Author photoAdrian Gubčo 18.12.2018 08:30

Ako by mohlo vyzerať Komenského námestie?

Pred týždňom som písal o takmer dokončenej rekonštrukcii budovy bývalej Obchodnej a priemyselnej komory, ktorá sa premenila na administratívny komplex pod názvom Gorkého 4. Kým samotná pamiatka získala príťažlivejší vzhľad, priľahlý verejný priestor – Komenského námestie – je stále v zlom stave. Už čoskoro by sa to však mohlo zmeniť.

Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

Hlavné mesto už dlhšie vyvíja snahu pozdvihnúť úroveň tohto verejného priestranstva. Predpokladom pre to sa stalo zrušenie parkoviska v roku 2015 s odôvodnením, že v okolí vznikol medzičasom dostatok parkovacích kapacít. Priestor tak čaká na úpravu do atraktívnejšej podoby, napr. v podobe parku, ktorý tu bol do roku 1972.

Magistrát, konkrétne Útvar Hlavnej architektky, už predstavu o možnej budúcej podobe námestia má. Podľa projektu, ktorý mám k dispozícii, by sa v štvorcovom centrálnom priestore vymedzenom projektom Gorkého 4, Gorkého ulicou, Slovenským národným divadlom a Jesenského ulicou, mala zriadiť dočasná terasa, ktorá bude prenosná a umožní jednoducho a rýchlo zobytniť verejný priestor.

Konštrukcia tejto terasy bude založená na drevených roštoch, spočívajúcich na systémových rektifikačných plastových podložkách. V revitalizovanom priestore bude inštalovaných niekoľko „ostrovov“ z týchto roštov, do ktorých budú integrované samozavlažovacie kvetináče, umožňujúce zasadenie stredne veľkých drevín. Po obvode kvetináčov bude vytvorené sedenie, uvažuje sa s osadením cyklostojanov, priestor bude bezbariérovo prístupný. V priebehu tvorby projektu sa debatovalo aj o zriadení nabíjačky elektromobilov a e-bikov na námestí.

Výhodou daného riešenia je modularita a možnosť túto terasu jednoducho preniesť na iné miesto. Ako sa uvádza v projekte, aj tak ide len o dočasné riešenie, pravdepodobne sa čaká na definitívny projekt, ktorý by komplexne riešil celý priestor vrátane priľahlých ulíc. Daná revitalizácia sa totiž týka len stredového štvorca.

 

Revitalizácia založená na modulárnej a prenosnej terase by sa týkala len stredovej časti námestia. Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

 

Hlavné mesto chcelo projekt realizovať už v roku 2018 a v tomto zmysle mestská organizácia Generálny investor Bratislavy (GIB) vyhlásila verejné obstarávanie na zhotoviteľa. Predpokladaná cena zakázky bola 468-tisíc eur s DPH, do súťaže sa však nijaký záujemca neprihlásil. V aktuálnom rozpočte na rok 2019 je na realizáciu vyčlenených 483-tisíc eur.

Či k úprave Komenského námestia naozaj príde, však nie je vôbec isté, keďže rozpočet Hlavného mesta na rok 2019 ešte určite prejde revíziami. Na debatu je azda aj výsledné riešenie, ktoré je síce zaujímavé, no v meste, ktoré zápasí s nedostatkom finančných prostriedkov, je takmer polmilióna eur na dočasný zásah pomerne vysoká investícia.

Inšpiráciou, ako Komenského námestie na určitý čas riešiť, by mohli byť rozličné „pop-up“ verejné priestranstvá, ktoré spopularizoval predovšetkým New York v období vlády starostu Michaela Bloomberga medzi rokmi 2001-2014 ako súčasť programu NYC Plazas. V rámci týchto opatrení boli vybrané priestranstvá vymedzené kochlíkmi s rastlinami, namaľované povrchy a osadené boli lacné prenosné stoly a stoličky. Následne mesto pozorovalo, ako sa obyvatelia a návštevníci s priestorom zžijú, pričom neprekvapí, že odozva bola veľmi pozitívna a prispela k motivácii pre trvalejšie zásahy.

 

Príklad jednoduchej transformácie z New Yorku - revitalizácia Pearl Street Triangle Plaza. Zdroj: Ryan Russo / NYC DOT

 

Pre Komenského námestie, ktoré si bude nejakú dobu ešte vytvárať povesť príjemného miesta, by toto bola jednoduchšia a lacnejšia možnosť namiesto neporovnateľne náročnejšej konštrukcie. Hoci v jej prospech hovorí možnosť jej transportu na iné miesto, takúto veľkú investíciu by som odporúčal na neskôr a na inom mieste.

Každopádne, jednoznačne platí, že z dlhodobého hľadiska si Komenského námestie, ale aj Gorkého či Jesenského ulica zasluhujú komplexnú rekonštrukciu s vyriešenými otázkami povrchov, zelene či umiestnenia parkovania. To by však malo byť výsledkom určitého formátu architektonickej súťaže, tak ako revitalizácia každého významnejšieho verejného priestoru v Bratislave.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube