YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 18.12.2018 08:30

Ako by mohlo vyzerať Komenského námestie?

Pred týždňom som písal o takmer dokončenej rekonštrukcii budovy bývalej Obchodnej a priemyselnej komory, ktorá sa premenila na administratívny komplex pod názvom Gorkého 4. Kým samotná pamiatka získala príťažlivejší vzhľad, priľahlý verejný priestor – Komenského námestie – je stále v zlom stave. Už čoskoro by sa to však mohlo zmeniť.

Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

Hlavné mesto už dlhšie vyvíja snahu pozdvihnúť úroveň tohto verejného priestranstva. Predpokladom pre to sa stalo zrušenie parkoviska v roku 2015 s odôvodnením, že v okolí vznikol medzičasom dostatok parkovacích kapacít. Priestor tak čaká na úpravu do atraktívnejšej podoby, napr. v podobe parku, ktorý tu bol do roku 1972.

Magistrát, konkrétne Útvar Hlavnej architektky, už predstavu o možnej budúcej podobe námestia má. Podľa projektu, ktorý mám k dispozícii, by sa v štvorcovom centrálnom priestore vymedzenom projektom Gorkého 4, Gorkého ulicou, Slovenským národným divadlom a Jesenského ulicou, mala zriadiť dočasná terasa, ktorá bude prenosná a umožní jednoducho a rýchlo zobytniť verejný priestor.

Konštrukcia tejto terasy bude založená na drevených roštoch, spočívajúcich na systémových rektifikačných plastových podložkách. V revitalizovanom priestore bude inštalovaných niekoľko „ostrovov“ z týchto roštov, do ktorých budú integrované samozavlažovacie kvetináče, umožňujúce zasadenie stredne veľkých drevín. Po obvode kvetináčov bude vytvorené sedenie, uvažuje sa s osadením cyklostojanov, priestor bude bezbariérovo prístupný. V priebehu tvorby projektu sa debatovalo aj o zriadení nabíjačky elektromobilov a e-bikov na námestí.

Výhodou daného riešenia je modularita a možnosť túto terasu jednoducho preniesť na iné miesto. Ako sa uvádza v projekte, aj tak ide len o dočasné riešenie, pravdepodobne sa čaká na definitívny projekt, ktorý by komplexne riešil celý priestor vrátane priľahlých ulíc. Daná revitalizácia sa totiž týka len stredového štvorca.

 

Revitalizácia založená na modulárnej a prenosnej terase by sa týkala len stredovej časti námestia. Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

 

Hlavné mesto chcelo projekt realizovať už v roku 2018 a v tomto zmysle mestská organizácia Generálny investor Bratislavy (GIB) vyhlásila verejné obstarávanie na zhotoviteľa. Predpokladaná cena zakázky bola 468-tisíc eur s DPH, do súťaže sa však nijaký záujemca neprihlásil. V aktuálnom rozpočte na rok 2019 je na realizáciu vyčlenených 483-tisíc eur.

Či k úprave Komenského námestia naozaj príde, však nie je vôbec isté, keďže rozpočet Hlavného mesta na rok 2019 ešte určite prejde revíziami. Na debatu je azda aj výsledné riešenie, ktoré je síce zaujímavé, no v meste, ktoré zápasí s nedostatkom finančných prostriedkov, je takmer polmilióna eur na dočasný zásah pomerne vysoká investícia.

Inšpiráciou, ako Komenského námestie na určitý čas riešiť, by mohli byť rozličné „pop-up“ verejné priestranstvá, ktoré spopularizoval predovšetkým New York v období vlády starostu Michaela Bloomberga medzi rokmi 2001-2014 ako súčasť programu NYC Plazas. V rámci týchto opatrení boli vybrané priestranstvá vymedzené kochlíkmi s rastlinami, namaľované povrchy a osadené boli lacné prenosné stoly a stoličky. Následne mesto pozorovalo, ako sa obyvatelia a návštevníci s priestorom zžijú, pričom neprekvapí, že odozva bola veľmi pozitívna a prispela k motivácii pre trvalejšie zásahy.

 

Príklad jednoduchej transformácie z New Yorku - revitalizácia Pearl Street Triangle Plaza. Zdroj: Ryan Russo / NYC DOT

 

Pre Komenského námestie, ktoré si bude nejakú dobu ešte vytvárať povesť príjemného miesta, by toto bola jednoduchšia a lacnejšia možnosť namiesto neporovnateľne náročnejšej konštrukcie. Hoci v jej prospech hovorí možnosť jej transportu na iné miesto, takúto veľkú investíciu by som odporúčal na neskôr a na inom mieste.

Každopádne, jednoznačne platí, že z dlhodobého hľadiska si Komenského námestie, ale aj Gorkého či Jesenského ulica zasluhujú komplexnú rekonštrukciu s vyriešenými otázkami povrchov, zelene či umiestnenia parkovania. To by však malo byť výsledkom určitého formátu architektonickej súťaže, tak ako revitalizácia každého významnejšieho verejného priestoru v Bratislave.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR
  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

Súvisiace články

Z potemkinových dedín moderný priestor. Komenského námestie získalo kvalitnejšiu podobu

13.10.2022 15:17:52 Andrej Sárközi

Pôsobil bezútešne a upadával. Jeden z najcentrálnejších verejných priestorov v bratislavskom Starom Meste však po úpravách získava punc moderného verejného priestoru 21. storočia. Revitalizácia Komenského námestia má ukončenú prvú etapu.

Čítať viac

Rekonštrukcia Komenského námestia sa začala, nebude však kompletná

01.08.2022 12:57:37 Adrian Gubčo

Po odkladoch sa konečne začala rekonštrukcia Komenského námestia, komorného verejného priestoru v centre mesta. Hlavné mesto zorganizovalo už v roku 2020 menšiu architektonickú súťaž, ktorá priniesla vcelku jednoduchý a efektný návrh. Napriek tomu si na plnú realizáciu musí počkať – obnovovať sa bude na etapy.

Čítať viac

Ako je na tom Komenského námestie?

20.04.2022 13:36:11 Adrian Gubčo

V druhej polovici roka 2020 Hlavné mesto a Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) vyhodnotili architektonickú súťaž na nové riešenie Komenského námestia. Menší verejný priestor v centre mesta sa mal stať príjemnejšou a zelenšou plochou komunitného charakteru, k čomu mal dopomôcť racionálny návrh od známej kancelárie. Blíži sa polovica roku 2022 a na námestí sa toho zmenilo len málo. Kedy príde sľubovaná rekonštrukcia?

Čítať viac

Budúca podoba Komenského námestia sa odhaľuje

04.09.2020 14:19:00 Adrian Gubčo

Hlavné mesto spoločne s Metropolitným inštitútom Bratislavy dnes vyhlásilo výsledky ďalšej architektonickej súťaže, ktorej cieľom je transformácia dlhodobo zanedbaného verejného priestoru v centre mesta: zmeny sa dočká Komenského námestie, kde vznikne menší parčík. Víťazné aj ocenené návrhy sú prezentované v rámci dočasnej inštalácie priamo na námestí.

Čítať viac

Metropolitný inštitút vyhlasuje architektonickú súťaž na Komenského námestie

30.04.2020 08:42:00 Adrian Gubčo

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) spoločne s Hlavným mestom a Generálnym investorom Bratislavy rozbehol ďalšiu súťaž, tentoraz krajinársko-architektonickú, pre získanie novej podoby Komenského námestia. Zámer nadväzuje na minuloročné oživenie priestoru lokálnymi zásahmi, podľa predstavy vyhlasovateľov súťaže by tu mohol vzniknúť lokálny parčík.

Čítať viac

Aktivita Metropolitného inštitútu rastie, čoskoro rozbehne ďalšie súťaže a participáciu

11.02.2020 08:50:00 Adrian Gubčo

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) začína byť v meste čoraz viac aktívny a na najbližšie obdobie pripravuje rozbeh ďalších projektov a procesov. Ide o súčasť nového prístupu k verejnému priestoru i zapájaniu verejnosti do rozvoja mestského prostredia. Rast aktivity súvisí s postupným posilňovaním personálnych kapacít inštitúcie, ktorá má byť elitným pracoviskom Hlavného mesta SR Bratislavy.

Čítať viac

Hlavné mesto sprístupňuje Komenského námestie

29.07.2019 13:50:03 Adrian Gubčo

V centre Bratislavy bolo dnes slávnostne otvorené zrevitalizované Komenského námestie, ktoré donedávna slúžilo ako parkovisko. Hlavné mesto tu spustilo pilotný program oživovania verejných priestranstiev, v rámci ktorého sa lokalita zobytní formou jednoduchých zásahov, aby sa následne pozorovala reakcia verejnosti a vyzbierali podklady pre trvalú transformáciu vo forme súťaže.

Čítať viac

Ak chce mať Bratislava lepší verejný priestor, musí mať k nemu odvahu

14.08.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

V máji tohto roku sa na Mickiewiczovej ulici konal pouličný festival WhatCity?, ktorý na jeden deň premenil rušnú a nepríjemnú ulicu na živý verejný priestor. Súčasťou podujatia bol aj expertný workshop, na ktorom odborníci z domova aj zo zahraničia debatovali o stratégiách premien podobných lokalít. Z tohto workshopu bol zverejnený výstup, z ktorého vyplynulo jasné odporučenie - treba mať odvahu a začať experimentovať.

Čítať viac

Ako by mohla vyzerať Mickiewiczova?

29.01.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Developer ITB Development a občianske združenie Punkt už nejakú dobu pracujú na vízii humanizácie Mickiewiczovej ulice. Ich predstava spočíva v ukľudnení ulice pre automobilovú dopravu a vytvorení príjemného miesta, z ktorého vznikne prirodzené pokračovanie Obchodnej.

Čítať viac

Floriánske námestie sa môže zmeniť, predstavili projekt jeho revitalizácie

18.10.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Floriánske námestie v Starom Meste, pred Blumentálskym kostolom, sa môže zmeniť k lepšiemu. Zámer jeho obnovy a rozšírenia priestoru pre peších a cyklistov predstavili autori myšlienky, architekt a miestny poslanec Martin Gajdoš v spolupráci s ateliérom Endorfine, na podujatí Jesenné Kmeťovanie.

Čítať viac

Pripravuje sa obnova Námestia SNP

02.05.2018 15:00:00 Adrian Gubčo

Zástupcovia iniciatívy Živé námestie, na ktorej pracujú organizácie Aliancia Stará tržnica a Inštitút SGI v spolupráci s architektonickými kanceláriami 2021 a LABAK, a partnerstvom Bratislava - hlavné mesto SR, dnes predstavili víziu postupnej transformácie Námestia SNP a súvisiacej časti Kamenného námestia. Projekt je výsledkom rozsiahleho participačného procesu.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube