislave, komplex Stanice Nivy a výškovej budovy Nivy Tower od developera HB Reavis, už začína nadobúdať definitívne kontúry. Všetky časti nákupného centra sú už na úrovni terénu, kým veža čoskoro dosiahne maximálnu výšku a stane sa oficiálne najvyššou budovou krajiny.

Čítať viac

Stanica Nivy rastie, Nivy Tower je pred dosiahnutím plnej výšky

30.04.2019 10:30:00 Adrian Gubčo

Jeden z najväčších projektov v Bratislave od developera HB Reavis sa blíží k dôležitému bodu – výšková budova Nivy Tower, ktorá bude na istú dobu najvyššou budovou v Bratislave a na Slovensku, čoskoro dosiahne maximálnu výšku 125 metrov. Zároveň rastie aj budúce nákupné centrum, kde sa už budujú budúce vstupy do objektu.

Čítať viac

Stanica Nivy v marci 2019

18.03.2019 15:30:00 Adrian Gubčo

Stanica Nivy nepatrí len k najväčším, ale aj k najrýchlejšie rastúcim projektom v Bratislave. Development zahŕňajúci novú autobusovú stanicu, nákupné centrum a budúcu najvyššiu budovu Slovenska – aspoň na čas – sa mení každým dňom a postupne získava kontúry. Developerom je HB Reavis.

Čítať viac

Na Stanici Nivy už rastú nadzemné podlažia, Nivy Tower je v dvoch tretinách výšky

20.02.2019 10:00:00 Adrian Gubčo

Začiatkom minulého týždňa som mal možnosť navštíviť stavenisko projektu Stanica Nivy a Nivy Tower. Jeden z najväčších projektov v porevolučnej Bratislave mení celú štvrť Nivy a bude zásadným vstupom do nového downtownu. Developerom projektu je HB Reavis.

Čítať viac

Výhľady z Nivy Tower

14.02.2019 14:15:00 Adrian Gubčo

Rok 2019 bude niečím výnimočný – Bratislava aj Slovensko získa novú najvyššiu budovu, Nivy Tower s výškou 125 metrov. Kancelárska veža už začína byť v bratislavskej panoráme veľmi výrazná a najvyššie podlažia poskytujú vynikajúce výhľady.

Čítať viac

Stanica Nivy napreduje vo výstavbe, Nivy Tower presiahol polovicu finálnej výšky

21.12.2018 14:00:00 Adrian Gubčo

Výstavba jedného z najväčších bratislavských projektov, Stanice Nivy a súvisiacej výškovej budovy Nivy Tower, postupuje veľmi rýchlo a prakticky každým dňom mení nielen lokalitu Nív, ale aj panorámu celého mesta. Už čoskoro bude založené celé nákupné centrum a autobusová stanica, veža je už za polovicou konečnej výšky 125 metrov.

Čítať viac

Construction update: Nivy Tower & Stanica Nivy, 18.11.2018

27.11.2018 09:30:00 Adrian Gubčo

Výstavba jedného z najväčších projektov v Bratislave od developera HB Reavis si zachováva vysoké tempo, čo prispieva k neustálej premene zóny Nivy. S rastom masívneho developmentu sa zvyšuje tlak na dopravnú infraštruktúru, čo vedie k hľadaniu spôsobov, ako situáciu riešiť.

Čítať viac

Construction update: Stanica Nivy & Nivy Tower, 28.10. & 30.10.

02.11.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Stavenisko Stanice Nivy patrí k najväčším v strednej Európe a vďaka mimoriadnemu tempu výstavby sa mení každým dňom. To isté platí aj o Nivy Tower, budúcej najvyššej administratívnej budove v krajine, ktorá už začína byť viditeľná v bratislavskej panoráme.

Čítať viac

Hlavné mesto skontrolovalo postup prác na Mlynských nivách

19.09.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

V priebehu včerajška zástupcovia Bratislavy - hlavného mesto SR v doprovode developera HB Reavis skontrolovali stav prác na prestavbe ulice Mlynské nivy a výstavbe Stanice Nivy, kde vznikne nová bratislavská autobusová stanica. Obe stavby postupujú podľa harmonogramu.

Čítať viac

Construction update: Nivy Tower & Stanica Nivy, 4.9.2018.

11.09.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Výstavba najvyššej budovy na Slovensku a nového nákupného centra napreduje mimoriadne vysokým tempom. Nivy Tower, ktorá dosiahne finálnu výšku 125 metrov, sa už začína výrazne črtať nad ulicou Mlynské nivy, kým prvé časti Stanice Nivy sú na úrovni terénu. Developerom je spoločnosť HB Reavis.

Čítať viac

Construction update: Nivy Tower & Twin City Tower, 2.8.2018

08.08.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Okolie ulice Mlynské nivy je v súčasnosti asi najrušnejším staveniskom v Bratislave. Vo veľkej blízkosti vedľa seba tu vzniká niekoľko projektov, vrátane budúcej najvyššej budovy Slovenska (snáď dočasne) a najnovšej bratislavskej výškovej budovy. Obe sú súčasťou vízie Nové Nivy od developera HB Reavis.

Čítať viac

Construction update: Stanica Nivy, 18.06.2018

21.06.2018 08:45:00 Adrian Gubčo

Budúca najvyššia budova na Slovensku - aspoň na nejaký čas - už začína výraznejšie rásť. V realizácii je stále ešte len prízemie a vstupná časť, čoskoro však začnú rasť aj štandardné podlažia.

Čítať viac

Deň otvorených dverí na Stanici Nivy

21.05.2018 09:30:00 Adrian Gubčo

V priebehu nedele, 20. mája 2018, sa na stavenisku Stanice Nivy konal Deň otvorených dverí, v rámci ktorého mohla široká verejnosť vidieť na vlastný oči rozsah tohto obrovského projektu od developera HB Reavis​.

Čítať viac

Nivy Tower má nové vizualizácie a webstránku

13.04.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Výstavba projektu Nivy Tower od developera HB Reavis napreduje a čoskoro bude veža na úrovni terénu. Budúca najvyššia kancelárska budova na Slovensku (a istú dobu aj najvyššia budova vôbec) je súčasťou najväčšieho rozostavaného bratislavského projektu, Stanica Nivy.

Čítať viac

Construction update: Stanica Nivy, 5.2.2018

16.02.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Druhý z aktuálne rozostavaných bratislavských projektov developera HB Reavis je mamutí development Stanica Nivy, ktorého súčasťou je aj výšková budova Nivy Tower. Ide nepochybne o jedno z najväčších stavenísk v metropole.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube