Author photoAdrian Gubčo 13.03.2019 14:50

Výstavba v okolí Lužnej pokračuje

Časť Petržalky severne od Bosákovej ulice a západne od Šustekovej je momentálne jedným z najrýchlejšie sa meniacich území v tejto mestskej časti. Postupne tu vznikajú najmä rezidenčné projekty viacerých developerov. Z nich najaktívnejšia je spoločnosť Vodotika-MG, ktorá aktuálne dokončila výstavbu bytového domu Lužná 2A, realizuje Lužnú 2B a pripravuje ďalšie etapy.

O výstavbe v okolí Lužnej som písal už viackrát, pričom som musel opakovanie konštatovať, že napriek mimoriadne nepríťažlivému zovňajšku majú obytné súbory, ktoré tu vznikajú, aj svoje kladné stránky. Tie spočívajú hlavne v členení výstavby do blokov, postupný vznik pokojných parkovo upravených vnútroblokov, triezva mierka, aktívny parter alebo jasné vymedzenie parkovania. Lužná 2A aj Lužná 2B toto všetko potvrdzujú.

 

Lužná 2A

Prvý menovaný dom predstavuje ďalší objekt v novom domoradí na západnej strane Lužnej ulice. Dom má osem nadzemných podlaží (najvyššie mierne ustúpené), čím viacmenej reaguje na svojich susedov. Časť bytov je orientovaná do ulice, časť do vnútrobloku, čo je pravdepodobne brané ako menej atraktívny výhľad, keďže na tejto strane je lokalizované aj schodisko a výťahová šachta.

Vzniklo tu 52 bytov v priemernom štandarde, ktoré sa developerovi podarilo predať všetky, keďže išlo zároveň o cenovo relatívne dostupné bývanie – s prihliadnutím na lokalitu zvlášť. V parteri vzniklo 485 metrov štvorcových pre obchodné prevádzky, prvé z nich sa už zriaďujú. Parkovanie je riešené pred objektom, ale aj v garáži.

Na dome zaujme predovšetkým desivo farebná fasádna schéma, ktorá mení mierne inovovaný panelák na odpudzujúcu stavbu. Architektonickej úrovne je vo všeobecnosti škoda, keďže inak by mohlo ísť o skutočne dobrý bytový dom. K malým pozitívam patrí, že developer už využil možnosť osadiť polopodzemné kontajnery, ktoré sú estetickejšie ako typické stojiská, ako aj tradičné osadenie nenápadneho umeleckého prvku na fasáde, v tomto prípade plastiky vážky.  

 

Lužná 2A s desivou farebnou schémou

 

Lužná 2B

Ďalší bytový dom vzniká hneď v susedstve, v nárožnej polohe medzi Lužnou a Šustekovou. Štádium hrubej stavby dosiahol už pred časom. Momentálne to vyzerá tak, že je všetko pripravené na zateplenie a realizáciu uličnej fasády, plánovaný termín dokončenia a kolaudácie v novembri 2019 by mal byť dosiahnuteľný.

Dom má osem nadzemných podlaží, na ktorých vznikne 42 obytných jednotiek. Ani tu nebol výrazne zdvihnutý štandard, cenová úroveň je teda pomerne nízka. To si našlo u klientov svoju odozvu, voľný je posledný byt s pomerne veľkorysou výmerou presahujúcou sto metrov štvocových.

Aj tu vznikne parter s priestorom pre obchodné jednotky, ktorý by mal mať ešte väčšiu výmeru ako pri Lužnej 2A – 685 metrov štvorcových. Jednotky budú orientované nielen do Lužnej, ale aj do predĺženej Šustekovej. Parkovanie bude riešené povrchovo, no súčasťou objektu bude zrejme aj garáž, hoci vstup do nej nie je z vizualizácií zrejmý.

Ani Lužná 2B nie je po architektonickej stránke výhrou, i keď je na tom o niečo lepšie, ako sused (na druhej strane, na to netreba veľké umenie). Tak ako predošlé fázy projektu, bude pripomínať skôr zateplený panelový dom zo socialistických čias, hoci s pozitívnymi atribútmi v podobe aktívneho parteru. Na danú lokalitu je to však málo.

 

Lužná 2B vytvorí nárožie Lužnej a Šustekovej ulice

 

Ďalší rozvoj územia

Je zrejmé, že Vodotika-MG sa týmito projektami nezastaví. Developer má v rukách pozemky smerom k Černyševského a je vysoko pravdepodobné, že v blízkej dobe sa odhalí aj ďalšie pokračovanie výstavby na Lužnej.

Projektová príprava už podľa všetkého prebieha. Stavebné mechanizmy aktuálne odstraňujú neporiadok západne od novostavieb a na Stavebnom úrade v mestskej časti Petržalka podala spoločnosť žiadosť o stavebné povolenie pre Polyfunkčný dom Vodotika Bosákova. Povolenie ešte nebolo vydané, no to je zrejme len otázka času.

Predĺžením Šustekovej sa stane lokalita lepšie priechodnejšou a organickejšie sa prepojí s okolím. Postupným developmentom sa uzatvorí masívny vnútroblok, kde vznikne priestor pre rozsiahle parkové úpravy a teoreticky aj vybavenosť – ideálna by bola napríklad materská škola pre deti zo vznikajúceho sídliska.

 

Stavebný odpad z minulosti je postupne odstraňovaný, aby uvoľnil miesto pre ďalšiu výstavbu

 

Petržalka týmto developmentom získava nových obyvateľov, služby a lepšie prepojenie v území, ktoré bolo doteraz absolútne bez využitia. Okolitá zástavba bude súčasťou akejsi obalovej štvrte okolo centrálnej petržalskej osi, ktorá v budúcnosti prepojí jadrové územie mestskej časti okolo Chorvátskeho ramena s centrom mesta a s Novým Lidom. Dané funkčné nastavenie je teda dobré, keďže vybavenosť má vzniknúť najmä v rámci tejto osi.

Je škoda, že sa developer neprezentoval aj lepšou architektúrou. Inak by mohlo byť okolie Lužnej ulice príkladom aj pre zvyšok Petržalky, ako sa dá robiť dobrá a pekná štvrť, akých by malo v tejto časti Bratislavy vznikať viac.

 

Fotografie z 28.2.2019. Postup výstavby nájdete vo fotogalérii

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Lužná 2A
  • Lužná 2A
  • Parter Lužnej 2A
  • Polopodzemné kontajnery
  • Lužná 2A. Zdroj: Vodotika MG
  • Lužná 2B
  • Lužná 2B
  • Lužná 2B. Zdroj: Vodotika MG

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube