YIMBA

Author photoAndrej Sárközi 28.09.2022 18:07

Bratislava prišla o ďalší brownfield. Ludwigov Mlyn je konečne dokončený

Najväčší parný mlyn na území niekdajšieho Prešporka. Touto charakteristikou sa mohol pýšiť Ludwigov mlyn, ktorý od roku 1880 stál na území medzi dnešnou Krížnou a Metodovou ulicou. Po zániku časti objektov zostali v lokalite prázdne a nevyužívane pozemky. Jeden z nich je definitívne minulosťou, dobudovaný bol totiž projekt Ludwigov Mlyn od spoločnosti Imagine Development.

„Projekt dokončený”. Túto informáciu komunikuje developer na oficiálnej stránke projektu Ludwigov Mlyn. Polyfunkčný bytový dom, ktorý vzišiel z architektonickej súťaže v roku 2018, tak získal definitívnu podobu. Do zmeny územia sa developer pustil v roku 2019 a o architektúru projektu sa postarala kancelária Vallo Sadovsky Architects (dnes Sadovsky & Architects).

Investor Ludwigovho Mlyna prichádza aj s ďalšími informáciami. Drahan Petrovič z Imagine Development pre YIM.BA potvrdil dôležitý fakt: „Projekt je skolaudovaný." Jednotlivé bytové jednotky sa už priebežne odovzdávajú klientom. Úpravou ešte prejde verejný priestor v okolí. „V spolupráci s mestskou časťou sa pred budovou zrealizuje parčík. Začiatok realizácie je predbežne naplánovaný na jar 2023,” upozorňuje Petrovič. Keďže bola v areáli v minulosti prítomná aj železničná trať, vizualizácie naznačovali zakomponovanie jej repliky do verejného priestoru. Toho sa však nedočkáme. „Prezentácia železničnej trate v jej rámci nebude,” konštatuje developer.

Spoločnosť Imagine Development je priamo spojená s architektonickou kanceláriou – architekti Drahan Petrovič a Boris Hrbáň sú lídrami firmy a majú rozsiahle medzinárodné skúsenosti. Firma už v minulosti potvrdila, že mala záujem o spoluprácu s majiteľom susedných pozemkov na rozsiahlejších úpravách v území. K dohode vtedy nedošlo. Z tejto situácie tak vyplnula relevantná otázka, či má Imagine Development ďalšie plány v lokalite. Drahan Petrovič však lakonicky uviedol: „Nie, nemá.”

V projekte vzniklo 40 bytov a 20 apartmánov s pomerne vysokým štandardom. Rezidencie disponujú exteriérovým tienením, stropným chladením alebo hliníkovými oknami. Developer na svojej stránke informuje, že v ponuke zostal posledný voľný apartmán s rozlohou 39 metrov štvorcových. Prízemie projektu bude disponovať tromi obchodnými priestormi. Aké prevádzky pribudnú v parteri projektu, zatiaľ nie je známe.

Plusom nového developmentu je poloha v blízkosti Trnavského mýta a hustá sieť verejnej dopravy. V blízkosti sa nachádza nákupné centrum Central, Nová tržnica a v budúcnosti pribudne aj Nový Istropolis. Spoločnosť na svojej stránke taktiež uvádza ako výhodu krátku pešiu dostupnosť na trhovisko Miletičova, do Medickej záhrady, na Zimný štadión Ondreja Nepelu alebo na Tehelné pole.

Dokončený a skolaudovaný Ludwigov Mlyn do istej miery reflektuje aj na minulosť. Projekt je charakteristický fasádou s keramickým obkladom a pásmi omietky, ktoré zdôrazňujú konštrukciu stavby. Objekt použitím keramického obkladu získal industriálny vzhľad, dané riešenie omietky zas pripomína neďaleké sídlisko Unitas. Solídna úroveň architektúry, vhodná funkcia a živý parter dáva Ludwigovmu Mlynu nálepku ideálneho projektu, zhodnocujúceho prázdny a nevyužitý pozemok. 

Galéria

  • Zdroj: Imagine Development
  • Zdroj: Imagine Development

Areál významného závodu, na ktorého mieste development vznikol, vlastnila rodina Ludwigovcov a až do Druhej svetovej vojny vypĺňal celý blok. Vtedy najväčší mlyn v meste poháňala para a mal vlastné elektrické osvetlenie. Na dnešnej Karadžičovej ulici stál rozľahlý dvojpodlažný meštiansky dom (alebo palác) Ludwigovej rodiny – pôvodne najváženejšej vo vtedajšom Prešporku. Dnes je vidieť poslednú zachovanú časť domu ako osamotený historický pavilón za plotom na konci Karadžičovej ulice. 

Počas vojny bola väčšina stavieb v areáli poškodená, samotný mlyn nevynímajúc. Stáť zostalo betónové silo z roku 1934, ktoré je národnou kultúrnou pamiatkou a dominantou areálu je aj v súčasnosti. Vedľa sila zostal stáť skladový objekt, ktorý developer Crow s.r.o. prestaval na byty. Za socializmu tu prebiehala výroba a určitý čas popri Metodovej viedla spomenutá železničná trať. Tá viedla k Cvernovej továrni Danubius a ďalej až do Dunajskej Stredy. 

Silo, ktoré je susedom aktuálne dokončneného projektu, je osobitnou kapitolou. Chránená kultúrna pamiatka je v podstate obstavaná zo všetkých strán novými alebo využívanými budovami, objekt samotný však ostáva bez života. Majiteľom objektu je taktiež Crow, s.r.o. Vlastníkom pozemkov pri Krížnej a na nároží s Karadžičovou je zase štát. Dnes je skôr nepravdepodobné, že by tento vlastník prejavil záujem o predaj prebytočného majetku. Čo je škoda - sceľovanie daného územia a jeho následný redevelopment by lokalite mohol pomôcť. 

Územie na rozhraní mestských častí Starého Mesta, Nového Mesta a Ružinova má každopádne  obrovský potenciál pre pozdvihnutie nielen celej štvrte, ale aj mesta. V budúcnosti môžno očakávať aktívnejšie formovanie sa subcentra Bratislavy v priestore Trnavského mýta. Prestavba starších objektov by mohla zvýšiť úroveň lokality, čo by sa určite odrazilo na cenách už existujúcich nehnuteľností v okolí. Z rozvoja by tak napokon profitovali nielen investori, ale aj obyvatelia tejto štvrte. 

 

Fotografie z 10.9.2022. Pozrite si výstavbu Ludwigovho mlyna vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Ludwigov Mlyn získava definitívnu podobu

19.10.2021 13:00:08 Adrian Gubčo

Rezidenčný projekt Ludwigov Mlyn patrí k nenápadným, ale o to zaujímavejším bratislavským developmentom. Spoločnosť Imagine Development mení predtým prázdny a nevyužívaný pozemok novostavbou, ktorá má odkazovať na industriálnu minulosť územia. Definitívna podoba domu sa začala odhaľovať v posledných týždňoch, zmeniť by sa mal aj verejný priestor.

Čítať viac

Ludwigov Mlyn a Jégého Alej V rastú a menia okolie Trnavského mýta

29.09.2020 08:30:00 Adrian Gubčo

Trnavské mýto v posledných rokoch posilňuje svoj centrálny význam. V budúcnosti pôjde o jeden z uzlových dopravných, ale aj spoločenských bodov na mape Bratislavy. Už teraz na to aktívne reagujú developeri – aktuálne realizované projekty, ktoré, každý iným spôsobom, odrážajú potenciál a ambície lokality, ktorá najradikálnejšími zmenami ešte len prejde.

Čítať viac

Bytový dom Ludwig je pred dokončením, Ludwigov Mlyn začína rásť

10.01.2020 11:13:00 Adrian Gubčo

Dvojica projektov vznikajúcich v areáli niekdajšieho Ludwigovho mlyna na Metodovej ulici v Ružinove dosiahla významné medzníky – kým Bytový dom Ludwig, ktorý je tvorený prebudovaným bývalým skladom je tesne pred dokončením, projekt Ludwigov Mlyn má vybetónovaná základy a začína rásť jeho konštrukcia. Spoločne prispejú k výraznej zmene lokálneho prostredia.

Čítať viac

Zmeny na Metodovej ulici

21.10.2019 10:08:00 Adrian Gubčo

Metodova ulica patrí k starším a hustejšie zastavaným uliciam v rámci mestskej časti Ružinov, ktorá je z väčšej časti už stavebne dotvorená. Napriek tomu existuje jedna plocha, ktorá prechádza a ešte bude prechádzať transformáciou – areál niekdajšieho Ludwigovho mlyna, ktorý sa postupne premení na polyfunkčnú zónu s novým bývaním.

Čítať viac

Ludwigov Mlyn má stavebné povolenie a spúšťa výstavbu

07.08.2019 14:27:00 Adrian Gubčo

V blízkosti Trnavského Mýta sa rozbieha výstavba ďalšieho projektu. Developer Imagine Development po dlhších prípravách obdržal stavebné povolenie pre svoj projekt Ludwigov Mlyn, ktorý vyplní nezastavaný pozemok v dotyku s rovnomennou Národnou kultúrnou pamiatkou.

Čítať viac

Ludwigov Mlyn sa odhaľuje

28.12.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Po dlhšom čakaní sa konečne odhaľuje podoba nového rezidenčného projektu, ktorý vyrastie v areáli niekdajšieho Ludwigovho mlyna v blízkosti Trnavského mýta a ktorý prebral aj jeho názov. Zámer od developera Imagine Development by sa mal začať stavať v priebehu roka 2019.

Čítať viac

Mapa projektu

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube