YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 14.09.2021 12:30

Klingerka vstupuje do záverečnej fázy výstavby, vzniká aj nový park

Mohutný projekt Klingerka od developera J&T Real Estate sa blíži k celkovému dokončeniu. Zvonka je už podstatná časť prác ukončená, výstavba sa tak sústreďuje na interiéry. Okrem toho sa pracuje aj na úprave priľahlých plôch – najmä severne od dvojice nových veží, kde vzniká nový park. Verejný priestor má zjemniť kontakt medzi pôvodnou a novou zástavbou.

Výstavba Klingerky sa chýli k záveru po viac ako troch rokoch od spustenia realizácie. Za tú dobu vznikla na východnom okraji bratislavského downtownu, v priestore medzi Pláteníckou, Vlachárskou, Súkenníckou a Prístavnou, dvojica veží, pričom vyššia z nich má 36 podlaží a 115 metrov. Ide o výrazný kontrast oproti pôvodnej zástavbe lokality, tvorenej rodinnými domami tzv. Klingerovej kolónie.

Developer preto projekt navrhol tak, že najväčšia hmota je umiestnená priamo nad Prístavnou, kým smerom ku kolónii sa otvára voľný priestor. Umiestnený tu bude nový park. Slúžiť má predovšetkým ako športovo-rekreačné zázemie pre obyvateľov a návštevníkov nového developmentu. Vo vyššej veži totiž vzniklo 380 bytov a v 11-podlažnej budove Klingerka Offices 10,5-tisíc metrov štvorcových kancelárií. Z nezastavanej a zanedbanej plochy sa tak stane omnoho aktívnejšie miesto, v kontraste s pokojnejšou kolóniou. Park zjemňuje inak pomerne ostrú hranicu.

Rozloha nového parku je približne 5,3-tisíc metrov štvorcových, z čoho bude približne polovicu pokrývať zeleň a zvyšok detské ihrisko a športoviská. Centrálne umiestnené detské ihrisko bude tvorené dvoma časťami. Jedna bude vybavená prvkami napodobňujúcimi pavúčie siete a druhej časti budú dominovať hojdačky, prevažovačky, pieskovisko aj zábavný hrad so šmykľavkou, lezeckými stenami a lanovým mostom. V blízkosti budú lavičky. Športoviská budú na rohu Súkenníckej a Valchárskej a tvorené budú workoutom a menším ihriskom pre loptové hry. Pri kancelárskej budove developer osadil kryté stojisko na bicykle.

JTRE zdôrazňuje, že si architekti dali záležať na dizajne parku a jeho mobiliáru tak, aby bol zaujímavý pre čo najširšiu skupinu užívateľov. „Cieľom bolo vyskladať takú ponuku, ktorá by oslovila nielen pôvodných obyvateľov Klingerovej kolónie, ale aj ľudí z administratívnej budovy butikového typu a predovšetkým vlastníkov bytov 35-poschodovej obytnej veže,“ vysvetľuje Peter Medľa, projektový manažér Klingerky. Autorom architektonického riešenia je kancelária GFI – ktorá navrhla celý projekt – a mobiliár dodala overená firma mmcité.

Nový verejný priestor by mal byť dobudovaný v najbližších mesiacoch. „Práce na parku pokračujú a do užívania súčasným aj budúcim obyvateľom či návštevníkom lokality bude odovzdaný na prelome rokov po získaní právoplatného kolaudačného rozhodnutia, ktorého proces sa už pripravuje,“ špecifikuje Daniel Suchý, hovorca a Senior PR manager v JTRE.

Park sa má stať súčasťou siete nových verejných priestranstiev, ktoré developer v bratislavskom downtowne realizuje. „Spolu s dávnejšie dokončeným Panorama Parkom a po rozšírení nábrežnej promenády s aktivity parkom v Eurovea City tak v modernom centre Bratislavy pribudne viac ako 36-tisíc štvorcových metrov verejných priestorov so zeleňou a ihriskami,“ dodáva D. Suchý. Pomerne dobre by mali nadviazať aj na okolité mestské prostredie – spoločným znakom je totiž využívanie rovnakého typu dlažby, ktorá sa teraz stáva bratislavským štandardom.

 

 

Park bude druhou dokončenou časťou projektu. Prvou je kancelárska budova Klingerka Offices, ktorá je už čiastočne v užívaní. Dnes tu pôsobí prvý nájomca - SPP – distribúcia, a. s. Ďalších nájomcov nechcel developer s ohľadom na prebiehajúce rokovania špecifikovať. Potenciálnych klientov sa snaží lákať na lokalitu, „butikový charakter“ (teda akúsi komornosť), dostatok parkovacích miest (238) alebo certifikáciu BREEAM Excellent. Súčasťou objektu je aj kantína.

Ako posledná bude dobudovaná rezidenčná veža. Budova už má finálnu podobu – navonok sa realizujú prakticky len posledné úpravy. „Dokončuje sa interiérové vybavenie bytov a na fasáde posledné nedokončené časti po demontáži unikátneho „levitujúceho" lešenia,“ potvrdzuje Daniel Suchý. Keďže však ide o mimoriadne veľký dom, interiérové práce ešte nejaký čas zaberú. „Najvyššia bytová veža na Slovensku v súčasnosti privíta prvých obyvateľov už na jar budúceho roka,“ dopĺňa hovorca. 

Pred ukončením výstavby je tak ďalší kúsok downtownu. Klingerka je dnes umiestnená mierne excentricky a od väčšiny ostatných projektov je oddelená cestnými komunikáciami a veľkými plochami bez zástavby. To jej umožňuje vyniknúť, hoci v tomto smere je výrazná aj vďaka hmote a farebnému prevedeniu fasády. Vzor a farba fasádnych panelov má odkazovať na spôsob šitia jutových vriec. Klingerka je totiž pomenovaná po Klingerovej továrni na spracovanie juty, ktorá sa v týchto miestach nachádzala.

Projekt je tak dnes monumentálnym solitérom, ktorý trochu zanikne až s výstavbou ďalších etáp projektu. V priestore medzi Košickou, Mlynskými nivami, Pláteníckou a Prístavnou JTRE plánuje výstavbu multifunkčného developmentu s bytovými domami, rozsiahlou vybavenosťou, ubytovacím zariadením a 141 metrov vysokou kancelárskou vežou. Zámer postupuje v povoľovacom procese a dokončovať by sa mohol už v rokoch 2025-2026. Pri pohľade od centra nové veže Klingerku čiastočne prekryjú.

Pre časť verejnosti to bude pravdepodobne dobrá správa, keďže súčasný výzor Klingerky vyvoláva protichodné reakcie. Svojou hmotou provokuje. Obdobne mohutných veží v Bratislave veľa nie je a ak áno, do prostredia zapadajú lepšie alebo sú na vyššej architektonickej úrovni. Iné projekty takisto lepšie pracujú s prízemím alebo podnožou, ktorá nemá formu parkovacieho domu. Developer takto efektívne znížil náklady, avšak na úkor celkovej úrovne polyfunkčného súboru. Kritiku vyvoláva aj farebné prevedenie fasády, ktorá je svojou oranžovou farbou výrazne odlišná od skôr monochromatického charakteru ostatných budov.

Kontroverzná Klingerka sa každopádne stala výraznou súčasťou bratislavskej panorámy. Ani zďaleka nepredstavuje vhodnú formu, ako sa dal tento priestor zastavať, všetko zlé je však na niečo dobré: koncentrovanie bytov aj kancelárií do dvoch veľkých hmôt umožnilo aspoň uvoľniť miesto pre nový park. Ten snáď ostane nastálo príjemným priestranstvom, dotvárajúcim túto postupne sa transformujúcu časť Bratislavy.

 

Fotografie z 22.8.2021. Pozrite si priebeh výstavby Klingerky vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: J&T Real Estate

Súvisiace články

Výhľady z Klingerky, máj 2022

01.06.2022 16:45:04 Adrian Gubčo

Jedným z najvýraznejších benefitov bývania vo výškovej budove sú výhľady na zvyšok mesta. Obzvlášť to platí v prípade, že ide o najvyššiu rezidenčnú budovu - čo je v Bratislave Klingerka od developera J&T Real Estate. Čerstvo dokončená veža má 35 podlaží a 115 metrov. Umiestnená je – nateraz – mimo najvyššej koncentrácie výškových dominánt, vďaka čomu sú z jej najvyšších podlaží nerušené výhľady na celú metropolu.

Čítať viac

Klingerka je definitívne dokončená: na návšteve najvyššej rezidenčnej veže Bratislavy

30.05.2022 14:43:15 Adrian Gubčo

V bratislavskom downtowne bola dokončená ďalšia výšková budova, ktorá patrí v mnohých ohľadoch k najvýraznejším novostavbám v meste. Dané to je jej výškou, proporciami, počtom bytov alebo farebným riešením. Klingerka od J&T Real Estate tak vyvolala mnoho diskusií. Ako však vyzerá zvnútra, aký štandard bývania prináša a aká je celková kvalita tejto aktuálne najvyššej rezidenčnej budovy Slovenska?

Čítať viac

Prvá etapa Klingerky je dokončená

17.01.2022 17:09:00 Adrian Gubčo

Výstavba mohutného polyfunkčného developmentu Klingerka od J&T Real Estate je ukončená a projekt skolaudovaný. Komplex, pozostávajúci z nižšej administratívnej a vyššej rezidenčnej veže a doplnený o parkovací dom a park, bol vo výstavbe takmer tri roky a priniesol premenu predtým prázdnej a zanedbanej plochy. Výšková budova je aktuálne najvyššou obytnou budovou na Slovensku a jednou z dominánt bratislavského downtownu.

Čítať viac

Klingerka odhaľuje aj zvyšok fasády

29.04.2021 13:05:00 Adrian Gubčo

Aktuálne najvyššia rezidenčná budova na Slovensku, projekt Klingerka od J&T Real Estate, začína získavať finálnu tvár. Po odstránení lešenia zo spodnej časti budovy sa začína odhaľovať aj horná časť východnej fasády. Onedlho by tak mala naplno vyznieť farebná schéma budovy, ktorá ma asociovať jutové vrece v odkaze na pôvodnú fabriku.

Čítať viac

Klingerka dosiahla plnú výšku a stala sa najvyššou rezidenčnou budovou Bratislavy

19.11.2020 15:05:00 Adrian Gubčo

Dnešným dňom Bratislava získala najvyššiu rezidenčnú a celkovo druhú najvyššiu budovu. Hrubú stavbu dosiahla rezidenčná veža, ktorá je súčasťou polyfunkčného projektu Klingerka. Developer J&T Real Estate a zhotoviteľ STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo umiestnili na vrchol budovy glajchu, ktorá má tvar cievky na nite.

Čítať viac

Klingerka začína odhaľovať fasádu

08.10.2020 11:57:00 Adrian Gubčo

Výstavba jedného z najvýraznejších súčasných bratislavských projektov pokročila do takej fázy, že začína byť zreteľná jeho budúca podoba. Na nižšej z dvojice výškových objektov prvej etapy Klingerky sa začína odhaľovať fasáda, vyššia veža by mala nasledovať čoskoro. Tá by mala v priebehu tohto mesiaca zároveň dosiahnuť plnú výšku.

Čítať viac

Klingerka je pred dosiahnutím plnej výšky

25.08.2020 15:50:00 Adrian Gubčo

Mohutný polyfunkčný komplex Klingerka, ktorého vyššia časť sa po dokončení stane na krátku dobu najvyššou rezidenčnou budovou Slovenska, sa blíži k dosiahnutiu maximálnej výšky 115 metrov. Okrem toho sa čoskoro začne odhaľovať fasáda oboch častí projektu, rezidenčnej aj kancelárskej. Po dokončení Klingerka dotvorí východnú časť bratislavského downtownu.

Čítať viac

Klingerka je v dvoch tretinách výšky

10.06.2020 16:21:00 Adrian Gubčo

Druhá najvyššia rozostavaná budova v Bratislave sa blíži k dosiahnutiu plnej výšky. Vďaka rýchlemu postupu výstavby dosahuje Klingerka od J&T Real Estate dve tretiny svojej výšky, ktorá z nej na určitú dobu spraví najvyššiu obytnú budovu na Slovensku. Okrem toho sa pravdepodobne čoskoro začne inštalovať aj obloženie fasády obytnej časti, čo nám dá predstavu o finálnom vzhľade budovy.

Čítať viac

Klingerka rastie aj napriek pandémii a stáva sa viditeľnou súčasťou panorámy

09.04.2020 12:17:00 Adrian Gubčo

Klingerka je jeden z najvýraznejších aktuálne rozostavaných projektov v Bratislave a postupne to začína byť viditeľné. Kým nižšia z budov, administratívny objekt Klingerka Offices, už dosiahla plnú výšku, vyššia rezidenčná veža ju prerástla a rýchlo pridáva nové podlažia. Po dokončení pôjde na určitú dobu o najvyššiu obytnú budovu na Slovensku.

Čítať viac

Klingerka rýchlo rastie, administratívna budova dosiahla plnú výšku

06.02.2020 10:31:00 Adrian Gubčo

Veľký a v blízkej budúcnosti veľmi výrazný projekt Klingerka, tvoriaci východný okraj bratislavského downtownu, rýchlo napreduje. Nižšia administratívna budova je už v štádiu hrubej stavby, kým budúca rezidenčná veža postupne pridáva podlažia. Developer J&T Real Estate buduje development, kde vznikne na istú dobu najvyšší rezidenčný objekt na Slovensku.

Čítať viac

Klingerka rastie, odhalenie druhej etapy sa predpokladá čoskoro

06.11.2019 15:10:00 Adrian Gubčo

Na okraji bratislavského downtownu rýchlym tempom rastie projekt Klingerka, v rámci ktorého vzniká (zatiaľ) najvyššia rezidenčná veža na Slovensku, ako aj nové kancelárske kapacity. Ide však len o prvú časť developmentu, v druhej, ktorej odhalenie je predpokladané už čoskoro, sa očakáva vznik ďalších bytov, kancelárií a obchodov, ako aj nových výškových budov.

Čítať viac

J&T Real Estate odhaľuje kancelárie v Klingerke

21.08.2019 09:00:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate rozbehol výstavbu polyfunkčného kompelxu Klingerka na okraji bratislavského downtownu už pred nejakým časom, no až teraz zverejnil informácie o jeho kancelárskej časti – Klingerka Offices, ktorá bude menším bratom susednej rezidenčnej veže, ktorá bude patriť k najvyšším v metropole.

Čítať viac

Najvyššia rezidenčná budova Slovenska už rastie

16.07.2019 12:37:00 Adrian Gubčo

Výstavba projektu Klingerka od developera J&T Real Estate sa naplno rozbehla a nad zemou už vznikajú prvé nadzemné podlažia. Dá sa predpokladať, že rast dvoch veží bude veľmi rýchly a Bratislava a Slovensko tak už čoskoro získajú novú najvyššiu rezidenčnú budovu – minimálne na určitú dobu.

Čítať viac

Výstavba Klingerky sa rozbieha, Bratislava získa ďalšiu výškovú budovu

21.03.2019 08:20:00 Adrian Gubčo

V downtowne sa začína stupňovať ruch na ďalšom pozemku – polyfunkčný projekt Klingerka je už nejakú dobu oficiálne vo výstavbe a stavebník sa pripravuje na zakladanie stavby. Po dokončení vznikne v Klingerke (snáď dočasne) najvyššia obytná budova na Slovensku. Developerom je J&T Real Estate.

Čítať viac

Stavebné povolenie pre Klingerku je právoplatné

13.02.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate dnes oznámil, že stavebné povolenie pre polyfunkčný komplex Klingerka nadobudlo právoplatnosť. Už čoskoro tak začne rásť v bratislavskom downtowne ďalšia výšková budova s výškou nad sto metrov, ktorá bude v čase dokončenia najvyššou rezidenčnou vežou v krajine.

Čítať viac

Klingerka má stavebné povolenie a ide do výstavby

28.12.2018 13:30:00 Adrian Gubčo

Vznikajúci bratislavský downtown získa ďalšiu vežu. Po udelení stavebného povolenia pre Discovery Residence pristúpila mestská časť Ružinov k rovnakému kroku aj v prípade polyfunkčného komplexu Klingerka od developera J&T Real Estate. Bratislava tak čoskoro získa svoju druhú najvyššiu rezidenčnú budovu.

Čítať viac

Na Klingerke už prebiehajú prípravné práce

01.08.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Na pozemku, kde má vyrásť polyfunkčný projekt Klingerka od developera J&T Real Estate, je už nejakú dobu viditeľná aktivita. Hoci nejde o samotnú výstavbu, tá by sa mohla spustiť čoskoro, možno ešte do konca roka.

Čítať viac

Klingerka má územné rozhodnutie a začína s prípravnými prácami

06.06.2018 10:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Klingerka od developera J&T Real Estate (JTRE) má konečne územné rozhodnutie a priblížil sa tak k začiatku výstavby. V najbližších mesiacoch sa bude na pozemku realizovať čistenie podložia, neskôr sa spustí aj výstavba samotného projektu, ktorého súčasťou bude najvyššia rezidenčná veža na Slovensku.

Čítať viac

Spojená Bratislava sa naďalej odhaľuje: Novinky z Nového Lida a detaily električkovej trate

15.09.2017 12:00:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate naďalej stupňuje snahy o získanie verejnej podpory pre svoje projekty, ktoré pokryjú prakticky celé nábrežné územie medzi Starým mostom a Mostom Apollo. Všetky zámery v tejto oblasti zhrnul do projektu pod názvom "Spojená Bratislava" s cieľom priblížiť mesto k Dunaju a dať mu nové centrum. Postupne sa tak odhaľuje stále viac informácii o tejto veľkolepej vízii.

Čítať viac

J&T Real Estate odhalilo svoju víziu nového centra Bratislavy

04.08.2017 12:00:00 Adrian Gubčo

Na včerajšej tlačovej konferencii predstavil developer J&T Real Estate svoje plány na pretvorenie nábrežia Dunaja, pričom naznačil budúcu podobu developmentov v oblasti. Okrem toho, developer bude žiadať, podobne ako HB Reavis, ktorý dávnejšie predstavil svoje rozsiahle zámery, o udelenie štatútu významnej investície.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube