YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 30.04.2019 14:00

Na Kominárskej ulici vznikne projekt Kominarca

Na nároží Kominárskej a Račianskej ulice v mestskej časti Nové Mesto vznikne nový projekt. Zámer Kominarca od Arca Capital bol predložený na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA). Transformáciou tak prejde pozemok, na ktorom sa dnes nachádzajú chátrajúce priemyselné objekty.

Article Big

Zdroj: Arca Capital / EIA

Lokalita, kde má projekt vzniknúť, aktuálne prechádza veľkými zmenami, ktoré sa tak skoro neskončia. Prakticky v susedstve navrhovaného developmentu boli nedávno dokončené dve etapy rezidenčného súboru Pri Mýte od developera Penta Real Estate, s ktorým susedí Urban Residence od Lucronu. Na druhej strane Kominárskej sa zrekonštruoval jeden zo starších domov na modernú bytovku, na čo nadviaže rekonštrukcia susedných tlačiarní Svornosť.

Okrem toho sú v príprave veľké projekty premeny Istropolisu a teoreticky aj výstavba železničnej stanice Filiálka. Pre územie to síce znamená určitú mieru záťaže, na druhej strane je však veľmi pravdepodobné, že po dokončení všetkých týchto projektov bude mať lokalita charakter jedného zo sekundárnych centier Bratislavy.

V takomto kontexte chce Arca Capital vybudovať polyfunkčný dom, ktorý nahradí dnes existujúce objekty zo začiatku minulého storočia, označované ako dielňa a sklady. Developer má k dispozícii búracie povolenie, k zachovaniu objektov tak nepríde, hoci na druhej strane je otázny ich technický stav. Zachované ostávajú susedné objekty, kde je kreatívne štúdio a gastroprevádzka.

Namiesto starších hál tak vznikne dom v tvare písmena L, ktorého dlhšia nižšia časť so šiestimi nadzemnými podlažiami bude sledovať líniu Kominárskej ulice, kým kratšia časť s jedenástimi bude zasunutá do vnútra stavebného bloku. Takýmto spôsobom vznikne akési nádvorie medzi Kominarcou a Pri Mýte, ktoré má byť parkovo upravené.

Vzhľadom na regulatívy Územného plánu, ktoré predpisujú v území občiansku vybavenosť, dominujúcou funkciou sú apartmány, doplnkovou bývanie a retail v parteri domu. Apartmánové bývanie sa bude nachádzať na prvých šiestich podlažiach, na vyšších to budú byty, ktoré tak budú koncentrované do vyššej časti projektu. Takýmto spôsobom v projekte vznikne 35 bytov a 69 apartmánov, teda celkovo 104 rezidenčných jednotiek.

Dokumentácia presne nešpecifikuje, aké veľké apartmány sa budú v projekte nachádzať, v prípade bytov je to však 7 dvojizbových, 17 trojizbových a 11 štvorizbových. Vzhľadom na absenciu informácií o apartmánoch to prezrádza len málo o nastavení konceptu projektu, je však zrejmé, že developer bude byty prezentovať ako bývanie s vyšším štandardom. Jednotky na najvyšších podlažiach budú mať k dispozícii napríklad väčšie terasy, keďže s výškou podlažia terasovito ustupujú.  

V rámci polyfunkčného domu majú vzniknúť aj priestory pre obchody v celkovej výmere 860 metrov štvorcových, čo je pomerne dosť. Predpokladaný je vznik kaviarne či raňajkového bistra, potravín a ďalších prevádzok. Kominarca bude obslúžená 164 parkovacími miestami, pred objektom od Račianskej pribudne aj cyklotrasa, ktorá sa v budúcnosti napojí na úsek, ktorý má vybudovať Penta Real Estate pred treťou etapou Pri Mýte a existujúci pri Urban Residence.

 

Aktuálny stav pozemku

 

Keďže ide o pomerne lukratívnu lokalitu, susední developeri oslovili mnohých z najlepších slovenských aj zahraničných architektov pre návrh svojich projektov. V prípade Loftov Kominárska to je napríklad kancelária GutGut, pri Urban Residence Compass a šujan_stassel, pri Pri Mýte dokonca Penta organizovala architektonickú súťaž, v ktorej zvíťazilo slovinské štúdio Arhitektura Krušac, ktorej slovenským partnerom boli Vallo Sadovsky Architects. Pri Kominarce však dobrý pocit neplatí.

Za návrhom stojí architekt Peter Čavara, ktorý už síce získal niekoľko ocenení, v tomto prípade však navrhol podľa dostupných podkladov veľmi banálne pôsobiaci dom, ktorý by v takejto lokalite nemal čo robiť. Hoci dokumentácia pripomína, že tvar domu bol do veľkej miery determinovaný svetlotechnikou, obrátenie slepej fasády k mestskej triede, teda Račianskej ulici, je hrubý nedostatok. Negatívne vyznenie chce architekt očividne riešiť fasádou z tehly a zeleňou, je to však len chabá náplasť na to, že Kominarca vyzerá jednoducho zle.

Developer by si mohol byť vedomý faktu, že sa nachádza v území, ktoré je atraktívne aj pre bonitnejších klientov, ktorí majú čoraz vyššie nároky na kvalitu architektúry a vedia si za ňu zaplatiť. To si uvedomujú napríklad developeri Istropolisu, ktorí majú podľa kuloárnych informácií predstaviť projekt, ktorý bude po stránke architektúry patriť k špičke rozhodne na Slovensku, ale možno aj v medzinárodnom kontexte. Kominarca bude popri tom pôsobiť ako chudobný príbuzný.

Je otázne, či Arca Capital ešte prehodnotí podobu svojho zámeru, developer neupresnil, kedy by chcel spustiť výstavbu. Povoľovanie môže nejakú dobu trvať, zvlášť ak bude Hlavné mesto trvať na pravidle, že byty nemožno klasifikovať ako apartmány. Skôr ako v roku 2020 sa však výstavba nezačne, v najlepšom prípade pre developera bude ukončená v roku 2022.

V tomto období sa tak zavŕši transformácia zástavby tejto časti Račianskej ulice, za predpokladu, že sa dobuduje aj tretia etapa Pri Mýte a dokončí tretia časť Urban Residence (ktorá je už vo výstavbe – update čoskoro). Aj napriek Kominarce, väčšia časť nových projektov má dobrú kvalitu a prispeje k premene Račianskej na plnohodnotnú mestskú triedu s aktívnym parterom, bezpečnými chodníkmi, cyklotrasou a stromoradiami.

Najväčšou výzvou pre ulicu je však komplexná modernizácia Račianskej električkovej radiály, ktorá je zatiaľ hudbou budúcnosti, hoci Hlavné mesto plánuje v tomto roku vypracovať prvé predbežné štúdie, ktoré sa stanú podkladom pre projektovú dokumentáciu. Ak bude modernizácia poňatá dobre a popri električkovej trati sa opraví aj ulica od fasády k fasáde, môže sa z nej stať, aspoň čiastočne, skutočný mestský bulvár – a to je cieľ, ktorý by mal byť platný pre všetky hlavné ulice v tzv. vnútornom meste, resp. širšom centre Bratislavy.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Arca Capital / EIA
  • Pohľad juhozápadný. Zdroj: Arca Capital / EIA
  • Pohľad juhovýchodný. Zdroj: Arca Capital / EIA
  • Situácia. Zdroj: Arca Capital / EIA
  • Aktuálny stav pozemku (19.4.2019)

Súvisiace články

Arca Capital reaguje: Kominarca bude citlivejšia k okoliu

08.06.2020 15:02:00 Adrian Gubčo

Keď som prednedávnom písal o projekte Kominarca, pripravovaného developerom Arca Capital na Kominárskej ulici v Novom Meste, vyvolalo to búrlivú reakciu. Vyjadril som názor, že zámer nedosahuje úroveň iných developmentov v lokalite. Developer však vysvetľuje, že projekt prešiel viacerými úpravami a vo výsledku bude pôsobiť vhodnejším dojmom, čím prostredie lepšie doplní.

Čítať viac

Kominarca odhaľuje ďalšie vizualizácie a vstupuje do územného konania

22.05.2020 17:14:00 Adrian Gubčo

Po nedávnom odhalení definitívnej podoby Polyfunkčného domu Šancová zverejnil developer Arca Capital aj nové vizualizácie zámeru Kominarca, ktorý vznikne na Kominárskej ulici v Novom Meste. Ide o súčasť série developmentov pozdĺž Račianskej ulice, narozdiel od susedných nových či zrekonštruovaných obytných komplexov však takú úroveň pravdepodobne nedosiahne.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre