Author photoAdrian Gubčo 14.09.2021 12:30

Klingerka vstupuje do záverečnej fázy výstavby, vzniká aj nový park

Mohutný projekt Klingerka od developera J&T Real Estate sa blíži k celkovému dokončeniu. Zvonka je už podstatná časť prác ukončená, výstavba sa tak sústreďuje na interiéry. Okrem toho sa pracuje aj na úprave priľahlých plôch – najmä severne od dvojice nových veží, kde vzniká nový park. Verejný priestor má zjemniť kontakt medzi pôvodnou a novou zástavbou.

Výstavba Klingerky sa chýli k záveru po viac ako troch rokoch od spustenia realizácie. Za tú dobu vznikla na východnom okraji bratislavského downtownu, v priestore medzi Pláteníckou, Vlachárskou, Súkenníckou a Prístavnou, dvojica veží, pričom vyššia z nich má 36 podlaží a 115 metrov. Ide o výrazný kontrast oproti pôvodnej zástavbe lokality, tvorenej rodinnými domami tzv. Klingerovej kolónie.

Developer preto projekt navrhol tak, že najväčšia hmota je umiestnená priamo nad Prístavnou, kým smerom ku kolónii sa otvára voľný priestor. Umiestnený tu bude nový park. Slúžiť má predovšetkým ako športovo-rekreačné zázemie pre obyvateľov a návštevníkov nového developmentu. Vo vyššej veži totiž vzniklo 380 bytov a v 11-podlažnej budove Klingerka Offices 10,5-tisíc metrov štvorcových kancelárií. Z nezastavanej a zanedbanej plochy sa tak stane omnoho aktívnejšie miesto, v kontraste s pokojnejšou kolóniou. Park zjemňuje inak pomerne ostrú hranicu.

Rozloha nového parku je približne 5,3-tisíc metrov štvorcových, z čoho bude približne polovicu pokrývať zeleň a zvyšok detské ihrisko a športoviská. Centrálne umiestnené detské ihrisko bude tvorené dvoma časťami. Jedna bude vybavená prvkami napodobňujúcimi pavúčie siete a druhej časti budú dominovať hojdačky, prevažovačky, pieskovisko aj zábavný hrad so šmykľavkou, lezeckými stenami a lanovým mostom. V blízkosti budú lavičky. Športoviská budú na rohu Súkenníckej a Valchárskej a tvorené budú workoutom a menším ihriskom pre loptové hry. Pri kancelárskej budove developer osadil kryté stojisko na bicykle.

JTRE zdôrazňuje, že si architekti dali záležať na dizajne parku a jeho mobiliáru tak, aby bol zaujímavý pre čo najširšiu skupinu užívateľov. „Cieľom bolo vyskladať takú ponuku, ktorá by oslovila nielen pôvodných obyvateľov Klingerovej kolónie, ale aj ľudí z administratívnej budovy butikového typu a predovšetkým vlastníkov bytov 35-poschodovej obytnej veže,“ vysvetľuje Peter Medľa, projektový manažér Klingerky. Autorom architektonického riešenia je kancelária GFI – ktorá navrhla celý projekt – a mobiliár dodala overená firma mmcité.

Nový verejný priestor by mal byť dobudovaný v najbližších mesiacoch. „Práce na parku pokračujú a do užívania súčasným aj budúcim obyvateľom či návštevníkom lokality bude odovzdaný na prelome rokov po získaní právoplatného kolaudačného rozhodnutia, ktorého proces sa už pripravuje,“ špecifikuje Daniel Suchý, hovorca a Senior PR manager v JTRE.

Park sa má stať súčasťou siete nových verejných priestranstiev, ktoré developer v bratislavskom downtowne realizuje. „Spolu s dávnejšie dokončeným Panorama Parkom a po rozšírení nábrežnej promenády s aktivity parkom v Eurovea City tak v modernom centre Bratislavy pribudne viac ako 36-tisíc štvorcových metrov verejných priestorov so zeleňou a ihriskami,“ dodáva D. Suchý. Pomerne dobre by mali nadviazať aj na okolité mestské prostredie – spoločným znakom je totiž využívanie rovnakého typu dlažby, ktorá sa teraz stáva bratislavským štandardom.

 

 

Park bude druhou dokončenou časťou projektu. Prvou je kancelárska budova Klingerka Offices, ktorá je už čiastočne v užívaní. Dnes tu pôsobí prvý nájomca - SPP – distribúcia, a. s. Ďalších nájomcov nechcel developer s ohľadom na prebiehajúce rokovania špecifikovať. Potenciálnych klientov sa snaží lákať na lokalitu, „butikový charakter“ (teda akúsi komornosť), dostatok parkovacích miest (238) alebo certifikáciu BREEAM Excellent. Súčasťou objektu je aj kantína.

Ako posledná bude dobudovaná rezidenčná veža. Budova už má finálnu podobu – navonok sa realizujú prakticky len posledné úpravy. „Dokončuje sa interiérové vybavenie bytov a na fasáde posledné nedokončené časti po demontáži unikátneho „levitujúceho" lešenia,“ potvrdzuje Daniel Suchý. Keďže však ide o mimoriadne veľký dom, interiérové práce ešte nejaký čas zaberú. „Najvyššia bytová veža na Slovensku v súčasnosti privíta prvých obyvateľov už na jar budúceho roka,“ dopĺňa hovorca. 

Pred ukončením výstavby je tak ďalší kúsok downtownu. Klingerka je dnes umiestnená mierne excentricky a od väčšiny ostatných projektov je oddelená cestnými komunikáciami a veľkými plochami bez zástavby. To jej umožňuje vyniknúť, hoci v tomto smere je výrazná aj vďaka hmote a farebnému prevedeniu fasády. Vzor a farba fasádnych panelov má odkazovať na spôsob šitia jutových vriec. Klingerka je totiž pomenovaná po Klingerovej továrni na spracovanie juty, ktorá sa v týchto miestach nachádzala.

Projekt je tak dnes monumentálnym solitérom, ktorý trochu zanikne až s výstavbou ďalších etáp projektu. V priestore medzi Košickou, Mlynskými nivami, Pláteníckou a Prístavnou JTRE plánuje výstavbu multifunkčného developmentu s bytovými domami, rozsiahlou vybavenosťou, ubytovacím zariadením a 141 metrov vysokou kancelárskou vežou. Zámer postupuje v povoľovacom procese a dokončovať by sa mohol už v rokoch 2025-2026. Pri pohľade od centra nové veže Klingerku čiastočne prekryjú.

Pre časť verejnosti to bude pravdepodobne dobrá správa, keďže súčasný výzor Klingerky vyvoláva protichodné reakcie. Svojou hmotou provokuje. Obdobne mohutných veží v Bratislave veľa nie je a ak áno, do prostredia zapadajú lepšie alebo sú na vyššej architektonickej úrovni. Iné projekty takisto lepšie pracujú s prízemím alebo podnožou, ktorá nemá formu parkovacieho domu. Developer takto efektívne znížil náklady, avšak na úkor celkovej úrovne polyfunkčného súboru. Kritiku vyvoláva aj farebné prevedenie fasády, ktorá je svojou oranžovou farbou výrazne odlišná od skôr monochromatického charakteru ostatných budov.

Kontroverzná Klingerka sa každopádne stala výraznou súčasťou bratislavskej panorámy. Ani zďaleka nepredstavuje vhodnú formu, ako sa dal tento priestor zastavať, všetko zlé je však na niečo dobré: koncentrovanie bytov aj kancelárií do dvoch veľkých hmôt umožnilo aspoň uvoľniť miesto pre nový park. Ten snáď ostane nastálo príjemným priestranstvom, dotvárajúcim túto postupne sa transformujúcu časť Bratislavy.

 

Fotografie z 22.8.2021. Pozrite si priebeh výstavby Klingerky vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: J&T Real Estate

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube