Author photoAdrian Gubčo 28.01.2020 10:18

Asanácia Apollo Business Centra sa naplno rozbieha + nové vizualizácie Nového Apolla

Búracie práce na bývalom kancelárskom komplexe Apollo Business Center I sa v týchto dňoch naplno rozbiehajú. Kým vypratávanie budovy sa spustilo ešte na jeseň minulého roku, momentálne sa do budovy pustili už aj búracie mechanizmy, ktoré čoskoro pripravia plochu pre výstavbu administratívneho centra Nové Apollo.

Developer HB Reavis, ktorý budovu postavil a dnes tu aj pripravuje nový projekt, postupuje pri asanácii v troch fázach. Prvou je prípravná a čistiaca fáza, kedy sa odstraňujú vnútorné priečky, zvyšky zariadení priestorov alebo kabeláže, a rozoberajú zariadenia ako rampy, elektrické skrine, serverové zariadenia, vstavané nábytky alebo technológie zo strechy. Postupne sú odstraňované aj všetky okná.

Druhou fázou je búracia, ktorá sa spustila zo strany Mlynských nív, pričom tu sa už využíva bager. Z pôvodnej budovy, ktorá bola tvorená v podstate dvoma objektami prepojenými átriom, zanikne najprv objekt umiestnený západne, teda bližšie k pumpe. Po jeho zrovnaní so zemou sa práce presunú k východnému objektu a budú prebiehať od Turčianskej ulice.

Developer pripomína, že aj napriek asanácii komplexu sa snaží zrecyklovať maximum materiálov, čo je tretia fáza. Každý druh materiálu je preto skladovaný a odvážaný osobitne, recykláciu zabezpečuje špecializovaná externá firma. Zrecyklované budú všetky kovy (meď, hliník, oceľové konštrukcie), sklo, kamenné dlažby, štrk zo strechy, technologické zariadenia, káblové rozvody a pod., ako aj betón, ktorý sa môže rozdrviť a použiť na stavbu chodníkov. Časť vecí bola prenesená do Novej Cvernovky – dvere, zárubne alebo serverové reky.

HB Reavis tvrdí, že sa snaží k stavbe pristupovať maximálne šetrne, vďaka čomu sa neočakávajú žiadne obmedzenia pre automobilovú dopravu na Prievozskej ulici. Zmeny nastanú len na časti ulice Mlynské nivy, kde je potrebné zabrať časť uličného priestoru kvôli vjazdu a výjazdu vozidiel zo stavby, prípadne na Turčianskej ulici, kde bude pravdepodobne zabraný jeden pruh. Obmedzenia sa dotknú chodníkov pre peších okolo celej budovy, zastávka Novohradská bude presunutá k Apollo Business Center II.

Búracie práce by mali údajne prebiehať približne dva mesiace, avizovaný dátum dokončenia do konca februára 2020 sa však pravdepodobne nestihne. Každopádne, pôvodné Apollo sa definitívne stáva minulosťou a každým dňom mizne čoraz viac.

 

 

Keď bolo Apollo Business Center v roku 2005 dokončené, bolo okázalo prezentované ako nový typ administratívneho centra, ktoré ako prvé dosahuje úroveň projektov z najvyspelejších miest. S prenajímateľnou plochou 44-tisíc metrov štvorcových patrilo k najväčším v meste a stalo sa prirodzeným komerčným centrom okolitej štvrte. Zároveň vzniklo v čase, kedy bola pôvodná architektonická kancelária, AK Jančina, na vrchole tvorivosti s veľkým počtom zakázok.

Dnes je situácia diametrálne odlišná. Už v čase uzatvorenia budovy kvôli zlej statike v roku 2015 začínalo Apollo v konkurencii najvyspelejších bizniscentier strácať, dnes by bola jeho pozícia ešte horšia. HB Reavis medzičasom prešiel prerodom z lokálnej firmy na silného medzinárodného hráča, ktorý má obrovské ambície – stať sa kľúčovým európskym developerom na poli kancelárskych nehnuteľností. Projekty od HB Reavis by tak mali byť na určitej kvalitatívnej úrovni.

Návrh Nového Apolla tak developer zveril britskej kancelárii Make Architects, ktorá v spolupráci so slovenským partnerom Siebert + Talaš navrhla mohutnú, osempodlažnú budovu s centrálnym átriom a výrazným hlavným vchodom, nasmerovaným do Prievozskej ulice smerom k Nivy Tower. Výraz budovy je moderný s miernymi odkazmi na industriálnu minulosť územia. 

Komplex bude poskytovať 48.472 metrov štvorcových kancelárií, 3.647 metrov štvorcových retailu a 484 parkovacích miest v troch podzemných podlažiach. Špecifikami Nového Apolla má byť najväčšia plocha na podlaží (floorplate) v rámci strednej Európy, alebo „bike hub“ s cyklokaviarňou, obchodom, požičovňou a servisom.

HB Reavis aj tu rozvíja svoje kancelárske koncepty, napríklad QUBES, v rámci ktorých poskytuje plug-in kancelárie so servisom, alebo HubHub. Súčasťou budovy bude okrem átria so zelenoými úpravami aj eventový priestor. Z hľadiska vplyvu budovy na životné prostredie, certifikácia bude na úrovni BREEAM Excellent.

Developer momentálne pracuje na získaní potrebných povolení, v každom prípade by sa však výstavba mala spustiť už v priebehu tohto roka. Dokončenie sa očakáva v roku 2022.

 

Átrium v Novom Apolle. Zdroj: HB Reavis

 

Príbeh Apollo Business Center by mohol byť výstrahou pre mnohých investorov, že ešte aj dnes kvalita stavieb dosť často kríva – azda nie až tak, ako v minulosti, ale stále existuje priestor pre zlepšenie. Zároveň by mal byť aj poučením, že pri rastúcich firmách môže takáto nepodarená referencia z minulosti trvalo poškodzovať imidž, čo by malo byť podnetom pre špičkovú kvalitu v každom projekte.

HB Reavis je dnes už úplne iná firma ako tá, ktorá budovala pôvodné Apollo. Niektoré zahraničné projekty spoločnosti znesú tie najvyššie kritériá, kým posledný dokončený bratislavský projekt – Twin City Tower spoločne s nižšími blokmi Twin City – tiež vytvoril vcelku príťažlivý kus mesta. Dočasná autobusová stanica bola prijatá s nadšením a na Stanicu Nivy sú kladené veľké očakávania. Nakoniec, zavŕšenie veľkej vízie Nové Nivy v podobe veže Mlynské Nivy Košická má do Bratislavy opäť priniesť architektúru európskej úrovne.

Aj napriek týmto úspechom sa bude HB Reavis ešte dlho boriť s biľagom investora, ktorý postavil budovu, ktorá vydržala v prevádzke len desať rokov. Bezohľadný rast môže mať negatívne dôsledky. Posmech pre spoločnosť, ktorá si inak vďaka svojim celoeurópskym úspechom zaslúži určitú mieru rešpektu, ako aj odpor časti verejnosti, je toho dôkazom.

 

Fotografie z 25.1.2020. Viac fotografií z búrania Apolla nájdete vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis
  • Recepcia. Zdroj: HB Reavis
  • Átrium. Zdroj: HB Reavis

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube