Author photoAdrian Gubčo 27.08.2019 14:58

Na Konopnej bude namiesto bytov súkromná škola

Pred niekoľkými mesiacmi vzbudilo záujem rozhodnutie Hlavného mesta neudeliť kladné záväzné stanovisko projektu prestavby administratívnej budovy na bytový súbor na Konopnej ulici v ružinovskom Prievoze. Developer YIT Slovakia očividne nehodlá čakať na zmenu Územného plánu, namiesto bytoviek tu teda aspoň na určitú dobu bude sídliť medzinárodná škola.

Zdroj: English International School Bratislava

Zdroj: English International School Bratislava

Projekt Konopná Residence bol prvýkrát predstavený ešte v roku 2017. Na mieste nehodnotnej administratívnej budovy mali vzniknúť do troch riadkov usporiadané bytové domy s maximálne siedmimi nadzemnými podlažiami, väčšia časť developmentu však nepresahovala mierku, stanovenú existujúcim bytovým domom na susednom pozemku.

Napriek tomu sa zámer stretol s odporom obyvateľov okolia. Developeri YIT Slovakia a Immocap Group (druhý menovaný medzičasom z projektu vystúpil) pristúpili k ústretovým zmenám a celý projekt zmenšili a upravili tak, aby sa akýkoľvek možný negatívny efekt minimalizoval. Nanešťastie, ani toto sa nestretlo s pochopením u časti verejnosti.

Vyvrcholením situácie sa stalo odmietnutie udelenia zävazného stanoviska, teda potvrdenia súladu s Územným plánom Hl. mesta SR Bratislavy, zo strany Magistrátu. Pri nahliadnutí do samotného ÚP zistíme, že v prípade predmetného funkčného bloku existuje určitá možnosť voľného výkladu zo strany posudzovateľa.

Náznaky zo sociálnych sietí, kde si miestni aktivisti (a medzičasom poslanci z politickej skupiny blízkej vedeniu mesta) gratulovali „ku skvelej práci“ pri boji proti projektu, tak môžu viesť k domnienke, že stanovisko posudzovateľa súviselo aj s tlakmi zo strany aktivistických skupín. Ak tomu tak naozaj je, ide o vážny problém.

 

Uvažovaná podoba Konopná Residence. Zdroj: YIT Slovakia + Immocap Group

 

Každopádne, developer očividne nebude čakať na zmenu Územného plánu a rozhodol sa budovu využiť už teraz. Podľa posledných informácií tu prebiehajú rekonštrukčné práce, po ktorých by sa mala už v priebehu septembra do priestorov nasťahovať English International School of Bratislava. Tá sa sem presťahuje z Kalinčiakovej ulice v susedstve Národného futbalového štadiónu.

Škola bude poskytovať primárne aj skeundárne vzdelávanie, jej súčasťou budú klubovne či jedáleň. Potenciálna kapacita je až 600 študentov. K masívnemu zväčšeniu budovy nepríde, rozsah investície však naznačuje, že EISB s ňou ráta ako s definítvnou lokáciou.

Zdá sa tak, že nateraz je zámer Konopná Residence odložený. Či však ide o úspech pre lokálnych aktivistov, možno pochybovať – jednou z výhrad bola totiž aj obava zo zvýšenej dopravnej záťaže. Trúfnem si odhadnúť, že záťaž pri rezidenčnom komplexe so 113 bytmi, ako sa pôvodne uvažovalo, by bola ďaleko nižšia ako pri škole, ktorú navštevuje 600 študentov, ktorí v duchu bratislavskej tradície dochádzajú najmä automobilmi s rodičmi.

Kto je však aktívny vo verejnom priestore, musí akceptovať, že jeho konanie má dôsledky. A tie nemusia byť vždy také, ako sa zamýšľalo.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: English International School Bratislava
  • Zdroj: English International School Bratislava
  • Zdroj: English International School Bratislava

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube