Author photoAdrian Gubčo 06.05.2019 14:30

Bytový dom Račianska je dokončený, Lofty Kominárska sa čoskoro spustia

Projekt bytového domu Račianska, ktorý premenil starší zanedbaný objekt na atratívnu a súčasnú bytovku, získal finálnu podobu. Po dokončení prvej časti prestavby v prvej polovici minulého roka je dnes dokončená aj druhá časť, pozostávajúca z nadstavby o dve podlažia. V susedstve sa čoskoro naštartuje rekonštrukcia bývalých tlačiarní Svornosť na projekt Lofty Kominárska.

Pôvodný dom na Račianskej č. 20 bol pomerne nenápadný, dnes však svojim moderným a minimalistickým výrazom, ale aj zväčšenou mierkou priťahuje pozornosť. Stavba mala predtým šesť nadzemných podlaží, po prestavbe sa zvýšila na osem. V súčasnosti tak presahuje rímsy ostatných domov na tejto strane ulice, to sa však onedlho zmení.

V rámci prestavanej budovy pribudlo 30 bytov, developerovi, spoločnosti Lofty Kominárska, sa podarilo predať takmer všetky – voľné ostávajú tri byty, nachádzajúce sa v nadstavbe. Developer sa snažil klientov osloviť na kombináciu lokality, architektúry a vysokého štandardu, čím mal na mysli o niečo vyššiu svetlú výšku miestností, podlahové vykurovanie alebo veľké okná. Byty orientované na juh majú k dispozícii balkón, dom má aj vlastný dvor.

Bez ohľadu na marketing developera však treba pripustiť, že architektonická kancelária, ktorá stojí za prestavbou objektu, patrí k slovenskej špičke. GutGut má za sebou mnohé výnimočné realizácie (spomeniem minimálne Mlynicu, vzorový projekt prestavby málo hodnotného industrálneho objektu na multifunkčné centrum s kanceláriami, bytmi a eventovým priestorom) a pravidelne získava architektonické ocenenia.

Aj Bytový dom Račianska sa vďaka GutGut-u zmenil na zaujímavý mestský dom, ktorého koncept sa v blízkej dobe, po rekonštrukcii tlačiarne Svornosť, ešte viac rozvinie. Ten istý developer totiž pokračuje s architektmi v spolupráci, vďaka čomu vznikne na bratislavské pomery viacmenej unikátna konverzia industriálnych priestorov, keďže plnohodnotné lofty v Hlavnom meste takmer neexistujú.

 

Lofty Kominárska - posledná známa podoba. Zdroj: GutGut

 

Zatiaľ o rekonštrukcii tlačiarne nie je známych veľa informácií a ani developer sám nechcel prezradiť detaily, hádam okrem odkazu, že podrobnosti budú zverejnené po oficiálnom spustení predaja, a to už v priebehu tohto mesiaca. Neoficiálne sa však hovorí, že prvé lofty majú svojich majiteľov.

Zo známych informácií možno potvrdiť, že súčasný objekt prejde prestavbou a nadstavbou o tri podlažia, čím dorovná výšku Bytového domu Račianska. V nadstavbe pribudne 15 bytov, na nižších podlažiach bude 35 dvojpodlažných loftov. Od Kominárskej aj Račianskej ulice by mal vzniknúť aktívny parter s obchodnými prevádzkami. Počet parkovacích miest ešte nie je presne známy.

Tak ako susedný objekt, aj Lofty Kominárska prejdú výraznou vizuálnou premenou, rozhodne však pozitívnou. Výška objektu po novom zdôrazní nárožnú polohu budovy a v prostredí so zástavbou podobnej výšky, vrátane niekoľkých novostavieb, ako aj v dobrej dostupnosti do centra mesta, je akceptovateľná. Existuje vysoká pravdepodobnosť, že Lofty Kominárska budú jednou z veľmi dobrých konverzií.

Architektonická úroveň, ktorou sa oba projekty vyznačujú, by mala slúžiť ako inšpirácia pre developerov, ktorí pozdĺž Račianskej realizujú svoje zámery. Treba povedať, že tí najsilnejší lokálni hráči si najímajú renomované architektonické kancelárie, čo je na projektoch vidno – príkladmi sú Pri Mýte, Urban Residence alebo Guthaus – o niečo slabšie je to ale s nie tak známymi spoločnosťami.

V susedstve napríklad spoločnosť Arca Capital ohlásila prípravu projektu Kominarca, ktorý kvalitu svojich susedov nedosahuje. Je to škoda, keďže vhodne navrhnutý projekt by Račiansku ulicu v tomto úseku, kde sa stretáva kompaktné mesto s prvým a asi najlepším bratislavským povojnovým sídliskom (Februárka), vynikajúco dotvoril.

Dátum realizácie Loftov Kominárska ešte nebol upresnený, predpokladám však, že práce sa spustia najneskôr v priebehu niekoľkých mesiacov. Račianska ulica tak bude čoskoro pôsobiť o niečo mestskejším a živším dojmom. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Fotografia z 19.4.2019
  • Fotografia z 19.4.2019
  • Fotografia z 19.4.2019
  • Fotografia z 19.4.2019
  • BD Račianska. Zdroj: GutGut
  • Lofty Kominárska, staršia vizualizácia. Zdroj: GutGut

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube