Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 18.12.2018 08:30

Ako by mohlo vyzerať Komenského námestie?

Pred týždňom som písal o takmer dokončenej rekonštrukcii budovy bývalej Obchodnej a priemyselnej komory, ktorá sa premenila na administratívny komplex pod názvom Gorkého 4. Kým samotná pamiatka získala príťažlivejší vzhľad, priľahlý verejný priestor – Komenského námestie – je stále v zlom stave. Už čoskoro by sa to však mohlo zmeniť.

Article Big

Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

Hlavné mesto už dlhšie vyvíja snahu pozdvihnúť úroveň tohto verejného priestranstva. Predpokladom pre to sa stalo zrušenie parkoviska v roku 2015 s odôvodnením, že v okolí vznikol medzičasom dostatok parkovacích kapacít. Priestor tak čaká na úpravu do atraktívnejšej podoby, napr. v podobe parku, ktorý tu bol do roku 1972.

Magistrát, konkrétne Útvar Hlavnej architektky, už predstavu o možnej budúcej podobe námestia má. Podľa projektu, ktorý mám k dispozícii, by sa v štvorcovom centrálnom priestore vymedzenom projektom Gorkého 4, Gorkého ulicou, Slovenským národným divadlom a Jesenského ulicou, mala zriadiť dočasná terasa, ktorá bude prenosná a umožní jednoducho a rýchlo zobytniť verejný priestor.

Konštrukcia tejto terasy bude založená na drevených roštoch, spočívajúcich na systémových rektifikačných plastových podložkách. V revitalizovanom priestore bude inštalovaných niekoľko „ostrovov“ z týchto roštov, do ktorých budú integrované samozavlažovacie kvetináče, umožňujúce zasadenie stredne veľkých drevín. Po obvode kvetináčov bude vytvorené sedenie, uvažuje sa s osadením cyklostojanov, priestor bude bezbariérovo prístupný. V priebehu tvorby projektu sa debatovalo aj o zriadení nabíjačky elektromobilov a e-bikov na námestí.

Výhodou daného riešenia je modularita a možnosť túto terasu jednoducho preniesť na iné miesto. Ako sa uvádza v projekte, aj tak ide len o dočasné riešenie, pravdepodobne sa čaká na definitívny projekt, ktorý by komplexne riešil celý priestor vrátane priľahlých ulíc. Daná revitalizácia sa totiž týka len stredového štvorca.

 

Revitalizácia založená na modulárnej a prenosnej terase by sa týkala len stredovej časti námestia. Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

 

Hlavné mesto chcelo projekt realizovať už v roku 2018 a v tomto zmysle mestská organizácia Generálny investor Bratislavy (GIB) vyhlásila verejné obstarávanie na zhotoviteľa. Predpokladaná cena zakázky bola 468-tisíc eur s DPH, do súťaže sa však nijaký záujemca neprihlásil. V aktuálnom rozpočte na rok 2019 je na realizáciu vyčlenených 483-tisíc eur.

Či k úprave Komenského námestia naozaj príde, však nie je vôbec isté, keďže rozpočet Hlavného mesta na rok 2019 ešte určite prejde revíziami. Na debatu je azda aj výsledné riešenie, ktoré je síce zaujímavé, no v meste, ktoré zápasí s nedostatkom finančných prostriedkov, je takmer polmilióna eur na dočasný zásah pomerne vysoká investícia.

Inšpiráciou, ako Komenského námestie na určitý čas riešiť, by mohli byť rozličné „pop-up“ verejné priestranstvá, ktoré spopularizoval predovšetkým New York v období vlády starostu Michaela Bloomberga medzi rokmi 2001-2014 ako súčasť programu NYC Plazas. V rámci týchto opatrení boli vybrané priestranstvá vymedzené kochlíkmi s rastlinami, namaľované povrchy a osadené boli lacné prenosné stoly a stoličky. Následne mesto pozorovalo, ako sa obyvatelia a návštevníci s priestorom zžijú, pričom neprekvapí, že odozva bola veľmi pozitívna a prispela k motivácii pre trvalejšie zásahy.

 

Príklad jednoduchej transformácie z New Yorku - revitalizácia Pearl Street Triangle Plaza. Zdroj: Ryan Russo / NYC DOT

 

Pre Komenského námestie, ktoré si bude nejakú dobu ešte vytvárať povesť príjemného miesta, by toto bola jednoduchšia a lacnejšia možnosť namiesto neporovnateľne náročnejšej konštrukcie. Hoci v jej prospech hovorí možnosť jej transportu na iné miesto, takúto veľkú investíciu by som odporúčal na neskôr a na inom mieste.

Každopádne, jednoznačne platí, že z dlhodobého hľadiska si Komenského námestie, ale aj Gorkého či Jesenského ulica zasluhujú komplexnú rekonštrukciu s vyriešenými otázkami povrchov, zelene či umiestnenia parkovania. To by však malo byť výsledkom určitého formátu architektonickej súťaže, tak ako revitalizácia každého významnejšieho verejného priestoru v Bratislave.

Galéria

  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

Súvisiace články

Budúca podoba Komenského námestia sa odhaľuje

04.09.2020 14:19:00 Adrian Gubčo

Hlavné mesto spoločne s Metropolitným inštitútom Bratislavy dnes vyhlásilo výsledky ďalšej architektonickej súťaže, ktorej cieľom je transformácia dlhodobo zanedbaného verejného priestoru v centre mesta: zmeny sa dočká Komenského námestie, kde vznikne menší parčík. Víťazné aj ocenené návrhy sú prezentované v rámci dočasnej inštalácie priamo na námestí.

Čítať viac

Metropolitný inštitút vyhlasuje architektonickú súťaž na Komenského námestie

30.04.2020 08:42:00 Adrian Gubčo

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) spoločne s Hlavným mestom a Generálnym investorom Bratislavy rozbehol ďalšiu súťaž, tentoraz krajinársko-architektonickú, pre získanie novej podoby Komenského námestia. Zámer nadväzuje na minuloročné oživenie priestoru lokálnymi zásahmi, podľa predstavy vyhlasovateľov súťaže by tu mohol vzniknúť lokálny parčík.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Známe sú výsledky ďalšej architektonickej súťaže: takto bude vyzerať Komenského námestie podľa návrhu štúdia @totalstudio.eu

Results of another architectural competition were revealed: this is the future look of Komenského sq by Totalstudio.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #square #publicspace #park #urbanism #city #architecture #competition #sutaz
Spoločnosť Unimed Pharma si v Rači vybuduje novú centrálu.

Unimed Pharma will build its new HQ in Rača.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #office #work #hq #headquarters #architecture #modernarchitecture #contemporaryarchitecture #expoline #cubedesign #raca #rača
V Dúbravke bola dokončená druhá etapa príjemného projektu Pekná Vyhliadka, v rámci ktorého vznikol aj príťažlivý verejný priestor s vybavenosťou.

In Dúbravka, a lovely new development called Pekná Vyhliadka (Pleasant View) was completed, containing attractive public space and retail section.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #peknavyhliadka #dubravka #architecture #modernarchitecture #contemporaryarchitecture @archikod
Pred Stanicou Nivy bola dokončená nová trolejbusová trať. 

New trolleybus track in front of Stanica Nivy.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #stanicanivy #novenivy #nivy  #street #city #downtown #architecture #modernarchitecture #publicspace #urbanism @hbreavis @sieberttalas
Tento týždeň sme videli novú podobu električkovej trate v Rači a otvorenie prvej časti parku v Sky Parku. V Petržalke sa robí Územný plán zóny Kapitulské pole, kde môže žiť vyše 8-tisíc ľudí, development napreduje v Záhorskej Bystrici aj v downtowne. Bratislava sa mení každým dňom.

This week we have seen the new look of tramway track in Rača and opening of the first part of park in Sky Park. In Petržalka, masterplan for Kapitulské pole area with potential population of 8k residents is being made and development is advancing in Záhorská Bystrica as well as in downtown. Bratislava is changing every day.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #skypark #highrise #tower #city #downtown #petrzalka #architecture #modernarchitecture #raca #zahorskabystrica
Elegantný Ganz House má stavebné povolenie a už o niekoľko rokov dotvorí rozvíjajúcu sa zónu @euroveacity

Elegant Ganz House received construction permit and in a few years it will become a vital part of Eurovea City neighborhood.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #riverfront #downtown #city #architecture #modernarchitecture @jtre_sk @compassarchitekti
Pozrieť viac

YouTube