YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 10.01.2020 11:13

Bytový dom Ludwig je pred dokončením, Ludwigov Mlyn začína rásť

Dvojica projektov vznikajúcich v areáli niekdajšieho Ludwigovho mlyna na Metodovej ulici v Ružinove dosiahla významné medzníky – kým Bytový dom Ludwig, ktorý je tvorený prebudovaným bývalým skladom je tesne pred dokončením, projekt Ludwigov Mlyn má vybetónovaná základy a začína rásť jeho konštrukcia. Spoločne prispejú k výraznej zmene lokálneho prostredia.

Bytový dom Ludwig predstavuje konverziu a dostavbu pôvodne skladového objektu, jedného z dvoch posledných zvyškov kedysi rozsiahleho areálu Ludwigovho mlyna, ktorý tvorilo viacero objektov. Sklad C, ako sa budova oficiálne volá, vznikla v rou 1934 a jej autormi boli Cyril Urban a Juraj Tvarožek. Druhý menovaný je, okrem iného, autorom budovy Mestskej sporiteľne na Námestí SNP, ktorú kritici označujú za jedno z najlepších diel funkcionalizmu v Bratislave.

O tom, že by sa sklad mohol transformovať, sa hovorilo od roku 2017, kedy bol predstavený nový projekt Bytového domu Ludwig, za ktorým stála spoločnosť Crow, s.r.o. Majitelia firmy pochádzajú z prostredia poľnohospodárstva, konverzia skladu bola ich developerskou prvotinou. Prezentovaný návrh veľmi neočaril, hoci pozitívom je, že nedošlo k úplnej deštrukcii objektu.

Dnes je projekt takmer dokončený. Z pôvodného skladu bola zachovaná predovšetkým nosná konštrukcia, opätovne využitá pre výstavbu nového objektu. Podlažnosť narástla zo štyroch na šesť nadzemných podlaží, budova po novom jemne asociuje aj pôvodný tvar skladu. V starších častiach objektu boli vďaka vyšším svetlým výškam podlaží zriadené loftové byty.

V bytovom dome sa nachádza pomerne komorný počet jednotiek – je tu len sedemnásť rezidencií, voľné sú v tejto chvíli ešte tri – jeden trojizbový loft, jeden tradičný trojizbový byt a jeden jednoizbový apartmán. Priemerná cena za meter štvorcový presahuje úroveň 3,2-tisíc eur. Štandard je skôr priemerný s niekoľkými kvalitnejším prvkami, ako sú hliníkové okná, predpríprava pre vonkajšie žalúzie alebo väčším počtom kúpeľní už v trojizbových bytoch.

Súčasťou projektu je okrem bytov aj niekoľko komerčných jednotiek na prízemí, ktoré majú mať údajne administratívny účel, prípadne slúžiť ako ateliéry. V okolí domu pribudnú ešte zelené úpravy, buduje sa parkovisko. Parking v podzemí sa tu nenachádza.

Autorom projektu je architekt Dušan Ferianc, ktorý sa venuje obnove historických budov. Industriálny charakter objektu v tomto prípade však navodzuje len lokálne použitie režného muriva na fasáde a azda mierne netradičný tvar novostavby so sedlovou strechou. Dá sa predpokladať, že niektoré známejšie kancelárie by k zadaniu pristúpili menej konzervatívne a viac kreatívne. 

Treba tak ostať pri konštatovaní z úvodu, najväčším pozitívom developmentu je opätovné využitie objektu namiesto jeho totálneho zániku, hoci v novom projekte je prakticky nevnímateľný. Od špičkových konverzií, ktorých v poslednom období v Bratislave či na Slovensku niekoľko pribudlo, má však Bytový dom Ludwig nanešťastie ďaleko.

 

Pohľad na Bytový dom Ludwig z Krížnej ulice

 

Situácia je optimistickejšia pri projekte Ludwigov Mlyn, ktorý síce nie je rekonštrukciou staršieho objektu - ide o úplnú novostavbu - na druhej strane na industriálny charakter bezprostredného okolia, ale aj identitu štvrte nadväzuje lepšie. Developer Imagine príprave polyfunkčného bytového domu venoval veľa času aj pozornosti, výsledkom je jeden z najpríjemnejších nových rezidenčných developmentov v meste.

Po určitých peripetiách projekt získal v lete 2019 stavebné povolenie a developer okamžite spustil výstavbu. Do dnešného dňa bol dokončený výkop stavebnej jamy a zakladanie, čo znamená, že budova už začne iba rásť s postupnou výstavbou podzemných a následne nadzemných podlaží. Tých bude celkovo deväť, pričom prvé nadzemné podlažie je vyčlenené retailu, zvyšné rezidenciám.

Bytov tu vzniká 40, k čomu sa pridá ďalších 20 apartmánov. Výmery bytov sú v rozmedzí 52 až 171 metrov štvorcových, apartmány, určené skôr pre jednotlivcov alebo mladé páry, majú od 30 do 36 metrov štvorcových. Voľných je aktuálne už len šesť jednotiek, čo je s ohľadom na stav výstavby dobré číslo. Klientov nezastavili ani relatívne vyššie ceny – paradoxne, voľné sú len najmenšie apartmány.

Developer v tomto prípade veľmi dobre nastavil štandard, ktorý je na vysokej úrovni, čo spojil s dobrou mestskou lokalitou, architektúrou a v neposlednom rade aj cenami. Development je výsledkom architektonickej súťaže, v ktorej zvíťazila renomovaná kancelária Vallo Sadovsky Architects, bytovka tak má príťažlivý výzor s masívnym použitím režného muriva, veľkými oknami zaručujúcimi vynikajúce presvetlenie a loggiami, ktoré nenarúšajú tektoniku domu. Vnútorná konštrukcia je zdôraznená pásmi omietky na fasáde, čím Ludwigov Mlyn pripomína obytný súbor Unitas, ktorý sa nachádza v neveľkej vzdialenosti od projektu.

Súčasťou developmentu je aj revitalizácia plochy od Metodovej, kde vznikne základ menšieho, no príjemného líniového parku, ktorého súčasťou má byť pripomienka minulosti v podobe integrovaných koľajníc železničnej trate, ktorá sa tu kedysi nachádzala. Jedinou chybičkou projektu je riešenie vjazdu do podzemných garáží, kde bude 86 parkovacích miest, toto však vyplynulo z požiadaviek úradov. Na danú časť projektu bolo aktuálne vydané stavebné povolenie.

Vo výsledku každopádne vzniká kvalitný development, ktorý zvýši hodnotu a príťažlivosť lokality a vhodným spôsobom ju oživí. Imagine potvrdzuje svoju povesť mimoriadne zodpovedného developera, ktorý uprednostňuje dobrú úroveň svojich zámerov pred ich veľkým počtom – čo potvrdzujú aj iné projekty tejto spoločnosti v Bratislave aj mimo nej.

Ludwigov Mlyn má byť dokončený v polovici roka 2021.

 

Stavenisko projektu Ludwigov Mlyn, v pozadí silo niekdajšieho mlyna

 

Hoci jednotlivé projekty na Metodovej postupujú, stále nie sú známe žiadne detaily ohľadne rekonštrukcie či prestavby sila Ludwigovho mlyna, industriálnej pamiatky z rokov 1934-1937. Silo je najvýraznejšou stavbou v okolí a do istej miery aj ikonou – alebo by mohlo byť, ak by bolo vhodným spôsobom obnovené.

Majiteľom je však developer Bytového domu Ludwig, ktorý sa na webe prezentuje neveľmi kvalitnými vizualizáciami, ktoré vyvolávajú skôr obavy. V súčasnosti, po (prebiehajúcej) rekonštrukcii budov ako Spilka v Steine, Pradiareň 1900, Jurkovičova tepláreň alebo po pripravovanej transformácii „Ružového hradu“, bude silo Ludwigovho mlyna asi najdôležitejším dosiaľ neobnoveným industriálnym objektom v širšom centre mesta. Popri relatívne dobrej kvalite ostatných rekonštrukcií by bol zlý projekt v tomto prípade skutočne hriechom.

Dá sa predpokladať, že po dokončení bytovky sa Crow s.r.o. začne bližšie venovať aj silu, čo nebude jednoduchý projekt. Najlepším riešením by bolo azda predať objekt zodpovednému a kapitálovo silnému investorovi. Bratislava by totiž už nemala prichádzať o pripomienky bohatej, no dnes veľmi potlačenej priemyselnej minulosti a tradície, ktorou sa kedysi hrdila.

 

Fotografie z 29.12.2019. Viac fotografií z Bytového domu Ludwig nájdete vo fotogalérii

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Bytový dom Ludwig
  • Bytový dom Ludwig
  • Bytový dom Ludwig. Zdroj: Crow s.r.o.
  • Ludwigov Mlyn
  • Ludwigov Mlyn
  • Ludwigov Mlyn. Zdroj: Imagine Development

Súvisiace články

Industriálny klenot sa prebúdza k životu. Ludwigov mlyn smeruje k obnove

20.03.2023 16:00:16 Adrian Gubčo

Bratislava stratila v nedávnej minulosti mnoho zo svojho industriálneho dedičstva. Prežili najmä tie budovy, ktoré boli vo vtedy nezaujímavých polohách alebo boli pamiatkovo chránené. Príkladom druhého prípadu je objekt Ludwigovho mlyna pri Trnavskom mýte. Známy, no opustený objekt smeruje k obnove.

Čítať viac

Bratislava prišla o ďalší brownfield. Ludwigov Mlyn je konečne dokončený

28.09.2022 18:07:35 Andrej Sárközi

Najväčší parný mlyn na území niekdajšieho Prešporka. Touto charakteristikou sa mohol pýšiť Ludwigov mlyn, ktorý od roku 1880 stál na území medzi dnešnou Krížnou a Metodovou ulicou. Po zániku časti objektov zostali v lokalite prázdne a nevyužívane pozemky. Jeden z nich je definitívne minulosťou, dobudovaný bol totiž projekt Ludwigov Mlyn od spoločnosti Imagine Development.

Čítať viac

Ludwigov Mlyn získava definitívnu podobu

19.10.2021 13:00:08 Adrian Gubčo

Rezidenčný projekt Ludwigov Mlyn patrí k nenápadným, ale o to zaujímavejším bratislavským developmentom. Spoločnosť Imagine Development mení predtým prázdny a nevyužívaný pozemok novostavbou, ktorá má odkazovať na industriálnu minulosť územia. Definitívna podoba domu sa začala odhaľovať v posledných týždňoch, zmeniť by sa mal aj verejný priestor.

Čítať viac

Ludwigov Mlyn a Jégého Alej V rastú a menia okolie Trnavského mýta

29.09.2020 08:30:00 Adrian Gubčo

Trnavské mýto v posledných rokoch posilňuje svoj centrálny význam. V budúcnosti pôjde o jeden z uzlových dopravných, ale aj spoločenských bodov na mape Bratislavy. Už teraz na to aktívne reagujú developeri – aktuálne realizované projekty, ktoré, každý iným spôsobom, odrážajú potenciál a ambície lokality, ktorá najradikálnejšími zmenami ešte len prejde.

Čítať viac

Zmeny na Metodovej ulici

21.10.2019 10:08:00 Adrian Gubčo

Metodova ulica patrí k starším a hustejšie zastavaným uliciam v rámci mestskej časti Ružinov, ktorá je z väčšej časti už stavebne dotvorená. Napriek tomu existuje jedna plocha, ktorá prechádza a ešte bude prechádzať transformáciou – areál niekdajšieho Ludwigovho mlyna, ktorý sa postupne premení na polyfunkčnú zónu s novým bývaním.

Čítať viac

Ludwigov Mlyn má stavebné povolenie a spúšťa výstavbu

07.08.2019 14:27:00 Adrian Gubčo

V blízkosti Trnavského Mýta sa rozbieha výstavba ďalšieho projektu. Developer Imagine Development po dlhších prípravách obdržal stavebné povolenie pre svoj projekt Ludwigov Mlyn, ktorý vyplní nezastavaný pozemok v dotyku s rovnomennou Národnou kultúrnou pamiatkou.

Čítať viac

Construction update: Bytový dom Ludwig, 4.4.2019

12.04.2019 13:50:00 Adrian Gubčo

Bytový dom Ludwig je jeden z relatívne menších projektov, ktoré sú však súčasťou širšieho trendu transformácie industriálnych objektov alebo areálov. V tomto prípade prechádza premenou niekdajší sklad, z ktorého bude po novom bytový dom.

Čítať viac

Bytový dom Ludwig už rastie

17.01.2019 15:00:00 Adrian Gubčo

Bytový dom Ludwig, alebo aj Byty Metodova, je jeden z dvojice projektov, ktoré menia areál niekdajšieho Ludwigovho mlyna. Predstavený bol dávnejšie a aktuálne je už vo výstavbe. Dom využíva konštrukciu pôvodného objektu, ktorý sa tu nachádzal od roku 1934.

Čítať viac

Ludwigov Mlyn sa odhaľuje

28.12.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Po dlhšom čakaní sa konečne odhaľuje podoba nového rezidenčného projektu, ktorý vyrastie v areáli niekdajšieho Ludwigovho mlyna v blízkosti Trnavského mýta a ktorý prebral aj jeho názov. Zámer od developera Imagine Development by sa mal začať stavať v priebehu roka 2019.

Čítať viac

Spúšťa sa výstavba Bytového domu Ludwig?

18.07.2018 15:00:00 Adrian Gubčo

Nad Metodovou ulicou v blízkosti Trnavského mýta sa v posledných dňoch vznáša prach. V areáli Ludwigovho mlyna sa totiž začali stavebné práce na objekte, o ktorom je dlhšie známe, že sa má zrekonštruovať a zmeniť na Bytový dom Ludwig.

Čítať viac

Nový projekt: Bytový dom Ludwig

24.07.2017 09:30:00 Adrian Gubčo

Areál a okolie Ludwigovho mlyna, ktorý spoluvytvára charakteristickú panorámu okolia Trnavského mýta, sa čoskoro začne meniť. Menší investor Ludwig, s.r.o., za ktorým stojí spoločnosť Crow, s.r.o., pripravuje rekonštrukciu a prestavbu niekdajšieho skladu, nachádzajúceho sa v areáli priemyselného komplexu, na bytový dom.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube