Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 28.01.2020 10:18

Asanácia Apollo Business Centra sa naplno rozbieha + nové vizualizácie Nového Apolla

Búracie práce na bývalom kancelárskom komplexe Apollo Business Center I sa v týchto dňoch naplno rozbiehajú. Kým vypratávanie budovy sa spustilo ešte na jeseň minulého roku, momentálne sa do budovy pustili už aj búracie mechanizmy, ktoré čoskoro pripravia plochu pre výstavbu administratívneho centra Nové Apollo.

Article Big

Developer HB Reavis, ktorý budovu postavil a dnes tu aj pripravuje nový projekt, postupuje pri asanácii v troch fázach. Prvou je prípravná a čistiaca fáza, kedy sa odstraňujú vnútorné priečky, zvyšky zariadení priestorov alebo kabeláže, a rozoberajú zariadenia ako rampy, elektrické skrine, serverové zariadenia, vstavané nábytky alebo technológie zo strechy. Postupne sú odstraňované aj všetky okná.

Druhou fázou je búracia, ktorá sa spustila zo strany Mlynských nív, pričom tu sa už využíva bager. Z pôvodnej budovy, ktorá bola tvorená v podstate dvoma objektami prepojenými átriom, zanikne najprv objekt umiestnený západne, teda bližšie k pumpe. Po jeho zrovnaní so zemou sa práce presunú k východnému objektu a budú prebiehať od Turčianskej ulice.

Developer pripomína, že aj napriek asanácii komplexu sa snaží zrecyklovať maximum materiálov, čo je tretia fáza. Každý druh materiálu je preto skladovaný a odvážaný osobitne, recykláciu zabezpečuje špecializovaná externá firma. Zrecyklované budú všetky kovy (meď, hliník, oceľové konštrukcie), sklo, kamenné dlažby, štrk zo strechy, technologické zariadenia, káblové rozvody a pod., ako aj betón, ktorý sa môže rozdrviť a použiť na stavbu chodníkov. Časť vecí bola prenesená do Novej Cvernovky – dvere, zárubne alebo serverové reky.

HB Reavis tvrdí, že sa snaží k stavbe pristupovať maximálne šetrne, vďaka čomu sa neočakávajú žiadne obmedzenia pre automobilovú dopravu na Prievozskej ulici. Zmeny nastanú len na časti ulice Mlynské nivy, kde je potrebné zabrať časť uličného priestoru kvôli vjazdu a výjazdu vozidiel zo stavby, prípadne na Turčianskej ulici, kde bude pravdepodobne zabraný jeden pruh. Obmedzenia sa dotknú chodníkov pre peších okolo celej budovy, zastávka Novohradská bude presunutá k Apollo Business Center II.

Búracie práce by mali údajne prebiehať približne dva mesiace, avizovaný dátum dokončenia do konca februára 2020 sa však pravdepodobne nestihne. Každopádne, pôvodné Apollo sa definitívne stáva minulosťou a každým dňom mizne čoraz viac.

 

 

Keď bolo Apollo Business Center v roku 2005 dokončené, bolo okázalo prezentované ako nový typ administratívneho centra, ktoré ako prvé dosahuje úroveň projektov z najvyspelejších miest. S prenajímateľnou plochou 44-tisíc metrov štvorcových patrilo k najväčším v meste a stalo sa prirodzeným komerčným centrom okolitej štvrte. Zároveň vzniklo v čase, kedy bola pôvodná architektonická kancelária, AK Jančina, na vrchole tvorivosti s veľkým počtom zakázok.

Dnes je situácia diametrálne odlišná. Už v čase uzatvorenia budovy kvôli zlej statike v roku 2015 začínalo Apollo v konkurencii najvyspelejších bizniscentier strácať, dnes by bola jeho pozícia ešte horšia. HB Reavis medzičasom prešiel prerodom z lokálnej firmy na silného medzinárodného hráča, ktorý má obrovské ambície – stať sa kľúčovým európskym developerom na poli kancelárskych nehnuteľností. Projekty od HB Reavis by tak mali byť na určitej kvalitatívnej úrovni.

Návrh Nového Apolla tak developer zveril britskej kancelárii Make Architects, ktorá v spolupráci so slovenským partnerom Siebert + Talaš navrhla mohutnú, osempodlažnú budovu s centrálnym átriom a výrazným hlavným vchodom, nasmerovaným do Prievozskej ulice smerom k Nivy Tower. Výraz budovy je moderný s miernymi odkazmi na industriálnu minulosť územia. 

Komplex bude poskytovať 48.472 metrov štvorcových kancelárií, 3.647 metrov štvorcových retailu a 484 parkovacích miest v troch podzemných podlažiach. Špecifikami Nového Apolla má byť najväčšia plocha na podlaží (floorplate) v rámci strednej Európy, alebo „bike hub“ s cyklokaviarňou, obchodom, požičovňou a servisom.

HB Reavis aj tu rozvíja svoje kancelárske koncepty, napríklad QUBES, v rámci ktorých poskytuje plug-in kancelárie so servisom, alebo HubHub. Súčasťou budovy bude okrem átria so zelenoými úpravami aj eventový priestor. Z hľadiska vplyvu budovy na životné prostredie, certifikácia bude na úrovni BREEAM Excellent.

Developer momentálne pracuje na získaní potrebných povolení, v každom prípade by sa však výstavba mala spustiť už v priebehu tohto roka. Dokončenie sa očakáva v roku 2022.

 

Átrium v Novom Apolle. Zdroj: HB Reavis

 

Príbeh Apollo Business Center by mohol byť výstrahou pre mnohých investorov, že ešte aj dnes kvalita stavieb dosť často kríva – azda nie až tak, ako v minulosti, ale stále existuje priestor pre zlepšenie. Zároveň by mal byť aj poučením, že pri rastúcich firmách môže takáto nepodarená referencia z minulosti trvalo poškodzovať imidž, čo by malo byť podnetom pre špičkovú kvalitu v každom projekte.

HB Reavis je dnes už úplne iná firma ako tá, ktorá budovala pôvodné Apollo. Niektoré zahraničné projekty spoločnosti znesú tie najvyššie kritériá, kým posledný dokončený bratislavský projekt – Twin City Tower spoločne s nižšími blokmi Twin City – tiež vytvoril vcelku príťažlivý kus mesta. Dočasná autobusová stanica bola prijatá s nadšením a na Stanicu Nivy sú kladené veľké očakávania. Nakoniec, zavŕšenie veľkej vízie Nové Nivy v podobe veže Mlynské Nivy Košická má do Bratislavy opäť priniesť architektúru európskej úrovne.

Aj napriek týmto úspechom sa bude HB Reavis ešte dlho boriť s biľagom investora, ktorý postavil budovu, ktorá vydržala v prevádzke len desať rokov. Bezohľadný rast môže mať negatívne dôsledky. Posmech pre spoločnosť, ktorá si inak vďaka svojim celoeurópskym úspechom zaslúži určitú mieru rešpektu, ako aj odpor časti verejnosti, je toho dôkazom.

 

Fotografie z 25.1.2020. Viac fotografií z búrania Apolla nájdete vo fotoalbume

Galéria

  • Zdroj: HB Reavis
  • Zdroj: HB Reavis
  • Recepcia. Zdroj: HB Reavis
  • Átrium. Zdroj: HB Reavis

Súvisiace články

Zánik Apollo Business Centra na fotografiách

27.07.2020 16:15:00 Adrian Gubčo

Keď sa v roku 2005 dokončilo Apollo Business Center, išlo o mimoriadnu udalosť: administratívny komplex od developera HB Reavis v lokalite Mlynské Nivy bol považovaný za príklad mestotvorného projektu, ktorý stál na začiatku novej generácie kancelárskych budov. Dnes, len 15 rokov od dokončenia, odchádza budova definitívne do minulosti.

Čítať viac

Bratislavský downtown sa bude rozširovať, treba sa na to pripraviť

14.07.2020 16:48:00 Adrian Gubčo

V najbližších mesiacoch sa v bratislavskom downtowne, resp. v časti štvrte Nivy medzi Páričkovou a Dunajom, dokončia ďalšie väčšie areály alebo výrazné časti nového centra mesta. S dobudovávaním už povolených alebo pripravovaných projektov sa ťažisko rozvoja začne presúvať na iné smery – predovšetkým na východ do zóny Mlynské Nivy – Západ. Chyby rozvoja prvej časti dowtownu už nemožno zopakovať.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Nová centrála spoločnosti Innovatrics zmení okolie železničnej stanice Vinohrady a zvýši prestíž mesta.

New HQ of Innovatrics will transform the surroundings of Vinohrady railway station and raise the prestige of the city

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #office #work #hq #techcampus #innovatrics #architecture #modernarchitecture @a.m_architects
Eurovea II počas západu slnka.

Eurovea II during sunset.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #riverfront #downtown #city #architecture #modernarchitecture #gfi @jtre_sk
Koniec Apollo Business Centra.

The end of Apollo Business Center.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #demolition #destruction #Apollo #apollobusinesscenter #office #work #architecture #modernarchitecture @hbreavis
Vajnorská 21 je príjemným doplnkom meniacej sa ulice. Vajnorská sa už onedlho premení na pekný bulvár.

Vajnorská 21 is a nice addition to the changing Vajnorská street. Soon it will be a pretty boulevard.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #novemesto #vajnorska #architecture #modernarchitecture #vsco @cakovandpartners
Ďalší veľký bratislavský development je odhalený: pokračovanie Klingerky prinesie nové výškové budovy, vrátane jednej z najvyšších v Bratislave.

Another big Bratislava development is revealed: Another stage of Klingerka contains several highrises including one of the tallest towers in the city.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #downtown #development #realestate #housing #living #home #city #highrise #tower #office #work #architecture #modernarchitecture #urbanism #klingerka #gfi @jtre_sk
Niekoľko vízii, ako by sa mohla zmeniť Panenská ulica a okolie.

Visions of the transformation of Panenská st. and surroundings. 

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #oldbratislava #staremesto #panenska #publicspace #street #city #urbanism #architecture
Pozrieť viac

YouTube