Author photoAdrian Gubčo 06.09.2019 14:40

Známe sú ďalšie detaily o Loftoch Kominárska

Projekt Loftov Kominárska predstavuje jeden z menšieho, hoci rastúceho počtu úspechov pri záchrane industriálneho dedičstva v Bratislave. Objekt Kníhtlačiarne Svornosť z roku 1953 prejde už čoskoro nadstavbou a dostavbou, po ktorej tu vznikne loftové bývanie, v Hlavnom meste Slovenska jedinečné.

Zdroj: Lofty Kominárska

Zdroj: Lofty Kominárska

O niektorých novinkách som písal už v minulosti, teraz sa však odhaľuje ešte viac detailov o zámere, ktorý sa pripravuje na nároží Račianskej a Kominárskej ulice v mestskej časti Bratislava – Nové Mesto. O projekte informovalo lokálne periodikum Hlas Nového Mesta.

Podľa miestnych novín, projekt je momentálne na Stavebnom úrade v územnom konaní. Mestskej časti sa údajne podarilo objekt zachrániť, keďže majiteľ – spoločnosť Werks, s.r.o. – ho chcel zbúrať. Po novom (čo je však známe už dlho) však dojde k nadstavaniu objektu a využitiu pôvodnej dispozície, čo umožní vytvoriť na bratislavské pomery unikátne priestory.

Lofty Kominárska získajú tri nové podlažia, čím výškovo nadviažu na susedný Bytový dom Račianska od toho istého developera. Hlas Nového Mesta uvádza, že tu má vzniknúť 64 obytných jednotiek, z toho 40 bytov, 22 loftov, 2 apartmány a navyše 6 štúdií. Oficiálna webstránka však uvádza 35 loftov a 15 bytov. Byty budú lokalizované v nadstavbe, lofty v bývalých priemyselných priestoroch.

Očakávaný je vysoký štandard, minimálne pri bytoch, kým lofty budú skôr riešené ako „shell and core“, čo znamená, že bude vyhotovený len veľmi jednoduchý holobyt, ktorý si klient následne zariadi podľa seba. Dá sa predpokladať, že aj napriek tomu sa nájde dosť klientov, ktorých tento koncept osloví, keďže ide o nedostatkový tovar.

Uvedomuje si to aj developer, keďže cenovky sú nastavené pomerne vysoko – od 3,5-tisíc eur za meter štvorcový, čo je síce už v konkurencii najdrahších projektov typu Vydrica alebo Eurovea II výrazne menej, stále to však stačí pre zisk nadštandardného bývania. Najlacnejší loft je tak za 253-tisíc eur, najdrahší za viac ako milión. Pri bytoch je interval medzi 247- až 888-tisíc eurami.

Súčasťou projektu budú aj obchodné priestory na prízemí, orientované do Račianskej a Kominárskej ulice, ako aj parkovanie v troch podzemných podlažiach. Vzniknúť by malo 124 parkovacích miest, garáž bude vybudovaná v dvorovej časti. Tá bude následne parkovo upravená a prepojená s vnútroblokom medzi Račianskou, Šancovou a Kominárskou.

Developer deklaruje, že projektom chce zároveň pomôcť miestnej komunite – vyvolané investície budú smerovať do rekonštrukcie Kominárskej, obnovy škôlky v Unitas-e alebo revitalizácie existujúceho športoviska vo vnútrobloku.

Realizácia projektu by sa mala naplno rozbehnúť na jar 2020, prípravné práce však prebiehajú už teraz. Deveoper očakáva dokončenie hrubej stavby v lete 2020 a kolaudáciu ku koncu toho istého roka. Račianska tak získa ďalší rezidenčný projekt.

 

Zdroj: Lofty Kominárska

 

Lofty Kominárska sú nasledovaniahodným príkladom. Pôvodná budova nie je pamiatkou, preto developer nemal v skutočnosti povinnosť zachovať ju. Že sa však rozhodol inak, slúži spoločnosti ku cti. Ešte lepšie je, že sa pri návrhu spojil so špičkovými a skúsenými architektmi z kancelárie GutGut, ktorí už majú za sebou mimoriadne úspešnú rekonštrukciu Mlynice, ktorá bola nominovaná na prestížnu Mies van der Rohe Award.

Ich návrh vhodne prepája staršiu štruktúru s novou nadstavbou tak, že budova bude napriek jasne odlíšiteľným vrstvám pôsobiť harmonicky. Svojou hmotou, ktorá je síce výrazná, ale predsa len elegantná, zdôrazní nárožie jednotlivých ulíc. Význam Kominárskej do budúcna narastie, potom, ako budú plne dokončené jednotlivé developmenty, vrátane prestavby Filiálky a Istropolisu.

Ide zároveň o príklad, že je možné spojiť staré budovy s novými. Veľmi aktuálny je tento development v kontexte uvažovanej asanácie objektu Design Factory, jednej z prvých konverzií v Bratislave, ktorej teraz hrozí zánik. Majiteľ, spoločnosť ZSE, tu totiž plánuje vybudovať svoju centrálu, v rámci ktorej so zachovaním staršej haly nepočíta.

Nakoniec, Lofty Kominárska sú dobrým projektom aj preto, lebo ide o jedny z mála skutočných loftov v Bratislave, teda bývalé výrobné priestory premenené na obytné. Veľká časť z podobných objektov bola v nedávnej minulosti zlikvidovaná, kým väčšina zachovaných bude mať funkciu administratívnych a eventových komplexov. Loftové bývanie bude teda (už navždy) vzácnym artiklom, ktorého fanúšikovia majú pomerne ojedinelú šancu dostať sa k podobnému typu rezidencií.

Bratislava tak získa ďalší obnovený kúsok priemyselnej histórie, ktorý z nej urobí zaujímavejšie a tým pádom aj o niečo lepšie miesto pre život.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Lofty Kominárska
  • Zdroj: Lofty Kominárska
  • Zdroj: Lofty Kominárska
  • Zdroj: Lofty Kominárska
  • Zdroj: Lofty Kominárska

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube