Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 28.01.2020 10:18

Asanácia Apollo Business Centra sa naplno rozbieha + nové vizualizácie Nového Apolla

Búracie práce na bývalom kancelárskom komplexe Apollo Business Center I sa v týchto dňoch naplno rozbiehajú. Kým vypratávanie budovy sa spustilo ešte na jeseň minulého roku, momentálne sa do budovy pustili už aj búracie mechanizmy, ktoré čoskoro pripravia plochu pre výstavbu administratívneho centra Nové Apollo.

Article Big

Developer HB Reavis, ktorý budovu postavil a dnes tu aj pripravuje nový projekt, postupuje pri asanácii v troch fázach. Prvou je prípravná a čistiaca fáza, kedy sa odstraňujú vnútorné priečky, zvyšky zariadení priestorov alebo kabeláže, a rozoberajú zariadenia ako rampy, elektrické skrine, serverové zariadenia, vstavané nábytky alebo technológie zo strechy. Postupne sú odstraňované aj všetky okná.

Druhou fázou je búracia, ktorá sa spustila zo strany Mlynských nív, pričom tu sa už využíva bager. Z pôvodnej budovy, ktorá bola tvorená v podstate dvoma objektami prepojenými átriom, zanikne najprv objekt umiestnený západne, teda bližšie k pumpe. Po jeho zrovnaní so zemou sa práce presunú k východnému objektu a budú prebiehať od Turčianskej ulice.

Developer pripomína, že aj napriek asanácii komplexu sa snaží zrecyklovať maximum materiálov, čo je tretia fáza. Každý druh materiálu je preto skladovaný a odvážaný osobitne, recykláciu zabezpečuje špecializovaná externá firma. Zrecyklované budú všetky kovy (meď, hliník, oceľové konštrukcie), sklo, kamenné dlažby, štrk zo strechy, technologické zariadenia, káblové rozvody a pod., ako aj betón, ktorý sa môže rozdrviť a použiť na stavbu chodníkov. Časť vecí bola prenesená do Novej Cvernovky – dvere, zárubne alebo serverové reky.

HB Reavis tvrdí, že sa snaží k stavbe pristupovať maximálne šetrne, vďaka čomu sa neočakávajú žiadne obmedzenia pre automobilovú dopravu na Prievozskej ulici. Zmeny nastanú len na časti ulice Mlynské nivy, kde je potrebné zabrať časť uličného priestoru kvôli vjazdu a výjazdu vozidiel zo stavby, prípadne na Turčianskej ulici, kde bude pravdepodobne zabraný jeden pruh. Obmedzenia sa dotknú chodníkov pre peších okolo celej budovy, zastávka Novohradská bude presunutá k Apollo Business Center II.

Búracie práce by mali údajne prebiehať približne dva mesiace, avizovaný dátum dokončenia do konca februára 2020 sa však pravdepodobne nestihne. Každopádne, pôvodné Apollo sa definitívne stáva minulosťou a každým dňom mizne čoraz viac.

 

 

Keď bolo Apollo Business Center v roku 2005 dokončené, bolo okázalo prezentované ako nový typ administratívneho centra, ktoré ako prvé dosahuje úroveň projektov z najvyspelejších miest. S prenajímateľnou plochou 44-tisíc metrov štvorcových patrilo k najväčším v meste a stalo sa prirodzeným komerčným centrom okolitej štvrte. Zároveň vzniklo v čase, kedy bola pôvodná architektonická kancelária, AK Jančina, na vrchole tvorivosti s veľkým počtom zakázok.

Dnes je situácia diametrálne odlišná. Už v čase uzatvorenia budovy kvôli zlej statike v roku 2015 začínalo Apollo v konkurencii najvyspelejších bizniscentier strácať, dnes by bola jeho pozícia ešte horšia. HB Reavis medzičasom prešiel prerodom z lokálnej firmy na silného medzinárodného hráča, ktorý má obrovské ambície – stať sa kľúčovým európskym developerom na poli kancelárskych nehnuteľností. Projekty od HB Reavis by tak mali byť na určitej kvalitatívnej úrovni.

Návrh Nového Apolla tak developer zveril britskej kancelárii Make Architects, ktorá v spolupráci so slovenským partnerom Siebert + Talaš navrhla mohutnú, osempodlažnú budovu s centrálnym átriom a výrazným hlavným vchodom, nasmerovaným do Prievozskej ulice smerom k Nivy Tower. Výraz budovy je moderný s miernymi odkazmi na industriálnu minulosť územia. 

Komplex bude poskytovať 48.472 metrov štvorcových kancelárií, 3.647 metrov štvorcových retailu a 484 parkovacích miest v troch podzemných podlažiach. Špecifikami Nového Apolla má byť najväčšia plocha na podlaží (floorplate) v rámci strednej Európy, alebo „bike hub“ s cyklokaviarňou, obchodom, požičovňou a servisom.

HB Reavis aj tu rozvíja svoje kancelárske koncepty, napríklad QUBES, v rámci ktorých poskytuje plug-in kancelárie so servisom, alebo HubHub. Súčasťou budovy bude okrem átria so zelenoými úpravami aj eventový priestor. Z hľadiska vplyvu budovy na životné prostredie, certifikácia bude na úrovni BREEAM Excellent.

Developer momentálne pracuje na získaní potrebných povolení, v každom prípade by sa však výstavba mala spustiť už v priebehu tohto roka. Dokončenie sa očakáva v roku 2022.

 

Átrium v Novom Apolle. Zdroj: HB Reavis

 

Príbeh Apollo Business Center by mohol byť výstrahou pre mnohých investorov, že ešte aj dnes kvalita stavieb dosť často kríva – azda nie až tak, ako v minulosti, ale stále existuje priestor pre zlepšenie. Zároveň by mal byť aj poučením, že pri rastúcich firmách môže takáto nepodarená referencia z minulosti trvalo poškodzovať imidž, čo by malo byť podnetom pre špičkovú kvalitu v každom projekte.

HB Reavis je dnes už úplne iná firma ako tá, ktorá budovala pôvodné Apollo. Niektoré zahraničné projekty spoločnosti znesú tie najvyššie kritériá, kým posledný dokončený bratislavský projekt – Twin City Tower spoločne s nižšími blokmi Twin City – tiež vytvoril vcelku príťažlivý kus mesta. Dočasná autobusová stanica bola prijatá s nadšením a na Stanicu Nivy sú kladené veľké očakávania. Nakoniec, zavŕšenie veľkej vízie Nové Nivy v podobe veže Mlynské Nivy Košická má do Bratislavy opäť priniesť architektúru európskej úrovne.

Aj napriek týmto úspechom sa bude HB Reavis ešte dlho boriť s biľagom investora, ktorý postavil budovu, ktorá vydržala v prevádzke len desať rokov. Bezohľadný rast môže mať negatívne dôsledky. Posmech pre spoločnosť, ktorá si inak vďaka svojim celoeurópskym úspechom zaslúži určitú mieru rešpektu, ako aj odpor časti verejnosti, je toho dôkazom.

 

Fotografie z 25.1.2020. Viac fotografií z búrania Apolla nájdete vo fotoalbume

Galéria

  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis
  • Recepcia. Zdroj: HB Reavis
  • Átrium. Zdroj: HB Reavis

Súvisiace články

Nové Nivy získali certifikát udržateľnosti

19.10.2020 12:22:00 Adrian Gubčo

Vznikajúca zóna Nové Nivy je jednou z najudržateľnejších nových štvrtí v Európe aj na svete. Aspoň to tvrdí developer HB Reavis, odkazujúc na udelenie certifikátu BREEAM Communities International na úrovni Excellent. Silnými stránkami má byť environmentálny a spoločenský dosah na blízke okolie. Z celomestského hľadiska nie je ale toto hodnotenie celkom presné.

Čítať viac

Nové Apollo rozšíri kapacitu parkovacích miest

09.10.2020 12:12:12 Adrian Gubčo

HB Reavis sa už dlhšie pripravuje na vybudovanie kancelárskeho komplexu Nové Apollo. Hoci sa očakávalo, že sa stavebné práce spustia okamžite po odstránení pôvodného Apollo Business Centra, výstavba sa pravdepodobne o nejaký čas odsunie – developer totiž pripravuje radikálny nárast počtu parkovacích miest, čo je predmetom nového schvaľovania.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

V Petržalke pri Sade Janka Kráľa sa rozbehla výstavba projektu Liget. Všetko nasvedčuje tomu, že tu vzniknú jedny z najluxusnejších bytov v Bratislave.

In Petržalka next to Sad Janka Kráľa park began the construction of Liget development. It seems that it will contain some of the most luxurious residences in Bratislava.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #petrzalka #petržalka #tower #highrise #park #liget #architecture #contemporaryarchitecture

@liget__novedejinybyvania @dzarchitekti
Lobby v zrekonštruovanej Pradiarni 1900.

Lobby in recently reconstructed Pradiareň 1900.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #pradiaren1900 #zwirn #office #work #city #architecture #historicalarchitecture #design #art

@yitslovakia
Od dnes od obeda sa spúšťa premávka na zmodernizovanej Dúbravsko-karloveskej radiále.

Service on the modernised tram track in Karlova Ves and Dúbravka will renewed today.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #tram #traffic #transportation #publictransport #city #urbanism #karlovaves #reconstruction #modernisation #riverfront #dubravka #infrastructure #vsco

@dpbratislava
Vo Vydrici boli potvrdené opatrenia, ktoré prispejú k vysokej kvalite projektu: pribudnú tak odkazy na minulosť, hodnotná zeleň a z Vodnej veže sa stane kultúrny priestor.

High-quality solutions in Vydrica are confirmed. New neighborhood will reflect history, it will be ecological and the developer will contribute to the reconstruction of Vodná veža, a historical monument which will become a cultural space.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #urban #urbanism #vydrica #oldbratislava #vydricadevelopment #lucron #architecture #contemporaryarchitecture #culture #publicspace

@compassarchitekti @vydrica.ba @markoandplacemakers
Nové zastávky na električkovej trati v Petržalke budú obsahovať integrované prístrešky so zelenými strechami a cykloinfraštruktúru v kodanskej kvalite.

New stops on proposed tramway track in Petržalka will contain green roofs and bike infrastructure of Copenhagen quality. 

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #tram #traffic #transportation #publictransport #city #urbanism #petrzalka #petržalka #elektricka #architecture #design #publicspace
V Nuppu pribudne už ôsma etapa. Obytný súbor na mieste bývalého brownfieldu má byť celý dokončený v roku 2025.

Eighth stage of Nuppu residential complex is revealed. Whole development should be completed in 2025.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #nuppu #architecture #contemporaryarchitecture

@yitslovakia
Pozrieť viac

YouTube