Author photoAdrian Gubčo 29.07.2019 13:50

Hlavné mesto sprístupňuje Komenského námestie

V centre Bratislavy bolo dnes slávnostne otvorené zrevitalizované Komenského námestie, ktoré donedávna slúžilo ako parkovisko. Hlavné mesto tu spustilo pilotný program oživovania verejných priestranstiev, v rámci ktorého sa lokalita zobytní formou jednoduchých zásahov, aby sa následne pozorovala reakcia verejnosti a vyzbierali podklady pre trvalú transformáciu vo forme súťaže.

Ak nerátam určité úpravy na Námestí SNP, ktoré však bolo dlhodobo mienené ako pobytový priestor, ide o prvý takýto experiment v nedávnej dobe v Bratislave. Ako vzor podobných projektov slúži prístup, rozvíjaný v uplynulom desaťročí v New Yorku, kde sa týmto spôsobom podarilo výrazne zvýšiť kvalitu verejného priestoru v mnohých lokalitách, zaťažených tlakom automobilovej dopravy. Koncept experimentovania prebrali viaceré svetové mestá, teraz sa k nim zaraďuje aj Bratislava.

Za celkovo 5-tisíc eur sa na námestí vymaľoval povrch, osadili prenosné stoly a stoličky, nainštalovalo pódium a osvetlenie, osadili kvetináče a pingpongový stôl a vytvoril priestor pre streetfood karavan a pojazdnú kaviareň. Počas teplejších mesiacov tu bude prebiehať program, od detských predstavení po školu tanca či premietania filmov. V rámci podujatí bude mesto, resp. Metropolitný inštitút Bratislavy, zbierať podnety a postrehy návštevníkov, ktoré sa stanú dátovou základňou pre ďalší rozvoj priestoru.

Ako prezradil primátor Bratislavy Matúš Vallo, dlhodobým cieľom je realizácia architektonickej súťaže, ktorá by dala Komenského námestiu definitívnu podobu. Dovtedy robiť finančne náročné zásahy – napríklad také, aké tu plánovalo bývalé vedenie Hlavného mesta – by nebolo správne. Takto sa podarilo za zlomok ceny priestor dostatočne upraviť, navyše Bratislavu finančne podporila Nadácia Slovenskej sporiteľne a Volkswagen, takže náklady boli o to nižšie.

Architektonická súťaž by mala byť údajné vyhlásená do konca roka 2019. Limitujúcim faktorom je existencia podzemných priestorov Slovenského národného divadla pod námestím, čiže očakávať parčík s vysokými stromami je nereálne, napriek tomu tu môže vzniknúť pekné mestské námestie. Na môj podnet, aby bola do súťaže zaradená aj súvisiaca Jesenského ulica, primátor zatiaľ nereagoval.

 

V popredí generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne Peter Krutil, v pozadí primátor Bratislavy Matúš Vallo

 

Každopádne, ide o pozitívny a pritom mimoriadne jednoduchý projekt. Už pri predstavení pôvodného zámeru v priebehu minulého roka s odhadovanou cenou 468-tisíc eur (!) som písal, že by bolo oveľa vhodnejšie inšpirovať sa v New Yorku a priestor jednoducho vymaľovať, ohraničiť a osadiť prenosné stoly a stoličky. Som rád, že som sa nemýlil a Hlavné mesto dnes ukázalo, že sa to dá.

V podobných revitalizáciách sa snáď bude pokračovať. V Bratislave existuje mnoho verejných priestranstiev, kde je v prospech automobilov vytvoreného priveľa priestoru, aj napriek tomu, že to nie je potrebné. Jedno z takýchto miest určila napríklad už iniciatíva Mestské zásahy v roku 2015 na nároží Mýtnej a Vazovovej ulice, iným zámerom, ktorý je už takmer pripravený na realizáciu, je pilotné utlmenie Mickiewiczovej ulice.

Mesto zatiaľ nemá vytipované žiadne iné lokality pre podobné experimenty ako na Komenského námestí – alebo minimálne na túto otázku primátor neodpovedal. Napriek tomu, v prípade úspechu tohto priestoru sa ponúka v meste množstvo lokalít, ktoré si zaslúžia zmenu a ktoré môžu premeniť Bratislavu na skutočné mesto pre ľudí.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube