YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 29.07.2019 13:50

Hlavné mesto sprístupňuje Komenského námestie

V centre Bratislavy bolo dnes slávnostne otvorené zrevitalizované Komenského námestie, ktoré donedávna slúžilo ako parkovisko. Hlavné mesto tu spustilo pilotný program oživovania verejných priestranstiev, v rámci ktorého sa lokalita zobytní formou jednoduchých zásahov, aby sa následne pozorovala reakcia verejnosti a vyzbierali podklady pre trvalú transformáciu vo forme súťaže.

Ak nerátam určité úpravy na Námestí SNP, ktoré však bolo dlhodobo mienené ako pobytový priestor, ide o prvý takýto experiment v nedávnej dobe v Bratislave. Ako vzor podobných projektov slúži prístup, rozvíjaný v uplynulom desaťročí v New Yorku, kde sa týmto spôsobom podarilo výrazne zvýšiť kvalitu verejného priestoru v mnohých lokalitách, zaťažených tlakom automobilovej dopravy. Koncept experimentovania prebrali viaceré svetové mestá, teraz sa k nim zaraďuje aj Bratislava.

Za celkovo 5-tisíc eur sa na námestí vymaľoval povrch, osadili prenosné stoly a stoličky, nainštalovalo pódium a osvetlenie, osadili kvetináče a pingpongový stôl a vytvoril priestor pre streetfood karavan a pojazdnú kaviareň. Počas teplejších mesiacov tu bude prebiehať program, od detských predstavení po školu tanca či premietania filmov. V rámci podujatí bude mesto, resp. Metropolitný inštitút Bratislavy, zbierať podnety a postrehy návštevníkov, ktoré sa stanú dátovou základňou pre ďalší rozvoj priestoru.

Ako prezradil primátor Bratislavy Matúš Vallo, dlhodobým cieľom je realizácia architektonickej súťaže, ktorá by dala Komenského námestiu definitívnu podobu. Dovtedy robiť finančne náročné zásahy – napríklad také, aké tu plánovalo bývalé vedenie Hlavného mesta – by nebolo správne. Takto sa podarilo za zlomok ceny priestor dostatočne upraviť, navyše Bratislavu finančne podporila Nadácia Slovenskej sporiteľne a Volkswagen, takže náklady boli o to nižšie.

Architektonická súťaž by mala byť údajné vyhlásená do konca roka 2019. Limitujúcim faktorom je existencia podzemných priestorov Slovenského národného divadla pod námestím, čiže očakávať parčík s vysokými stromami je nereálne, napriek tomu tu môže vzniknúť pekné mestské námestie. Na môj podnet, aby bola do súťaže zaradená aj súvisiaca Jesenského ulica, primátor zatiaľ nereagoval.

 

V popredí generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne Peter Krutil, v pozadí primátor Bratislavy Matúš Vallo

 

Každopádne, ide o pozitívny a pritom mimoriadne jednoduchý projekt. Už pri predstavení pôvodného zámeru v priebehu minulého roka s odhadovanou cenou 468-tisíc eur (!) som písal, že by bolo oveľa vhodnejšie inšpirovať sa v New Yorku a priestor jednoducho vymaľovať, ohraničiť a osadiť prenosné stoly a stoličky. Som rád, že som sa nemýlil a Hlavné mesto dnes ukázalo, že sa to dá.

V podobných revitalizáciách sa snáď bude pokračovať. V Bratislave existuje mnoho verejných priestranstiev, kde je v prospech automobilov vytvoreného priveľa priestoru, aj napriek tomu, že to nie je potrebné. Jedno z takýchto miest určila napríklad už iniciatíva Mestské zásahy v roku 2015 na nároží Mýtnej a Vazovovej ulice, iným zámerom, ktorý je už takmer pripravený na realizáciu, je pilotné utlmenie Mickiewiczovej ulice.

Mesto zatiaľ nemá vytipované žiadne iné lokality pre podobné experimenty ako na Komenského námestí – alebo minimálne na túto otázku primátor neodpovedal. Napriek tomu, v prípade úspechu tohto priestoru sa ponúka v meste množstvo lokalít, ktoré si zaslúžia zmenu a ktoré môžu premeniť Bratislavu na skutočné mesto pre ľudí.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

Súvisiace články

Z potemkinových dedín moderný priestor. Komenského námestie získalo kvalitnejšiu podobu

13.10.2022 15:17:52 Andrej Sárközi

Pôsobil bezútešne a upadával. Jeden z najcentrálnejších verejných priestorov v bratislavskom Starom Meste však po úpravách získava punc moderného verejného priestoru 21. storočia. Revitalizácia Komenského námestia má ukončenú prvú etapu.

Čítať viac

Rekonštrukcia Komenského námestia sa začala, nebude však kompletná

01.08.2022 12:57:37 Adrian Gubčo

Po odkladoch sa konečne začala rekonštrukcia Komenského námestia, komorného verejného priestoru v centre mesta. Hlavné mesto zorganizovalo už v roku 2020 menšiu architektonickú súťaž, ktorá priniesla vcelku jednoduchý a efektný návrh. Napriek tomu si na plnú realizáciu musí počkať – obnovovať sa bude na etapy.

Čítať viac

Ako je na tom Komenského námestie?

20.04.2022 13:36:11 Adrian Gubčo

V druhej polovici roka 2020 Hlavné mesto a Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) vyhodnotili architektonickú súťaž na nové riešenie Komenského námestia. Menší verejný priestor v centre mesta sa mal stať príjemnejšou a zelenšou plochou komunitného charakteru, k čomu mal dopomôcť racionálny návrh od známej kancelárie. Blíži sa polovica roku 2022 a na námestí sa toho zmenilo len málo. Kedy príde sľubovaná rekonštrukcia?

Čítať viac

Budúca podoba Komenského námestia sa odhaľuje

04.09.2020 14:19:00 Adrian Gubčo

Hlavné mesto spoločne s Metropolitným inštitútom Bratislavy dnes vyhlásilo výsledky ďalšej architektonickej súťaže, ktorej cieľom je transformácia dlhodobo zanedbaného verejného priestoru v centre mesta: zmeny sa dočká Komenského námestie, kde vznikne menší parčík. Víťazné aj ocenené návrhy sú prezentované v rámci dočasnej inštalácie priamo na námestí.

Čítať viac

Metropolitný inštitút vyhlasuje architektonickú súťaž na Komenského námestie

30.04.2020 08:42:00 Adrian Gubčo

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) spoločne s Hlavným mestom a Generálnym investorom Bratislavy rozbehol ďalšiu súťaž, tentoraz krajinársko-architektonickú, pre získanie novej podoby Komenského námestia. Zámer nadväzuje na minuloročné oživenie priestoru lokálnymi zásahmi, podľa predstavy vyhlasovateľov súťaže by tu mohol vzniknúť lokálny parčík.

Čítať viac

Aktivita Metropolitného inštitútu rastie, čoskoro rozbehne ďalšie súťaže a participáciu

11.02.2020 08:50:00 Adrian Gubčo

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) začína byť v meste čoraz viac aktívny a na najbližšie obdobie pripravuje rozbeh ďalších projektov a procesov. Ide o súčasť nového prístupu k verejnému priestoru i zapájaniu verejnosti do rozvoja mestského prostredia. Rast aktivity súvisí s postupným posilňovaním personálnych kapacít inštitúcie, ktorá má byť elitným pracoviskom Hlavného mesta SR Bratislavy.

Čítať viac

Ako by mohlo vyzerať Komenského námestie?

18.12.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Pred týždňom som písal o takmer dokončenej rekonštrukcii budovy bývalej Obchodnej a priemyselnej komory, ktorá sa premenila na administratívny komplex pod názvom Gorkého 4. Kým samotná pamiatka získala príťažlivejší vzhľad, priľahlý verejný priestor – Komenského námestie – je stále v zlom stave. Už čoskoro by sa to však mohlo zmeniť.

Čítať viac

Ak chce mať Bratislava lepší verejný priestor, musí mať k nemu odvahu

14.08.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

V máji tohto roku sa na Mickiewiczovej ulici konal pouličný festival WhatCity?, ktorý na jeden deň premenil rušnú a nepríjemnú ulicu na živý verejný priestor. Súčasťou podujatia bol aj expertný workshop, na ktorom odborníci z domova aj zo zahraničia debatovali o stratégiách premien podobných lokalít. Z tohto workshopu bol zverejnený výstup, z ktorého vyplynulo jasné odporučenie - treba mať odvahu a začať experimentovať.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube