Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 10.01.2020 11:13

Bytový dom Ludwig je pred dokončením, Ludwigov Mlyn začína rásť

Dvojica projektov vznikajúcich v areáli niekdajšieho Ludwigovho mlyna na Metodovej ulici v Ružinove dosiahla významné medzníky – kým Bytový dom Ludwig, ktorý je tvorený prebudovaným bývalým skladom je tesne pred dokončením, projekt Ludwigov Mlyn má vybetónovaná základy a začína rásť jeho konštrukcia. Spoločne prispejú k výraznej zmene lokálneho prostredia.

Article Big

Bytový dom Ludwig predstavuje konverziu a dostavbu pôvodne skladového objektu, jedného z dvoch posledných zvyškov kedysi rozsiahleho areálu Ludwigovho mlyna, ktorý tvorilo viacero objektov. Sklad C, ako sa budova oficiálne volá, vznikla v rou 1934 a jej autormi boli Cyril Urban a Juraj Tvarožek. Druhý menovaný je, okrem iného, autorom budovy Mestskej sporiteľne na Námestí SNP, ktorú kritici označujú za jedno z najlepších diel funkcionalizmu v Bratislave.

O tom, že by sa sklad mohol transformovať, sa hovorilo od roku 2017, kedy bol predstavený nový projekt Bytového domu Ludwig, za ktorým stála spoločnosť Crow, s.r.o. Majitelia firmy pochádzajú z prostredia poľnohospodárstva, konverzia skladu bola ich developerskou prvotinou. Prezentovaný návrh veľmi neočaril, hoci pozitívom je, že nedošlo k úplnej deštrukcii objektu.

Dnes je projekt takmer dokončený. Z pôvodného skladu bola zachovaná predovšetkým nosná konštrukcia, opätovne využitá pre výstavbu nového objektu. Podlažnosť narástla zo štyroch na šesť nadzemných podlaží, budova po novom jemne asociuje aj pôvodný tvar skladu. V starších častiach objektu boli vďaka vyšším svetlým výškam podlaží zriadené loftové byty.

V bytovom dome sa nachádza pomerne komorný počet jednotiek – je tu len sedemnásť rezidencií, voľné sú v tejto chvíli ešte tri – jeden trojizbový loft, jeden tradičný trojizbový byt a jeden jednoizbový apartmán. Priemerná cena za meter štvorcový presahuje úroveň 3,2-tisíc eur. Štandard je skôr priemerný s niekoľkými kvalitnejším prvkami, ako sú hliníkové okná, predpríprava pre vonkajšie žalúzie alebo väčším počtom kúpeľní už v trojizbových bytoch.

Súčasťou projektu je okrem bytov aj niekoľko komerčných jednotiek na prízemí, ktoré majú mať údajne administratívny účel, prípadne slúžiť ako ateliéry. V okolí domu pribudnú ešte zelené úpravy, buduje sa parkovisko. Parking v podzemí sa tu nenachádza.

Autorom projektu je architekt Dušan Ferianc, ktorý sa venuje obnove historických budov. Industriálny charakter objektu v tomto prípade však navodzuje len lokálne použitie režného muriva na fasáde a azda mierne netradičný tvar novostavby so sedlovou strechou. Dá sa predpokladať, že niektoré známejšie kancelárie by k zadaniu pristúpili menej konzervatívne a viac kreatívne. 

Treba tak ostať pri konštatovaní z úvodu, najväčším pozitívom developmentu je opätovné využitie objektu namiesto jeho totálneho zániku, hoci v novom projekte je prakticky nevnímateľný. Od špičkových konverzií, ktorých v poslednom období v Bratislave či na Slovensku niekoľko pribudlo, má však Bytový dom Ludwig nanešťastie ďaleko.

 

Pohľad na Bytový dom Ludwig z Krížnej ulice

 

Situácia je optimistickejšia pri projekte Ludwigov Mlyn, ktorý síce nie je rekonštrukciou staršieho objektu - ide o úplnú novostavbu - na druhej strane na industriálny charakter bezprostredného okolia, ale aj identitu štvrte nadväzuje lepšie. Developer Imagine príprave polyfunkčného bytového domu venoval veľa času aj pozornosti, výsledkom je jeden z najpríjemnejších nových rezidenčných developmentov v meste.

Po určitých peripetiách projekt získal v lete 2019 stavebné povolenie a developer okamžite spustil výstavbu. Do dnešného dňa bol dokončený výkop stavebnej jamy a zakladanie, čo znamená, že budova už začne iba rásť s postupnou výstavbou podzemných a následne nadzemných podlaží. Tých bude celkovo deväť, pričom prvé nadzemné podlažie je vyčlenené retailu, zvyšné rezidenciám.

Bytov tu vzniká 40, k čomu sa pridá ďalších 20 apartmánov. Výmery bytov sú v rozmedzí 52 až 171 metrov štvorcových, apartmány, určené skôr pre jednotlivcov alebo mladé páry, majú od 30 do 36 metrov štvorcových. Voľných je aktuálne už len šesť jednotiek, čo je s ohľadom na stav výstavby dobré číslo. Klientov nezastavili ani relatívne vyššie ceny – paradoxne, voľné sú len najmenšie apartmány.

Developer v tomto prípade veľmi dobre nastavil štandard, ktorý je na vysokej úrovni, čo spojil s dobrou mestskou lokalitou, architektúrou a v neposlednom rade aj cenami. Development je výsledkom architektonickej súťaže, v ktorej zvíťazila renomovaná kancelária Vallo Sadovsky Architects, bytovka tak má príťažlivý výzor s masívnym použitím režného muriva, veľkými oknami zaručujúcimi vynikajúce presvetlenie a loggiami, ktoré nenarúšajú tektoniku domu. Vnútorná konštrukcia je zdôraznená pásmi omietky na fasáde, čím Ludwigov Mlyn pripomína obytný súbor Unitas, ktorý sa nachádza v neveľkej vzdialenosti od projektu.

Súčasťou developmentu je aj revitalizácia plochy od Metodovej, kde vznikne základ menšieho, no príjemného líniového parku, ktorého súčasťou má byť pripomienka minulosti v podobe integrovaných koľajníc železničnej trate, ktorá sa tu kedysi nachádzala. Jedinou chybičkou projektu je riešenie vjazdu do podzemných garáží, kde bude 86 parkovacích miest, toto však vyplynulo z požiadaviek úradov. Na danú časť projektu bolo aktuálne vydané stavebné povolenie.

Vo výsledku každopádne vzniká kvalitný development, ktorý zvýši hodnotu a príťažlivosť lokality a vhodným spôsobom ju oživí. Imagine potvrdzuje svoju povesť mimoriadne zodpovedného developera, ktorý uprednostňuje dobrú úroveň svojich zámerov pred ich veľkým počtom – čo potvrdzujú aj iné projekty tejto spoločnosti v Bratislave aj mimo nej.

Ludwigov Mlyn má byť dokončený v polovici roka 2021.

 

Stavenisko projektu Ludwigov Mlyn, v pozadí silo niekdajšieho mlyna

 

Hoci jednotlivé projekty na Metodovej postupujú, stále nie sú známe žiadne detaily ohľadne rekonštrukcie či prestavby sila Ludwigovho mlyna, industriálnej pamiatky z rokov 1934-1937. Silo je najvýraznejšou stavbou v okolí a do istej miery aj ikonou – alebo by mohlo byť, ak by bolo vhodným spôsobom obnovené.

Majiteľom je však developer Bytového domu Ludwig, ktorý sa na webe prezentuje neveľmi kvalitnými vizualizáciami, ktoré vyvolávajú skôr obavy. V súčasnosti, po (prebiehajúcej) rekonštrukcii budov ako Spilka v Steine, Pradiareň 1900, Jurkovičova tepláreň alebo po pripravovanej transformácii „Ružového hradu“, bude silo Ludwigovho mlyna asi najdôležitejším dosiaľ neobnoveným industriálnym objektom v širšom centre mesta. Popri relatívne dobrej kvalite ostatných rekonštrukcií by bol zlý projekt v tomto prípade skutočne hriechom.

Dá sa predpokladať, že po dokončení bytovky sa Crow s.r.o. začne bližšie venovať aj silu, čo nebude jednoduchý projekt. Najlepším riešením by bolo azda predať objekt zodpovednému a kapitálovo silnému investorovi. Bratislava by totiž už nemala prichádzať o pripomienky bohatej, no dnes veľmi potlačenej priemyselnej minulosti a tradície, ktorou sa kedysi hrdila.

 

Fotografie z 29.12.2019. Viac fotografií z Bytového domu Ludwig nájdete vo fotogalérii

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Bytový dom Ludwig
  • Bytový dom Ludwig
  • Bytový dom Ludwig. Zdroj: Crow s.r.o.
  • Ludwigov Mlyn
  • Ludwigov Mlyn
  • Ludwigov Mlyn. Zdroj: Imagine Development

Súvisiace články

Ludwigov Mlyn a Jégého Alej V rastú a menia okolie Trnavského mýta

29.09.2020 08:30:00 Adrian Gubčo

Trnavské mýto v posledných rokoch posilňuje svoj centrálny význam. V budúcnosti pôjde o jeden z uzlových dopravných, ale aj spoločenských bodov na mape Bratislavy. Už teraz na to aktívne reagujú developeri – aktuálne realizované projekty, ktoré, každý iným spôsobom, odrážajú potenciál a ambície lokality, ktorá najradikálnejšími zmenami ešte len prejde.

Čítať viac

Zmeny na Metodovej ulici

21.10.2019 10:08:00 Adrian Gubčo

Metodova ulica patrí k starším a hustejšie zastavaným uliciam v rámci mestskej časti Ružinov, ktorá je z väčšej časti už stavebne dotvorená. Napriek tomu existuje jedna plocha, ktorá prechádza a ešte bude prechádzať transformáciou – areál niekdajšieho Ludwigovho mlyna, ktorý sa postupne premení na polyfunkčnú zónu s novým bývaním.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Nová podoba bloku B "Šturáku", najväčšieho internátu na Slovensku - a aj jedného z najviac zanedbaných.

New look of B block of "Šturák" student hall of residence. It is the biggest hall of residence in Slovakia, as well as one of the most rundown.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #housing #students #sturak #comeniusuniversity #reconstruction #architecture #modernarchitecture
Prvá etapa Vydrice ide definitívne do výstavby.

First stage of Vydrica is finally approved and the construction will start soon.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #work #office #staremesto #vydrica #construction #urbanism #architecture #contemporaryarchitecture

@vydrica.ba @compassarchitekti @markoandplacemakers
Teraz - potom. Školský dvor na Vazovovej konečne prechádza obnovou.

Now - After. School grounds on Vazovova st. is finally in reconstruction.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #reconstruction #publicspace #school #education #sport #architecture #design #staremesto #vazka #vazovova

@2021architekti
Prvá fáza projektu Rozeta v Ružinove je takmer dokončená. 

First stage of Rozeta development in Ružinov is almost completed.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #rozeta #architecture #contemporaryarchitecture

@yitslovakia
Rakyta je pracovný názov nového developmentu,  rámci ktorého vznikne východne od Devínskej Novej Vsi veľká nová obytná štvrť.

Rakyta is new development located east from Devínska Nová Ves. In the future it will be a large residential neighborhood.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #devinska #devinskanovaves #dnv #rakyta #architecture #contemporaryarchitecture

@sadovskyarchitects
Predstava budúcnosti Nového Lida - rozšírenia centra Bratislavy aj na petržalský breh.

Conceptual drawing of Nové Lido - an extension of Bratislava city center to the right bank of Danube.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #urbandevelopment #urbanism #city #downtown #novelido #petrzalka #petržalka #danube #slovakia #thisisbratislava

@jtre_sk @compassarchitekti @markoandplacemakers
Pozrieť viac

YouTube